, , , , , , , , , , , ,

Yatay geçiş nasıl yapılır 2015

Yatay geçiş isminden ötürü karıştırılan ama aslında üniversiteler veya bölümler arası hatta devlet kurumlarında kurum içi değişikliğe verilen isimdir.

Üniversitede yatay geçiş yapabilmeniz için, lisans (4 yıllık) okuyacak iseniz öncelikle bulunduğunuz üniversitede en azından 2 dönem okumanız, önlisans (2 yıllık) okuyacaksanız da 1 dönem okumanız gerekiyor. Ara dönemde kurumlararası yatay geçiş için sadece önlisanslar için kontenjan açılır. Bahsettiğimiz dönemler içerisine hazırlık sınıfları dahil değil, normal bölümünüzden okuyup belli bir ortalamaya sahip olmanız gerekiyor.

Yapmanız gereken sadece www.yataygecis.org üzerinden gitmek istediğiniz bölüm ve üniversitenin başvuru tarihlerini takip etmek, bütün üniversiteler eklendiğinde girip rahatlıkla tek siteden takip edebilirsiniz. 2013 için henüz yatay geçiş tarihleri açıklanmadı. Normalde 1 temmuzda açıklanması bekleniyordu! Ayrıca her bölümden diğer bölüme geçiş yok, mesela diş hekimliğinden tıp fakültesine yatay geçiş yoktur!

Ancak yatay geçiş üniversiteye gelen çoğu öğrencinin hayali, ilk sene okuyayım sonra boğaziçine transfer olurum buralarda pek durmam diyip yazarsınız. Daha sonrasında işler iyi gitmeyebilir bölümü zor bitirirsiniz! Ayrıca yatay geçiş ile aldığı öğrenci sayısı çok az öyle normal alımlar gibi her bölüm 50 şer kişi değil birer ikişer kişi alıyor. Ayrıca başvuru yapmadan evvel gideceğiniz şehirlerde kyk yurtları dolu olabileceği için şimdiden özel yurtlar sayfasından da yurt bakabilirsiniz. (www.ozelyurt.com)

Genelde şartlar 2.0 veya 2.40 gibi bir ortalama istenir bazılarında 3.50’da olur ancak her bu şartı sağlayan aday geçiş yapamaz öncelik ortalaması yüksek olandan başlayarak asil liste belirlenir. Bazı üniversiteler ek şartlar da koyabiliyorlar mesela gazi üniversitesi başvuracağınız bölümün taban puanından maksimum 5 puan altında puana sahip olanlar başvursun diyebiliyorlar. Ama yatay geçişle tecrubesini yazmış arkadaşımızın tavsiyelerini de muhakkak göz önünde bulundurun.

 1. buse says:

  Merhabalar ben 1.sinif ogrencisiyim duzce universitesine gecis yapmak istiyorum. Fakat 1 tane alttan dersim var ortalamam 2.90 ikinci donem icinde muhtemelen 3.00 olacak.ortalamadan yana korkum yok fakat tek korkum bu alttan ders olayi universiteyi aradim sordum acik kontenjan olursa aliriz dediler ama pek emin gibi konusmadilar. Zaten yonetmeliktede alttan ders gibi bir kavram gecmiyor sizce gecis yapabilirmiyim

  • admin says:

   http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/08/20110824-9.htm burada dediğiniz gibi alttan ders gibi birşey demiyorlar, geçtiği derslerden muaf tutulur diye buradan alttan ders olsa da olur diyebiliriz ama üniversite ne der net birşey yok. diğer taraftan hangi okuldan hangi bölüme geçiş yapacaksınız?

  • enes ali says:

   salaklık yapma düzce üniversitesi tamamen pişmanlık gitmenin nedeni ne olrsa olsun karışmak istemem ama sende artık bişey diyemem ama pişmanlık ben ordaydım oralı olman ne değiştircek spor sokaktam başka cadde yok tamamen çaresizlik

 2. yusuf says:

  merhaba ben Erzurum Atatürk Üniversitesinde Sınıf öğretmenliği okuyan 1.sınıf öğrencisiyim Malatya İnönü üniversitesine geçiş yapmak istiyorum 1.dönem alttan 1 dersim var bu dönem alttan dersim kalmayacak gibi ama ortalamam düşük ilk dönem 2,13 tü bu dönem de 2,50 gibi olur geçiş şansım nedir sizce??

  • admin says:

   çok zor diyebilirim inönü 2011 yılında 2.83 öğrenciyi almamış, en son aldığı 3. asil kişinin ortalaması 3.21 3. yedeğin ortalaması ise 2.94 tabii bunlar birinci öğretim. başka üniversiteye başvurmayı planlıyor musunuz?

 3. reyhan says:

  merhaba ben abant izzet baysal üniversitesi’nde sosyoloji okuyorum 2.sınıfa geçtim . ilk dönem ortalamam 2.72’ydi. ama inşallah bu dönem ortalamam 3 yda biraz onu geçicek . selçuk üniversitesi ile ankara üniversitesi’ne başvuru yapıcam . ama merak ettiğim şey iki dönemin ortalaması mı alınıyor yoksa dönem dönem mi alınıyor ortalamalar . yardımcı olursanız sevinirm.

  • admin says:

   iki dönemin sonunda sizin bir genel ağırlıklı not ortalamanız bir de dönem ortalamanız olur, bunlardan ilkine bakarlar, yani siz son dönem 3 ortalamanız var diye onu kabul etmiyorlar ne yazık ki, başka yere başvuracak mısınız?

   • reyhan says:

    hayır birtek ankara ile konya’yı düşünüyorum . yinede şansımı deneyeceğim . ortalamam 3’ün altında olursa geçiş yapmak çok mu zorlaşır ? birde konya’nın öss puanı benim puanımdan düşüktü bu da biraz etkili olmaz mı ?

    • admin says:

     onu kimse bilemiyor, açıkçası taban puanları gibi 3 5 puan değişebilen birşey değil, bazen 3,60 kabul almıyor bazen 2.80 geçiş yapıyor sadece o dönemde o üniversiteye başvuracak kişilere bakar. geçen senenin puanları aslında pek de anlam ifade etmiyor. öss puanı şu işe yarıyor; eğer ortalamanız başvuru için yetmiyorsa mesela 2.5’n altında ama sizin öss puanınız okulun taban puanından yüksek ise başvuru yapma şansı doğuyor. ama baz aldıkları tek şey, agno dediğimiz genel not ortalaması. http://www.selcuk.edu.tr/duyuru/ygecis2011.htm

 4. esra says:

  ben ankara üniversitesi hemşirelik bölümünde okuyorum. ortalamam 3 43 . fakat aldıgım derslerle birebir uyum olmazsa geçiş yaptıgım taktirde senem uzayabilir. marmaraya geçiş yapmak istiyorum . verdiğim dersleri tekrar vermek zorunda kalır mıyım yardımcı olursanız sevinirim

  • admin says:

   verdiğiniz derslerin içerikleri uyuşuyorsa tekrar almazsınız sadece uyumu olmayan dersleri varsa genel seçmeli saydırma çalışırsınız. hangilerinin uymayacağını düşünüyorsunuz?

 5. damla says:

  merhaba ..yatay geçiş de birden fazla üniversiteye başvuruluyo mu eğer vuruluyorsa bunun için okuldan form vb. almak mı gerekiyo şimdiden teşekkür ederim

  • admin says:

   okul sınırlaması yok dilediğiniz kadar ortalamanız yettiği ölçüde başvuru yapabilirsiniz, transkript dedikleri not dökümü belgesi falan istiyorlar ondan fazla sayıda alman lazım.

 6. çiğdem says:

  meraba benim ortalamam 3.46 sınıf öğretmenliğinde okuyorum geçiş yapmak istiyorum çok yere ankara istanbul antalya adana mersin bursa kocaeli gbi yerler hepsinine aynı anda tercih yapabiliyormuyum?ve ayrıca her başvuru için para gerekli diyorlar doğrumu?üniversitelere birebir gitmek zorunlumu internet üzerinden veya posta üzeerinden yapamazmıyız?

  • admin says:

   aynı anda tercih yapabilirsiniz, kimileri 50 lira gibi başvuru ücreti alıyorlar. üniversitelerin bir kısmı posta ile kabul ederken bir kısmı da kendinizin bizzat gitmesi gerektiğini belirtiyor, tabi bu şartlar her üniversiteye göre değişiklik arz ettiği için tek tek kontrol etmek lazım.

 7. enes ali says:

  hayatım çok karışık bi kişinin aklıyla kuyuya indik neyse soruma geçeyim 1 senem düzce üniversitesinde heba oldu alttan dersim yok hepsi zayıf bursa da yaşıyorum buraya yatay geçişle geçme şansım var mı torpilim var adam kandırıyo mu anlamadım zayıfların sorun olmaz dedi hepsinden dewamsızlıktan da kaldım yardımcı olursanız çok sevinirim ailem bilmiyo kafayı yicem ortya çıkar mı yardımcı olun ?

  • admin says:

   uludağ üniversitesi not ortalamalarını açıklamıyor torpil dönebilecek ortam gibi lakin yaparlar mı bilemem, zayıfların sorun olmaz da sonra böyle birşey medyaya düşerse ne kadar adam varsa alayını görevinden ihraç ederler. bölüm ne? dersler bir kere girdi mi o çukura çıkması mümkün olamayabiliyor, tekrar hazırlanma şansınız var mı?

 8. ibrahim şahin says:

  merhabalar ben zonguladak bülent ecevit üniveristesi iktisat 1. sınıf öğrencisiyim karadeniz teknik üniversitesine yatay geçiş yapmak istiyorum ortalamam 2,92 ktü nün istediği ortalama 100lük sisteme göre 60 4 lük sistemde 2,40 a tekamül ediyormuş ama benim 2. dönemden bir tane alttan dersim kaldı bu bana sorun teşkil edermi ederse bile ben bu dersi istanbul üniversitesinde alsamolur mu(bizim okul bu dersi yaz okulunda açmadı) istanbulda büt sistemi var . bu dersi alabilirmiyim. dersi istanbulda alıp geçersem geçiş yapablrmıym.
  ama öncelikli olarak bu zayıf bu ortalamamla bana sorun çıkartırlar mı interntte yayınladıkları şartlarda böyle bir madde yok
  şimdiden teşekkürler.

  • admin says:

   kurumlar arası yatay geçiş 4. kuralı “Hazırlık sınıfı hariç bulundukları sınıfın bütün derslerini başarmış” bunu ikinci öğretimden geçenler için mi diyor yoksa herkes için mi diyor bilemedim. http://ogrweb.ktu.edu.tr/ogrweb/yatay_gecis.pdf açıkçası yoruma açık bir konu. istanbul üniversitesinde yaz okulu yok diye biliyorum, yanlışım varsa uyarın. yaz okulu olmayan yerde dersi nasıl açıp geçmeyi planlıyorsunuz? büt sistemi sadece finalin telafisi niteliğinde olup vize notlarıyla birlikte değerlendirilir. ortalamızını yökün yayınladığı not değiştirme sisteminden bakıp değerlendirin, ama 2.92 fena sayılmaz.

   • ibrahim şahin says:

    admin çok teşkkrler. bir de diyorlar ki kalan ders alan dersi olmadığı sürece sorun olmaz bu ne derece doğrudr szce
    sayın admin o madde 1. öğretime geçmk isteyen 2. öğretm öğrncileri için konulmus br madde olmasın bn 1. öğretme geçmk istemiyorum yne 2. öğrtm olrk kalmk istyorum beni etkiler mi ki.
    bnce 2. öğretmden 1. öğretm isteyler için konulmus br madde. sizce?

    • admin says:

     valla alan dersi diye ayrıca belirten şimdiye kadar görmedim, varsa şart direkt bütün dersleri başarmış olmak gerekir diye söylüyorlar. siz nereden duydunuz bu bilgiyi? diğer ikinci öğretim mevzusu dediğim gibi yoruma açık onu öğrenci işlerini arayıp net bilgi sormak gerekebilir.

     • ibrahim şahin says:

      internette bir yerde okudum . öğrenci işkerini arayıp sorduğumda bir sey söylemiyorlar temmuzun 1inde yönetmelik yayınlanıcak diyorlar ondan bakın temmuzda tekrar arıcam okulu aynı yönetmelik yayınlanırsa. cevaplarınız için teşekkr edrim sayın admin temmuzda tekrar sorularım olacaktr sze emeğinize sağlık.

  • serap says:

   ibrahim şahin arkadaşım ben seninle aynı durumdaydım yanı 1 tane alttan dersm kaldı ve ben okulda yaz okulda verdım sımdı gecıs hakkı tanıyolar mesela bnada sende aynı sekıl bu dersını basvuru tarıhın gecmedden verebılırsen şansın var eger o ders acılmıyorsa zaten başka ünv.sınava grmende sakınca grulmuyor bilgin olsun basarılar

 9. çiğdem says:

  üniversiteler yatay geçişle aldıkları öğrencilerin not ortalamasını yayınlıyormu ki?ben sayfalarda görmedim

  • admin says:

   bazı üniversiteler yayınlıyor ama daha sonra süresi geçince kaldırıyor, bazıları da uludağ üniversitesi gibi hiç yayınlamıyorlar. nereye geçiş yapmak istiyordunuz?

   • serap says:

    mrb ben bilecikte okuyorum fakat sakarya ünv.geçiş yapmak istiyorum belgelerın neler oldugunu ogrendım fakat başvuru nasıl yapılıyo yanı dilekçe faln acıklarmısınız.bırde tarıhlerı22 24 ağustos yazıyor yanı bayram nasıl olcak?

 10. beril says:

  merhaba ben aöf 2. sınıf kamu yönetimi bölümü ögrencisiyim yatay gecişle inönü üniversitesine geçiş yapmak istiyorum genel not ortalaması okudugum yıl mı baz alınarak alınacak yoksa 1 ve 2. sınıfın genel not ortalaması mı alınacak beni bu konuda bilgilendirirseninz sevinirim. alttan dersim yok ve notlarım genel olarak 80-90 arası yardımcı olursanız sevinirim

  • admin says:

   yakınınızdaki aöf bürosuna gidin onlardan transkript isteyin finaller açıklanınca orada sizin puanınız yazar, zaten en aşağı 80 olması gerekiyor. bu arada açıköğretimde bazı derslerin ağırlığı düşük mesela 2. sınıftaki tarih gibi.

   • beril says:

    genel not ortalaması 1. ve 2. sınıf birliktemi alınacak yoksa sadece 2. sınıfın not ortalaması mı alınacak?

    • admin says:

     dediğim gibi sizin transkripte yazıcak aslında, her iki sınıfında birlikte not ortalaması alınmış olacak, sanırım hiç transkript almadınız?

     • beril says:

      ewet hiç trsnkript almadım daha önce onun için bi bilgi sahibi degilim. birde genel not ortalamasının 80 ve üzeri olması gerekiyor ama bunun altında olunca basvuru yapılabilinirmi? cünkü notlar 100 lük sistemden 4 lük sisteme dönüştürülünce not ortalaması 80 olmasa da 3.50 nin üzerinde oluyo

     • admin says:

      başvuru yapamazsınız zaten en düşük 80 istiyor, bu arada doğru yerden baktığınıza emin misiniz bu puan dönüşümlerine?

  • beril says:

   eger site yanlış bilgi vermedi ise not dönüşümü dogru oradaki bilgilere göre ben aöf de yıllık sistemde okudugum için transkript görünmüyo eger kendi hesaplamam dogru ise not ortalamam 80.5 oluyo bu durumda en azından basvuru hakkım olur mu?

   • admin says:

    aöf nün şu an final sınavları açıklandığından artık transkriptiniz çıkmıştır direkt gidin alın oradaki puana göre konuşlım dediğim gibi bazı derslerin ağırlığı daha az o yüzden ortalamanız hesapladığınızdan değişik çıkacaktır. http://www.erzincan.edu.tr/userfiles/file/ogrisrdb/dortluk_sistem_yuzluk_karsiligi.pdf buradan da not dönüşümüne bakabilirsiniz.

    • beril says:

     transkriptimi aldım not ortalamam 80.64 bu durumda basvuru yapabiliyorum. basvuruda ösym sonuc belgesi isteniyor sonuc belgesi; yerlestirme sonuç belgesimi yoksa ösym sonuç belgesimi onu anlayamadım.

     • admin says:

      ösym sonuç belgesi isteniyor ama dilerseniz yerleştirmeyi de alın bu arada inönüden başka yere başvurmayacak mısınız?

     • beril says:

      yoo inönü dısında ki üniversitelere de basvuru yapacagım 17 tane üniversitenin ögrenci işleri ile görüştüm posta yoluyla basvuruları kabul ediyo sahsenn basvuru istemiyorlar sansımı artırmak adına digerlerinede basvuruda bulunacagım. inönü üniversiteside sahsen basvuru istiyor 🙂 ona da öyle basvuruda bulunacagım yakın oldugu için

 11. enes ali says:

  yok kaptan çok sıkıntılı durumdayım kaçmayı düşünüyorum en son çare babama 4 5 dedim yani bursa büyük gittiğimz yer ufak olunca böyle bi maceraya atıldık ama ders olsun benden millete başkasının ipiyle kuyuya inilmiyo şimdi sen bana bi akıl ver paşa sendeyim yani ne diyosan nabıyım konuşamam konuşulcak bi konu değil bide babam terse terse az çok anladın durumumu mektup bırakıyım diyorum duygu sömürüsü falan yani kafam çok karışık kaç aydır beynimi zorluyorum aklıma bişeyde gelmiyo kafayı sıyırcam en sonunda

  • admin says:

   baban ne iş yapıyor? okumazsan sana ne olur demişti? şimdi durum vahim kaçmakla mektup bırakmakla iş çözülmez. ya aile büyüklerinden yardım iste (hoş onlar da sen o dönemlerde ne halt yedin de bu kadar zayıfın derler) veyahut da git açıköğretime kayıt yaptır kasımda senin bölüm ne işletme iktisatsa zaten hiç zorlama mezun olunca da pek birşey yapamazsın. ama sakın ola sakın kaçayım deme daha fena olabiliyor. hoş insanın aklına da kaçmaktan başka bişi gelemiyor. bu arada maddi durumun nasıl çalışıyor muydun? yoksa öyle rehavete düşüp herşeyi boşladın da mı bu problemler oluştu?

 12. enes ali says:

  maddiyat sıkıntılydı ama sorun yaşamıyodum buluyodum bi yolunu elektrik elektronik bölümüm sınavsız geçişle gittim zaten konuşmaz yani ağustosa kadar beklesem mi diyorum bu adam yapabilir mi yapamaz mı diye baktım iş patlatı bende artık bi çaresine öyle düşünüyorum ama bilmiyorum nasıl olur

 13. endoplazmik says:

  ya arkadaslar sizlere bir soru soracağım. şimdi basvurduğumuz üniversitelere para vericek miyiz? cok önemli şimdiden tesekkürler

  • admin says:

   bazıları 50 lira gibi başvuru ücreti alıyor o kadar, harcı soruyorsanız tabii ki geçtiğiniz üniversiteye ve bölüme göre ödeme yapacaksınız.

 14. caner says:

  ben karacasu myo da okuyorum 1. dönem ve 2. dönem alttan dersim kalmadı ortalamamda 70 puanı geçiyor. Ben nazilli myo ya geçmek istiyorum geçiş yapsam geçişim olur mu acaba ?

  • admin says:

   karacasu da ne okuyorsun? nazilli de neye geçmek istiyorsunuz? sizinki bölümler arası geçiş olacağı için en azından bazı derslerin ortak olması şartı istenebilir.

 15. halime says:

  Daha önce yazmıştım, cevap alamadım. Süleyman Demirel Üniversitesi İngilizce öğretmenliği 2. sınıfa geçtim. Açıklanmayan 2 not hariç genel ortalamam 3.5 olacak gibi görünüyor. Akdeniz Üniversitesi için sizce bu ortalama yeterli olur mu?

  • admin says:

   geçen sene akdeniz üniversitesi ingilizce öğretmenliği ikinci sınıfa 3 kişi almış, 3.51, 2.89, 2.87 ile ikinci öğretimi ise 2.89, 2.67, 2.59 ile bu durumu göz önünde bulundurursak rahatlıkla geçiş yaparsınız. birinci öğretim mi okuyorsunuz? bir de neden süleyman demirel üniversitesini bırakmak istiyorsunuz?

   • halime says:

    Eşimin iş değişikliği yapma ihtimali var. İnşallah değişiklik olmaz. Çünkü genel olarak SDÜ’deki eğitimden çok memnunum. Hocalarımız çok kaliteli. Burdan mezun olmak isterim. Bakalım hayat karşımıza ne getirecek.. Umarım dediğim gibi Isparta’da kalırız
    Bu arada SDÜ İngilizce Öğretmenliğinin 2. Öğretimi yok, yazmayı unutmuşum

 16. tuğçe says:

  yatay geçş icn gerekli belgeler nelerdir?birde ege üniversitesinin eğitm dili ingilzce mi?tşkkrler

 17. Eslem says:

  Geçiş yapmak için ortalamanın en az 2 olmasımı gerekiyor ve alttan ders bırakılmamış olmasımı gerekiyor?

  • admin says:

   okuluna göre değişiyor bazıları en az 2.40 bazıları en az 2.75 istiyor. gene üniversitesine göre alttan ders olup olmaması değişebiliyor.

 18. hayyam says:

  ilk önce böyle üniversite öğrencilerinin bu yatay geçişle ilgili mereklı sorularını cevapladığın için çok sağol kardeş ben kocaeli ünide 1sınıf (İ.Ö) gazetecilik bitti nasip olursa 2 sınıfa geçeceğim ama bizim üniversitede bolonga denen bir saçmalık var ne yaz okulu ne büt imkanı yok kaldın mı kalıyorsun yani her neyse işte bu gibi sebepler nedeniyle geçiş yapmak istiyorum öncelik istanbul ve marmara üniversitesi belki saçma olabilir ama istanbul olsun diye vakıf üniversitelerinede geçiş düşünüyorum koşullar falan ne tam bilemiyorum birinci dönem ortalamam 2.92 ikinci dönemde 2.80 gibi gelir acaba bu ortalama ile geçebilirmiyim ist. yada marmara gazeteciliğe geçen yıl kaçla almışlar cevaplarsan çok sevinirim kardeş …

  geçen yıl kaç ile almışlar derken marmara üni ve istanbul üni sordum birde kardeş mesela ben burda gazetecilik okudum marmarada siyaset bilimi bölümüne geçebilirmiyim ya da ist. ünisiyasal bilgiler kamu yönetimi bölümüne hani ortak ders ve uyşan dersler baya bi çok ondan olabilme ihtimali var mı acaba çok soru sordum k.bakmayasın tekrar şimdiden teşekkürler kardeş…

  • admin says:

   kusura bakmayın araştırmamız henüz bitmedi öyle ha deyince cevaplayamıyoruz 🙁 üniversiteler arası geçiş yaparken aynı anda bölüm değiştiremiyorsunuz gibi bir durum var. ne okuyorsanız o bölüme başvurabiliyorsunuz ama gittiğiniz yerde bir dönem okuduktan sonra olmazsa bölüm de değiştirirsin. ortalamaları bakacağım lakin dönem başı aldığınız derslerin yoğunluğu eşit mi ona da bakarak ortalamınızı tam hesaplayın.

 19. caner says:

  merhaba ben aydın üniversitesi 1.sınıf öğrencisiyim burslu olarak inşaat müh okuyorum not ortalamam 1.50 bursum kesildi belli bir ücret ödemek zorunda kaldım. geçen sene sınavdan aldığım puanı kullanarak devlet üniversitesine makine mühendisliğine geçiş yapabilir miyim ?

  • admin says:

   mehmet ile caner aynı kişi olduğunuzu düşünerek cevaplıyorum, bazı üniversiteler ortlamanızın hiçbir önemi olmadan sınavdaki aldığınız puanla kabul edebiliyor ancak bölüm değiştirme konusuna bakmak lazım. üniversite değiştirirken aynı bölümde kalıyor olabilirsiniz.

 20. yüksel says:

  Merhaba,
  2.sınıftayım. Boğaziçi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümüne geçmek istiyorum. Giriş puanım Boğaziçi bölümünün tabanından yüksekti girdiğim yıl. Ama ilk dönem 1 dersim ff geldi, yaz okulunda tekrar alacağım. Ort 3ün üstünde.
  1. Bu durumda geçiş için başvuru yapabilir miyim?
  2. Pdr ile çift dal programı var, aynı anda ona da başvurabilir miyim?
  3. Kayıt dondurursam yatay geçiş veya çap haklarım gider mi?
  Teşekkürler…

  • admin says:

   siz nerede okuyorsunuz? bütün dersleri başarmış olmanız yeterli, ancak çap konusunda biraz sıkar onu söyleyim. kayıdı neden donduruyorsunuz?

   • yüksel says:

    Merhaba,
    Evet öyleymiş, sadece aldığımız dersleri başarmak yeterli, almamız gerekenleri değil. Bölüme doğrudan sordum. Şartları daha da esnetmişler. Girişte öss puanının bölüm min puandan yüksek olması da şart değil. Sadece ortalama 3, en az düşük not cc olacak ve uluslararası geçerli yab dil belgeniz olacak ya da kendi sınavına girip başarılı olacaksınız, hiç bir hazırlığı kabul etmiyor. . Ama başvurular çok tuzlu, tekrar sınava girin daha ucuza mal olur:)

 21. can says:

  merhaba, yatay geçiş istiyorumda evrakları almak için okula gidemeyeceğim pc den evrakları çıktı alsak ünv.ler kabul edermi ?

  • admin says:

   zannetmem zaten öğrenci belgesi transkriptin onaylı olmasını istiyorlar, nereden bilecekler senin üzerinde oynamadığını? (böyle birşey yapmazsınız da güvenlik açısından prosedür böyle)

 22. isimsiz says:

  mrb, ben gaziantep üniversitesine geçiş yapmak istiyorum ama istediğim bölümün ikinci öğretimi yok sadece gündüz öğretimi var ben ikinci öğretim okuyorum 2.sınıfa geçiş yapmak istiyorum ortalamam fena deil bu mümkün mü ??

  ve nasıl yatay geçiş yapıcam okuduğum üniye gidip tanskript vb. diğer gerekli belgeleri mi almam gerekli ? bi de ben de birkaç yere daha başvurmayı düşünüyorum ama öğrenci işlerine sorduğumda bana sadece BİR TAKIM belge yani bi üniye başvurmak için gerekli olan belgeleri vereceğini söyledi başka vermem dedi geçen sene bu yök kararıyla değişmiş yönetmelikte varmış yani. ama ünilerde öğrenci işlerindekiler birden fazla da verebiliyorlarmış ama adam tutturdu bi taneden başka vermem die çok çok üzüldüm tabii ben de öğrenince. şimdi ben sadece bi yere mi başvurabilirim başka üniler fotokopisini fln kabul etmez mi belgelerin ??

