‘Yüksek Lisans’

Sermaye piyasaları ve borsa yüksek lisans

Marmara ve Kadir Has üniversitesinde bulunan sermaya piyasası ve borsa yüksek lisans programı tezli ve tezsiz olmak üzere 2 farklı program şeklindedir. Marmara üniversitesi tezli yüksek lisans alımlarını sadece haziran ayında yapmaktadır. Bahar yarıyılında tezsiz bölümünede başvurabilirsiniz. Tezli yüksek lisans için bir mülakat ve bilim sınavı yapılmaktadır.

Bilim sınavında genelde borsa ve finans ile alakalı temel bilgiler sorulmaktadır. Geçen sene sorulan sorulara bakacak olursak; finansal piyasalar kaça ayrılır, swap nedir, halka arz esnasında kullanılan izahname ile ilgili soru sormuşlardı. Bilim sınavı, ales ve ortalamadan oluşan bir değerleme üzerine alınacak aday sayısının iki katı kadarına kadar eleme yapılır. Geçen sene 15 kişi alınacakken 30 kişi mülakata çağırıldı.

Mülakatta ise genelde sohbet havasında olurken, niye bu bölüme karşı ilgi duyduğunuz ve çalışıyor iseniz gelip gelemeyeceğinizi sorarlar. Birkaç tane de temel ve teknik analiz nedir, ayı ve boğa piyasasında neler olur, destek ve direnç nasıl belirlenir gibi genel konsepte uygun sorular soruluyor. Eğer halen hangi alanda yüksek lisans yapmaya karar vermediyseniz öncelikle bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Galatasaray üniversitesi yüksek lisans 2014 bahar

Galatasaray üniversitesi (devlet) 2014 bahar döneminde sosyal bilimlere sadece tezsiz yüksek lisans öğrencisi alacak. Kontenjanlara ve başvuru koşullarına buradan ulaşabilirsiniz. Eğitim dili Türkçe’dir. Ancak yabancı dil puanı istenmektedir. (genelde 65 puan)

16 aralık 10 ocak 2014 tarihleri arasında başvurular alınacak. Bilim sınavı yada mülakat yapılıyor, ales veya yds puanınızın iyi olması hiçbir katkı sağlamıyor ne yazık ki. Başvuru yaparken geçen seneki ilanda neler yapmanız gerektiği yazıyor.

27-28 ocak 2014 tarihlerinde kesin kayıt olduğundan o süreden önce açıklanmasını bekliyoruz.

Sabancı üniversitesi yüksek lisans 2014 bahar

Sabancı üniversitesi bahar dönemi yüksek lisans başvuruları için 1 kasım ile 6 aralık 2013 tarihleri arasında başvuru alacak. Mülakatlar ise 11-20 aralık tarihleri arasında gerçekleşecek. Başvuruların online olarak yapılması gerekiyor. Elektronik ortamda başvuru sonrası istenilen belgelerle birlikte şahsen veya posta yoluyla da başvuru yapılması bekleniyor.

Eğer kasım 2013’de yapılacak olan alese giriyorsanız muhtemelen sonucu yetişecektir. Programlarla alakalı olarak akademik bilgi almak isterseniz ilgili kişiye mail atarak danışabilirsiniz. Sadece fen bilimleri alanına kabul aldıklarını da belirtmeliyim, maalesef finans yüksek lisans için önümüzdeki seneyi beklemeniz icab ediyor. Ayrıca ara dönemde yüksek lisans öğrencisi alan üniversiteler listesine bakmanızı tavsiye ederiz.

Marmara üniversitesi yüksek lisans 2014 bahar

Ara dönemde yüksek lisans öğrencisi alacak üniversitelerimizden birisi Marmara üniversitesi. Ancak muhtemelen geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sene de sadece tezsiz yüksek lisans öğrencisi alacağını belirtmeliyim. Akademik takvimlerine göz attığımızda zaten tezli yüksek lisanslar için başvuruları haziran 2014 olarak belirlemiş.

2 ile 6 ocak 2014 tarihleri arasında başvuru alınacak. Eğer yabancı dil puanınız hazır değilse yds mart ayında olduğundan yabancı dil sınavına 7 ocakta girmeniz gerekebilir. 14 ocak tarihinde sonuçlar belli olurken mülakatların yanı sıra bazı bölümler için bilim sınavı yapılabilir, en azından tezli yüksek lisansı için muhakkak bilim sınavı yapılıp bir kısım adayı orada eliyorlar.

Finans yüksek lisansı kimler yapabilir?

Yüksek lisans yapmayı düşünen ve özellikle finans alanında yüksek lisans yapmak isteyen öğrenci arkadaşlar mutlaka hangi üniversitelerde finans bölümü vardır diye araştırıyordur. Çok yaygın olmasa da gene hatrı sayılır bir kitle her yıl finans masterina kabul alıyor. Çeşitli disiplinlerde eğitim almış öğrenci arkadaşlar arasında yaptığımız bir araştırmaya göre lisans eğitimlerinde özellikle muhasebe eğitimi almayan arkadaşların çok zorlandığını saptadık.

Özellikle istanbul üniversitesi finans yüksek lisansında okuyan arkadaşların başta işletme bölümü olmak üzere, endüstri mühendisliği, matematik, iktisat gibi bölümlerden mezun oldukları belirtiliyor. Maalesef istanbul üniversitesinin finans bölümünde bilimsel hazırlık olmadığından herkes programa aynı anda başlıyor, bu yüzden de özellikle matematik okuyanların daha fazla efor sarfetmeleri gerekiyor.

Finans mühendisliğinde kariyer yapma niyetinde olan arkadaşlara tavsiye ise bankacılık sektöründe bu departmanda çalışıyorlarsa türev ürünleri gibi çalışma alanı olan bu bölümü tercih etsinler, aksi takdirde para kaybı olabilir.

Diğer üniversitelerde durum nasıl? Çok fazla devlet üniversitesinde finans masteri olmadığından olanlarında boğaziçi ve galatasaray gibi tezsiz oldukları için biraz daha geniş portföye sahip olabilirler. Ancak yeterli eğitimi almadıysanız vaktinizi zayi etmiş olabilirsiniz. 2014 ocak ayında yüksek lisansa başlama niyetiniz varsa ara dönemde yüksek lisans öğrencisi alan üniversiteler sayfasından tarihleri takip edebilirsiniz.

İstanbul’da bulunan başlıca finans programları: özyeğin üniversitesi finans mühendisliği ve risk yönetimi, boğaziçi üniversitesi ekonomi ve finans, sabancı üniversitesi finans, istanbul ticaret üniversitesi uluslararası ticaret ve finans, bilgi üniversitesi finansal ekonomi, galatasaray üniversitesi finansal ekonomi, maltepe üniversitesi finans mühendisliği, kadir has üniversitesi finans mühendisliği.

İşletme mezunları hangi alanlarda yüksek lisans yapabilir?

İşletme bölümü başta açıköğretimliler olmak üzere ülkemizde çok fazla mezun vermektedir. Her ne sebeple olursa olsun (akademisyenlik, yeni iş başvurusu, askerlik tecilliği vb.) işletme mezunu olup da yüksek lisans yapmak isteyen birçok genç/yaşlı aday öğrencimiz olabilir. Özellikle akademisyenlik babında düşünen öğrencilerimiz eğer öncelikleri kadro değilse hali hazırda okurken hangi alanda uzmanlaşmak istediklerine karar vermişlerdir. Ancak akademisyenlik haricinde adaylarımız için çokça alternatif olduğundan kafaları karışmış olabilir.

Peki hangi alanlarda işletme mezunları için yüksek lisans yapmaya izin veriyorlar? Özellikle işletmenin alt alanları olan; muhasebe, finans, insan kaynakları, pazarlama olmak üzere farklı alanlarda mevcuttur. Ancak genel itibariyle yüksek lisans mülakatlarında okuduğunuz lisans bölümleri çokça önem arz etmektedir. Peki hangi alanı seçmek bizim için faydalı olacaktır?

Öncelikle yüksek lisansı ne amaçla yapmak istiyorsunuz? Bu amacı belirledikten sonra işler biraz daha kolaylaşıyor. Çalışırken eğer yapacaksanız tezsiz yüksek lisansı tavsiye ediyoruz. Maalesef çoğu tezli yüksek lisans için devam zorunluluğu olabiliyor veyahut da çalışılan kurum mesai saatlerinde izin vermiyor olabilir. Eğer çalıştığınız işi de değiştirme niyetiniz varsa hangi departmanda çalışılacaksa ona hizmet edebilecek bir bölüm seçmek daha mantıklı olacaktır.

Ara dönemde yüksek lisans öğrencisi alan üniversiteler

Bahar dönemi dediğimiz ocak ve şubat aylarında başvuru alınan dönemlerde genel itibariyle hemen hemen her üniversite yüksek lisans öğrencisi almaya çalışıyor. 2013-2014 yılı için alacak üniversitelerin belli olanların bir kısmının tarihlerini aşağıda görebilirsiniz.

Ancak şunu belirtmekte fayda var çoğu üniversite genelde programlarını tezsiz yüksek lisans üzerine açıyor, tezli açılırsa bile çok az kontenjan açılıyor. Akademik kariyer düşünenler için oldukça dezavantajlı bir durum.