  • admin says:

   bölümünüzde kaç kişi varsa onun yüzde 10 luk dilimine girmeniz lazım birinci öğretime geçiş yapmanız için, evet okuduğun üniversiteye gideceksin ne kadar evrak isteniyorsa onları alacaksın, kaç tane yere başvuracaksan o kadar al öyle belge vermemek gibi durum söz konusu olamaz. istediğin belgeler şahsi belge olduğu için neden istediğini gerekiyorsa belirtme. fotokopilerle olmaz o iş yakalanırsa evrak sahteciliğine kadar gider de o mesele.

   • isimsiz says:

    cevabınız için çok tşk ederim. ama ben o belgeleri istediğim zaman yatay geçiş için olduğunu anlamayacaklar mı ki ? belge vermemek gibi durum söz konusu değil demişsiniz vermezlerse ne yapmam gerekli ? nasıl hakkımı savunacağım? adam sebep olarak bi öğrenciyi anlattı yatay geçiş için iki yere başvurmuş iki üni için de hak kazamış önce bizim üniye önce kaydını yaptırmış sonra başka üniye de yaptırmış sonra gelip bizim okula yatırdığı harcı istemiş vermemiş bizim okul. adam hatta dava açıldı sürüyo hala falan dedi onun için artık bir takım belgeden fazla vermiyoruz dedi buna siz mi karar verdiniz kimin kararı dedim geçen sene yök kararıyla değişti dedi yönetmelikte varmış ne yapmam gerekiyo yardımcı olur musunuz lütfen ?

    • admin says:

     gidin isteyin, vermezlerse ilgili yönetmeliğin maddesini size söylesin eğer yönetmelikte cidden böyle birşey varsa yapılacak birşey yok ama böyle bir ihtimal yok. eğer yönetmelikte yok ve gene de vermiyorsa direkt yök’e şikayet edin.

 23. eminegül says:

  Merhabalar.Ben özel üniversitede %50 burslu olarak okuyorum.Devlet üniversitesine geçiş yapmak istiyorum,çokta iyi bir üniversite olmasına gerek yok.Sınıf öğretmenliği okuyorum.Şuan da yaz okulunda bi dersimi yükseltirsem eğer genel ortalamam 2.94 olucak inşallah.Okulumda 2.öğretim yok.Ama 2.öğretim bir üniversite de olsa farketmez.Sizce geçiş yapabilir miyim?Her üniversite geçen senenin yatay geçiş puanlarını açıklamıyor çünkü.Yardımcı olursanız çok sevinirim..

  • admin says:

   yatay geçişlerin bir kısmı temmuz ayında gerçekleşecek yaz okulu zirve üniversitesinde ne zaman bitiyor? başvuruların bir kısmına yetişemeyebilirsiniz. Sınıf öğretmenliğini hangi illerde düşünüyorsunuz ona göre bakalım, bir de kaçıncı sınıfsınız?

   • eminegül says:

    zirve üniversitesinde okuyorum nasıl bildiniz? 2.sınıfa geçtim.Bizim okulda açılmadığı için yaz okulunu antep üniversitesinden alacağım.Evet 15 temmuzda genel olarak bütün üniversiteler kontenjanları,istediklerini yayınlayacak diye duydum.Yaz okuluna gitmeden önceki puanımla başvurusu erken olan üniversitelere başvursam.Sonrasında da 13 ağustos gibi bitiyor okul sanırım,başvurabileceğim yerlere mi başvursam diyorum.Öyle bir şey mümkün mü?Aslında doğu bölgesi olmasını istemiyorum.Balıkesir,Afyon,Burdur gibi yerler olabilir.Belli bir kısıtlamam yok ama.İç Anadolu,Karadeniz de olabilir.

    • admin says:

     antep üniversitesinden alabiliyor musunuz? şu an bir kısım yaz okulları başladı siz kayıt olabildiniz mi? temmuz başı itibariyle başvuru tarihleri sonrasında kontenjanlar belli oluyor. ama mesela sakarya, ege üniversitesine rahatlıkla yetişebiliyorsunuz. tabii o dersi 13 ağustosta geçtiğiniz belliyse.

     • eminegül says:

      Alamıyorum şuan da o dersi.2.75 ile tercih yapsam geçiş yapma ihtimalim çok mu düşük.Başka ders almayı planlıyorum.Ama çok yükselmez.sizce bu puanla geçme şansım var mı?Varsa nereler olabilir?

     • admin says:

      sizin puan epeycene düşükmüş o kadar düşer mi bilemiyorum ama siz para ödememek adına heryere başvuracak gibi duruyonuz kontenjanlar açıklansın en azından geçtiğimiz senelerin sonuçlarında not ortalamalarını açıklayan üniversitelere bir göz atalım.

 24. yasın says:

  merhaba ben çanakkale onsekiz mart üniversitesi biga iktisadi ve idari bilimler fakültesine geçmek istiyorum bölümüm iktisat 3.sınıfa geçeceğim.ortalamam 2.75 civarında yalnız 1.dönem 1 tane alttan dersim var.çanakkale onsekızmar iibf nın yatay geçişlerinde 4 kontenjanı var genelede her yıl 2 veya 3 doluyor 4u tamamen doldurmuyor basvuru yapanlar az geçiş şansım nedir yardımcı olursanız sevinirim…

  • admin says:

   inan kusura bakmayın kaç gündür sizin için kontenjanları bulmaya çalıştım ancak nafile dediğiniz gibi her sene 2,3 kişi 3. sınıf için yatay geçiş yapmış eğer kontenjan 4 ise bunun sebebini araştırmaya çalıştım ama geçen senenin kontenjanlarını henüz bulamadım lakin siz gene de başvurun ne kaybedersiniz ki?

 25. leyla says:

  meraba ikinci öğrenimden biri,nci öğrenime geçmek için her iki dönemdemi %10’luk kısmına girmem gerekiyor ben sadece ikinci dönem ilk 5’e girdimde

  • admin says:

   iki dönem okudunuz ve yıl sonunda belli bir ortalamaya ulaştınız, dönem sonunda değil buna dikkat edin, ona göre yapılan sıralamada ilk yüzde 10’a girmeniz gerekiyor.

 26. öğrenci says:

  hocam öncelikle kolay gelsin. ben yurtdışından geçiş yapmak istiyordum malesefki son sınavımda kaldım. birtane alttan dersim var ama not ortalamam ilk dönem 3.30 ikinci dönemde 3.00e yakın gelecek geçiş yapma ihtimalim varmi ?? ayrıca okuduklarıma göre ihtimal çerçevesinde oluyormuş hangi üniversitelerde oluyor yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  • admin says:

   dediğiniz gibi bazı üniversiteler alttan ders olma koşulu aramıyor siz nerelere başvuracaksınız bir de bölüm nedir ona göre bakıp cevaplayalım?

 27. sümeyra says:

  merhaba.inönü üniversitesinde ing ögretmenligi okuyorum.hazırlık okudum 2.sınıftayım.uludag yada erciyes üniversitesine yatay geçiş yapmak istiyorum 1dersim alttan ortalamam 2.65 geçiş mümkün olabilir mi acaba.bütün dersleri verme zorunlulugu var mı bu 2üniversitede de.bide normal ögretimim ikinci ögretime geçiş yapma şansım var mı.lütfen yardımcı olun.teşekkür ederim

 28. malikcan says:

  Merhabalar ben KTÜ İlköğretim Matematik Öğretmenliği (i.Ö.) 1.sınıfı tamamladım. Genel ortalamam 2.5 küsüratlı bişey olucak tahminime göre. Abant İzzet Baysal Üniversitesi İlköğretim Matematik (İ.Ö.) geçiş şansım nedir herhangi bir tahmininiz olabilir mi ?

  • admin says:

   ortalamanız epeycene düşük onu da geçtim henüz kurumlararası yatay geçiş başvuruları açıklanmadı o yüzden bekletiyorduk sorunuzu. ama kurum içi açıklandı ve eğitim fakültesinde yatay geçişe kontenjan verilmediğini üzülerek belirteyim.

 29. dilek says:

  iyi günlerr,hocam size bir sorum olacaktı ben tunceli üniversitesi 2, ci sınıfa geçtim..bir yıl hazırlık okudum.2. dönem ortlamam düştu genel ortalamam suan 3,05 alttan dersim yok ınönü,harran,süleyman demirel,pamukkale ünicersitesitelernden birine geçiş yapmam mümkün müdür?ne olur yardmcı olun gelmez diye başvurmayı düşünmüyorum bir umut var mı?başka üniversitelerde olur…(bu arada 1,ci ögretimim)

  (bölümüm kamu yönetimi)

  • admin says:

   kontenjanlar belli olsun, kamu yönetimi alacak bütün üniversitelere başvurun ne kaybedersiniz ki?

   • dilek says:

    okul 1 den fazla belge vermiyor,imzalamıyorlar..yukarıda bır arkadasa yök e sikeyet edın demıssınız..pekı böyle bir yönetmelik varsa 3.05 ortalamayla hangi şehirleri bana öncelik olarak tavsıye edersınız?bılıyorm bu iş birazda şans işi ama en azından gecen senelerde düşük puanla kapatan hangi üniler var?cevap için tesekkur ederm

    • admin says:

     ne demek vermiyorlar, ne diyorlar siz isteyince? şu an için biraz erken bugün yarın kontenjanlar açıklansın ona göre kamu yönetimi için yatay geçiş başvurulabilecekleri listenin içinden eleriz.

     • dilek says:

      biz isteyince 1 tane alabılırsınız fazlasını cıkaramayız diyorlar,tartsmaya girincede şahsi bır durum olmadıgını kararın boyle oldugunu söylüyorlar.çok yardmcı oluyorsunz cok tskler.eleme için siteyi takip edecem.:)

     • admin says:

      tamam kararı göstersinler neredeymiş cidden çok merak ediyorum yönetmeliğin neresinde var böyle bir madde, umarım gönlünüze göre olur 🙂

     • Ahmet tonbul says:

      Merhaba ben karamanoğlu mehmetbey üniversitesi kamu yönetimi 2.öğretim 1.sınıf oluyorum.marmara üniversitesine geçiş yapmak istiyorum .ne yapmalıyım?

     • admin says:

      sene sonunda http://www.yataygecis.org sayfasını takip etmenizi öneririm, ara dönemde başvuru yok ayrıca başvurular çok kısa sürüyor.

 30. elif says:

  merhaba. her sınıfta yatay geçiş yapılabiliyor mu? eğer yatay geçiş başvurumuz kabul edilirse gitmek zorunda mıyız?

  • admin says:

   hayır sadece 2. ve 3 sınıfta yapılabiliyor (lisans için söylediklerim) velev ki kabul aldınız gitmemek sizin en doğal hakkınız, zaten listelerde böyle durumlara karşılık yedek listede açıklanıyor.

 31. elif says:

  Mrb,ben aöf türk dili ve edebiyatı bölümü okuyorum.1.sınıfı bitirdim ve Karadeniz Teknik Üniveritesi’ne yatay geçiş yapmayı düşünüyorum.Bildiğim kadarıyla da 100’lük sisteme göre en az 80 ortalama yapılması gerekiyor.Alttan dersim yok ve not ortalamam 3.12.Yani 100’lük sistemde ’78’.2 puan yüzünden geçiş hayal mi olacak bilgilendirirseniz sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler..

  • admin says:

   maalesef açıktan geçişlerde baraj 80 ve not dönüşüm yök’e göre yapılıyor, başvuru yapabilirsiniz ancak nottan ötürü red alırsınız.

   • elif says:

    yök not dönüşümüne göre 79.46 oluyo.0.54 puan yüzünden olmayacak bu iş anladım :/ yine de çok tşkkrler kolay gelsin

 32. yasemin says:

  kıbrıs yakın doğu hukuk 1. sınıf öğrencisiyim 2 ye geçtim 3 dersten büte kaldım büt tarihimiz eylülde türkiyedeki geçiş tarihlerine yetişmiyor buşekilde geçiş yapabilirmşiyim

  • admin says:

   yetişmiyorsa yapacak birşey yok ancak bazı üniversiteler alttan ders olmasına rağmen kabul ediyor tabii 3 dersten kalmanız demek sizin ortalama göçük demek doğru mu? bu halle geçiş yapmanız biraz zor gözüküyor şu an ortalama ne alemde?

 33. psiko says:

  Merhaba.ben omüde psikoloji okuyorum.ve uludağa geçiş yapmak istiyorum.ilk dönem ortalama 3.20 civarı bu dönem daha düşük.muhtemelen 3.16 gibi gelecek genel ortalama.ilk dönem de yüzde onluk dilime girmiştim.uludağa geçiş şansım nedir sizce? veya ankara ve ege için şansım nedir? ayrıcageçiş yaparken yüzde onluk dilime girdiğime dair bir kağıt alsam işimi kolaylaştırır mı?

  • admin says:

   ikinci öğretim misiniz? eğer değilseniz yüzde onluk dilime girmeniz pek bir anlam ifade etmez şu an için kontenjanlar açıklanmadı ona göre yapmamız lazım ancak ortalamanız iyi geçiş yapmanız mümkün gibi.

 34. Acil... says:

  Iyi günler…ben 1.sınıfı giresunda hemşirelik bölümünde okudum 2.sınıfı başka ünide okumak istiyorum… not ortalamam 3.27 civarı süleyman demirel üniversitesine geçiş yapabilme imkanım var mi ya da bu ortalama ile nerelere geçiş yapabilirim?

  • admin says:

   hemen hemen hemşirelik olan bütün üniversitelere başvurabilirsiniz, olur olmaz ona kimse net bir cevap veremez ama en azından asgari istenileni karşılıyorsunuz. nerede okuyordunuz bu arada?

 35. ogrenci says:

  mrb açıktan geçişlerde sadece not ortalamasının 80 olması şartı mı var yoksa o yıl girdiğin öss puanının da belli oranda etkisi var mı?bazı sitelerde öyle hesap yapıldığını gördüm bazılarındaysa sadece 80 şartını.bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  • admin says:

   üniversiteye göre değişiyor, bazıları sadece 80 almasını beklerken bazıları 80 alamasa dahi açıköğretime yerleştiği yıl girdiği sınavdan aldığı puan eğer başvuracağı bölümün taban puanından yüksek ise (yani adam iyi puan almış hatta tercih yapsa yatay geçiş yapacağı yeri kazanıyorken genede açık yazmış böyle bir ihtimal sanıyorum ki yoktur) başvuru yapabiliyor.

 36. sefa says:

  iyi günler ben kuzey kıbrıs dogu akdenız üniversitesinde mimarlık fakultesınde okuyorum ortalamam 3,68 geçiş yapmak istiyorum ögrenım dilim inglizce yatay geçiş tarıhlerini bulamadım yardımcı olabılırsenız cok sevınırım saygılarımla.

 37. leyla says:

  yatay geçiş ile ilgili bir video izledim hocamız not ortalamanın 3.5 üstü olması gerektiği ve geçiş yapılan üniversitesinin öss puanımızın taban puanına yakın olması gerekiyormuş yoksa geçiş yapamazsınız diyor doğu mu?taban puan çok mu önemli?
  yani ilk dönem ortalamam 3.32 idi snrada dönem 3.60 oldu bu iki dönemin ortalaması 3.46 oldu bu otalama ile mi ilk 5′e girip girmediğimiz belirleniyor?

  • admin says:

   hangi üniversite için konuşuyor? mesela ankara üniversitesi dediğiniz gibi 3.5 istiyor, marmara üniversitesi öss puanına bakıyor ama bunlar her üniversiteye göre değişiyor. mesela sakarya üniversitesi sadece ortalamaya bakıyor en azda 2.40 olmasını istiyor. http://www.yataygecis.org üzerinden bütün bilgilere ulaşabilirsiniz.
   ilk %10’da aynen o şekilde, sanırım bölümünüz 50 kişi?

 38. leyla says:

  malesef benim istediğim üniversiteler marmara,gazi,çukurova,mersin,uludağ,akdeniz sizce hangilerine yerleşme ihtimalim daha kolay?birde ben bugün tarihlere baktım hayıt tarihleri hepsi farklı ne olacak öyle hepsi açıklanmadan kara vermek zzorunda kalıyor insan bunun başka çözümü yok mu?
  evet bölümüm 50 kişi peki ben marmara ve ankarayı tercih etmeyecekmiyim şimdi çünkü ortalamam 3.46 marmaranın öss taban puanı 423 sanırım benim ise 408 ne yapmalıyım?

  • admin says:

   hepsine başvur ne kaybedersiniz ki? en fazla bazıları sizi bulundukları illere elden teslim için çağırırlar o kadar. ama dediğiniz gibi bazıları açıklanıp kesin kayıtları olacağında daha diğerlerinin başvurusu belli olmamış oluyor öyle durumlara üniversite kalitesine göre tercih yapın. marmarayı yazabilirsiniz ancak ankara en az 3.5 ortalama istiyor olmaz.
   bu arada sürekli sitem ediyorsunuz 🙂 şunu belirteyim sorularınız asla silinmez ancak beklemede oluyor cevaplanmadıkları için ve çok fazla soru var hepsini tek tek araştırıp cevaplamak uzun sürebiliyor, anlayışınız için şimdiden teşekkürler 🙂

 39. leyla says:

  sanırım sitem ediyorum üzgünüm birşey rica edicem ben akdeniz üniversitesine başvurdum ösym belgesinin onaylı fotokopisini istemişler ama ben sadece çıktısını verdim kontrol ettiler fakat hiçbirşey demediler ne yapmalıyım herhangi bir sorun olur mu sizce?

  ya lütfen çok acil cevap gerekli pazartesi antalyadan gidiyorum eger onaylı gerekiyorsa nerde onaylatmam gerekiyor?ve internet çıktısı olması sorun olacak mı yoksa?

  • admin says:

   valla galatasaray üniversitesinin yüksek lisans başvurularında da onaylı ales çıktısı istediler ama normal verince birşey demediler başvuruda da sıkıntı çıkmadı, dilerseniz tekrardan arayıp sorun. bu arada başka üniversitelere başvuracak mısınız?
   onay istiyorsanız herhangi antalyada bir notere gidip çıktı aldığınız kağıdı onaylatmanız yeterli.

 40. leyla says:

  evet tabiki gazi,çukurova,mersin ve uludağa başvurucam umarım 3.46 ile yerleşebilirm
  bu arada çok teşekkür ederim yardımınız için siz bana ankara 3.5 istiyor dediniz başvurmaya gerek yok dediniz ama ben ankara üiversitesini istemiyorum ki GAZİ üniversitesi şartlarında 3.5 yazmıyor ki bu yıl 4 öğrenci alıyor sadece ikinci öğrenim 4 te birinci öğrenim ve gerçekte gazi ye en çok gitmek istiyorum geçtiğimiz yıllarda gazinin öğrencileri kaç ortalama ile aldıgını biliyorsanız rica etsem bana link gönderebilir misiniz?

  • admin says:

   iyi de siz demediniz mi video izledim orada 3.5 deniyor falan diye? bende hangi üniversite 3.5 istiyor diye size cevapta bulundum. o videoların saçma olduğunu konuların güncelliğini kaybettiğini defaetle vurguluyoruz, orada izlediklerinizi gelip burada soruyorsunuz eyvallah bir de üstüne fırça yiyoruz! bir de halen ortalamaları neydi acaba diye soruyorsunuz öyle mi? ne ala mualla 🙂

   bir de abuk sabuk isimlerle gazi hakkında bilgi almaya çalışıyorsunuz, oradan bakınca burada “salak” mı yazıyor?

 41. SELDA says:

  slm;yatay geçiş yapmak istediğimiz yerile aynı puan türünemi sahip olmamız gerekiyor.yüksekokuldan fakülteye yatay geçiş yapılabiliyormu..

  • admin says:

   2 yıllıktan 4 yıllık’a geçişin adı dikey geçiş, yatay geçiş değil. eğer siz 3. ve 4. zaten okuyamıyorsanız dgs denilen sınava girmeniz gerekiyor.

 42. hakan says:

  slm; ben maltepe üniversitesinde hemşirelik okuyorum ortalamamda 2.56 devlet üni geçmek istiyorum sizce yatay geçişde hangi ünileri yazarsam şansım artar yada bu ortalamayla geçiş şansım varmı..
  birde yökün sitesinde yatay geçiş için sadece özel üniler var bunuda anlamış degilim

  • admin says:

   2.56 çok düşük, yatay geçiş yapmanız imkansız gibi ama gene de bazı yerler 2.40 ile başvurulabiliyor zahmet olmaz şansımı denerim diyorsan uğraşın. bu arada bahsettiğiniz yök’ün linkini verebilir misiniz?

 43. Kübra says:

  slm;ben cumhuriyet üniversitesi ilköğretim matematik öğretmenliğinde okuyorum ortalamam 3.00 gazi üniversitesine yataygeçiş yapmak istiyorum kabul edilme sanşım ne kadar ?
  Gazi üniversitesinin sitesinde yatay geçiş koşullarını bulamıyorum.bulabilirseninz link gönderebilir misiniz?

 44. hayyam_şarap says:

  Admin kardeş merhabalar benim de bir kaç sorum vardı cevaplayabilirsen çok müteşşekkir olurum birincisi istanbul üni gazetecilik II sınıf 2.70 ile yatay geçiş alır mı kontejan ne kadar başvuru tarihi ne zaman ikinci sorumda benim okuduğun kocaeli ünide bolongo diye bi saçmalık var notlarımın en düşüğü 70 buna rağman genel ortalama düşük acaba yatay geçişlerde bunlar dikkate alınıyormu teşekkür ederim şimdiden …

  • admin says:

   2.70 çok düşük ama barajı 2.0 sonuç itibariyle başvurabiliyorsunuz şansınızı deneyin derim başvuru tarihleri vs http://yataygecis.org/istanbul bakabilirsiniz, bologna saçmalığı dediğiniz sisteme baktım ancak öyle düşünelecek olursak da üniversitelerin zorluğuna göre de değişmesi gerekiyor mesela hiç boğaziçiyle sizinkinin zorluğu bir olur mu? mesela boğaziçinden mezun 2.5 ortalamalı birisi çok rahat kocaelinde 3.90 falan yapar o zaman buna göre baz almalılar değil mi?

 45. ekin says:

  merhaba ,ben şu ana istanbul aydın ünv okul öncesi öğretmenlıgınde okuyorum,2.sınıf bitti,1 .sınıfı kıbrısta okudum yatay geçişle bu okula geldım.şımdı tekrar yatay geçiş için başvurdum marmara ünv sıtesıne 2 sınıf genel ortalamam 3.20 sizce sansım var mı? bıde 1 sınıf transkilipte sıfırlanıyor .bu sorun olur mu geçiş için .teşekkür.

  • admin says:

   transkriptte genel ortalamanız mevcut diğerleride geçti gözükyor değil mi? öyleyse sıkıntı olmaz ama bazı üniversiteler özellikle ege ve ankara gibi üniversiteler daha önce yatay geçiş yapmış öğrencilere böyle bir hak tanımıyorlar. bu marmara üniversitesinde yazmıyor sanırım ama gene de arayıp sormakta fayda var.

 46. salih says:

  merhaba ben cumhuriyet üniversitesnde 4.sınıfa geçtim anlıyacagınız son yılım 3 ortalamam var ve ege veya 9eylüle gitmek istiyorum okul öncesi öğretmenliği okuyorum sizce olur mu yani son sene böyle birşey mümkün mü ?

 47. yüksel says:

  Merhaba,
  Cevabınız için çok teşekkürler.
  Sanırım eksik yazmışım.
  1. FF dersimi düzelttim. Yani aldığım bütün derslerimi 3ün üstünde ortalamayla verdim. Sorun şu: Zorunlu olduğu halde hiç alamadığım (önceki ders bağladığı için) bir ders var. Transkribimde görünür mü bilmiyorum ya da nasıl görünür. Bu durumda geçiş olur mu?

  2. Kaydı maddi nedenlerle donduruyorum. Selçuk eğitimdeyim.3.sınıfta kayıt dondursam, o yılı izleyen yaz okulunda eksik dersimi versem, olur mu? Yaz okulu 3.sınıf mı kabul edilir? Bu yıl yaz okulu için aynı şeyi sorduğumda önemli değil, sonradan ekletirsin demişlerdi. Telefonla bilgi almak ve muhatap bulmak çok zor bu arada, çok teşekkür ederim.

 48. g.haseki says:

  kıbrısta okuyorum.bölümüm hukuk 3.10 ortalamam var bursluyum, yatay geçiş yapma şansım nedir sizce? bir de öss puanı etkiliymiş bazı okullarda bunlar hangi üniversiteler bildiklerinizi yazarmısınız?

 49. oguz says:

  slm ben karamanda sosyoloji okuyorum ve konya selcuk universitesine yatay gecis yapmak istiyorum.ortalamam 3.40 gecis yapma sansim nasil?

  • admin says:

   başvurun 3 kişilik kontenjanlar var, kaçıncı sınıf olduğunuzu bilmiyorum ama şansınız yüksek.

 50. melis says:

  meraba ben mugla üniversitesi işletme ikinci öğretim bölümü öğrencisiyim. anadolu osmangazi uludağ ve istanbul ünilerine yatay geçiş yapmak istiyorum. yıldız teknik ve marmaraya da yapacaktım ama tarihlerini kacırdım:( genel not ortalamam 3.20 ve %10 luk dilime 2. sıradan girmeye hak kazandım. sizce istedigim üniversitelere girme sansım nedir? bide şöyle bi durum var ben oncelikle anadolu istiyorum ama uludag anadoludan daha önce acıklanıyor. uludaga kabul edildim ve kayıt yaptırmadım diyelim sonra anadolu acıklandı ve kabul edilmemişim uludag dan da olucam bu sefer bunun bi çözümü yok mudur? birde %10 luk dilime girmiş olmam sadece 2. öğretimden 1. öğretime geciş yaparken mi işe arar? yoksa 2. öğretimden 2. öğretime geciş yaparken de bi yararı var mı? cvpların için simdiden sağol 🙂

  • admin says:

   dediğin gibi uludağ’ın kesin kayıtlarını kaçırırsan ondan da olursun. diğeri de aynı şekilde yüzde onluk dilime girmen sadece ikinci öğretimden birinciye geçerken işe yarıyor diğerlerinde zaten bu belgeyi götürmüyorsun 🙂

   • melis says:

    arastırırken bişeyler okudum. şimdi ben uludaga kabul edildim mesela ve kaydımı yaptırdım sonra baktım kı anadolu da kabul etmiş. uludagdan kaydımı anadoluya gecirebiliyomusum sanırım ama uludaga yatırdıgım harc kalıyormus sadece

 51. Merve says:

  Mrhabalar kolay gelsın.ben malatya ınonu unıversıtesnde ekonometrı bolumu okuyorum gecıs yapmak ıstıyorum ama bu konuda hıcbır bılgım yok.sımdı ben dılekceyı nerede verecegım malatyada mı tercıh edecegım okulda mı?bırden fazla tercıh yapabılıyor muyuz?ortalamam 3.00 uludag canakkale gazı unıversıtelerıne basvuru sansm var mı yardmcı olun lutfen:(

  • admin says:

   tercih yapacağın yerlere dilekçeni vereceksin, gittiğin üniversitelerde kontenjan var mı baktın mı? mesela uludağda 3 kişilik yer var. kaçıncı sınıfsın?

  • melis says:

   canakkale için sansın yuksek bence orası fazla yuksek ortalamayla almıyor cunku. bende canakkale ye basvuracaktım ama vazgectim. sen kendi okulundan gerekli belgeleri alıp basvuru yapmak istedigin okula bızzat o belgelerle gidip basvurunu yapıyosun. dilekceyi dert etme zaten okula gıttıgınde ogrencı ıslerınden yardım alıp yazarsın. ama basvuru tarihlerini kacırma derim uludag 3agustos son

 52. elif says:

  Merhaba ben ışık üniversitesi hazırlığı bitirdim mimar sinan üniversitesine geçmek istiyorum.Fakat yatay geçiş için 1.sınıfı bitirip mutlaka bir not ortalamam olması şart mı yoksa şuan geçen seneki tercih puanımla geçişimi yapabilir miyim ?

 53. özgül şen says:

  Merhabalar…
  ben Anadolu aöf iktisat fakültesinden önlisans diploması alarak ayrıldım.Lisans tamamlama yoluyla 3. sınıf kamu yönetimi bölümüne yeniden kayıt yaptıracağım ancak Atatürk üniversitesi aöf halkla ilişkiler bölümüne yatay geçiş yapmak istiyorum. 2010 yök yatay geçiş yönetmeliğinde açıköğretim kurumları arasında geçişin mümkün olduğu yazıyor ayrıca kurum kendi içerisinde program değişikliğine de izin veriyor. yapmayı düşündüğüm şey öncelikle Atatürk üniversitesi işletme bölümüne (tabi mümkünse çünkü benim bölümüm yok o yüzden aynı derslerin verildiği bu bölüme geçmeyi düşünüyorum) ardından kurum içerisinde yine yatay geçişle halkla ilişkilere geçmeyi düşünüyorum bu mümkün müdür ? Bir bilen varsa ya da akıl verecek biri varsa çok memnun olacağım.

  Ayrıca tarih bölüm mezunuyum ikinci üniversite kapsamında halkla ilişkilere 1.sınıftan başlarsam daha önce almış olduğum derslerden muaf tutulur muyum ? teşekkürler

  • admin says:

   bahsettiğiniz aöf ler arasında geçiş olup olmadığını bilmiyorum yanlış bilgi vermeyelim lakin velev ki geçişiniz oldu Atatürk aöf’de işletmeye başladınız siz orada 3. sınıfa başlamış olacaksınız, ve ara dönemde eğer fakülteniz yatay geçiş için kontenjan açmazsa eğer sene sonunda son sınıfa geçiyor olduğunuz için ve yatay geçişlerde son 2 döneme geçiş yapılmadığı için bu düşünceniz hayal olacaktır.

   ikinci üniversite olarak sıfırdan başlarsınız herhangi bir muafiyetiniz söz konusu olmuyor. çünkü siz daha önce aldığınız derslerin diplomasını almış bulunuyorsunuz 🙂

 54. kerem says:

  meraba ben giresunda uluslararası ilişkiler okuyom ortalamam 3,30 akdenize geçebilme şansım var mı veya geçiş için ilk başta ne yapmalıyım cevaplarınız için teşekkürlar
  başvuruyu şimdiden de yapabilirmiyim ama bende hazırlık yoktu geçen sene şuan 2 ye geçecem

 55. parker says:

  mrb uluslararası ilişkiler okumak istiyorum ama sıramam tutmuyor kamu iktisat yada ekonometri okuyup ikinci sınıfta uluslar arası ilişkilere geçiş yapabilir miyim lütfen bilen biri cevaplasın çnkü tercih dönemindeyim

  • admin says:

   boğaziçinde ingilizce öğretmenliğinden bile politikaya geçiş var lakin her üniversitede durum böyle değil, nerede okuyacaksınız nereyi tercih yapacaksınız hiçbir şey belli değil. ayrıca yatay geçişin biraz da hayalperestlik olduğunu hatırlatalım.

 56. parker says:

  balıkesir kamu oluyor çanakkkale ekonometri de.eğer tutarsa ahi evran yada çankırı olur uluslararası ilişkiler. ama ben balıkesire gidicem büyük ihtimal ve iktisat yada ekonometri olur. örneğin gittim sonra aynı üniversitenin başka bölümüne geçebilir myim bu bölüm uluslar arası ilişkiler..
  çok çalışcam bunu da belirtirim

  • admin says:

   aynı üniversitenin başka bölümüne de geçersin, aynı bölümde kalıp farklı üniversiteye de geçersin ancak koşullarını iyi öğrenmek lazım. gazi mesela taban puanın en fazla 5 puan altına göre alım yapıyor.

 57. parker says:

  çok teşekkür ederim ihtiyacım vardı buna. önerebileceğiniz bi üniversite var mı ankara ist. dışında izmirden gidicem uyum sağlar myım diye düşünüyorum bu yüzden en yakın yada kafa olarak yakın gelebilcek yerlere daha çok gitmek istiyorum bölümü de söylerseniz olur ea öğrencisiyim hukuk dışında:)

  • admin says:

   bende izmirliyim o zaman çok fazla doğuyu yazma sudan çıkmış balığa dönersin, istanbulda okudum zamanı evvelinde buranın kültürü bile ayrı. bu arada neden politika yazacaksın? devlet dairelerinde çalışmak istersen yada diplomat büyükelçi gibi olmak istersen bunun için illa uluslararası okumana gerek yok iyice araştırdın mı oradan mezun olunca ne iş yaparım diye?

 58. parker says:

  Politikaya girmek istemiyorum uluslararası ilişkiler hayalimdi yabancı dil öğrenirim yurt dışına giderim yurt dışıyla tanıdıklarım olur işim olur oralarda diye düşünüyordum hep u.a. Ile ilgili. Açıkçası hiç bilgim yok iktisat kamu yönetimi yada ekonometriyle ilgili duyduğum kadarıyla iktisatçı kaynıyor etraf açıkçası çok karışığım bide 20110mezunuyum. Gitmek istiyorum artık. Çok sevindim bu arada Izmirliyim deyince

  • admin says:

   siz anladığım kadarıyla uluslarası iş yapan şirketlerde çalışmak istiyorsunuz? ne bileyim ilerideki hedefiniz bir şirketin ortadoğu patronu olmak gibi birşey mi? eğer öyleyse politika bunlar için pek uygun değil ya boğaziçinde işletme okuyacaksınız yada istanbulda gene iyi bir yerde işletme, iktisat okuyup spesifik bir alanda kendinizi geliştireceksiniz, finans olur, pazarlama olur o artık sizin bileceğiniz bir iş.

 59. parker says:

  Evet öyle bir şirket hayalim ama orta doğu değilde batı tarafı. Yok hedefim o değil patron falan hiç değil şimdilik ama güzel bi şirkette uluslararası bölümlerinde vs. Yurt dışıyla irtibatım olsun iyi bi gelecek kurayım aileme vs bunlar biliyorsunuz zaten bu tür. uai olmasa iktisat olur mu kendimi geliştirebilecegim iş olanağı iyi olan mesala kamu nasıl ekonometri yada. Maliye vs bana bunlardan hangisinitercih edersiniz beni anladınız
  Soyle bi araştırmam oldu mesela kimisi çok iyi bölüm diyor kimisi iş bulma dönemi sancılı diyor tabi torpille falan iş bulanlarda erken oluyormuş bide kpss i çok zamanını alır diyenler olmuş netten okuduğum baktığm kadarıyla, kimileri eanın en iyi bölümü falanda diyenler var

  • admin says:

   maliye, kamu gibi bölümler özelde pek tercih edilmez ama maliyenin şöyle bir güzelliği var 8*10 yıl arası devlette çalışırsın sonra özeller seni almak için sıraya girer. zira senden iyi vergi nasıl toplanacağını bilen yoktur, ne demek istediğimi anladın 🙂 bahsettiğin bölümlerin şöyle bir dezavatanjı var, artık herkes iktisat, işletme mezunu bu bölümlerinin adının pek önemi kalmadı maalesef. iş nerede okuduğuna ve hangi üniversite mezunu olduğuna, kendini ne kadar yetiştirdiğine (nerede staj yaptın, kaç dil biliyon, sosyal aktivitelerin neler gibi) bakıyor.

 60. Mehmet says:

  Merhaba. Ben hukuk fakültesi 2. sınıfı bitirdim. Bu yıl yatay geçiş yaptıktan sonra son yıl farabi yapabilir miyim?

 61. Sblekdi says:

  Merhaba;
  Ben Karabuk Universitesi Turk Dili ve Edebiyati bolumu ogrencisiyim. Mersin Universitesi’ ne yatay gecis yapmak istiyorum ve Cukurova Universitesi’ne. Ortalamam 3.20.. oncelikle kabul edilme sansim nedir biraz bilgi verebilir misiniz? Daha onceki yillarda kabul edilen ogrencilerin not ortalamalasi hakkinda da bilgi verirseniz cok sevinirim.. Simdiden cok tesekkur ediyorum… Bu arada torpillik bir durum var mi?

  • admin says:

   mersin üniversitesi 2011’de not ortalamalarını açıklamadı ama 2010’da yerleşen kişi 2.9 ile yatay geçiş yapmış. bu arada kaçıncı sınıfsınız? çukurovada da sadece yerleşenlerin isimleri yazıyor.

 62. nur says:

  ankara üniversitesi yatay geçişte öss puanına bakıyor mu? erzurumdan ankaraya geçiş yapılabilirmi öss puanı ankara ya göre baya düşük olsa da

 63. lili says:

  merhabalar ben kıbrısta hukuk fakültesinde tam burslu okuyorum.3.sınıfa geçtim ve alttan dersim yok bu yıl ortalamam 2.71 akdeniz,çukurova ve ondokuz mayıs üni. yatay geçiş için başvurusu yapmak istiyorum sizce şansım nedir?özellikle kadeniz üni. şansım nedir bunu merak ediyorum.şimdiden teşekkürler.

  • admin says:

   karadeniz teknik dün başvuruları bitirdi başvuru yaptınız değil mi? şansınız çok düşük o yüzden yazmak istemedim 🙁

 64. funda says:

  erzuruma yatay geçiş yapmak istiyorum olur mu ki .ortalamam 3.78 bölüm birincisiyim..

  • admin says:

   bölümünüz ne, kaçıncı sınıfsınız? bunları bilmeden nasıl yorum yapalım 🙂 ama ortalamanız oldukça iyi muhtemelen geçersiniz.

 65. hilal says:

  merhaba ben mehmet akif ersoy unıverstesınde okul oncesi ogretmenlıgı 2.snıfa gectım.fakat akdenız unıverstesıne yatay gecs basvrusu yapmak ıstıorum.gecen yıllarda kabul edılen ortalamaları goremedım bulamadım.benm ortalamam dşük 2.3 sizce sansım var mı.puanlarnı blıosanız yardım eder msnız?

  • admin says:

   geçen sene 3.57 ile yedekte kalmış arkadaş okul öncesinde bilginiz olsun ama 3. sınıfa geçiyor olsa idiniz daha az kişi başvurduğu için siz de kabul alma şansınız olurdu.

 66. nida says:

  ben rize üniversitesınden kocaeli üniversitesine geçiş yapıcam kabul edildım fakat rıze üniversitesinin gecme notu 50 ıken kocaelının 65 imiş . benım 55 ıle 60 ıle gectıgım derslerım var. pekı ben kocaelı üniversıtesıne gecersem bunları alttanmı alacagım?

 67. elfida says:

  merhaba ben giresun pdr 2. sınıf öğrencisiydim 3′ e geçtim ortalamam 3,04 ktü ye geçmek istiyorum şansım yüzde kaç :)) şimdiden teşekkürler
  bu arada ikinci öğretiimim, kaç kişilik kontenjan varmış 🙂

  • admin says:

   5 kişilik kontenjan var ama ktü yatay geçiş değerlendirmesi yaparken ösys puanınıza da bakıyor ktü’den ne kadar eksikti hatırlıyor musunuz?

 68. yasin67 says:

  Ben zonguldak bülent ecevit üniversitesinde matematik bölümünde okuyorum.Bu senenin sonunda yatay geçiş yapmak istiyorum ankaradan bir üniversiteye.Gazi,Hacettepe,Ankara ve diğerlerine sadece not ortalamasına mı bakıyorlar yoksa öss puanına mı onu size soracaktım cevaplarsanız sevinirim.

  • admin says:

   bu senenin sonunda derken 2013 yılında mı? çünkü gelecek sene için gazi üniversitesi falan sonuçları açıkladı. ankara üniversitesi 3.5 ortalama ister, gazi ise öss puanınla kendi taban puanı arasında en fazla 5 puan fark ister.

 69. ayse says:

  merhaba ben bilgisayar mühendisliği okuyorum aynı zamanda AÖF den sosyoloji 2.sınıf öğrencisiyim. ortalamam 89 fakat ben istanbul üniversitesi psikoloji bölümüne geçemek istiyorum bu mümkün mü?

  • admin says:

   açıktan mı istanbula geçmek istiyorsunuz? tabii ki olabilir ancak bilgisayar mühendisliği bölümünden kaydınızı sildirmeniz gerekir zira iki lisansın aynı anda okunması yasak. nerede bilgisayar müh. okuyorsunuz?

   • ayse says:

    evet açıktan sosyoloji okuyorum.ancak beni şüpelendiren psikoloji bölümüne geçiş olur mu? çünkü ben sosyoloji okuyorum ya eyvallah sosyolojiye yatay geçiş yapabilirim ama ya psikoloji? gediz bilgisayar mühendisliğinde okuyorum.

    • admin says:

     önce sosyolojiye geçersiniz sonra da kurum içerisinde psikolojiye geçiş yaparsınız çok sıkıntı olmaz da gedizden kaydınızı sildirmeniz gerekiyor bu kısmı iyice okudunuz değil mi?

 70. Erdinc says:

  Merhaba ben bu yıl Kıbrıs’ta yakin dogu Üniversitesi eczacılık kazandım ama Kıbrıs pek hayalim degildi seneye özel ya da devlet yatay geçiş yaptırmam mumkun mü ben buna gore gidip gitmemeyi düşünüyorum bu sene

  • admin says:

   kıbrıstan geçiş yapanlar oluyor ama yurt dışı diye geçtiği için eczacılık ne kadar kontenkan açıyor ona bakmak lazım, hazırlık okuyacaksanız iki sene orada kalma durumunuz olabilir.

 71. ayse says:

  evet okudum gedizden kaydımı sildirmeme gererkiyor. son brşey daha sosyollojiden psikolojiye hangi ara yapıcam yani sosoyolojide 1 sene okuyup son sene yapıcam?

  • admin says:

   ara dönemde kurum içi yatay geçiş hakkı var da tabii siz orada kaçıncı sınıfsınız bir de onu bilmek gerekiyor?

   • ayse says:

    suan 2. sınıf öğrencisiyim açık öğretimde

    • admin says:

     2 bitti mi? eğer 2 bittiyse bu sene zaten başvuruları kaçırdınız bir kısım üniversitelerin bir de nereye geçiş yapacaksanız? ayrıca bilgisayar müh. de kaçıncı sınıfsınız da bu kadar rahat bırakabiliyorsunuz?

     • ayse says:

      ordada 2.sınıfım yani ikici sınıf derken suan ikisindede 2’ye geçtim.bilgisyar müh. neden rahat bırakabiliyorum çünkü bu benim 2. üniversitem daha önceden boğaziçinde kimya okucaktım ama hazırlık okuyup bıraktım.yani ben hep psikoloji okuyim istedim olmadı .sosyolojiden zevk için okuyordum zaten bunu değerlendirebilirmiyim diye size soruyim dedm.

     • admin says:

      başta desenize böyle, laf olsun diye soruyorsunuz sandım 🙁 merakımı bağışlayın boğaziçinde hazırlığın hiçbir bölümünü mü geçemediniz? keşke orada devam etseydiniz çok rahat psikolojiye geçerdiniz. bu sene geç kaldınız çoğu üniversiteye ama dilerseniz sakarya daha haftaya kayıt alacak sosyoloji’de 3 kişilik kontenjan var diyecektim de orada da psikoloji yokmuş 🙁 keşke biraz daha evvel davransaydınız çoğu üniversite başvurularını bitirdi maalesef, gelecek seneye kalırsanız da psikolojiye geçiş yalan olabilir. bu arada gedizde burslu mu okuyorsunuz?

     • ayse says:

      hayır hazırlığı bitirdim kimya okumak istemedim.sadece üstelik ben daha ikinci sınıfı okumadım yani okucam daha ama yoksa başvurular 1.sınıf sonunda mı yapılıyor? eğer kaçırdıysam tuh bana artık nasip değilmiş derim.ta bursluyum gedizde

     • admin says:

      1.sınıf sonunda başvurular yapılabiliyor zaten 3.sınıf sonunda yatay geçiş yapamıyorsunuz, maalesef bu seneki başvuruların bir kısmını kaçırdınız bir kısmı zaten aöf’den geçiş almıyor. ikinci sınıfı okuyup başvuru yaparsanız 3.sınıfın ara döneminde psikolojiye geçiş yapmaya çalışacaksınız o zamanda az kontenjan açılabiliyor. şimdi sosyolojiye gelecek sene de psikolojiye geçiş yapabilirdiniz dediğim gibi.

     • ayse says:

      neyse artık çok sağolun teşekkür ederim ilginiz için 😀

 72. asya says:

  mrb. çorum iktisat kazandm 2. sınıfta ıspartaya geçiş yapabiliyo myum yoksa 3te mi yapılıyor

 73. tugba says:

  ya bende geçis yapmak istiorum anlıs tercih kurbanıyımm 1.yıl bitmeden dönem ortası geçis hakkı war mı atatürk.üni istiyorum
  OKUL öncesi geciş için cok mu yuksk olması lazım

  • admin says:

   hemen gelip gitmek yok öyle, hele otur bir soluklan diyorlar 🙂 1. yıl bitiminde yatay geçişe başvuru yapabilirsin nereden nereye geçiş yapacaksınız?

 74. emre says:

  Merhaba ben elazığ üniversitesi halkla ilişkler bölümüne yereştim istediğim yer değil nasıl geçiş yapabilirm anladım bir yıl bekliyecem :)peki o bir yıl içinde ne yapmam lazım marmara isttiyorum kaç puan almam lazım puanlama neye göre bzı derslerden korkuyorum kalırsam geçiş yapabilir miyim?tşkler..

  • admin says:

   alttan dersin olmyacak, ortalaman yüksek olacak bir de ösys puanında iyi olması lazım tabii bunlar marmara için, ankara içinse 3.5 ortalama istiyorlar vs. Kısaca sen tüm dersleri geç, iyi ortalamaya sahip ol gelecek dönem tekrar konuşalım 🙂

 75. elif says:

  mrb.benim sorum yatay geçiş deyilde sınava girip ders saydırma ile alakalı..umarım bu konuda da bılgı sahıbısınızdır?.:=) şimdi efenim 1.sınıfı selçuk da 2.sınıf ı farabi yaparak gazi de bitirdim.3sınıf içinde sınava girdim “aynı”bölüm ü ankara üni. kazandım sorun şu ki selçukda geçme notu 60 gazide de çan var ama ordada 60 sayılır..fakat ank uni.de geçme notu 70 dolayısıyla ders saydırma sırasında venım cc ıle ya nı 60-70 arası geçtıgım derslerımın akıbeti ne olur saymazlar da alttan mı kalır ???bilgilendirme imkanınız olursa çok memnun olurum…bu konuda özelleşmiş başka bi yer bulamadıgım için burdan sormak durumunda kaldım yoksa konunuz olmadıgının farkındayım…

  • admin says:

   ankara üniversitesine yatay geçiş yapmış birine sorabilirsek iyi olur, ancak bizim şu ana kadar bilgidğimiz diğer üniversitelerde sistem şu şekilde işliyor. Sen transkriptlerini getiriyorsun geçtiğin dersleri ve içerikleri de birebir uyumlu olması halinde PASS dediğimiz sadece geçti yazıp bırakıyorlar herhangi onların harf notu olmuyor, mezun olurken de sadece ankarada aldığın derslerin ortalaması ile kredilerinin bölünmesi halinde ortaya çıkacak, daha evvelden aldıkların ise sadece geçti yazacak. Yoksa her üniversitede geçme notu farklı dönüp dönüp geçilen dersleri bir daha almak zorunda kalırdınız 🙂

 76. elif says:

  dediğiniz dibi ank geçiş yapmış birini bulmaya çalıştım size sorulan sorulardan ama aradıgımı bulamadım malesef:=(umarım söylediğiniz gibidir aksi durumda gercekten dön başa tekrar durumu yaşarım…zaten eğitim fakültesi oldugundan içeriklerde sorun olmaz diye düşünüyorum…cevaplandırdıgnz için teşekkür ederim..
  eklemeyi unuttugum bişi olmuş…yanlış bilmiyosam ank üniversitesının yatay geçiş şartı 3.5 dolayısıyla 3.5 ortalama yapmış birinin 70 altı notu olma olasılıgı bıraz düşük geldi bana o yuzden yatay geçiş yapmış olsada benım derdımden anlamaz(!) doğal olarak..ama olurda bi istisna ile karsılasırsamm mukemmel olur..:=)

  • admin says:

   eğer geçen eskilerden birini bulabilirsek bizde sorarız ama soracağınız soru şu, geçiş yaptığınızda aldığınız dersler harf notlarıyla mı geçti yoksa sadece geçti yazıp bıraktılar mı? Yoksa dediğiniz gibi 3.5 ortalama yapmış birinin zaten geçme notlarıyla uğraşması çok düşük bir ihtimal 🙂 bu arada arama yaptığınız kelimeye hayran kaldım “eğitim fakültesi bitirip 2.üniversitede okul öncesi okuyup ders saydırmak” 🙂

 77. elif says:

  balıklığımın ceremesini çekiyorum her zamanki gibi @_@ “eğitim fakültesi bitirip 2.üniversitede okul öncesi okuyup ders saydırmak” bu nu nereye yazmışım ki ben ?? hatırlamıyorum:((

  • admin says:

   google’a bu şekilde arama yapıp geldiniz sanırım? yahut siz “ankara üniversitesine yatay geçişte çıkan sorunlar” bu şekilde arayıp da geliyorsunuz 🙂 sorun olmaz bu kadar takmayın kafanıza, zaten daha kayıtlara var bir gidin öğrenci işleriyle görüşün olmazsa.

 78. elif says:

  gidiyorum zaten yarın malum bayram tatılı bıtsın de:=) sorup öğrenmeye çalışıcaz bakalım:=)2.söylediğinizi yazdım sanırım da siz okul öncesi nokta atışını yapınca woah dedım noluyo gerçi bunu da tahmın etmenıze şaşırıyorum orası ayrıda bellıkı varbı yolu yordamı:=)balıklıgım dıllere destan old.dan artık normal gelıyo kabullenıyorum herseyı..tekarar yardımcı oldugunuz ıçın tesekkur ederım.. iyi bayramlar…

  • admin says:

   müneccim değiliz neticede var tabii bir yolu 🙂 umarım işleriniz rast gider, size kolay gelsin. iyi bayramlar size de.

 79. masal says:

  slm hocam..! lisans için.. 1 ci sınıfın ılk dönemı .. yatay gecış yapılıyormu

  • admin says:

   yukarıdaki yazıyı boşuna mı yazdık! yapılmıyor deniyor ya, neden okumadan soru sorup yoruyorsunuz bizi 🙁

 80. melek says:

  mrb.hocam özür dileyerek başlamalııym sanırım yatay geçiş kabulü sonrası bişe soracağım için çok çaresiz kaldım hiçbiyerden cevap alamıyorum uludağ üniversitesine kabul edildim ders saydırma konusunda takılı kaldım.ing tarih edb derslerini kredisiz olarak aldım fakat uludağda 2 kredi..verdiğm dersi tekrar almak zorunda kalırmıyım?

  • admin says:

   ders içerikleri ve kredilerini bu yüzden istiyorlar, maksat eşit olsun diye eğer içerikler eşitse belki kabul ederler ama genelde krediden ötürü sorun çıktığını biliyoruz.

 81. hatip says:

  Ben erciyes i.o. inşaat okuyorum ıstanbul inşaata nasıl giderim ortalamam kaç olmalı alttan ders sorun oluşturur mu ?

  • admin says:

   kazandın mı daha okuyor musun? burada daha yeni kazandığınızdan bahsetmişiniz? alttan ders sıkıntı oluyor, gelecek sene sonunda şartlar açıklanınca öğrenirsiniz.

 82. oğuz says:

  mrb kardeşim bu sene özel bir üniversitede burslu olarak ilk ve acil yardım bölümüne başlayacak. 1. sınıf bitmeden geçiş olmadığını biliyorum ama sene sonunda ortalaması yeterse devlet üniversitelerine yatay geçiş yapmak istiyoruz. istediği bir devlet üniversitesine başvuru yapabilir mi ve şimdiki kazandığı yerde birinci öğretim okuyacak. başvuracağımız okullarda birinci ya da ikinci öğretim tercih yapması mümkün mü. yoksa sadece ikinci öğretime mi başvurabilir. teşekkürler.

  • admin says:

   birinci ve ikinci öğretim tercih edebilir, 1. sınıf bitince yatay geçiş yapabilirsiniz lakin kontenjanların açılması gerekecek. ama her üniversite neredeyse 2’şer kişilik kontenjan açılıyor. Bu arada bazı üniversiteler ortalam en az 3.5 isterken bazıları ise 2.40 istiyor. Ama olabildiğince not ortalamnızı yüksek tutmanız sizin faydanıza olacaktır.

 83. ahmet says:

  selam. ben gümüşhane sağlık yüksekokulunda 4 yıllık sağlık yönetimi bölümünü kazandım. 1 sene okuyup sivas sağlık bilimleri fakültesi bünyesindeki sağlık yönetimi bölümüne yatay geçiş yapabilir miyim ?

  • admin says:

   tabii ki yatay geçiş yapabilirsiniz, puanınız yetmedi mi 10 puan arada fark varmış :/

   • ahmet says:

    malesef yetmedi 🙁 bir de sağlık yönetimi bölümü hakkında hala kafamda soru işaretleri var. iş imkanları nasıldır ? mezun olunca iş bulabilirmiyim ? yerleştiğim hale gitmessem seneye sınava girdiğimde puanımda ne kadar düşüş olur?