Bölümlere göre değişme ihtimali olduğunu hatırlatır ilana çıkar çıkmaz tıklanabilir şekilde yayınlayacağımızı da bildiririz. Not: Sadece bu kadar üniversiteyle sınırlı değil, üniversitelerin akademik takviminde yer aldığını isimlerini ekliyoruz.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi: 20-22 Ocak 2014
Çukurova Üniversitesi: 30 Aralık 2013 – 31 Ocak 2014
Dokuz Eylül Üniversitesi: 6-10 Ocak 2014
Galatasaray Üniversitesi: 16 Aralık-10 Ocak 2014
Hacettepe Üniversitesi: 6-24 Ocak 2014
Haliç Üniversitesi: 27 ocak – 7 şubat 2014
İstanbul Üniversitesi: 2-17 Ocak 2014
Marmara Üniversitesi: 2-6 ocak 2014
Okan Üniversitesi: 1-31 Ocak 2014
Sabancı Üniversitesi: 1 kasım-6 Aralık 2013
Selçuk Üniversitesi: 20-30 Ocak 2014
Üsküdar Üniversitesi: 02-27 Aralık 2013
Yalova Üniversitesi: 27 ocak – 7 şubat 2014

Uygulamalı matematik yüksek lisans

Sakarya üniversitesi fen bilimleri enstitüsünde yer alan uygulamalı matematik bölümü bilim sınavına girmiş iyi de bir puan almış bir arkadaşımız sınavda neler sorulduğu ve girmeden evvel nerelere çalışılması gerektiğine dair ipuçları verdi. Okumanızı tavsiye ederiz,

“uygulamalı matematikte ise kesinlikle diferansiyel denklemlere çalışılmalı. ben diferansiyel denklemleri sevdiğim için o soruları cevaplamada zorluk çekmedim ama çalışılmalı. bernoulli diferansiyel denklemlerinden bi soru vardı kesinlikle kalıbı ezberlenmeli, clairaut diferansiyel denklemi ve ikinci dereceden diferansiyel denklemler vardı. ayrıca matrislerden soru çıkmıştı tersini bulmayla ilgili bir soru vardı ve ortogonal matrisle ilgili bir ispat sorusu vardı. son olarak da türevle ilgili bir max-min sorusu vardı. soru biraz zor bir soruydu lise müfredatında verilen sorulardan biraz daha farklı geldi bana bilinmeyen sayısı fazlaydı :)

Henüz nerede yüksek lisans seçeceğinizi belirlemediyseniz sizi hangi alanda yüksek lisans yazısına soru sormaya davet ediyoruz!

Pamukkale üniversitesi yüksek lisans 2013 güz

Pamukkale üniversitesi 2013 güz dönemi için yüksek lisans başvuruları için 12 ile 23 ağustos 2013 tarihleri arasında başvuru alacak. Başvurular internetten olup şahsen veya posta yoluyla başvuru alınmayacak. Muhtemelen geçen bahar döneminde olduğu gibi bu linkten başvuru olacaktır. Ayrıca her bölüm için halen geçen dönemli yüksek lisans sonuçlarının internette varken bakmanızı tavsye ederiz. Mülakatlar 27 ağustos tarihinde yapılacak.

Başvuru değerlemesinde bahar dönemine nisbeten ales’in ağırlığını azaltıp mülakatın payını artırdıklarını da belirtelim! Tezli yüksek lisans ve doktora için ales’in %50’i,  ortalamanın %15’i mülakatın %20’si ve yabancı dilin %15’i  hesaplanır.

Tezsiz yüksek lisansta ise ales %60, ortalama %20, mülakat %20 şeklinde puanlar hesaplanır, 55’in altında puanı olanlar direkt olarak başarısız sayılır.

Kontenjanlar ve istenilen koşullar için ilan metnine bakınız. Ayrıca yüksek lisans yapacak arkadaşlar denizliye dışarıdan gelecekseniz en azından 1 dönem yurtta kalmanızı bu yüzdende denizli özel yurtlar sayfasına bakmanızı tavsiye ederiz.

Yıldız Teknik üniversitesi yüksek lisans 2013 güz

Yıldız Teknik Üniversitesi hem fen bilimleri ve hem de sosyal bilimler için 3 ile 12 haziran 2013 tarihleri arasında başvuru alacak. İlanın devamını okumadan önce ufak bir hatırlatma eğer yabancı dil belgeniz yoksa ve ytü’nün yapacağı sınava girerim düşüncesi taşıyorsanız size kötü bir haber maalesef yapılacak olan tüm sınavların tarihleri geçti.

Fen bilimleri; 19-21 haziran’da bilim sınavı yapacak, 3 temmuzda ise sonuçlar açıklanacak. Başvurular bölümlerinize göre olacak o yüzden listeden kendi bölümünüze bakıp randevu almanızda fayda var. En fazla 2 bölüme başvurabileceğinizi hatırlatalım. Ales en az 55 puan, Üds 50 (türkçe) 60 (ingilizce) isteniyor.

Sosyal bilimler; Başvuru şartları ve tarihleri yukarıdakinlere çok benzer olup ilandan kendinizde rahatlıkla bakabileceğiniz gibi kontenjanlara da bakmayı unutmayın!