    • admin says:

     aobp puanınız epeycene kırılıyor, bu sene aldığınız puan kadar alamama riskiniz de var. tekrar hazırlanmak falan öyle sanıldığı kadar olmayabiliyor. peki neden yazdınız araştırmadan? oradan mezun arkadaşlarla hiç iletişime geçemedik maalesef o yüzden imkan nasıldır pek bilemiyoruz.

     • ahmet says:

      olsun.. zaten şuan ortaöğretim kpss ye yönelmiş durumdayım bir memurluk tutturayım gerisi kolay elbet okunur üniversite 🙂

 84. sema says:

  merhaba ben ktü de kimya ogrtmenlgni kazandım.bu sene gidicem fakat gazıye gecıs yapmak ıstıyorum. olması mumkunmudur yada mumkun olması ıcın neler yapmalıyım ?

  • admin says:

   yerleştirme puanınız ile gazinin taban puanı arasında en fazla 3 paun fark olması lazım yoksa maalesef yatay geçiş yapamıyorsunuz.

 85. ufuk says:

  ben orgun egıtım okuyorum fakat akts yetmedıgı ıcın mzun olamıyorum ama dikey gecişle 4 yıllık okumak ıcın acık ogretıme basvurabılırmıyım ve nezamn basvurabılırım

  • admin says:

   kasım ayına kadar eğer mezun olabiliyorsanız o zaman başvurabilirsiniz yok olamazsanız eğer gelecek seneyi beklemek durumunda kalabilirsiniz.

 86. naci soğancıoğlu says:

  İstanbul Üniversitesi tıp fakültesi öğrencisi kızımı gazi üniversitesi tıp fakültesi 2 nci sınıfına yatay geçiş için başvuru yaptık. Başvuru kabul edildi. ancak, önceki okulunda görmediği bir ders için burada ikinci sınıfta okuyamacağı birinci sınıfı yeniden okuyacağını belirttiler. bir yılı kaybolacağı için kayıt yaptırmaktan vazgeçtik
  Yatay geçiş duyurusunda böyle bir şart yoktu. BU nasıl bir durum yapılan doğrumudur. İnanın bu okula yatay geçiş yapan öğrencilerin bu durumdan haberleri yoktur

 87. mihriban girgin says:

  merhaba verdiğiniz cevapları okumaya çalıştım ama hepsini değil yani aynı sorulardan birini soruyo olabilirim 🙂 onun için şimdiden kusura bakmayın diyorum. ben akdeniz üniversitesi hakla ilişkiler(i.ö) bölümünü kazandım ama ege üniversitesini çok istiyorum başvuru tarihleri, aradığı özellikler vs. bilgilendirirseniz çok sevinirim

  • admin says:

   öncelikle tebrik ederiz, ilk sene (hazırlık hariç) sonunda en erken başvurular yapılıyor. genel itibariyle hemen hemen hepsi temmuz ayında başlar bazıları daha geç veya daha erken olabiliyor. Ortalamanızın yüksek olması gerekecek, bir de birinci öğretime geçmek istiyorsanız eğer %10 luk dilime girmeniz yani 50 kişilik sınıftaysanız ilk 5 e girmeniz gerekecek.

 88. sibel says:

  merhaba ben samsunda almanca ögr okuorum hazrlık okudum ve başarıyla geçtim hazırlığı.. benim sorum ben çukurova ünı geciş ypmak istıorum bu mumkunmu ?? yoksa 1.sınıf da okumam gerekmı samsunda? sımdıden cwbnız ıcın teskrlr..

  • admin says:

   1. sınıfı okuyacaksınız belli bir otalamanız olması lazım yani gelecek sene bu dönemlerde başvuru dönemini takip edin.

 89. ahmet says:

  ben KTÜ kamu yönetimine gidecem bu sene ne kadar bi zamn sonra yatay geçiş yapabilirim … yatay geçiş yapmak istediğim yerler daha düşük olursa bana nasil bi fayda sağlar… teşekkürlerr…

  • admin says:

   hazırlık hariç 1 sene bölümde okumanız gerekiyor, daha rahat ortalama yapabilirsiniz de kamu yönetiminde ortalama ile ancak yüksek lisansta avantajınız olur, ankaradaki üniversitelerden birine geçebilirseniz orada kaymakamlık sınavları gibi devlet memurluğuna daha rahat hazırlanabilirsiniz.

 90. ramazan says:

  mrb ben dokuz eylülde türkçe öğretmenliği bölümü öğrencisiyim ve akdenize yatay geçiş yapmak istiyorum fakat gördüğüm derslerden 6 sının kredileri akdenizdeki derslerin kredileriyle uyuşmuyor akdeniz daha yüksek kredili, o dersleri alttan mı almam gerekecek birde kontenjandan haberiniz varmı şimdiden teşekkür ederim

 91. ahmet buğra says:

  merhaba ben odtü kkk kazandım fakat gitmek istemiyorum açıköğretime yazılmak istiyorum fakat tercih yapmamıştım bu sene tekrar dershaneye gidip seneye tekrar giricem nasıl açıköğretime yazılabilirim bilgilerinize sunarım şimdiden teşekkürler .

  • admin says:

   açıköğretimin kontenjansız bölümlerine ikinci üniversite olarak kayıt yaptırabilirsiniz, ancak odtü kkk kazandığınız için seneye aobp puanızın kırılacağını unutmayın.

 92. sevgi says:

  merhaba bu sene konya necmettin erbakan üniversitesi ereğliye kayıt yaptırdım. ahmet keleşoğlu eğitim fakültesini kazandınız deyınce meram oldugunu düşünmüştük. meğerse ereğliymıs. hayatta okuyamam dedıgım bır yer ve okulla karsılastım.tam bır kabustu.donem baslamadan yatay gecıslerı arastırmaya basladım.ama pek fazla bır bılgım olmadı.bölüm türkçe öğretmenliği.sizden ricam konya meramdaki eğitime gecmek yada gazi eğitim fakültesine gecmem için ne yapmam gerektıği konusunda benı bılgılendırmenız.bır bılgım olsunki ona göre notlarımı yüksek tutumam

  • admin says:

   öncelikle geçmiş olsun, gene bilmeden yapılan tercih kurbanlarından birisiniz. Yapmanız gereken ilk yılın sonuna kadar ortalamanızı olabildiğince yüksek tutmanız tabii ki çevre şartlarını bu durumda göz ardı etmenizde sizin faydanıza. Ancak gazi gibi ösys taban puanlarına bakan üniversitelere geçişin çok zor hatta imkansız olduğunu belirtmekte fayda var.

 93. Askın says:

  selam.ben trakya ünv.tarih kazandım i.ö istanbula geçiş ypmak istiyorum kendime de güveniyorm tarihim çok iydir iyi bi ortalama yaparım diye dşünüyorum.geçiş yapabilrmym yada nasıl olcak ?
  Daha doğrusu şöyle,okuduğum okulda önce örgün eğitime geçip daha sonra başka bir okula geçmeyi düşünüyorum bu konuda kesin ve net bir cevap alamadım herkes farklı bir şey söylüyor.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • admin says:

   Neden önce trakyada birinci öğretime geçmek istiyorsunuz? İstanbulda ikinci öğretim olmadığı için değil çünkü orada da var? Bakın ikinci öğretimden birinci öğretime de geçişte de yatay geçiş hakkı kullanacaksınız bu yüzden kayıt yaptırdıktan sonra 1 sene daha okuyup ondan sonra istanbul’a geçiş yapmanız icab eder. Onun yerine istanbul’un 1. öğretimine direkt başvur zaten %10’luk dilime girmiş olman gerekiyor ikinci öğretimden kurtulmak için.

   • Utku says:

    Tam olarak anlamadım.trakya da 1.öğretime geçmeden %10 luk dilime girerek direk istanbul’a geçiş yapabilirmiyim ?

    • admin says:

     anlşaılmyacak nesi var? yapabilirsiniz tabii ki %10’luk dilime girmeniz şartı var. Yani 77 kişilik olan bölümüzde yıl sonu ortalamasıyla ilk 7’e girmek gerekiyor.

 94. yasemin says:

  merhaba ben uludağ üniversitesi okul öncesi iö. kazandm bu sene, malatya okul öncesine geçiş yapmak istiyorum seneye. acaba aldığı not ve kontenjanı şimdiden belli midir? not ortalamamın kaç olması gerekir?:(

  • admin says:

   öncelikle tebrikler hayırlı olsun, kontenjanlar şartlar vs. onlar gelecek sene belli olur ancak ama bu senekileri söylemek gerekirse 3 kişi alıyor. Ancak inönüde sadece birinci öğretim var yani sizin ikinci öğretimden geçiş yapabilmeniz için 57 kişilik bölümünüzde ilk 5 girmeniz gerekecek.

 95. ibrahim says:

  mrb..ben ingilizce elektrik-elektroik müh.okuyorum…çukurova ya geçmek istiyorumda şartlarına baktım..ama benim yerleştiğim yılda çukurovanın taban puanıyla benim puanım arasında 50 puan gibi büyük bir fark var..http://www.cu.edu.tr/Content/Asp/Turkish/duyuru.asp?id=14171 sitesinden de baktım puan farkının az olması gibi bi şart göstermiyor..bu puan farkının göz önüne alınmayıp,not ortalamaya bakıldığı anlamına mı geliyor?..bir diğer sorumda ingilizce bölümden,türkçe bölüme geçiş yapabilir miyim?..şimdiden teşekkür ederim..

  • admin says:

   her üniversite illa ösys puanını da göz önünde bulunduruyor manasına gelmiyor ancak verdiğiniz linkte değerlendirme kriteri göremedim. Tamam 50 puan farkla da olsa başvurabiliyorsunuz da bazen ortalamanın %70’ini ösys puanını %30’unu alıyorlar, bulabilirsek kesin birşey söyleyebiliriz. İngilizceden türkçeye geçiş yapmak daha kolay diğerinde muafiyete falan girmeniz gerekecekti.

 96. mehmet says:

  ben inşaat mühendisliği 1.sınıfım ilk dönem sonunda bazı üniverestelere geçiş oluyor dediler bursa uludağ gibi oluyor mu oluyorsa hangi üniverstelere oluyor.

 97. gülizar says:

  mrb ben muşalparslan ünv. sinde sınıf öğrt. de 2. sınıf öğrencisiyim bu sene 2. dönem geçiş yapabilirmiyim yoksa yaz tatilinde mi yapıcam ortalamam 1. sınıfta 3.08 di bu sene ne olur bilemem şansım nedir?

  • admin says:

   nereye geçiş yapacaksını? ara dönemde lisans geçişleri sadece kurum içi oluyor, eğer üniversite değiştirecekseniz yazı beklemeniz lazım. ama ortalamanız iyi, biraz daha yükseltebilirseniz çok daha iyi olur.

 98. berrin says:

  merhaba ben afyon kocatepe üniversitesi sosyal bilgiler öğr (nö) okuyorum şimdi 2.sınıfa geçtim 1.sınıfta ortalamam 3tü ama yatay geçişi düşünmedim ancak 2.sınıfın sonucunda ege veya dokuz eylüle geçiş yapmak istiyorum ortalamam kaç olmalı geçiş olasılığım nedir öğrenmek istiyorum şimdiden tesekkürler …

  • admin says:

   5. döneme geçişler 3. döneme nazaran daha kolay oluyor. Anca dokuz eylülde ösys yerleştirme puanında önem arz ediyor, mesela ugno diye uyarlanmış genel not ortalaman hesaplanıyor en az da 2.5 olması lazım. ugno hesaplaması ise UGNO=GNO*-0,02 x (Bölüm Min, ÖSS Puanı** -Öğrencinin ÖSS Puanı) şeklinde oluyor. Kaç puanla kazandınız onu söylerseniz daha iyi yorum yapabiliriz.

   • berrin says:

    2011 yılında 397.291 ile girmiştim.

    • admin says:

     o dönem 9 eylül 416,494 ile kapatmış, aranızdaki fark 19,20 civarında bunu da 0.02 ile çarparsak; 0.384 eder. ortalamanızda 3 ise mesela diyelim çıkardık mı bunu ugno’nuz 2.61 yapar bu da epeycene düşük eder onun yerine ikinci öğretime başvurabilirsiniz, neden geçiş yapmak istiyorsunuz?

     • Gıda says:

      UGNO formülünü sadece 9 eylül,İstanbul üniversitesi mi uyguluyor.yoksa bütün üniversitelerde ugno hesabıyla mı alınıyor..????

      ben 3.20 ile o öğretim yılını bitiriyorsam,yatay geçişte 3.20 ile mi geçiş yaparım yoksa UGNO hesabıyla değişim mi gösterir??

     • admin says:

      yok sadece belli başlı üniversiteler kimi üniversitelerin uygulamaları daha farklı mesela ankara en az 3.5 ortalama istiyor, bu arada diğer sorunuzu da cevaplıcaz ama bölümünüz nedir?

     • Gıda says:

      Gıda mühendisliği.
      evet diğer sorumun daha cevabını almak kısmet olmadı 🙂
      peki yatay geçişte zorluk çıkarmayan ugno engeline takılmadan ilerleyeceğimiz (odtü,ege gibi lider üniversiteler tabiriyle kullandığımız üniversitelerden) hangisini önerirsiniz??

     • admin says:

      şartları bulabilirsek önerebileceğiz ama sonuçlarında neye göre aldıklarını göremedik ama mühendislikte tabii ki odtü denir de odtü gıda’da okuyan birisini bulup sormak lazım. Ama ugno değilde odtüde gene lys puanını baz alıyorlar buradan bir bakın anlamazsanız beraber yorumlayalım.

     • berrin says:

      Hem izmir de ikahmetgah ediyorum hem de eğitim bakımından daha iyi olduğunu düşündüğüm için geçiş yapmak istiyorum.

     • Gıda says:

      teşekkürler.anladım taban puanlarndan 40 puan altını baza alıyorlar.

 99. tugcemm says:

  iyi günler ben uludağ üniversitesine geçiş başvurusu yaptım ve tuttu fakat benim 8 olan kredim onlarda 13 ve tekrar etme zorunluluğu koydular çanakkale 18 mart ünisinde. kabl edildimm aynı dersin kredisi onlarda 12 gene tekrar etmem gereklimi?

 100. aslı says:

  merhaba ben ankara unıversıtesı 1.sınıf ogrencısıyım unıversıte ıcınde baska bır bolume gecıs yapabılırmıyım? ozel unıversıtelere yada dıger unıversıtelere gecıs yapabılırmıyım? ortalamam 2.50 gecıs olasılıgım nedır sızce cevap verırsenız cok sevınırım sımdıden tesekkurler.

  • admin says:

   sondan başlayalım, ortalamanız zaten genel itibariyle en azından 2.40 olması gerekiyor bu da taban sınır olduğu için açıkçası 2.5 pek sıra gelmiyor. 1. veya 2. sınıfın bitiminde ankara üniversite içerisinde başka bir bölüme geçiş yapabilirsin tabii öyle bir hak varsa, ne bölümü okuyorsun? dilersen de aynı bölümde kalıp farklı üniversitelere de başvuru yapabilirsin.

 101. Ali says:

  Yatay geçiş başvuru sonuçlarını nereye şikayet edilebiliyoruz? Başvuru yaptığım üniversiteye itiraz dilekçesi yazdım kabul etmedi. Ama kesinlikle haklı olduğumu düşünüyorum. Yök’ü de aradım kendilerinin bişey yapamayacağını söyledi ama yine de dilekçe yazıp göndermemi istedi. Bu konuda ne yapabilirim?

  • admin says:

   konu tam olarak nedir? Bimer’e veyahut da YÖK’e yazmanız gerekiyor. Keyfi uygulama söz konusuysa YÖK yaptırımda bulunacaktır.

 102. EDA says:

  aklım çok karışık yatay geçişteki bu öss puanı çok mu önemli not ortalamasının öneminin daha çok olması gerekmiyor mu???

  • admin says:

   bir kısmında öss puanını da baz alıyorlar mesela gazi üniversitesine başvuracağınız bölümün taban puanının en fazla 5 puan eksiği puanınız varsa başvuru yapabiliyorsanız yoksa almıyorlar. Ancak ortalamada önemli tabii, bazı üniversiteler sadece ortalamayı baz alıyorlar. Hangi hukukta okuyorsunuz? ve hangi üniversiteye başvuru yapacaksınız?

 103. mustafa says:

  sa kardsm ben 2. sınıfa gectim bu yıl gecis yapmayı dusunuyorm yani 3. sınıfı baska bi uni de okumak istiyorm. sorum su gecis yaparken 2. sınıfta yaptıgım ortalamamı alıncak yoksa 1. ve 2. sınıf ortamalarımın ortalaması mi alınıyor ? simdiden tskkrler…

  • admin says:

   genel not ortalaması var bir de dönemlik sizinki genel not ortalamasını yani 3. sınıfa geçerken ki okuduğunuz 4 dönemin not ortalaması olacak.

 104. ayça says:

  iyi akşamlar 🙂 yatay geçiş yaptım yyeni kazandığım üniversteden istedikleri belgeler dışında, eski okuduğum üniversteden kaydımı sildirmem gerekiyor mu böyle söylentiler duydum aslı astarı var mı acaba 🙂

 105. merve says:

  merhaba ben adnan menderes üniversitesi işletme 2.sınıfa geçtim. Trakya üniveristesine basvuru yaptım not ortalamam 3.12 sizce geçişimin olma ihtimali nedir?
  yatay geçiş için ösym puanı mı önemli not ortalaması mı ? lütfen yardımcı olun

  • admin says:

   şartlarına baktığımızda ösys puanından bahsedilmemiş sadece 100 üzerinden notlara göre çevirip sıralamadan bahsedilmiş ki o da rutin uygulama muhtemelen sadece not ortalamasınız baz alınacak.

 106. çiğdem says:

  şey ben bişe sorucam yardımcı olursanız sevinirim alan farklı olsada mesela muhasebe ygs 2 den hemşirelik okumak mümkün mü? ve diyelimki bankacılık kazandın başka üniversiteye başka bölüme geçiş yapmak mümkün mü

  • admin says:

   bankacılık kazandın başka üniversiteye geçebilirsin ama aynı bölümde kalırsın, bölüm değiştirirsin ancak aynı üniversitede kazanırsın tabii programların da ortak dersleri olmak zorunda öyle kafana göre istediğin bölüme de geçemiyorsun. Ygs 2’den yeterli puanı (360 yeterli olacaktır) alırsanız hemşirelik okuyabilirsiniz tabii, ne lisesinden mezun olduğunuzun hiçbir önemi yok.

 107. ugur says:

  merhaba ben gıresun unıversıtesınde bankacılık ve sıgortacılık okuyacam bu sene . 1. dönemın sonunda selcuk unıversıtesıne gecıs yapmak ıstıyorum unıversıtenın aldıgı puan ortalaması kac acaba ve gecıs yapma şansım nedır ?

  • admin says:

   not ortalaması baz alınır sadece onu da 4’lük sisteme çevirirler eğer okuduğunuz okulda 100’lük ise bu seneki sonuçlara bakıp ona göre yorum yapabilirsiniz. Ancak ikinci öğretime geçmek isterseniz bu sene başvuran dahi olmamış, çok rahat 2.5 geçmeniz ve bütün dersleri başarmanız durumunda geçiş yapabilirdiniz.

 108. Hasan says:

  Merhaba. Süleyman Demirel Üniversitesi’nde Bilgisayar Müh. 1. öğretim 1. sınıf öğrencisiyim. Sene sonunda Kocaeli Üni.’ne yatay geçiş yapmak istiyorum. Kocaeli’nin bu sene aldığı kontenjan ve puan hakkında bi’ bilginiz var mı? Bi’ de eğer 1. öğretim olmazsa 2. öğretime geçme hakkım var mı?

 109. hande says:

  merhaba.ben vakıf üni.de hukuk öğrencisiyim.devlet üni.ye yatay geçiş yapmak istiyorum.birden fazla üni.ye başvurabiliyormuyum ? ve okuduğum üni.de hazırlık yok hazırlığı olan üni.lere başvurduğumda kabul edilme olasılığım nedir ?

 110. çiğdem says:

  çok teşekkür ederim gerçekten çok yardımcı oldun benim baya bir sorum var seni biraz sıkıcam kusura bakma ama gece acayip kafama takıldı da şey ygs 1 2 3 4 5 6 bütün oturumlarına giricek miyiz 2 tanesine girilebilir mi ? Ben eşit ağırlıkçıyım yani ygs 6 ya girceğim fizik kimya biyoloji yapılıcak mı ? Lys ninde bütün oturumlarına giricek miyiz ? Örneğin ygs 2 ye ve ygs 6 ya girdin ikisinin puanları bir arada mı yoksa ayrı mı ? tercihler ygs ve lys ye girdikten sonra mı olucak ? ben muhasebe okuyorum da ygs 2 den bazı üniversiteler hemşirelik bölümüne alıyorlar bazı arkadaşlarım lys ye de girmen gerek dediler bende bi sorayım dedim yani lys ye girmeden ygs 2 den alan farklı olsada olunabiliyor çok saol yardımcı oldun

  ben ygs 2 ve ygs 6 düşünüyorum da muhasebe bölümü okuyorum son sınıftayım ben şöyle bişe düşündüm eğerki ygs 2 den yüksek puan alırsam hemşirelik bölümü istiyorum ama ygs 6 dan yüksek alırsam bankacılık bölümü ikisinden biri yani bakalım kısmet çok saol ya valla 🙂

  şey ben bişe daha dicem de ya ben üniversite puanlarına baktım ygs 2 ile 220 puanlada hemşirelik bölümüne alan var 350 360 lada ?

  • admin says:

   Eğer sadece ygs 2 ve 6 puanınız hesaplansın istiyorsanız ygs’ye girmeniz yeterli olacak. Puan dağılımlarına bakarsanız neye daha çok önem vermeniz gerektiğini anlarsınız. Mesela hemşirelik ygs 2’den alıyor o zaman fen testlerine abanmalısınız. Lys’ye ayrıca girmenize gerek yok. Tabii haliyle o puanlarınızda hesaplanmayacak.

   Tercihler temmuz ayı sonuna doğru olur, ancak sizin işiniz mart sonunda biter. Çünkü ygs o zaman yapılacak.
   Hemşirelik hem ygs 2’den hem mf 3 puan türünden alım yapıyor. Aşağı yukarı 360 civarında sizin dediğiniz gibi puanla alıyor. Düşük puanlar vakıf üniversitelerinin paralı kısımları olabilir dikkat edin.

   Eğer lys’ye girmezseniz mf 3 puan türünüz hesaplanmayacak o yüzden de oradan hemşirelik tercih edemeyeceksiniz.

 111. çiğdem says:

  çok saol valla ya gerçekten çok güzel aydınlattın beni sıktım birazda kusura bakma
  şey ben bişey daha sorucam da ya ben pek ygs hakkında birşey bilmiyorum çünkü iyi aydınlatılmadık şey şimdi ben ygs 2 ve 6 düşünüyorum ygs 1 ygs 2 ygs3 ygs 4 ygs 5 ygs 6 diye ayrılıyor mu ?
  yani sınavda nasıl bilicem ygs 2 yi ygs 6 yı ?

  • admin says:

   ygs’ye gireceksiniz eğer puanlarınızın hepsinin hesaplanmasını istiyorsanız oradaki tüm testleri (4 test var) yapacaksınız bir bakıma. Peki ayrım neden kaynaklanıyor? Aslında herkes aynı soruları çözüyor ama derslerin etkileri farklı oluyor, eğer önceki mesajda tıkladıysanız orada detaylı olarak puan türlerini göreceksiniz mesela kimi puan türünde fen bilgisi %10 etkilerken kiminde ise %40 gibi çok büyük önem arz ediyor.

 112. Yusuf Arikan says:

  Merhaba. Ben Kıbrısta bir üniversitede tam burslu okuyorum ve bu yıl 1. sınıf okuyorum. Yatay geçiş ile Türkiye’de bir üniversiteye geçiş yapmayı düşünüyorum. Bu geçişi gerçekleştirirsem okula okuduğum yıl kadar ücreti ödemekle yükümlümüyüm diye öğrenmek istiyorum. Bunu okulun muhasebesine sorduğumda ödersin dediler ama bu bana pek inandırıcı gelmedi. Bu konuda bilgisi olan biri bana yardımcı olabilirse çok sevinicem. İyi günler.

  • admin says:

   bugüne kadar hep paralı geçişler duyduğumuz için onlar da parayı ödedikleri için sıkıntı olmuyordu, ilk defa böyle birşey duyduk. Hangi üniversitede okuyorsunuz? Yönetmeliğine bakmak gerekiyor.

 113. eyüp delikan says:

  merhaba…..ben bu sene harran üniversitesini ilahiyat bölümünü kazndım örgün olarak …..şimdi ben din kültürü bölümünü okumak istiyorum ne zaman geçiş yapacam ve geçiş yaparken sadace üniversite de aldıgın puanlara goremi degerlendiriliyorum
  acil cvp bekliyorum

  • admin says:

   1. senenin sonunda yani gelecek sene geçiş yapacaksınız, yanlız siz üniversite değil bölüm değiştireceksiniz. Harran üniversitesinde kurum içi bu tarz yatay geçişlere izin var mı bunu öğrenin?

 114. sümeyye says:

  merhaba ben samsun omü de fen edebiyat fakültesi edebiyat bölümünü kazandım aynı fakültede psikoloji bölümüne geçiş yapmam mümkün mü?

  • admin says:

   o üniversitede işitme engelliler öğretmenliğinden zihin engelliler öğretmenliğine geçiş yapan arkadaşlar mevcut, ancak fen edebiyatın sonuçlarını bulamadığımızdan kesin birşey diyemeyiz.

 115. Uludağ says:

  Merhaba ben bi arkadaşım için bir şeyler soracağım ,biraz uzun olucak sorularım şimdiden kusura bakmayın,
  Arkadaşım bursa uludağ üniversitesi tarih(iö) kazandı kaydını yaptırdı fakat bazı sebeplerden bu sene gidemeyecek.Açıköğretim de 2.ünv okuma hakkı veriyolar diye biliyoruz ordan edebiyat okuyabilir mi ilk sene ?
  Eğer okuyabilirse açıkmğretimden istanbulda herhangi bir üniversiteye geçiş yapalir mi ? Ya da açıktan 1.yılı bitirdikten sonra uludağ üniversitesine 2.yıldan devam edebilir mi ? Biraz uzun oldu tekrar kusura bakmayın.

  • admin says:

   Gidip açıköğretime türk dili edebiyatına kayıt yaptırabilirsiniz, tabii uludağdan öğrenci belgesi alacak unutmasın. Ortalamasını 80/100 üzerinde tutarsa bazı üniversiteler açıköğretimden örgüne geçiş yaptırıyor, lakin bölüm aynı kalacak. Ancak bu esnada uludağ üniversitesinden de kaydı sildirmeniz gerekecek. Diğer durum olan uludağda 2. sınıftan devam etme gibi bir durum söz konusu olamaz.

   • Uludağ says:

    Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederiz.Bir sorumuz daha olacak İstanbul da Aöf’den alan okullar hangisi bunu öğrenebilir miyiz. ? Uludağ üniversitesine kıyasla aöf den geçiş yapma şansımız nedir ? Yani devlet üniversitesinden geçiş yapmak isteyen birine aöf ye göre öncelik tanınır mı. ? Bir sorumuz olacak dedik ve yine çok şey sorduğumuzun farkındayız yardımlarınız için çok teşekür ederiz. 🙂

    • admin says:

     gelecek dönem ancak istanbuldakinlerin listeni çıkarabileceğiz şu an tek tek bakmamız gerekecek maalesef. Siz hangi bölümde okumak istiyorsunuz bu daha önemli, farkındaysanız sadece üniversite değiştireceksiniz bölüm değil. Şunu da belirtmeliyim ki çok fazla yatay geçiş sonuçlarında Anadolu üniversitesinden geçiş yapan görmedim. Soru sorun yeter ki mantıklı olsun, biz de cevap verip size yardımcı olabilelim 🙂

 116. çiğdem says:

  şimdi ygs 2 sayısal fen agırlıklı ygs 6 da tm türkçe matematik ağırlıklı şey şimdi kimi arkadaşlarım diyor ki sadece bir sınava girmek zorundasın yani ygs 2 ya da ygs 6 ya girmek zorundasın yani tek sınav bu doğru mu?

  ben şöyle düşünüyorum hem ygs 2 ye hemde ygs 6 ya girmeyi düşünüyorum diyelimki ygs 6 dan yüksek aldım bankacılık düşünüyorum diyelimki ygs 2 den yüksek aldım hemşirelik düşünüyorum olur değil mi ?

  bir de bir şey daha sorucağım ben bir şey duydum mesela ben bursa da yaşıyorum eğer ki üniversiteye diyelim ki kütahya yı kazandım ilk kütahya da ki öğrencileri alıyorlarmış bu dogru mu

  • admin says:

   Şimdi sorularını unut sadece yazdıklarımızı oku, ygs denilen sınav tek sınav olacak o sınavın sonucunda ise 6 çeşit puan türün hesaplanacak. Daha sonrada sonucuna göre ne tercih edeceksiniz edersiniz, hangisi yüksek gelirse ona göre yazarsınız. Öncelik varsa bu dediğiniz oluyor öncelik o ilin öğrencileri oluyor ancak her bölümde bu değil. Hemşirelik mesela böyle değil.

 117. Ezgi says:

  Merhabalar, ben Afyon kocatepe üniversitesine bu yıl başlıyorum ikinci öğretim olarak. Fakat düzce üniversitesine geçmek istiyorum hatta mümkünse normal birinci öğretim olarak. Puanım düzcenin puanından yüksek. Geriye ders ortalaması kaldı ama diyelim ki yetiyor. Bu mümkün mü ve ben yarıyılda gitmek istiyorum Afyonda cidden kalmak istemiyorum ve Düzceye geçmek istiyorum ikinci öğretim olarak geçsem bile. Bi yardım eder misiniz ?

  • admin says:

   Yarıyılda gitmek yok 1 seneye bekleyeceksiniz, madem düzceden puanınız yüksekti ne diye bilmeden araştırmadan yazıyorsunuz yahu? Birinci öğretime geçmeniz için yıl sonunda bölümünüzde %10 luk dilime girmelisiniz. Bölümünüz nedir?

 118. Gökhan says:

  iyi günler,
  Ben bu sene özel bir üniversitede paralı hukuk okuyacağım. Hazırlığı atladım ve 1. sınıfa başlıyorum. Bu yıl çok iyi çalışıp yatay geçişle anadolu üniversitesine geçmeyi düşünüyorum. Size sormak istediğim devlet üniversiteleri yatay geçiş kabulünde gelen öğrencinin devletten mi özelden mi geldiğine dikkat ediyorlar mı. Bir de anadolu üniversitesi hukuk fakültesine geçmem için not ortalamam en az kaç olmalı. Not ortalaması dışında öss yerleştirme pusanımız etkili mi ?
  Teşekkür ederim.

  • admin says:

   Yatay geçiş kabüllerde sizin hangi üniversiteden başvurduğunuzun hiçbir önemi yok, Ortalamanızın en düşük 2.40 olması gerekiyor. Şartlarında öss puanı şu kadar etkilidir diye de yazmamışlar. Memnun değil miydiniz Fatih üniversitesinden?

 119. miraç says:

  sa ben seLçuk üniversitesi makine müh. okuyorum ankara gazi ünv. geçiş yapabiLir miyim gazi ünv. şartLarı neLerdir ? seLametLe…

  • admin says:

   sizin girdiğiniz seneki aldığınız puan, gazi makine mühendisliğinin o yıl ki taban puanından en fazla 5 puan düşük olması gerekiyor, yoksa başvuru yapamıyorsunuz.

 120. miraç says:

  teşekkür ediyorum.bu kuraL sadece gazi üniversitesi için geçerLi değiL mi ?

  • admin says:

   evet her üniversitenin kendine göre kabul şartları var dikkat etmek lazım, mesela ankara üniversitesi de 3.5 ortalama istiyor.

   • miraç says:

    teşekkür ediyorum aLLah razı oLsun sizden.
    hakkınızı heLaL edin çok fazLa soru sordum bütün ünv. şartLarını bakabiLeceğim bir yer var mı hepsini teker teker sormayayım size 🙂 .bir de ankara ünv. makine müh. yoktu diye biLiyorum bu sene mi açıLmış acaba

 121. yasemin says:

  ben atatürk üniversitesi açıköğretim 4 yıllık sosyal hizmetler okuyorum
  bu bölümün örgününe geçebilirmiyim

  • admin says:

   Açıköğretimde 80 üzerinde yapmanız gerekiyor, tabi bu kabul edileceğiniz anlamına gelmemeli bir de her ünivresite kabul etmiyor. Siz nereye başvurmayı planlıyorsunuz?

 122. çiğdem says:

  heh tamam saolun şimdi iyice anladım yani ayrım yok ben hepsini yapıcam 6 tane puanım olucak tama ya çok saol

 123. EDA says:

  birinci sınıfın yarı döneminde geçiş oluyor değil mi mesela uludağ üniversitesi ara dönemde alıyor ????

  • admin says:

   alıyor 🙂 dalga mı geçiyorsunuz? kaç defa yazılmış sizden önce bir sayın bakalım. Kim çıkardı bu uludağ üniversitesini?

 124. Akif says:

  Selamlar. ben bu sene kafkas pdr iö kazandım sınıf 103 kişi. seneye samsun pdr iö veya 1. öğretim istiyorum sorum şu. iöden 1. öğretime geçiş olur mu şartları neler ve geçiş için ortalama notumun kaç olması gerek? ve ben bu seneyi ilk 3de bitirirsem 1. öğretime yatay geçiş yapabiir miyim?

  • admin says:

   oluyor, yıl sonunda ilk 10’a girmeniz birinci öğretim için yeterli olacaktır. Ancak samsun için gelecek sene oranın şartlarına bakmak lazım, zaten ilk 10’a girmeniz durumunda hem i.ö hem de normala başvuru yaparsınız.

 125. yaren says:

  merhaba ben kamu birinci sınıfım balıkesir bandırma ibf de.ankarada herhangi bir üniversiteye geçiş yapmayı cok istiyorum ortalamam kaç olmalı ve dönemin ikinci yarısı geçebilir miyim

  • admin says:

   yeni mi başladınız? eğer öyleyse en erken ilk yıl sonunda başvuru yapabilirsiniz, ara dönemde lisansa geçiş yok. Ankara üniversitesi falan 3.5 ortalam istiyor minimum.

 126. berna says:

  merhabal.Maraşta kamu yönetimi 2.öğretim öğrencisi oldum.açıkta kalmamak için yazmıştım şimdi memnun değilim.her okulda kamu yönetimi mi,yatay geçişle farklı bir bölüme geçebilir miyim ve geçişlerde ösym puanı etkili midir?not ortalamamı yüksek tutarsam Ankara ü. geçebilir miyim?

  • admin says:

   ankara minimum 3.5 ortalama istiyor, geçmek istediğiniz üniversiteye göre ösys puanı etkilidir, bazılarında değil. her üniversitede kamu yönetimine geçebilirsiniz dilerseniz maraşta farklı bölüme de geçiş yapabilirsiniz.

 127. sevgi says:

  meraba ben sevgi pamukkale tıp fakültesinde okuyorum akdenize geçiş yapmak istiyorum hazırlık okuyorm en erken ne zaman geçiş yapabilirim not ortalamam kaç olmalı

 128. erdem says:

  mrb ben kars iktisat 1. sınıf öğrencisiyim erzuruma geçiş yapmak istiyorum okul 1 hafta oldu başlayalı hasta annemi bırakıpta geldim vic danım rahat değil geçiş hakkında fazla bilgim yok yardımcı olur ve aydınlatırsan sevinirim
  22 eylül bu gün geçişler ne zaman olacak, erzurum sence geçiş için kontenjan açarmı bildiklerini öğrenmek için sabırsızlanıyorum

  • admin says:

   maalesef bu sene yatay geçiş başvuruları alımı bitti, siz ancak gelecek sene temmuz ayından itibaren kontenjanları ve başvuru tarihlerini takip etmelisiniz, şu an için yapabileceğiniz birşey yok. Memur olsaydınız Özür durumundan tayin diye bir durum var ancak öğrencilik maalesef bu pek mümkün olmuyor.

 129. ahmet says:

  meraba ben marmara ünvrsitesi sosyal bilgiler öğretmenlğini yeni kazandm 1.sınıfm yani yatay geçişle herhangi bir üniversitenin din kültürü öğretmenlğine geçiş yapabilrmiyim ?

  • admin says:

   öncelikle birinci sınıfı bitireceksin sonra geçiş yapabilirsin, lakin herhangi bir üniversitenin sosyal bilgiler öğrt. başvuru yapabilirsin, din kültürüne ise marmaranın kendi içerisinde kurum içi yatay geçiş yapabilirsin.

 130. gizem says:

  mrb ben pamukkale üniversitede iktisat bölümü okuyorum 1.sınıf ama uludağ üniversitesine geçiş yapmak istiyorum en yakın zamanda yani 1.dönemin sonunda geçiş yapabilirmiyim

 131. Burak says:

  merhaba. ben ege üniversitesi eczacılık fakültesinde okuyorum ve seneye mersin eczacılığa geçmeyi düşünüyorum. eczacılık fakültelerinde kontenjan kaç kişi oluyor? ortalamam 3,10 sizce geçebilmem mümkün mü? birde ben össden mersin eczacılığı kazanıp tercih etsem 3. sınıftan devam edebilir miyim? yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • admin says:

   siz şu an 2. sınıfı okuyacaksınız sanırım egede? 2’şer kişilik kontenjan açıyor, 3.10 iyi ortalama ama kesin birşey diyemeyiz tabii. Diğer sorunuza gelince aldığınız dersleri mersinin ders programıyla karşılaştırın çoğu uyuyorsa 3. sınıftan başlarsınız ancak bazı dersler uyumlu olsa bile saymamazlık edip sıkıntı çıkabiliyor, bir de 10 gündür sorunuzu beklettiğimiz için kusura bakmayın, ek yerleştirmelerden ötürü yatay geçiş sorularını ağırdan almak durumunda kaldık. 🙁

 132. SİNAN MORAN says:

  merhaba ben sinan moran. Fırat üniversitesi elektrik-elektronik mühendisliğinde ingilizce hazırlık okuyorum. Malatyalıyım. inönü üniversitesi elektrik-elektronik mühendisliğine yatay geçişi ne zaman yapabilirim.ingilizce hazırlık sınavını başarı ile geçersem malatya ya yatay geçiş yapabilirmiyim

 133. aliemre says:

  ben gazi tıpın ingilizce bölümünde hazırlk okuyorum okuldan memnun değilim sene içinde erciyes tıpa geçme durumum var mı

  yoksa sene sonunda yatay geçiş yapabiliyor muyum

  yardım edinnnnn

  • admin says:

   şu an hazırlık mı okuyorsunuz, yoksa bitirip 1. sınıfa mı başladınız? en erken 1. sınıfın sonunda başvuru yapabilirsin.

 134. çiğdem says:

  bişey sorabilirmiyim açıköğretimden istediğin bölümü okumak mümkün mü?

 135. aylin says:

  ben ankarada iletişim fakültesi 1.sınıfda okuyorum bu yıl evleneceğim için istanbula yatay geçiş yapmak zorundayım nişanlım işinden dolayı ankaraya gelemiyor benim tek şansım 2dönem okuyup istanbula geçiş yapmakmı busüreden önce başka biyolla geçiş yapmam mümkünmü hiç doğru düzgün bilgi bulamıyorum lütfen bilginiz varsa yardımcı olabilirmisiniz

  • admin says:

   memurlukta bile eş tayin durumu çok sıkıntıyken sizin öğrenci halinizle böyle bir kolaylık talep etmeniz bir tuhaf kaçıyor ne yazık ki. 1 yıldan önce maalesef herhangi bir geçiş yok.

 136. BETÜL says:

  Mrb ben betül. Vakıf üniversitesinde PDR okuyorum.Şuan okudugum üniv. yatay geçişle geldim ve 1 yıl hazırlık okudum. şimdi PDR 1. sınıfı muaf oldum, 2.sınıftan başladım. Herhangi bir devlet üniversitesine yatay geçiş yapmak istiyorum. 2012-2013 bahar döneminde geçiş yapabilir miyim? (Lütfen yapabilecegimi söyleyin..)

  • admin says:

   nereden nereye geçiş yaptınız? bahar döneminde lisanslar için kurumlar arası geçiş yok maalesef, en erken gelecek sene bu zamanlar yapmış olursunuz, tabi bazı okullarda daha önceden yatay geçiş yapmamış olma şartı aranıyor.

 137. Nigar says:

  Merhaba ben Azerbaycandan yaziyorum.Azerbaycan vatandasiyim yani.bu akademik yilin ikinci yariyilinda yani(subat semestrinde) DAU Kibris yuksek lisans birinci sinifa basliycam.Ingilizcem yeterli oldugu icin hazirlik okumayacam.Dau de bir donem ve ya bir sene okudukdan sonra ankara universitesine yatay gecis yapmak istiyorum.Diyelim ki notlarim da cok iyi.Bir de galiba Dau universitesi yurtdisi degil de yurtici universitesi olarak kabul ediliyor.Kisacasi kafanizi yordum sorum su:
  1)Yabanci uyruklular yatay gecis yapa bilirmi?
  2)ben Dau-yu ales belgem olmadan kazanicam ama yatay gecis zamani benden Ales belgesi isterler mi?
  tesekkurler

 138. Sevgi says:

  Merhaba ben marmara üniversitesinde türk dili ve edebiyatı okuyorum. İkinci sınıfa geçtim ilk dönem ortalamam 2.70 ikinci dönem 2.60tı. Ege üniversitesine yatay geçiş yapmak istiyorum ama alttan 2 dersim vardı biraz araştırdım alttan ders olsada olur dediler doğru mu ? Ben birinci dönemin sonunda yinede yatay geçiş için başvurabilir miyim . Şimdiden teşekkürler

  • admin says:

   bahar döneminde maalesef lisanslarda kurumlarası geçiş pek olmuyor, alttan dersle alakalı kesin bir ifadeyle men etme yok ancak sonuçları incelemek gerekir, ayrıca ortalamanız epey düşük, yükseltmeniz lazım.

 139. Ceyda says:

  ben aydın yenipazarda bankacılık sigortacılık okuyorm ama nazilliye geçiş yapmak istiyorum 1 dönem burda okumak zorundamıyım yoksarektörlüğe basvursam kabul ederler mi?

 140. yusuf says:

  mrb,lisans için bahar döneminde kontenjan açan üniversite varmı acaba?ben araştırdım bulamadım.vakıf üniversiteleri kabul edermi?yökün sitesinde son 2 yarıyıla geçiş yapılamaz diyor,ben şuan 3 sınıf 5 dönemdeyim bahar dönemi geçiş yapabilirmiyim?

  • admin says:

   sizin için artık çok geç bahar döneminde kurum içi geçiş var maalesef, bulunduğunuz yerden mezun olmak durumundasınız.

 141. BETÜL says:

  mrb betül ben,nereden nereye geçiş yaptıgımızı sormuştunuz? Kıbrıs dan zirve üniversitesine yatay geçiş yaptım.şimdi 2. sınıf pdr ögrencisiyim.Adana cukurova veya mersin ünv. tekrar yatay geçiş yapmak istiyorum dönem arasında yapabilir miyim.

 142. esra says:

  merhaba ben atatürk üniversitesi sosyoloji bölümünde ikinci sınıfa geçtim pdr ye geçiş yapmak istiyorum birinci sınıfın sonunda geçiş yapan arkadaşlarmda var ama benim merak ettiğim şey bu geçişler sadece ilk yılın sonunda mı oluyor yoksa ikinci yıldada yapabiiyormuyuz?

  • admin says:

   ara dönemde de kurum içi yatay geçiş için bazen açılıyor takip etmenizde yarar var, ayrıca yıl sonunda da yapabilirsiniz. başka bölümlere geçiş var mı peki sosyolojiden?

 143. hazal says:

  merhabalar 3. sınıfın ilk yarı yılında yani baharyarıyılı için yatay geçiş yapılabilirmiyim?

 144. ekin says:

  ben işletme bölümü okuyorum ama Dokuz Eylül üniversitesi denizcilik işletmeleri okumak istiyorum bu bölüme yatay geçiş yapabilir miyim ? (Dokuz Eylül’de okumuyorum şimdi)

  merhaba ben türkçe işletme 1.sınıf öğrencisiyim hazırlık okumadım ve özel bir üniversiteye yatay geçiş yapmak istiyorum fakat bu üniversitenin eğitim dili ingilizce eğer ben bu sene ingilizce mi geliştirirsem (kursa fln giderek) o özel üniversiteye yatay geçiş yaptığımda beni direk 2. sınıf olarak alırlar mı yoksa hazırlık okumam şart mı veya muafiyet sınavına girip 2.sınıfa geçebilir miyim?

  • admin says:

   eğer üniversitenin istediği yeterlilikleri sağlamıyorsanız, hazırlık okumanız şart. hangi üniversiteye geçiş yapmayı planlıyorsunuz? bazı üniversitelerin ingilizceleri oldukça ağır oluyor ama toefl’dan yüksek puan alarak hazırlık olayını halledebilirsiniz. yaşar üniversitesinin hazırlıkı atlaması kolay http://ydy.yasar.edu.tr/?page_id=247 toefl yerine üds’ye hazırlan en kolayı o rahatlıkla geçersin 70 puanı.

 145. fatih says:

  merhaba ben ege tıp 2.sınıf öğrencisiyim hacettepe tıp veya cerrahpaşa tıpa öss ile yatay geçiş yapmak istiyorum öss ile yerleşince sene saydırma gibi bi muabbet warmış onu tam olarak nasıl olduğunu yazabilir misiniz?teşekkürler

  • admin says:

   öss ile yatay geçiş yok, kim uydurdu? ÖSS ile tekrardan kazanırsın bahsettiğin yerleri ders içerikleri uygun olanları sayarlar ama hepsini saymayacaklardır. Gene de en baştan başlayan birine göre avantajlı olacaksın, tabii bundan zararından olacak.

 146. fatih says:

  böyle yapan bi arkadaş anlatmıştı yeniden öss ye girmiş bölümünü hatırlamıyorum ama 3 e geçmişti dersleri okutp değiştiği fakültede de 3 ten dewam etmişti seninkinde de olabilir demişti
  elemanı da zaten ingilizce kursundan tanıyorum öss den sonra tek problem ingilizce yeterlilik sınawı demişti onu da kazanmış öyle yatay geçiş yapmış

  • admin says:

   doğrudur da ona yatay geçiş denmiyor işte, öyle birşey var mı diye sonra soru yağmuruna tutarlar burayı, kafa karıştırmayalım! nereye geçiş yapmaya çalışıyorsunuz? mesela ytü’den boğaziçine gelen arkadaşlarda bu çok sık karşılaşılan bir problem ytü’nün derslerini kabul etmez. Ama ktü’den gelen birinin derslerini de kabul etmişliği var, üniversitelere göre oldukça değişiklik gösteren bir durum.

 147. fatih says:

  ya ben ege tıptan kurtulmak istiyorum cerrahpaşa ya da hacettepe tıp ilk tercihim puanım tuto aslında(türkiyede 458. olmuştum ) ama ortalamam 71 falan ben de o yüzden bu yöntemle geçiş yapmayı düşünüyorum sene faln kaybı umurmda deil ama kaybetmezsem de ii olur:)

  • admin says:

   anlamadığım birşey siz tekrardan sınava gireceksiniz bunun farkındasınız değil mi? tekrardan aynı başarıyı yakalacağınızdan bu kadar nasıl emin olabiliyorsunuz? Eski öss puanıyla geçiş yapacağınızı sanmıyorsunuz herhalde.

 148. fatih says:

  farkındayım kendime güveniyorum ayrıca şunu da ekliim ben sınawdan korkmam aynısını deil daha fazlasını bile alabilirim ancak bunu geçelim sadece ege tıptan kurtulmam gerek çünkü gerçekten iğrenç olaylar oluo ege tıpta ve medyaya bilgi sızması da engellenio ben böle bir okuldan mezun olmak istemem arkadaş

  • admin says:

   peki madem, umarım hayal kırıklığı olmaz sizin için 🙂 ders programlarını karşılaştır ona göre hareket etmek daha mantıklı bir de karşı tarafın öğrenci işlerini arayarak sorabilirsiniz.

 149. fatih says:

  tmm saolun ilgilendiğiniz için inş en az hasrla atlatırım bu dönemi ayrıca şunu da ekliim:)geçen sene ygs ye tekrar ölesine girdiğimde 118. olmuştum ham puanda üstelik sadece 2 hafta günde 3 deneme çözmeyle girdim ama bakalım bu sene ne yapcaz inş hayırlısı olur

 150. fatih says:

  bir sorum daha olucak okul puanının yarı yarıya düşmemesi için okuldan kaydımın silinmesi yani hiç bir okulda kaydımın bulunmaması mı lazım yoksa girdiğim senenin üstünden 2 yıl geçmiş olması yeterli mi olucak? Bu sorumu da cevaplarsanız sewinirim:)

 151. fatma says:

  meraba bu donem arası gecıs var mı yok mu 2 yıl once yok kaldırdı dıye duydum ama sımdı var mı merak edıyrm.sımdıden tesekkurler 🙂

 152. Elen says:

  Bn 3snf sosyal bil ögr okuyorum gaziye gecmek istyoarum ama 1. Snfta ortalmm ck dsktu bazi derslaerdan dc yle 2nin ustunde oldgu icin gecebildim (ing bilgsyr) dan eger gecebilirsem sorun olur mu tekrar o dersleri lmak zorunda kalrmym 🙁 yardmci olrsanz sevinrim:) smdiden teskkrler

  • admin says:

   şu an siz 3. sınıfta okuyorsunuz değil mi? sizin yatay geçiş başvurusu kaçtı ki, bu saatten sonra bırakın gaziyi herhangi bir üniversiteye geçiş yapamazsınız.

 153. directioner says:

  merhabalar ben kıbrısta diş hekimliği 1.sınıfım 2.döneme yatay geçiş yapmak istiyorum vakıf,devlet farketmez.2.döneme yatay geçişle alan üniversiteler hangileri?

 154. Elen says:

  Evet ama ben son sene gecis ypilmiyor dye okudum bn 3snftyim daha ara donemde de gecis yapilabilir diye biliyorm sonucta son senem degil olmaz mi ani:(

  • admin says:

   son sınıfa geçiş yapılmıyor, ara dönemde de lisanslar için kurumlar arası dediğimiz üniversite değişikliği alınmıyor sadece önlisanslara kontenjan açılıyor.

 155. Elen says:

  Hmm tmm anladim bn sadece yökten yatay gecislere kolaylik falan diye bi yazi okumustm oarada yapiabilir yaziyodu gazininde ara donem gecis hakki veriyor cunku ondan syledim ama anladgm kadaryla sz olmaz dyosnuz ck teskkr ederm ilginiz icin saolun bi sirum daha olcak bunla alakasi yok gerci ama:) bilginiz varsa dye bn smdi snavsz ikinci universte yazmak istyrm cagrafya yazcagm acaba btrnce cgrfya ogrtmnligi yapma imkanim olu mu szce egitim fkltesnden mezun olcam basi,sa yksa formsyn faln mi gerekir bilgilendrrsenz sevnrm tesekkrler

  • admin says:

   istanbul aöf coğrafya mı okuyacaksınız? eğer öyleyse formasyona ihtiyaç olabilir hatta onları da o zaman kadar ihtiyaç kalmayabilir.

 156. Elen says:

  Hmm evet ama smdi bn egitim fakultesinden mezunl,acagm icin gerek olur mu ki szce hmgi bolumu yamalyim ne önerrrsiniz ( adalet emlak cografya ilahiyat ) bnlari dsundn bn atamalari oldgu icin sosyl bil atamm olmazsa elimde bska bi sansim olsun istyorm szce ne yapmalym

  • admin says:

   Örgünde okuduğunuz eğitim fakültesinin diğer bölüme formasyon olarak işe yarayacağını sanmıyorum siz de haklısınız ama pek kabul edilebilir birşey değil. Bölüm konusunda maalesef şunu yazın diyemiyoruz siz nasıl isterseniz onu tercih edin, sorunuz olursa bölümler alakalı cevaplamaya çalışırız.

 157. Uğur says:

  Merhaba ben manisa celal bayar üniversitesi turgutlu myo da Elektronik teknolojisi (İ.Ö.) okuyorum daha ilk senem ama ege üniversitesine yatay geçiş yapmak istiyorum nasıl yapabilirim neler gerekli ve hangi tarihlerde başvurmam gerekli bir bilgi verebilirseniz sevinirim.

 158. çiğdem says:

  ya şey ben bi şey sorucağım da şimdi ygs ile alan üniversiteler genelde 2 yıl oluyor galiba öyle mi ?
  bi de mesela diyelimki 2 yıllık kazandın üniversiteyi uzatabiliyormuş sınava girip ama uzatması da çok zor diyorlar peki bu doğru mu ?

  • admin says:

   aynen öyle ama hemşirelik gibi ygs 2’den alıp da 4 yıllık olan bölümlerde yok değil, 2 yıllık kazandın lisans tamamlama ile 4 yıllık bitirmek istiyorsun dgs (dikey geçiş sınavı) ile bu mümkün ancak sınav çok kolaydır lakin herkese kolay olduğundan çok ama çok az yanlış yapmanız gerekir, bu da öss’den çok daha zordur.

 159. kafasıkarışık says:

  merhabalar ben bu sene ekyerleştirmelerle kastamonu üni.beslenme ve diyetetik(iö) bölümünü kazandım.hazırlık okumayacağım.sene sonunda yatay geçişle ege diyetetiğe geçmeyi düşünüyorum.ege üniversitesinin şartları nelerdir,bu sene kaç kişilik yer ayırmış bilgi verirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkürler

  • admin says:

   Ege üniversitesinde ikinci öğretim yok o yüzden bulunduğunuz üniversitede %10’luk dilime girmeniz şart, geçen sene 2 kişilik kontenjan ayrılmış sene sonuna doğru http://www.yataygecis.org üzerinden tarihler, şartlar duyurulur takip edersiniz, ortalamanızı yüksek tutun.

   • kafasıkarışık says:

    %10luk dilim derken bölümümde mi yoksa okul genelinde mi %10 a girmeliyim?kusura bakmayın bu konulara çok yabancıyım henüz pek bir bilgim yok.

    • admin says:

     40 kişilik bölüm, ilk 4’e girmeniz gerekiyor. bu arada kastamonuda nerede kalacaksınız, yurtlar dolmamış mı?

     • kafasıkarışık says:

      hiç sormayın burada son yıllarda öğrenci bolluğu oluşmuş.yeteri kadar yurt yok,ayrıca öğrenciye kiraya ev bulmakta çok zor 500 liralık yeri 800e çıkarıyorlar.ve gerekli altyapı olmadan rektör bey her sene ek yerleştirmelerle 400 500 öğrencilik yer açıyor.nasıl iş anlamadım gitti.bende şu anda bir evde kalıyorum geçici olarak.kiraya uygun bir yer bulabilirsem çıkıcam inşallah bayram dönüşü.

 160. sedef says:

  mrblar…ben ek yerleştirme ile trakya üni. yerleştim..fakat gidemiyorum..tek seçeneğim yatay geçiş..henüz kaydımı yaptırmadım..ne tavsiye edersiniz??bu arada hataylıyım ve en yakın hangi üni. ye geçiş yapabilirim?? biraz bilgilendirirseniz çok sevinirim tşklr şimdiden..

  • admin says:

   gidemiyorum derken? bölümünüzü bilmiyoruz, hangi üniversitede o bölümün olduğunu nereden bilmemizi bekliyorsunuz acaba? Bu arada 1 sene okumadan yatay geçiş yok, öyle hiç gitmeyim direkt geçeyim olayı mümkün değil.

 161. sıdıka yüce says:

  mrb ben Hakkari üniv 2. sınıf Türkçe öğrt okuym ortalamam 3.01 ara tatilde geçş yapmak istym şansım var mı?
  çukurovada öğrenm göryrz aynı zamanda yapmak istdğ üniv mersin üniverstsi

 162. eyyüp says:

  mrhb ben başkent üni önlisans programı okumaktayım 1. sınıf güz dönemi sonunda geçiş yapabiliyor muyum yoksa 2 dönem mı tamamlamak zorunda mıyım bilginiz için teşekkurler şimdiden

 163. ayşegül says:

  Merhaba ben Anadolu Üniversitesi 1. sınıf öğrencisiyim. Açıköğretim Fakültesi Adalet bölümü okuyorum. 2.dönem örgün eğitime geçiş yapabilir miyim? Herhangi bi üniversiteye geçiş yapabilmem için ortalamamın en az kaç olması gerekir? Yardımcı olursanız sevinirim..

 164. çiğdem says:

  ya ben bişe daha sorucam ben ygs den hemşirelik okumak istiyorum ama lise olarak ticarete gidiyorum 2 yıllık kazansam iş bulabilme imkanım var mı ? yardımcı olursanız çok sevinirim
  ya ben bişe sorucagım diyelimki 2 yıllık hemşirelik kazandın dgs yi kazanamadın yani 2 yıllık iş bulabilme imkanı var mı acaba ?

  • admin says:

   bu soruların yatay geçişle alakası nedir halen onu çözemedim? soruna gelince hemşirelik’in 2 yıllığı yok nereden çıkardınız onu? Önlisans kpss ile atananlar var ama onlar lisede hemşreilik bölümü okumuşlar. Ygs 2’den kazanılan hemşireliklerde 4 yıllık okuyor.

 165. yasemin says:

  ben büro yönetimi ve sekreterlik bölümünü okuyorum bölümüm üzerinden üniversite okumak istiyorum yatay geçiş hakkım var mı ? varsa nasıl yapacağım ?
  Bilgi verirseniz sevinirim ..

  • admin says:

   Ona yatay geçiş değil dikey geçiş deniyor, siz 2 yıllığın üzerine okuyup 4 yıllık lisans tamamlayacaksınız doğru mu? ona göre bilgilendirelim.

   • yasemin says:

    hayır daha yeni başlamadım son senem ..
    hangi alanlara başvuru yapabilirim ?
    ben 2 yıllık yatay geçiş istemiştim. lisedeki hocalarımız bize 2 yıllık yatay geçiş var demişti.
    evet doğru ..
    peki 2 yıllık okuyup 4 yıllık lisans yapmasam olur mu ?

    • admin says:

     yukarıdaki cevap size değildi sanırım karışıklık oldu, 2 yıllık okuyup devam etmesen birşey olmaz sonuçta sevdiğin bir bölümse ve iş bulabilirsen başka şeye gerek yok zaten erkeklerin genelde askerlikten ötürü lisans tamamlama gibi bir eğilimleri oluyor açıkçası.

 166. EDA says:

  ingilizce hazırlık programında başarısız olanlar ösym tarafından türkçe bir programa yerleştiriliyor bunun hakkında bi bilginiz var mı acaba neye göre yerleştirme yapılıyor ???

  • admin says:

   tercih yapıyorsun belli tarihleri var onun, daha sonrasında girdiğin dönemki ösys yerleştirme puanına göre sıralama yapılıyor senden yüksek yoksa ilk tercihine yerleşiyorsun.

 167. metin says:

  Merhabalar ben rize recep tayyip erdoğan üniversitesi ilahiyat fakültesi 1.sınıftayım şuan gecen yıl hazırlık okudum ve bu yıl ara tatilde erciyes üniversitesine geçiş yapabilirmiyim onu öğrenmek istiyorum not felan sorun degıl gecıs yapabılırmıyım onu ogrenıyım yeter.. sımdıden tesekkurler

 168. nur says:

  merhaba ben nevşehir üniversitesinde okuyorum. pek memnun değilim. 1. sınıfım . acaba yarı dönemde sakarya üni. başvuru yapabilirmiyim.kimse bilgilendirmiyor? turizim bölümü okuyorum. başka hangi üni. başvurup kazanmam kolay. yardımcı olursanız cok sevinirimç notlarımı iyi tutmasına tutarımda kesin olarak yarı dönemde öğrenci olan okulların isimlerine ihtiyacım var

  • admin says:

   sanırım daha yeni başladınız, 4 yıllıklarda en erken yatay geçiş 1. sınıfın sonunda yapılıyor bu şartlarda hiçbir üniversiteye başvuru yapamazsınız.

 169. Nazim says:

  Ben Dogu Akdeniz Universitesi Isletme bolumu ogrencisiyim. ortalamam 3.28 Bu Sene ocak ayinda yatay gecis yapmayi dusunuorum Kocaeli Universitesine. Oraya gecmem icin ne gerekio? Derslerle ilgili bi sorun olmaz dimi?? Daude aldigim dersleri iptal etmezler dimi?

  • admin says:

   öncelikle ocak ayında lisans mezunları yatay geçiş yapamıyor, daüde aldığınız dersler iptal olmaz ama hepsi sayılacak diye de bir kaide yok, ortalamanız iyi belki sene sonunda yatay geçiş yapabilirsiniz.

   • Nazim says:

    ben ocak ayinda seneyi bitirio zaten.. ilk donem ingilizce okulundaydim.

    • admin says:

     sizin hazırlık okuyp okumamanız lisansların bahar döneminde yatay geçiş olmadığını nasıl değiştiriyor acaba bir söyler misiniz? nasıl okuyorsunuz acaba yazdıklarımızı merak ediyorum.

 170. buse says:

  merhaba, karabük üniversitesi bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim ve ankarada bir devlet üniversitesine geçiş yapmak istiyorum.Burada %30 ve %100 ingilizce eğitimi var ve benim bölümüm %30 ingilizce.Bu şartlarda başvuru yapabilir miyim? Karabükten öğrenci alınıyor mu?

  • admin says:

   karabükten değil nerede okuyorsanız okuyun yatay geçiş hakkınız mevcut, 1. sene sonunda geçişler için başvuru yapabilirsiniz ancak birçok yer farklı şart istiyor, mesela ankara ile hacettepe 3.5 ortalama istiyor, ama bazıları öss puanına çok önem veriyor gibi. Geçmek istediğiniz bölümün hazırlığı dahi varsa muafiyet sınavına girip geçebilirsiniz.

 171. kadir says:

  ben 2.ögretim okuyom 1.öğretime yatay geçiş yapılırmı

 172. meral says:

  ben aöf okul öncesi ögretmenligi okuyorum 2.sınıfa geçtim. çift anadal yapabilmek için bu dönem sonunda yani bahar döneminde üniversitede olmak için yatay geçiş yapmak istiyorum. dönem arası olur mu? birde en geç 5 dönem çift anadal alabiliyomuşuz gittigimde direk çift anadal alabilirmiyim teşekkür ederim.

  • admin says:

   ara dönemde sadece önlisans yatay geçişleri mevcut, sene sonunu beklemeniz lazım 4 dönem sonunda da yatay geçiş yapabilirseniz belki gider gitmez başvuruda bulunabilirsiniz ancak bazı üniversiteler geçiş yapınca ortalamayı sıfırlar yani tüm dersleri sadece geçmiş sayılırsın bu yüzden de belli ortalamanız olmayacağı için sizin bir dönem okumanız gerekcek bu durumda da 6. dönemde en erken başvuru yapıyor olacaksınız burada da asıl sıkıntı çap için başvuru maalesef kaçmış olacak. Gene de üniversiteye göre değişkenlik gösterecektir.

   • meral says:

    çok teşekkür ederim. sanırım hiç bi üniversite kabul etmeyecek yök ün yönetmeligindede yazıyo en geç 5. dönem diye nese teşekkür ederim

    • meral says:

     özürdilerim son sorum. bu yıl sonu pdr ye yatay geçiş yapabilirmiyim?

     • admin says:

      açıköğretimde pdr yok ki? sanırım siz hem üniversiteyi hem de bölümü değiştirmeyi planladınız ama o iş öyle kolay olmuyor, içeriklerin %80 uyuşması gerekiyor. Muhtemelen olmaz.

 173. gulsah says:

  Ben 4 yıllık açö işletme bölümündeyim. Bu sene 3 e geçtim.Sınavsız saglıkla alakalı başka bi bölüme geçiş yapabilir miyim sizce .?Bi bilginiz var mı?YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM?bu sene geçtide artık gelecek seneye olur mu acaba?

  • admin says:

   açö nedir? aöf mi demek istediniz tam olarak anlayamadım. Siz liseyi nerede okudunuz? sınavsız geçiş hakkınız var mı? biraz daha bilgi verebilir misiniz, yardımcı olalım.

 174. hatice yc says:

  Merhaba, ben bu sene inönü üniversitesi sınıf öğretmenliği birinci sınıfta okuyorum. gelecek yıl farabi ile başka bir üniversiteye gitmek istiyorum. ikinci sınıfı farabi ile gittiğim okulda okuduktan sonra üçüncü sınıfta başka bir üniversiteye yatay geçiş başvurusunda bulunabilir miyim?veya farabi ile gittiğim okula üçüncü sınıf için yatay geçiş başvurusu yapma gibi bir imkanım var mı? cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • admin says:

   farabi ile yatay geçişin pek alakası yok aslında oradan gelir gelmez hemen 2. sınıfın sonunda başvuruda bulunabilirsiniz ancak 3. sınıfın sonunda veya ortasında başka üniversiteye başvuru şansınız yok yani o yıl son şansınız. Nerede farabi yapacaksınız, nereye başvurmayı planlıyorsunuz? Yatay geçiş yaptıktan sonra derslerin sayılmama durumu var (içerik veya kredi uyumsuzluğundan) bunu da göz önünde bulundurun. Ayrıca cevap vermediğimiz sorular yayınlanmıyor, silinme söz konusu değil.

   • hatice yc says:

    Aksaray Üniversitesine farabi yapmayı , ordan da 3. sınıfta Erciyes Üniversitesine yatay geçiş yapmayı planlıyorum. Bunun nedeni yatay geçişte Erciyes üniversitesinin çok yüksek ortalama ile alıyor olması . Ben de ilk önce eğitimi daha kolay olan bir üniversiteye gidip ordan da erciyese geçiş yapmayı planlıyorum.çünkü inönünün eğitimi de oldukça zor ve malatyayı hiç sevmiyorum. derslerin sayılmama durumuna gelince ; eğitim fakülteleri için böyle bir şey pek fazla sorun olmuyor diye biliyorum. çünkü her yerde aynı dersler işleniyor. hem ben de derslerimi -sayılmayacak kadar düşük- tutmam inşallah .

 175. gulsah says:

  evet açıkögretim işletme bölümündeyim.mamak düz lisede okudum.dersanedeki hocam açıkögrtim 4 yıllık işletme bölümünü bitirdikten sonra sınavsız ikinci üniversite okuyabilecigimi söyledi saglık kurumları işletmeciligini yani..oda olmassa saglık kurumlarna geçiş nasıl yapabilirim sınavsız, bilgilendirirseniz sevinirim.TEŞEKKÜRLER….

  • admin says:

   aöf’deki sağlık kurumları işletmeciliği var bitirdikten sonra oraya sınavsız olarak ikinci üniversite kayıtları gibi kayıt yaptırabilirsiniz, ancak bitirmeniz gerekiyor işletmeyi zira iki tane açıköğretim yan yana okunmuyor.

 176. izmir says:

  geçen sene ege ve şifa üniversitelerinin,yatay geçişle,beslenme ve diyetetikten kabul ettiği öğrencilerin not ortalamaları kaçtı acaba?söylerseniz çok memnun olurum.

 177. çiğdem says:

  ygs 2 den kazanılan hemşirelik bölümü 4 yıl oluyor demişsiniz ama benim bölümüm muhasebe lise son sınıftayım ygs 2 den hemşirelik okusam 4 yıllık benim içinde mi geçerli ?

  • admin says:

   ne sorduğunuzun farkında mısınız? ne alaka muhasebeden mezun olunca 2 yıllık mı okuyacaksınız? sorunuzu pek anlayamadık yada. hemşirelik 4 yıllık okuyorsun hemşire olarak mezun oluyorsun o kadar 🙂

 178. Burcu says:

  Merhaba ben İngiliz dili ve edebiyatı bölümü 3. sınıfım Erciyes üniversitesi eğitime geçmek istiyorum ancak alttan dersim var geçebilir miyim şartlar nedir?

  • admin says:

   siz çok ters gelmişiniz 🙁 hem 3. sınıfsınız hem de alttan dersiniz var artık o okuldan mezun olacaksınız ne yazık ki. en geç 2. sınıfın sonunda başvuru yapılıyor, son sınıfa geçerken olmuyor.

 179. derya says:

  merabalar ben balıkesir ünivinde edebiyat okuyorum 1. sınıftayım 2. döneme geçiş yapmak istiyorum uludağ ünivine acaba 2. döneme geçiş oluyor mu?

 180. taha says:

  ben selçuk üniversitesinde okuyorum. Yatay geçiş 4. sınıfta olur mu? erciyes üniversitesine geçmek istiyorum.

 181. elif çınar says:

  ben istanbul üniversitesi sınıf öğretmenliği1. sınıfta okuyorum kendi üniversitemin hukuk bölümüne geçmek istiyorum ne yapabilirim acaba bu mümkün mü?

 182. emne says:

  ben çapada dişhekimliği okuyorum 2. sınıftaym seçtiğime bin pişmanım bırakıp kaçmak istiyorum okulu ilerde diş hekimi olmak istemediğimden eminim yatay geçiş yapacak kadar başarılı degilim zaten geçmek istedigim bi yer de yok sadece olmak istediğim yerde değilim bunu biliyorum niye yazdın bunları derseniz bilmiyorum öylesine sanırım

  • admin says:

   En kısa zamanda çalışmalara başlayıp bu sene ygs/lys tekrar girmenizi tavsiye ederiz, orada kaybedeceğiniz 2 sene şu an için çok fazla gözüküyor olabilir, ancak ieride sevmediğiniz bir mesleği yapmak çok daha pahalıya mal olabilir. Peki nerede olmak istediğinizi biliyor musunuz?

 183. emne says:

  Olmak istediğim bi yer de yok belki de okumak bana göre değil bilmiyorum ama bizimkiler ilk yıl okulu bırakıcam diye cok korkuyolardı tehlike geçmiş gibi görünüyo ama ben sevmiyorum mutlu olamıyorum aslında oklumu ortamamı mesleğimi hangisini sevmiyorum onu da bilmiyorum hem nerede olmak için sınava hazırlanacağımı ben bile bilmezken başkasına nasıl anlatırım?öyle işte herşey oldukça saçma…

  • admin says:

   Ne yapacağına karar vermemiş birisin yaşın kaç bilmiyorum ama daha ne zaman karar vermeyi düşünüyorsun ki? herşey zamanında güzeldir, bir an önce karar vermelisin, yoksa seneler geçtikten sonra ahu vah etmenin kimseye faydası olmayacaktır. Ne yaparken mutlu olduğunu falan farketmiyor musun? Yada en azından sevmediğin şeylerin listeni çıkar ona göre kalanlar arasından tercih yap. Büyüklerin ne diyor bu işe?

 184. nuri says:

  ben özel bir üniversitede psikoloji okuyorum devlet üniversitesine gecmek istiyorum 1. sınıfım ort kac olmalıki gecebileyim birde yarı dönemde gecilebilen üniversiteler varmı varsa hangileri?

  • admin says:

   ara dönemde hasan kalyoncudan maalesef geçiş yapamazsınız sene sonunda geçiş yapabilirsiniz ancak, üniversite ortalamaları da değişiyor mesela nereleri istiyorsunuz?

 185. emne says:

  onlar ne düşündüğümden ne istediğimden bihaber ama onları suçlamıyorum aslında meslekten degil kendimden memnun olmadığımın farkına vardım burda veya başka biyerde ben bu kafayla mutlu olamam sorunun ne olduğunu bilmeden çözüm aramaya çalışıyorum sorun aramak yerine yapmam gerekenleri yapsam herşey daha iyi olur belki de

  • admin says:

   belki de ancak önce içinizin ne yapmak istediğini ve siz ne yaparken mutlu olacağınızı bulmaya çalışın, İlim ilim bilmektir İlim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsin. Ya nice okumaktır diye boşuna denmemiş. Önce kendinizi tanıyın, ayrıca ileride sıkıntı çıktığında herkesin size köstek olacağını da unutmayın.

   • emne says:

    bi dönemden geçiyodum sanırım şimdi her şey daha iyi sadece neyin daha hayırlı olacağına karar vermek için kendimi biraz fazla zorladım galiba ”başarı istediklerini elde etmektir mutluluksa elde ettiklerini sevmek” bu sözü aklımdan çıkarmasam iyi olacak zaman ayırdığınız için ve cevaplarınız için teşekkürler:)

 186. Orhn says:

  ben eskişehir osmangazi üniversitesi iktisat ikinci öğretim öğrencisiyim buraya geldiğime pişmanım. akdeniz üniversitesine geçiş yapmayı düşünüyorum. Normalde osmangazi iktisat ikinci öğretiminin puanı akdeniz iktisat örgün öğretimle neredeyse aynı.. Bu sene ek yerleştirmelerle beraber akdeniz ünisinde iktisat ikinci öğretim acıldı yani osmangazi iktisat ikinci öğretim puanı akdeniz iktisat ikinci öğretimden daha yüksek acaba not ortalamasının yüksek olmasını isterlermi ve isterlerse en az kac yapmam gerekir ben bir yerde görmüştüm bazı bölümler için 2.00 ın üzeri bazı bölümleri için ise 2.40 üzeri yazıyordu yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler….
  Bir sorum daha var ara dönemde geçiş yapabilirmiyim. Sorma nedenim ise iktisat ikinci öğretim bu sene ek yerleştirmelerle beraber acıldıgı için 105 kişilik kontenjanın dolduğunu düşünmüyorum acaba az kişi var ise ara dönemde öğrenci alımı yaparlarmı? Tekrar teşekkürler.

  • admin says:

   ortalamaların o kadar düşük istediklerine bakmayın baya yüksek kapatıyorlar en azından 3 civarında ortalamaya sahip olmanız lazım, lisans okuduğunuz için en erken 1. sınıfın sonunda başvuru yapabilirsiniz maalesef.

 187. hilal says:

  ege üniversitesi tıp fakültesinde okuyorum dicle üniversitesine geçiş yapabilir miyim? lütfen acil cevaplayın şu an 1.nci siniftayım seneye geçiş istiyorum

  • admin says:

   Yapabilirsiniz, sanırım diyarbakırdan izmire taşınmak size yaramamış 1. sınıfın sonunda diclede kontenjan dahilinde başvuru yapabilirsiniz. Ancak normal başvuru tarihlerinden tıp fakültesi yatay geçişleri biraz farklı oluyor sakın kaçırmayın.

 188. doğan karaca says:

  merhaba ben istanbul da özel okan üniversitesinde okuyorum devlet okuluna yatay geçiş yapmak istiyorum ne yapmam gerekiyo ve devlet okulları neye göre yatay geçişi kabul ediyo bilgisi olan yatdımcı olursa sevinirim şimdiden teşekkürler,,ayrıca bölümüm de iç mimarlık tekrar aynı bölüme geçiş yapmak istiyorum..ne yapmam lazım.

  • admin says:

   devlet okulların bir kısmı ösys puanını ve ortalamana bakar, bir kısmı ise sadece ortalamana bakar. Ortalaman ne kadar iyiyse o kadar iyi olur senin için. Baraj genellikle 2.40 civarında olmakla beraber şansını artırmak için 3’ün üstünde olman lazım. Alttan dersin olmaması lazım vs. Nereye geçmeyi planlıyorsun?

 189. Mert says:

  Merhaba ben ege ünv myo okuyorum 2 yıllık mobilya ve dekorasyon 2. sınıftayım busene dondusam seneye başka üvniversiteye geçiş hakkım varmıdır

  • admin says:

   bazı üniversitelerde kayıt dondurmuş olan yatay geçiş yapamaz maddesi yer alıyor, o yüzden tek tek üniversite şartlarını incelememiz gerekecek, nereye geçiş yapmayı planlıyorsunuz?

 190. merve says:

  merhaba ben 2 yıllık bir üni okuyorum 2 yıllık ünilerde yatay geçiş yapmak için 1 yıl okumay gerek yok demi 1 dönem okuyuncada yatay geçiş yapılıyor?yardımcı olursanız sevinirim ya

  • admin says:

   aynen, bahar dönemi dediğimiz 2013 ocak ayında başvuruları takip ediniz, nerede okuyorsunuz nereye geçeceksiniz?

   • merve says:

    bn işletme yönetimi okuyorum burdur da antalya merkez yada ilçeleri yazmayı düşünüyorum ocak ta başvurumu yapmamız lazım şartlar falan nasıl oluyor hiç bir bilgim yok 2 yıllıklarda kolay olur diye duymuştum bide yazcam yerler fazla olunca sizce?

    • admin says:

     akdeniz üniversitesini falan yazmayı düşünüyorsunuz sanırım o zaman en azından ortalama 2.40 ile başlıyor başvurular ancak epeycene bu ortalama yükseliyor kabul alırken bir de güzel yerlerde oldukça rağbet oluyor bunu belirtmeliyim burdur biraz daha avantajlı gibi.

 191. okan says:

  merhaba ben ege üni de okuyorum 1, sınıfım van erzurum yada dicle ye geçmek istiyorum ne yapabilirim

 192. EDA says:

  ben %30 ingilizce özel hukukta okuyorum şuanda hazırlıktayım. acaba ingilizce hazırlıkta başarılı olursam bu yılın sonunda %100 türkçe özel hukuk a geçiş yapabiliyor muyum???

  • admin says:

   yatay geçiş yapabilmeniz için öncelikle ortalamanız olması lazım yani en erken 1. sınıfında sonunda geçiş hakkı verilir.

   • EDA says:

    demek istediğim şu hazırlıkta başarısız olanlara türkçe programa geçme hakkı veriliyor,hazırlıkta başarılı olanlara bu hak verilmiyor mu bunu sormak istemiştim sizi takip ediyorum zaten yatay geçişin 1.sınıfta olacağını söylemiştiniz daha önce şimdiden teşekkürler…

    • admin says:

     bakın sizin sorularınızın hiçbiri yatay geçişle alakalı değil, ancak anlaşılmayan yer şurası olsa gerek hazırlığı geçemeyenlere ayrıca bir hak veriliyor, https://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=1330 bunun gibi. Hazırlığı geçenlere ise böyle bir şansın verilmesi nasıl bir mümkün olabilir söyler misiniz? Çok değiştirmek de istersen 1. sınıfı okursun demeye çalışıyorum ama nedense olmadı 🙂

 193. elif says:

  slmlar ben aöf felsefe bölümü üçüncü sınıf öğrencisiyim not ortalamam şuan 3 kusur felsefe bölümünden pdrye geçiş yapabilirmiyim yada psikolojıye cevaplandırırsanız cok sevınırım…kolay gelsın

  • admin says:

   Kurum içerisinde kontenjan açılıyor ancak açıköğretimlerde işletmede iktisada dahi geçilmezken bahsettiğiniz bölümlerle alakalı geçişler olmayabilir. Ayrıca sadece bu bahar döneminde yatay geçiş hakkınız bulunmakta kaçırırsanız sizin için yatay geçiş defteri kapanacaktır.

 194. Elif says:

  ben 1 kere yatay geçiş yaptım ve tekrar yapmak istiyorum ikinci kez yatay geçiş yapabilir miyim acaba bir öğrencinin kaç yatay geçiş hakkı var ???

  • admin says:

   bazı üniversiteler özellikle daha önce yatay geçiş yapmamış olması gerekiyor diye not düşüyor, mesela ege üniversitesi ancak hepsinde durum böyle değil. O yüzden nereye geçiş yapmayı düşündüğünüzü ve tüm bilgilerinizi yazarsanız daha fazla yardımcı oluruz.

 195. cagla aksoy says:

  2 yıllık bankacılık okuyorum gıresunda .1 senem ve yarıyılda gecıs yapmak ıstıyorum konya selcuk unıversıtesıne acaba yatay gecısler genelde hangı ay oluyor.

 196. arzu mine says:

  merhaba ben anadolu üniversitesi aöf okul öncesi öğretmenliği lisans programnda okuyrum.yatay geçişle örgün programa geçiş yapılabilirmi. ne yapılması gerekiyor.

  • admin says:

   öncelikle sadece güz dönemi dediğimiz yıl sonlarında yatay geçiş yapabilirsiniz, ikinci olarak en geç 2. sınıfı bitiriyor olmanız lazım, her üniversite kabul etmiyor, edenlerde ortalama 80 ve üzeri istiyor ama bu döneme kadar çok fazla yatay geçiş yapan öğrenci var.

 197. Enver says:

  İyi gunler bi kac sorum birden olucak ilk sorum i.o okuyorum gececegim unide i.o yok fakat ben %10luk dilime girmeden gecis yapsam n.o fakat harc parasini i.o olarak versem boyle bi durum olur mu.ikinci sorum ise 3.sinifin sonunda gecis varmi mi yani 4sinifa inonu bu sekilde gecis almis diyorlar kesinligi varmi bilmiyorum.ucuncu sorum ise bahar yarilinda gecis kabul eden universiteler varmi mesala 3sinifn yariyilinda bazi universiteler yariyilda gecis kabul ediyolar bizzat sitelerinde gordum siz ne dersiniz.simdide tesekkurler.

  • admin says:

   Aslında tüm sorunuzun cevabı, hayır. İlk sorunuzda yönetmelikte maalesef %10’luk dilime girmeniz mecburiyeti var, yada kendinize ikinci öğretimi olan bir üniversite bakın. İkincisinde ise eğer bölüm 5 yıllıksa (matematik öğretmenliği, tıp gibi) evet 3. sınıfın sonunda geçiş yapabilirsiniz. Ancak son seneye geçiş yapamazsınız, ne bölümünde okuyorsunuz? Baharda bütün üniversiteler yatay geçiş kabul ediyor ancak kurumiçi veya önlisans diye, kurumlararası lisans sadece güz döneminde var.

 198. duygu says:

  meraba ben kıbrısta okuyorum hemsırelık bolumunde bu yıl daha hazrlıkyatım ama seneye yatay gecıs yapmak ıstıyorum benım merak ettıgım sey hangi üniverstenin kaç kişiyi alacagı cünkü biz yurt dısı kontenjanı dıe gecıyoruz ve bu sebebten dolayı not ortalamamın kac olması gerektıgı ?

  • admin says:

   Yatay geçişte genelde öğrenci kaybına göre kontenjan açarlar, tabii bu sınırın da bir azami sayısı mevcut. O yüzden her sene bu rakam değişir ama yurtdışı kontenjanı hemşirelikte çok açılmıyor, mesela ahi evran üniversitesi geçen sene yurtiçinden 6 tane n.ö 5 tane i.ö öğrenci alırken yurtdışına kontenjan açmamış, nerelere başvurmayı planlıyorsunuz peki?

 199. baran demir says:

  merhaba.ben dgs ile yeniyüzyıl(özel) üni yei kazandım.şu anda yarı dönemdeyim,birincisi yarı dönemde geçiş yapabilirmiyim? ikincisi en az yarı dönemde kaç ortalama yapmam gerkiyor.şimdiden tşk

  • admin says:

   siz şu an 5. dönemsiniz değil mi? ara dönemde kurumlararası lisans geçişleri olmuyor maalesef sene sonlarında oluyor, ancak siz sene sonunda 6. dönemi bitireceğiniz için ve son 2 yarıyıla da geçiş yapamayacağınızdan genelde dgs ile geçenlerin yatay geçiş hakkı olmuyor.

 200. osman yıldırım says:

  ben balıkesir üniversitesi 1.sınıf ikinci öğretim bilgisayar programcılığı okuyorum ilk dönem bittiği gibi aynı bölüm farklı üniye geçebiliyomuyum bide not ortalaması kaç gibi olması gerekir…

  • admin says:

   iki yıllık önlisans okuduğunuz için ilk dönem sonunda geçiş yapabilirsiniz, not ortalaması her üniversiteye göre değişir, ankara üniversitesi misal 3.5 ortalama isterken başka üniversiteler 2.40 isteyebiliyor tabii ki bunlar minimum rakamlar.

 201. ecem says:

  merhaba. ben balıkesir üniversitesinde çevre mühendisliği okuyorum ve düzceye geçiş yapmak istiyorum. fakat daha 1. sınıfım bana bu konuda yardımcı olur musunuz ?

  • admin says:

   öncelikle birinci sınıfı başarıyla tamamlaman gerekecek ortalamanı da olabildiğince iyi tut ki şansın artsın, tabbi en erken bu senein sonunda yani 2013 temmuz ile bir dahaki sene başvuru yapabilirsin, başka üniversiteye geçişi düşünmüyor musun?

 202. isimsiz says:

  ben dicle ünv.de ikinci öğretimde okuyorum ikinci sınıftayım şuan kendi sınıfımda yüzde on içerisindeyim acaba kendi bölümümün birinci öğretimine geçebilirmiyim?

 203. ismet says:

  4 yıllık okuyorum 2. sınıfım birinci dönem okuyorum ve geçiş düşünüyorum lisans okuyan biri 1. dönemi bitirdikten sonra 2. dönem için kurumlar arası geçiş yapabilir mi

 204. Anıl Ilıcalı says:

  Hocam merhabalar öncelikle. Ben 2ncı sınıf ıktısat okumaktayım pamukkale gazi yada erciyese ygsye girip gecıs yapmak ıstıyorum gıdecegım unıversıtede derslerı saydırabılıyor muyum yoksa benı tekrar 1’den mı baslatıyorlar benı bı aydınlatır mısınız ona gore oturup calısmalara baslayacagım tesekkurler

  • admin says:

   ilk olarak en erken temmuz ayında geçiş yapabilirsin, üniversite değiştireceksen bölüm aynı kalacak. 1.sınıftan başlamıyorsun hemen hemen tüm derslerini sayarlar sadece birkaç uyumsuz ders çıkar muhtemelen (kredileri veya içerikleri aynı olmayabiliyor) ancak gaziye geçiş yapamayabilirsin şartlarında ösys puanında yüksek olmasını istiyorlar.

 205. Anıl Ilıcalı says:

  Bölüm aynı kalacak fakat farklı fakulte ıstıyorum . Birkaç ders problem deıl komple 1’den baslatmaları sıkıntı olur Pamukkale de oyle bırsey duydum ogrencı ıslerı farklı dekanılık farklı konusmus bu konuda. Gaziyi ygs-lys puanı olarak tutturdugum takdırde derslerımı saymazlar mı dıyorsunuz ? Pekı paü ve erciyese gecıs yaptıgım takdırde derslerı saydırabılırım deıl mı hocam cıdden ona gore calıscam 1’den baslamam demek okulu bırakmam demek benım ıcın.

  • admin says:

   fakülte nasıl değişecek, iktisat fakültesinden iibf’ye mi geçeceksin? Komple sıfırdan başlıyor olsa yatay geçiş bir hak değil zulüm olur. Üniversiteye kazandığın yıl aldığın ösys puanının gazinin o yıl ki taban puanından en fazla 5 puan eksik olabiliyor, yoksa başvuru yapamazsın. Yani geçiş yapamayınca da ders saydırma gibi bir durum söz konusu olmayacak. Bugüne kadar çok fazla ders saydıramadım diyen olmadı ama bazı yerlerde az da olsa sıkıntı çıkabiliyor, senin için pek sorun olmaz.

 206. Anıl Ilıcalı says:

  Ben zaten gaziye bu sene tekrardan ygsye girip giriş yapmayı dusunuyorum aynı sekılde dıger unıversıtelere de yanı ortalama ıle deılde ygs puanı ıle yerlesmeyı dusunuyorum . Fakülte farklı olcak derken mesela dumlupınarda okuyorum baska unıversıteye gecmek ıstıyorum onu kast edıyorum ama dedıgım gıbı yatay gecısı ortalama ıle deıl tekrardan ossye gırıp oss puanı ıle yerlesmeyı hedeflıyorum.

  • admin says:

   Gece cevapladığımız için kusura bakmayın ygs ile geçiş yapacağınızı anlayamamışım, aynı bölümde mi kalacaksınız peki üniversite değiştirsen de? Bu konuda kesin birşey diyemem ama mesela yıldız teknik iktisat’ta okuyup boğaziçi iktisata geçiş yapan arkadaş 10 dersin 6’sını saydırabilmiş diğerlerini içerik ve kredi uyumsuzluğundan saymamışlar bu da ona bir dönem kaybettirmiş. Yatay geçiş harici gideceğinizden sıkıntı olabilir, başvuru yapmadan evvel uyumlu olup olmadığını iyice araştırın.

 207. ayça says:

  merhaba 3.sınıfta farabi yapıp 4.sınıfı başka üniverste de okuyabilir miyim öyle bir hakkım var mı 4. sınıfta,ayrıca 2.sınıfta yatay geçş yapmıştım o bir sorun oluşturur mu?yatay geçiş yapan farabi deneyebilir mi son yıl 🙂
  iyi akşamlar giresundan ktüye yatay geçiş yaptım ve şuan 3.sınıfı ktü de okuyorum son sınıfta farabiyle tekrar giresuna yada başka bir üni gitme şansım var mı ?

  • admin says:

   Her öğrenci öğrenim hayatı boyunca sadece bir defa ve bir dönem burslu Farabi Değişim Programı öğrencisi olabilir. Yani bir daha farabi yapamazsınız.
   Ancak sizin daha önceki sorduğunuz soruda 3. sınıfda ktü’de okuduğunuz belirtmiştiniz, farabi yapmamışınız ki nasıl yaptınız o kısmı pek anlayamadım? eğer yatay geçişten sonra geçtiğiniz yerde okumaya devam ettiyseniz son sınıfta giresuna farabi yapabilirsiniz.

 208. ADEM YALÇI says:

  ankara gazide iki yıllık maliye bölümü varmı? ben suanda ardahan üniversitesinde 2 yıllık maliye bölümü okuyorum ve sınıf bırıncısıyım geçiş yapmak ıcın puanım yetiyor ve ankrada yoksa ankaraya en yakın ilçesinde filan nerde mailye bölümü var size zahmet bir cevaplarsanız şimdiden sagolun..

  • admin says:

   gazi üniversitesi maliye meslek yüksekokulu’nda maliye var. Ancak gazinin yatay geçiş şartlarında sizin ösys puanınızla taban puanı arasında en fazla 5 puan gibi fark olması lazım. Ankaradaki devlet üniversitelerine de bakalım.

 209. ADEM YALÇI says:

  yanı sınıf sıralaması falan önemli değil diyosunuz? 5 puandan fazla ıse alma olasılıgı yokmu? ve ankarada sadece burasını bulabıldım baska malıye bölumu cıkartamadım yardımcı olurmusunuz

  • admin says:

   eğer ikinci öğretimden birinci öğretime geçiş yapacaksanız sınıf sıralaması önemli ancak diğer türlü hiç farketmiyor, 5 puandan fazla ise fark maalesef geçen senelerde olduğu gibi başvurunuz reddediliyor. Bulabilirsek başka maliye buraya eklemiş olalım.

 210. ahmet says:

  üniversitelerin kabul ettikleri öğrencilerin ortalamasını nereden öğrenebiliriz?

 211. merve says:

  merhaba ben inönüde tıp fakültesinde okuyorum(türkçe tıp) 1. sınıf öğrencisiyim 2. sınıfta uludağ universitesine geçiş yapmayı düşünüyorum 1. sınıfta geçiş yapamicam çünkü birinci sınıf not ortalamam yüksek değil 2. sınıfta geçiş yaptığımda sadece 2. sınıfın mı ortalaması alınacak yoksa 1 ve 2 nin toplam ortalaması mı alınacak ?

  • admin says:

   2. sınıfın sonunda yatat geçişe başvuracaksınız, genel not ortalaması hesap edilir. Sadece 1. sınıfın ortalaması etkili değildir.

 212. oğuz says:

  merhaba..ben kırklareli üniversitesi işletme fakültesi 2.sınıf öğrencisiyim..istanbul üniv. , yıldız teknik , marmara ünv ve kocaeli ünv.’lerine yatay geçiş yapmayı düşünüyorum..ortalamam 3.6.. sizce geçiş yapma şansım nedir..ortalamam yeterli mi? geçiş için aradıkları başka önemli kriter var mı?? teşekkürler..

 213. Kbrnur says:

  Selam ben vakıf üniversitesinde İngilizce psikoloji okuyorum ve sene sonunda 2.sinif İcin yurtdışına geçiş yapmak istiyorum.2.sinif olarak gittiğim ülkede eğitimime devam edebilirmiyim yoksa tekrardan 1’i okumam gerekir mı?

  • admin says:

   sadece ikinci sınıf için mi geçiş yapacaksınız yoksa komple mi gideceksiniz? eğer geçiş yapacaksınız açıkçası çok fikrim yok, ancak sadece o dönem için gideceksiniz erasmus adı altında gittiğinizde direkt kaldığınız yerden devam edersiniz.

   • Kbrnur says:

    Tamamen geçiş yapmak istiyorum ama burada okuduğum bir seneyi de kaybetmek istemiyorum.denkligi olan bir üniversite olursa meslek İcin geri dönüş olabilir ama tabi gidebilirsem.

    • admin says:

     Boğaziçinden MIT’ye yatay geçiş yapanlar var sanırım sizin istediğinizde buna yakın birşey ancak şunu belirtmeliyim ki her ne kadar sıfırdan başlamıyor olsanız da gene ders kaybına uğruyorsunuz, aldığınız derslerin hepsi bazen tutmuyor. Hangi üniversiteden nereye geçiş yapacaksınız?

     • Kbrnur says:

      Yok erasmus degil araştırıyorum ama gideceğim universiteyle gorusmem mi gerekiyor acaba öyle olsa da nasil gorusebilirim onu da bilemiyorum
      Maltepe üniversitesinden güney afrika Cape Town da bir Üniversiteye yatay gecis yapmayi istiyorum.

     • admin says:

      açıkçası oranın yatay geçiş şartları nasıldır, ne şekilde iletişime geçebilirsiniz hiçbir fikrim yok ancak en mantıklı çözüm yolu YÖK’ten oradaki denkliği olan üniversiteler listesine bakıp üniversite ile iletişime geçebilirsiniz, merakımı bağışlayın oraya gitmekteki amacınız nedir?

     • Kbrnur says:

      Belli bir amacim yok oraya daha önce gitmiştim o yüzden orayi düşündüm farklı bir ülke olsa yine aynı seyleri mı yapmam gerekiyor?

     • admin says:

      İlginç, dediğim gibi üniversitelerin listesinden gitmek istediğiniz üniversitenin denklik durumunu öğrenin daha sonra oraya transfer başvurularının nasıl yapıldığını sormak için mail atın, zaten orada okumayı planladığınıza göre iyi derecede ingilizce bilginiz de vardır.

 214. sümeyye says:

  merhaba ben cumhuriyet ünv. veteriner fakültesindeyim. istanbul ünv. bahar dönemi için yatay geçiş kontejanı açıyor mu? bu zamana kadar hiç açtı mı ?

 215. Başak says:

  yukarıdaki soruları okuyum belki benim sorum vardır dedim ama o kadar çok soru cevap olmuş ki okuyamadım. soruma geçeyim. kardeşim mevlana üni. elektrik elektronik ingilizce okuyor dersler ingilizce olduğu için çok zorlanmaya başladı. aynı bölümün türkçesine geçebilir mi ? geçerse yatay geçişle mi oluyor ? not ortalaması isteniyor mu ? eylülde okullar açıldığında mı başvuracak? kaydolurken sınıfta kalırsa geçme hakkı olur gibi birşey söylemişlerdi ama kalmadan geçmesini istiyoruz biz.üniversitenin yönetmeliğine baktım ama yurtiçi ve yurtdışı hakkında bilgi vermiş kendi içinde yatay geçişle ilgili bilgi bulamadım. umarım siz biliyorsunuzdur.kolay gelsin teşekkürler.

 216. ebru says:

  merhaba ben vakıf üniversitesinde ebelik okuyorum ve canakkale onsekiz marta gecmeyi düsünüyorum ve 1. sınıfım yardımcı olablirmisiniz gecme sartlarına baktım ama pek ise yarar bisey bulamadım.. Ne yapmam gerekiyo ne zaman basvuru yapmam gerekiyo?

  • admin says:

   öncelikle 1. sınıfı tamamlamanız gerekiyor, temmuzdan itibaren yatay geçiş tarihleri belli oluyor o zaman tekrardan takip etmenizi öneririm ayrıca şimdilik yapabileceğiniz tek şey ortalamanızı olabildiğince yüksek tutmak.

 217. fundagul says:

  ben 2001 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesine bağlı Giresun Hemşirelik Yüksekokulu, Hemşirelik Bölümü (4 yıllık) kazandım. 1 yıl okuyup iş durumum sebebiyle bıraktım. Son çıkan af dan faydalanıp geri dönüş yaptım. İki dönemin ortalaması 76/100 yani 2.97/4 idi. Ben Ankara ya geçiş yapmak istiyorum. Ankara Üniversitesi yada Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hemşirelik bölümü. Sizce şansım nedir? olabilme imkanı varmıdır?

  • admin says:

   Okulu bıraktınız mı yoksa dondurdunuz mu? Eğer bıraktıysanız ve o şekilde aftan yararlandıysanız maalesef sizin için yatay geçiş dönemleri çoktan geçmiş olacak. Yok ben daha 2. dönemin sonunda kaydımı dondurdum şu an 3. dönem olarak gözüküyorum diyorsanız bu sene sonunda geçiş yapabilirsiniz. Ancak ankara üniversitesi 3.5 ortalama istiyor bilginize.

 218. nur says:

  ben adıyaman üniversitesi tıp fakültesi öğrencisiyim ankaradaki üniversitelerden birine geçiş yapmak istiyorum.Ankaradaki tıp fakültelerinden hangileri öss puanına bakıyor öğrenebilir miyim acaaba?şimdiden tşk.

 219. Ahmet says:

  Selamun aleykum sayın admin, öncelikle son derece önenli bir konu olan yatay geçiş hakkında yaptığınız bu hizmetten ötürü çok teşekkür ederim. Ben Fırat Üniversitesi Büro Yönetimi ve Asistanlığı (önlisans)1. sınıfta okumaktayım. 2. dönem Harran Üniversitesine geçiş yapabilir miyim?

  • admin says:

   harran üniversitesi 21 ocakta başlatacak yatay geçiş başvurularını birinci ve ikinci öğretim olarak ayrı ayrı 2’şer kişilik kontenjan açtı. başvuru yapabilirsiniz, düşünceleriniz için teşekkürler.

 220. Gamze says:

  Merhaba hocam ben dokuz eylül üni de hazırlık okuyorum ktü ye geçiş düşünüyorum 1. sınıfın sonunda mı yapmam gerekiyo ve geçiş yapabilirsem eğer diplomam da hazırlık okudu yazacak mı ? ayrıca ktü diplomasımı yoksa dokuz eylül diploması mı alacağım kafam çok karışık her kafadan bi ses çıkıyor ne olur net bi cevap verin bana bu arada bölümüm çalışma ekonomisi ve endüstri ilşkileri şimdiden teşekkürler.

  • admin says:

   lisans okuyacağınız için en erken 1.sınıfın sonunda başvuru yapabilirsiniz yada en geç 2. sınıfın sonunda. Yatay geçiş yaptıktan sonra artık o üniversitenin öğrencisi olacağınızdan ötürü ktü diploması alacaksınız. Diplomanız lise diplomasına benzemez şu kadar yıl ve hazırlık okudu gibi cümleler yer almaz.

 221. mücahit says:

  S’a hocam ben sakarya üniversite sı birinci sınıf fef tarih bölümü öğrencisiyim ortalamam 3,5geldi bu ortalamayla marmara tarihe geçebilirmiyim ikinci bir sorum farklı bölüme gecebilirmiyim gecebilirsem bunlar hangi bölümler olabilir.

  • admin says:

   en erken 1. sınıfın sonunda başvurabilirsiniz, ancak marmara üniversitesi ösys puanınıza da bakıyor bu da onlar için önemli bir kriter eğer oranın taban puanı ile sizin puan arasında fark varsa şansınız oldukça zor. Üniversite değiştirirken şimdiye dek bölüm değiştirene pek rastlamadık.

 222. aleyna says:

  merhaba ben çanakkale onsekız mart üniversitesinde ekonometri okuyorum 1.sınıfım. ortalamam 2.50 ve ikinci dönemle birlikte 1. sınıf ortalamam 2.70 olur. acaba istanbul üniversitesine ya da marmara üniversitesine geçiş yapma şansım nedir?

  • admin says:

   marmara üniversitesi gibi yerler ayrıca ösys puanına da bakacak, artı ortalamanız da epeycene düşük daha yükseltme şansınız yok mu? geçen sene istanbul üniversitesi 2.90 ile kapatmış 🙁

   • aleyna says:

    elimden geleni yapıcam inşallah ama ne kadar iyi olabilirimki 2.dönem. rica etsem ama puan listesinin linkini atarmısınız eğer varsa tabi 🙂

 223. kübra nur says:

  merhaba admin, ben fsmvü islami ilimler bölümü arapça hazırlık sınıfı öğrencisiyim. bölümümü değiştirmek istiyorum fakat okulumun yatay geçiş yönergesine baktığımda bu mümkün gözükmüyor.
  (3) Kurum içi yatay geçişler ancak aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında yapılabilir.
  (8) Kurumlar arası yatay geçişler ancak aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında yapılabilir.

  yani ilahiyat veya islami ilimler dışında başka bi bölüme geçme seçeneğim yok. sizce tekrar hazırlanmam mı daha iyi yoksa başka bi yolu olabilir mi? eğer herhangi bi yol çare önerirseniz çok ama çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • admin says:

   Bölümünü değiştirmek istiyorsun da çok mu farklı bir bölümle değiştirmek istiyorsun? Kalkıp mühendislik veya tıp gibi bir bölüm okumak istiyorsanız ve şu an ki bölümünüzden memnun değilseniz ve bu kararınızda eminseniz tek dakika beklemeden yeniden hazırlanın, ancak yukarıda bahsettiğim 3 şeye kesinlikle vakıf olarak bu yola girin. Bu sene belki istediğiniz bir yer olmayabilir çünkü zaman oldukça daraldı. Ne yapmak istiyorsunuz? Neden vazgeçtiniz?

 224. tuba says:

  merhaba ben vakıf üniversitesinde okul öncesi öğretmenliği okuyorum. bölümüm 4 yıllık ayrıca ingilizce hazırlıkta okudum. sakarya üniversitesine geçmek istiyorum. bu dönem sonunda ortalamam 3 veya 3 üzeri gelebilir. sakaryaya geçiş yapma şansım var mı? şimdiden teşekkürler…

  • admin says:

   maalesef ara dönemlerde sadece 2 yıllık önlisans programları geçiş yapabiliyor, siz sene sonuna kadar beklemek durumundasınız 🙁

 225. tuba says:

  evet bunu biliyorum peki sene sonu ortalamam kaç olmalı başvuru tarihleri ne zaman başlar ve sakaryada okul öncesi bölümü hangi ilçede hangi kampüste?

  • admin says:

   ortalamanız en düşük 60 olmalı ama ne kadar yüksek olursa şansınız o kadar artar, başvurular genelde temmuz ayında olmakla birlikte haziran sonundan itibaren http://www.yataygecis.org adresini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz, hendek ilçesinde ziyaret etme şansım olmuştu halen eğitim fakültesinde olsa gerek.

 226. irem says:

  Merhaba,

  ben marmara üniversitesi alman dili ve edebiyatı öğretmenliği 6.sınıf ögrencısıyım,hocamızın cinsliğinden oturu mezunıyetım gecıktı,bunu sadece bana degıl bırcok arkadasımı magdur ettı.Baska unıversıtelere yatay gecıs yapmak ıstıyorum buna hakkım var mı bılmıyorum,ama cok caresız bır durumdayım sadece ıkı dersım var alttan o da o hocanın derslerı..benı bu konuda aydınlatırsanız cok sevınırım.Şımdıden cok teskkürler.

  • admin says:

   yatay geçiş hakkınız yok, ancak dışardan dersin muadilini alıp bitirmeyi denediniz mi? almanca öğretmenliği olan trakya, uludağ gibi üniversitelerin ders programlarına bir göz atın isterseniz.

 227. tuba says:

  sakarya üniversitesi okul öncesi bölümü için formasyon istiyor mu? bu konu da biraz bilgi verir msnz???

  • admin says:

   sorunuzu pek anlayamadım, formasyon ne için isteniyor ki? pedagojik formasyon veriliyor du ama kaldırıldı ilk defa isteme tabiri kullanan gördük. Siz zirve üniversitesine kayıt olurken formasyon mu götürdünüz? bir de sorulara cevap verirken alttaki yanıtlayı kullanarak ilgili mesajdan devam ediniz.

   • tuba says:

    hayır sadece sakarya üniversitesin de böyle birşey olup olmadığını merak etmiştim.

    • admin says:

     halen neyi merak ettiğinizi anlamış değiliz, tam olarak neyi öğrenmeye çalışıyorsunuz? hangi üniversite böyle birşey istemiş de sakarya üniversitesini de ihtimal dairesi içerisinde düşünmenize neden oldu?

 228. pınar says:

  meraba ben suan adnan menderes unıversıtesınde arkeolojı okuyorum tek dersten devamsızlıktan kaldım suan fakat 73 cb ıle gecmısım devamsızlktan kaldıgım ıcın basarısız yanı kaldım onu yaz okulunda versem yatay gecıse basvursam olmaz mı asıl sorun yaz okulu 22.07 ıle 27.08 tarıhlerı arası ozamana kadar gecıs basvuruları bıtmıs oluyor mu .s ankara unıverstesne gecıs yapmak ıstyorum ılk senem ne yapmalıyım cok sevınırım yardımcı olursanız
  yada alttan derse bakmayan okullara nasıl gırebılırım :(.

  • admin says:

   şu an itibariyle takvim açıklanmadığından bilmiyoruz ama ankara üniversitesi 3.5 ortalama istiyor. şu an için ilanların hemen hemen hepsinde tüm dersleri başarmış olması gerekir diye not görüyoruz ne yazık ki 🙁 sanırım alttan dersi olanı alan kalmadı gibi.

 229. tuğçe says:

  merhaba açıköğretimde uluslararsı ilişkiler okuyorum bölümüm 4 yıllık daha ilk senem istanbul ve marmara üniversitelerine yatay geçiş yapılabiliyormuş çok az kontenjan varmış ama bu konuda fazla bilgim yok yardımcı olursanız çok sevinirim

  • admin says:

   istanbul ve marmara üniversitesi aynı zamanda ösys puanına da bakıyor bu yüzden o puanın ne kadar olduğu önemli? ayrıca ortalama en azından 80/100 olmak zorunda. Üniversiteler arası lisans geçişleri sadece temmuz ayında yapılıyor o zaman tekrardan yatay geçiş şartlarına bakarsınız.

 230. ibrahim says:

  merhaba ben duzce de elektrık elektronık muhendıslığı okuyorum su anda 1 . sınıftayım ortalamam 3 35 ıkıncı donem daha da yukselır benım selcuk yada ercıyes unıverstesıne yatay gecıs yapma ıhtımalım nedır cevaplarsanız sevınırm .

 231. tilbe says:

  merhaba ben dumlupınar üniversitesi sosyoloji bölümünde okuyorum ortalamam 2.90 ondokuz mayıs üniversitesi sosyoloji bölümüne geçiş yapmak istiyorum sizce şansım nedir 1. sınıfım şimdiden başvurmam mı gerekiyor cevaplarsanız cok sevinirimm

  • admin says:

   temmuz ayında başvurular var o zaman takip edersiniz, öncelik 1. sınıfı bitimiş olmanız ve alttan dersiniz olmadığına dikkat edin. başvuru şartlarına da bakabilirsiniz.

   • tilbe says:

    ben ikinci öğretimim istediğim üniversitelerde ikinci öğretim yok geçiş yapabilmem için yüzdelik dilimemi girmem gerekiyor yoksa ortalamamı yükseltirsem geçebilirmiyim cok teşekkürler.

    • admin says:

     başka nereleri istiyorsunuz? %10’luk dilime girmeniz şart, o da haliyle ortalamanızı yükseltmek ile olacak birşey.

     • tilbe says:

      akdeniz üniversitesi olabilir yani istediğim hiçbir üniversitede ikinci öğretim yok cok çalışıp yüzdelik dilime girmekten başka şansım yok sanırım 🙂 cok cok tesekkürler böyle bir sitede hepimizin sorosuna tek tek yanıtlamanız cok güzel birşey cok saolun

 232. Murat says:

  Öncelikle herkese bıkmadan usanmadan yardımcı olmaya çalıştıgınız için yürekten teşekkür ediyorum. Şöyle forumu baştan sona okudum ve durumum ile alakalı daha onceden yazılmıs bir soru olmadıgı için yazmak zorunda kaldım. Simdi benim yardımınıza ihtiyaç duydugum konu şu;
  Ben kTü de ing. edebiyatı 2.ci sınıf ögrencisiyim. Ortalamam şu an itibariyle 3.60. 2. ci dönemle birlikte gene aşagı yukarı bu civarda birşey olucaktır. Ankara Üni. yada İstanbul Üni. ne geçiş yapmak istiyorum. Akademik ortalamam iyi ama öss giriş puanım bu üniversitelerin yakınından bile gecçiyor. Geçiş yapma sansım varmıdır? Asıl sormak istedigim konu ie şu; Ben üniye girdigimde 28 yasındaydım hazırlık+2 sene yaş oldu 30. Su an asker kacagıyım. Aü ye geçiş yaptıgımda ayrıca askerlik mevzusu sıkıntı yaratırmı? Birde bu sene üni. erasmus ile yurt dısına staj ayarlamıs çıksam sence havaalanında kelepçeyi takarlarmı? 😀 Ne olur kızma sadece bir umut işte belki bilgilendirirsin diye, soracak baska yer bulamadım.Herneyse simdiden minnettarım….

  • admin says:

   Ankara üniversitesi 3.5 ortalama istiyor orayı sağlıyorsun ancak ösys puanı ne kadar etkilediğini yazmamışlar. Ayrıca çoğu üniversite kayıt esnasında en azından askerlik tecil belgesi isterler bu durumda ne yapacaksınız? Sağlık raporu falan alabilirsiniz ama artık okuyorsunuz diye askere gitmemezlik ne yazık ki yapamazsınız.

 233. gökhan says:

  iyi günler hocam. ben istanbul kültür üniversitesi hukuk fakültesi 1.sınıf öğrencisiyim. ilk dönem itibariyle not ortalamam 3.10,bütünlemelerde yükseltebileceğimi düşündüğüm derslerle birlikte 3.30 olmasını umuyorum ve öyle kabul edelim. sene sonu ortalamam da 3.30 varsayılsın. bu ortalamayla ve 30bin lys başarı sırasıyla yatay geçiş yapabileceğimi düşündüğünüz ve tavsiye ettiğiniz üniversiteler hangileridir,yerleşme şansım nedir ne değildir?

  • admin says:

   hukuk okuyacaksan tabii ki galatasaray, ankara, istanbul olsun deriz ancak neye göre kime göre? İleride nasıl bir eğitim almış olman senin ihtiyaçlarını görecek bu çok önemli. Ankarayı tercih edip orada bürokrasiye mi ısınmak istersin yoksa istanbulda daha çok piyasa insanı mı? Ama ankara üniversitesi 3.5 ortalama istiyor. Aslında sen ne istediğini bilirsen daha rahat yardımcı oluruz.

   • gökhan says:

    aslında merak ettiğim şu; lys sıralamasının etkisi var mıdır yatay geçişte? not ortalamasının %50 başarı sıralamasının %50 etkisi gibi bi durum söz konusu mudur?
    ve sizce bi anadolu akdeniz dicle selçuk ya da marmara üniversitesine geçme şansım nedir 3.30 ortalamayla ve varsa etkisi 30bin sıralamayla

    • admin says:

     her üniversiteye göre değişiyor ancak genel itibariyle tercih edeceğiniz üniversitelerde var mesela marmara. Ancak şartlar her seneye göre değişebildiğinden yıl sonuna doğru tekrar araştırma yapmanızı tavsiye ederim, siz biraz da vakıf üniversitesinden kurtulmaya çalışıyorsunuz anladığım kadarıyla neresi olursa olsun düşüncesindesiniz?

     • gökhan says:

      vakıftan kurtulma derdindeyim de neresi olursa olsun da diyemiyorum:) saydığım üniversitelerin olduğu şehirleri iyi biliyorum da 3.30la yerleşme şansımı çok merak ediyorum

     • admin says:

      yerleşme ihtimalini kafadan atarız 🙂 her sene değişen birşey mesela dicle üniversitesine yatay geçişte 3.30 ile yedekte kalmış.

     • gökhan says:

      peki teşekkür ederim hocam. sene sonunda buralarda olursanız tekrar iletişime geçmek isterim:) görüşmek üzere hoşçakalın

     • admin says:

      Size daha fazla detaylı bilgi de verelim isterseniz; mehtap seyhat ergül istanbul kültür hukuk fakültesinde okurken 3.31 ortalamaya sahip başvurduğu sonuçlara göz atın. Erzincan, 9 eylül, Dicle gibi. Sonuç olarak dicleyi tercih etmiş 🙂

     • gökhan says:

      dicle lys başarı sıralamasını gözönünde bulunuyor muymuş peki

     • admin says:

      sanırım sadece not ortalamasını baz alarak sıralama yapıyor, yönetmelikte lys puanından bahsedilmemiş.

     • gökhan says:

      son olarak yatay geçişle bahsettiğimiz üniversitelere yerleşen öğrencilerin not ortalamalarına nerden ulaşabiliyoruz,üniversitelerin resmi internet sitelerinde mevcut mudur,mevcutsa hangi başlık altında?

     • admin says:

      verdiğim linklere tıklamadınız mı? resmi sitelerinde yer alıyor ancak bazen kaldırıyorlar o yüzden arşiv yapan bir yer bulmak gerekiyor hatta bazen de sadece yerleşti veya yerleşmedi şeklinde açıklama yapıyorlar direkt kişiyle iletişim kurmak gerekebiliyor, http://www.yataygecis.org üzerinde çok detaylı bilgiler yer alıyor göz at istersen hatta haziran gibi fakülteleri ayrı ayrı sonuçlarını yayınlayacak.

     • gökhan says:

      linklere dikkat etmedim kusura bakmayın:) çok teşekkür ederim hocam,takip edeceğim ben. size kolay gelsin,hoşçakalın

 234. furkan says:

  ben bilecik üniversitesi meslek yüksek okulunda 1.sınıfım bu dönem alttan 3 tane dersim kalcak bursa uludağ üniversitesine geçmek istiyorum nasıl geçebilirim normal öğretime olmasa bile açıktan da okuyabilirmiyim bölümüm kontrol otomasyon bunun dışındada bi bölüm olabilir aydınlatırsanız sevinirim…

  • admin says:

   bölüm değiştirmek o kadar kolay değil, programlar eş değerde olacak vs. o yüzden onu es geçmeni tavsiye ederim, maalesef alttan ders olanların yatay geçiş yaptığını şu ana dek görmedik 🙁 yıl sonuna kadar geçip o zaman başvurmanı tavsiye ederim.

 235. büşra says:

  merhaba bende yatay geçiş yapmak istyrm ama ne yazık ki alttan dersm var 23 nde alttan dersmi vermeye gdecegm yalnız geçiş yapacagm üniverstesnin son kaydı 25nde yetstrebilirmm . bide hadi notum 25ne kadar acıklanmazsa üniverste kabul eder mi . lütfen yardm edin .

  • admin says:

   tabii ki kabul etmez, son tarih denilen gün bütün belgelerin ilgili fakülteye teslim edilmiş olması gerekiyor ancak notun açıklanması için hocalarına rica edebilirsin.

 236. mihriban says:

  meraba ben nevşehir üniversitesinde sınıf öğretmenliği okuyorum. birinci sınıf öğrensiyim.eskişehir üniversitesine yatay geçiş yapmak istiyorum.dönem sonu ortalamam 3.34 alttan dersim yok sizce mümkün mü. geçen yıl alınan kişinin ortalaması kaçmış nasıl öğenebilirim acaba .

  • admin says:

   öncelike dönem sonunda değil yıl sonu ortalaman lazım, çünkü 1. sınıfı bitirmeden yatay geçiş yapamazsın. İkincisi eskişehir üniversitesi yok! Osmangazi mi Anadolu üniversitesi mi hangisine geçiş yapmak istiyorsun? Osmangazi üniversitesinin yatay geçiş sonuçlarına bakabilirsin.

 237. salih says:

  mrb hocam.ben adıyaman üniversitesinde bankacılık ve sigortacılık (i.ö) okuyorum not ortalamam 2.29 alttan dersim yok fakat dört tane harf notu DC olan dersim var bütün notlarımın hepsi açıklandı bi de hocalar dönem sonunda geçiş yapma şansın var dediler okuldan gereken tüm belgeleri aldım akdeniz üni. ısparta aksu myo. akseki myo ünilerinde bölümüm mevcut sizce bunlara geçiş şansım var mı varsa nasıl ve ya şartlı derslerim sorun olur mu sırf şartlılardan dolayı almama gibi bir olasılık var mı varsa çok mu yüksek notum yeterli mi. çok önemli gerçekten zor durumdayım ne yapmalıyım? şimdiden çok teşekkür ederim.

  bide hocam okulların hepsiyle görüştüm telefonda belgelerini getir gel dediler.sizce alınma olasılığım var mı

  • admin says:

   okulların hepsiyle görüştüğüne emin misin? süleyman demirel başvuru şartlarına 4 üzerinden en az 3.00 ortalama istiyor? Seninle fena dalga geçmişler. akdeniz üniversitesi ise başvuru ortalaması olarak en az 4 üzerinden 2.00 ya da 100 üzerinden 70 olmalıdır, diyor aynı zamanda başvuruların değerlendirilmesinde notlar yüzlük sistemde kullanılır, diye de not düşmüş.

 238. oğuz says:

  merhaba hocam.ben ege üniversitesine yatay geçiş düşünüyorum fakat tüm dersleri geçme zorunluluğu var mı bunu bulamadım.koşullarda yazmıyor ama emin olamadım hocam yardımcı olabilir misiniz.teşekkür ederim.

  • admin says:

   geçtiğimiz sene bir kişi alttan dersi olmasına rağmen geçiş yaptı, koşullarda yazmadığından insan tereddüt ediyor ama ortalamanız ve ösys puanınızın iyi olması yeterli olacaktır.

 239. gül says:

  merhaba ben kıbrısta doğu akdenız unıversıtesınde okuyorm 2.sınıftayım ve türkiyeye gecıs dusunuyorum alttan dersm yok 1.donem ortalamam 3.63 hangı unıversıteler kontenjan acıyor yardımcı olabılrmısınız

  • admin says:

   hangi bölümde okuyorsunuz? eğer 4 yıllık okuyorsanız 2. dönemi bitirdikten sonra en erken başvuru yapabilirsiniz.

 240. havva says:

  merhaba ben giresun üniverstesinden ktü yatay geçiş yaptım 3. sınıfın güz yarıyılını ktü de okudum bahar yarı yılını giresunda okuma gibi bir şansım var mı yani hakkımdan vazgeçip eski üniversteme geridönebilir miyim

  • admin says:

   çok farklı isteklerinizin olduğunu daha önce söyleyen oldu mu size? 5. dönemi bitirdiğiniz için artık yatay geçiş yapma şansınız söz konusu değil.

 241. İlker says:

  Ben trabzonda inşaat mühendisliği birinci sınıf öğrencisiyim. Birinci dönemi okudum ve şimdi yani ikinci dönem ygs’ye hazırlanıyorum eğer bi üniversite kazanırsam ikinci sınıftan mı başlıycam yoksa birinci sınıftan mı ? Bir de ikinci sınıftan başlayabiliyorsam okulumu dondurmam mı gerek yoksa öyle dersleri alıp bırakmam mı gerek ?

  • admin says:

   Tabii ki birinci sınıftan başlayacaksınız, ama alıp da başarıyla geçtiğiniz ders varsa ve gideceğiniz üniversitede karşılığı varsa kabul ederler en azından birkaç dersten yırtmış olursunuz, ayrıca sorunuzun yatay geçişle pek alakası olmadığının farkındasınız değil mi?

 242. BURCU says:

  Düşük bir ihtimal ama sormak istedim , eczacılık fakültesinden tıp fakültesine geçmek için sınav var mı ?

 243. abdullah says:

  sa hocam ben inönü üniversitesi diş hekimliği bölümünde okuyorum yıl sonunda selçuk ya da dicle ünv ne geçiiş yapmayı düşünüyorum şartları nelerdir yardımcı olursanz sevinirim şimdiden tşkkür ediyorujm…

 244. havva says:

  evet oldu :)) sorumu anlamadınız sanırım benim sormak istediğim eski üniversteme gire dönebilir miyiim. bir daha yatay geçiş yapma hakkım yok zaten sadece daha önce yaptığım yatay geçiş hakkından vazgeçip eski üniversteme geri dönebilir miyim 🙁

  • admin says:

   oradan bakınca anlamamış gibi mi duruyoruz? 😀 başta da dedim sorunuz zaten saçma buna cevap vermemizi bekliyorsan, tabii ki hayır. Aşağıda yazdıklarımız alternatif idi, yani tekrardan başvurursun vs. yoksa biz de biliyoruz onu sormadığını maksadımız yardımcı olmak.

 245. havva says:

  bende farabi denerim bunu çözüm olarak sunabilirdiniz bana daha mantıklı ve akıllıca duruyor 🙂

  • admin says:

   2 dönem sonra geri döneceksin ve eşşek gibi ktünün diplomasını alacaksın desem 🙂 çok mütevaziyimdir sormayın gitsin, soru sormasını bilmeyen insanlara laf anlatmak çin işkencesinden daha zor. mesajlara yanıt olarak cevaplarsanız konu bütünlüğü bozulmaz ayrıca.

   • havva says:

    sizi çok sinirli ve asabi gördüm ne bu şiddet bu celal 😀 sizden daha sakin sabırlı olmanızı beklerdim açıkçası her neyse ben zaten ktü diploması almak için ktü yatay geçiş için başvurdum özel sektörde üniverste adı önemli ama ktünün eğitimi zor olduğu için biraz pişman olmuştum açıkçası ne yapabilirm diye merak etmiştim sizin böyle cevap vermeniz beni gerçekten üzdü yine de her şey için teşekkürler

 246. eray says:

  ben dokuz eylül üniversitesinde iklimlendirme ve soğutma okuyorumda ege üniversitesine yatay geçiş yapıcam duyurularda asil olarak gözüküyorum kayıt için gidicem ama bir tane ff bölüm dersim var bu dersi eski üniversitemde yani dokuz eylül üniversitesi myo damı vericem yoksa ege üniversitesinde mi onu öğrenmek istiyorum ???

  • admin says:

   artık 9 eylül ile alakanız kalmadı ege üniversitesinde vereceksiniz, sizin sayenizde alttan dersi olmasına rağmen ege üniversitesinin kabul aldığını da öğrenmiş olduk.

 247. eray says:

  bizde çan vardı dd ve dc notları ege üniversitesinde geçmiyor ama bizim dokuz eylül de geçti diye gözüküyor sıkıntı olmaz değilmi
  ve bu pazartesi o kaldığım dersten bütünlemeye girebiliyomuyum şimdi ege üniversitesine transkript belgesini götürdüm orda ff kaldı diye bir dersim bunu pazartesi günü dokuz eylül üniversitesinde versem ege ye kayıt olduktan sonra bile işliyomu not geçersem

  • admin says:

   Derslerin ne kadarı sayılacak bilmiyoruz, onu ege üniversitesi öğrenci işleri karar verecek. Bütün derslerini saymayabiliyorlar bunu öncelikle bilmelisin, ikinicisi kayıtlar pazartesi ve salu günü senin büt’ün sonucu ne zaman açıklanacakta sen oraya götüreceksin? En geç salı günü itibariyle deü ile ilişkin bitmiş olacak.

 248. bir öğrenci says:

  merhabalar, öncelikle böyle bir hizmet verdiğiniz için öğrenci arkadaşlarım adına bir kez daha teşekkürü borç bilirim. Yönetmeliğinde görünmemesine rağmen bazı arkadaşlarımdan duyduğuma göre, ODTÜ’deki gibi “ÖSS/ LYS puanının, başvurduğu programın o yıla ait genel kontenjan taban puanına oranı 0.950’den düşük olmaması” şartı aranıyormuş. Bu konu hakkında bilginiz var mı?

 249. elif says:

  merhabalar,ben bu sene yatay geçiş yapmayı düşünüyorum fakat okulda şöyle söyleniyor hocalar gitmemiz için imza vermiyolarmış gerçekten böyle birşey olabilir mi,hocalarada soramıyoruz,hocaların imzaması gibi birşey söz konusu mu yardımcı olur musunuz?

  • admin says:

   daha öncede yatay geçiş yapmıştınız böyle birşey oldu mu ki şimdi olsun? siz nereden nereye geçiyorsunuz bu kadar çok?

 250. Mehmet Kücük says:

  Merhabalar,Kırıkkale üniversitesi 1.sınıf iktisat bölümü öğrencisiyim.İlk dönem ortalamam 3.01 , ikinci dönem ortalamam ise 3.33.Acaba 9.eylül üniversitesi ve gazi üniversitesine geçiş imkanım yüzde kaçtır?

  • admin says:

   ikinci dönem ortalamanızı nereden hesapladınız dönem bitmeden? 🙂 gazi üniversitesine geçiş imkanınız muhmtelen sıfıra yakındır çünkü gazi iktisat taban puanıyla senin ösys puanın arasında maksimum 5 puan fark olmalı, sizinki daha fazladır herhalde?

 251. merve says:

  merhaba iyi günler benim bir konuda kafam karıştı okadar cok sey okudum ki hepsi birbirine girdi ben istanbul üniversitesinde iibf turizm işletmeciliği okuyorum 1. sınıftayım ilk dönem ortalamam 3.61 ikinci dönem ortalamamıda elimden geldigince yüksek tutup 2,3,4. senelerimi izmirde okumak istiyorum ege üniversitesi 9 eylül üniversitelerini istiyorum fakat 2 . sınıfı orda okumak için ne zmn basvurular baslıyo ögrenemedm bazı baslıklarda bahar güz diye ayırmışlar hansine bakmalıyım?? birde devlet üniversitesinden özel üniversiteye geciş yapabiliyormuyuz eger varssa yaşar üni. turizm işl. gecmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  • admin says:

   Bahar dediğimiz ara dönem oluyor güz dediğimiz ise eylül ayından itibaren başlayan dönem oluyor haliyle siz güz dönemi başvurularını takip etmelisiniz, temmuz ayı gibi başvuru tarihleri ilan edilir, devlet üniversitesinden de özel üniversiteye geçiş var lakin kısmi burs dahi alamayıp tam ücret ödemeniz istenmekte.

 252. burcu says:

  merhabalar,ben pdr okuyorum daha 1 sınıfım ben bu donemin sonunda Çukurova üniversitesine geçiş yapmayı düşünüyordum fakat benim muaf olduğum dersler vardı bunlar ınkılap ve turkceydı. 2.donem okula geldıgımde turkceden muaf olmadığımı ogrendım ve bu dersı almamıs gıbı gorunuyorum ılk donem. yanı alttan oluyo ama bu dersten başarısız degılım transkrıbımde de turkcenın karsısı boş.üniversitelerin yatay geçiş sartlarındada aldığınız derslerin hepsinden başarılı olmak şartıyla diyor.ben aldığım derslerın hepsinden basarılıyım ama bu durumda yatay geçiş olur mu?ortalamam da 3.63.

  • admin says:

   öncelikle geç cevapladığımız için kusura bakmayın, çok fazla soru geliyor ve net bilgi verebilme adına araştırma sürecimiz devam ettiğinden hemen cevaplanmıyor, sorunuza gelince aldığınız derslerin hepsinden başarılı olmak şartı değil de bütün dersleri başarmış olmanız gerekiyor, yani siz türkçeden başarısız gözükeceksinizdir ve bu sizi engelleyecektir. Neden türkçeden muaf idiniz de sonradan vazgeçtiler? nerede okuyorsunuz?

   • burcu says:

    ben çukurova üniversitesinde 2 yıl okudum orda ben türkçe dersini türk dili olarak aldım.şu anda kafkas üniversitesinde okuyorum burada da ders türkçe olarak geçiyor o yüzden muaflıgım kalkmıs ve benım haberım yoktu okulda yapabıleceklerı bırseylerı olmadıgını soyledı.peki ben yatay gecıs ıcın cukurovaya basvuracaktım cukurovada ben turkce derslerını aldıgıma daır belge gostersem pekı cukurovaya yatay gecış için basvurabilirmiyim.

    • admin says:

     çukurovada ne okudunuz? kafkasda pdr okuyorsunuz peki türkçe dersi kaçıncı sınıf dersi hemen ilk sınıftan almanız gerekiyor muydu? transkript istedikleri için orada gözükecektir almadığınız ancak durumu izah edebilirsiniz, çoğu zaman ders isimlerinden ve içeriklerinden ötürü tekrar alma durumu olabiliyor. Öğrenci işlerinin insiyatifine kalabilir.

 253. okan mercan says:

  zihin eng.öğrt. 1.sınıf öğrencisiyim.kıbrısta okuyorum.1.dönem ort.3.23 fakat yerleşme puanım oldukça düşük.türkiyeye kendi bölümümde devlet üniversitesine geçme şansım varmı? taban puan gözetmeyen üniversiteler varmı*

  • admin says:

   sadece ortalamaya bakan üniversiteler tabii ki var, ancak yurt dışı kontenjan pek açılmıyor nereleri istiyorsunuz?

 254. CEYLAN says:

  MERHABA ben şu an anadolu üniverstesınde orgün ögrencıyım bölümüm iktisat su an 1 sınıfı bıtırmedım ılk donem ortalamam 3.60 ama ben PDR( Psikolojik Danışma ve Rehberlik) BÖLÜMÜNE GEÇİŞ YAPMAK istiyorum. iktisat tm 1 2 pdr ise tm 3 4 ıle ygs alım yapıyordu geçiş yapabilirmiyim beni bilgilendirirseniz cook tsk ederim… ıyı qunler

  • admin says:

   maalesef pek zannetmiyoruz (programların %80 uyumlu olması gerekiyor) ancak anadolu üniversitesine gene sormak gerekiyor.

 255. adalet says:

  beykent myo okulunda okumak istiyorum devlet üniversitesine geçmek istiyorum fakat not ortalamam çok düşük tekrar hazırlanmak istedim dersleri boşladım ailemde sonradan ailem bu fikrime karşı çıktı 1.dönem ortalamam 1.48 ne yapmam lazım başka biryerde okumak istiyorum zengin züppelerinin arasında değil

  • admin says:

   bu ortalamayla geçiş yapamazsınız, ancak aileden saklı kaçak hazırlanabilir misiniz? bir de 2 yıl sonra sana haliyle diplıma soracaklar o zaman ne yapacaksın? aslında bu dipolmayı alsan da sonra tekrar okusan olmaz mı? ne okuyorsun tutulacak cinsten bir bölüm mü?

 256. gülcan demir says:

  mrb. ben fatih ünv. radyoloji okuyorum 2 yılllık yatay geçiş yapmak istiyorum 1. sınıfı bıtırıp 2. sınıfta yatay geçiş hakkım var mı. 1.dönem ortalamam 3.56 dı

 257. bektas sarıkaya says:

  merhaba ben eskısehır osmangazı unıversıtesınde 1 . sınıfım ort gayet yuksek .Gazi üniversitesının makına bolumune gelmek ıstıyorum ama osys puan farkı 15 fln gene de ort 3,5 yapıp gıdebılır mıyuım acıl hemen donersenız sevınırım

  • admin says:

   Maalesef maksimum ösys puan farkı 5 olmalı, geçtiğimiz seneler sırf bu yüzden çoğu kişi elendi, neden hacettepeye falan başvurmuyorsunuz?

   • bektas sarıkaya says:

    bn makına muh hacettepede var mı bı kesın elıyorlar mı tanıdık fln bulsak:d
    bu puan farkının esneme fln yada kaldırılma ıhtımalı var mı sızce kesın olarak elıyorlar mı elenen ark varsa bana yönlendırebılır mısınız

    • admin says:

     haha çok komik ya, bu kadar soru arasından cevap verelim bir de tanıdık bulsak de. işimiz gücümüz yok da size arkadaş yollayalım bir de 🙂

 258. Çiğdem says:

  Merhabalar.. Ben Pamukkale Üniversitesi Turizm ve Seyahat Hizmetleri (İ.Ö) Önlisans 1.Sınıf Öğrencisiyim 2. dönemin sonunda yatay geçiş yapmak istiyorum 1. dönem sonu akademik ortalamam 2.15 – 63.75 pekte iç açıcı değil ne yazık ki alttan kalan 2 tanede ders söz konusu bu şartlarda 1. sınıf 2. dönemin sonunda alttan kalan derslerle güz dönemi 2.sınıfa yatay geçişe başvurma şansım nedir sizce ? Cevaplarınızı bekliyorum ve teşekkür ediyorum. .

  • admin says:

   ortalamanız çok kötü, ümidiniz kırmak istemem ama hele ki alttan dersleriniz de olacaksa hiç ümitlenmeyin. Zira çoğu üniversite alttan dersi olmaması gerekiyor diye şart koyuyor.

   • Çiğdem says:

    Pekala anlıyorum da kötü olan 1. dönem ortalaması. . 2. dönem sonu ortalamamı yüksek yapabilirsem güz dönemi 2. sınıfa yatay geçiş başvurularında 2. dönem ortalaması baz alınabilir mi yani ortalama yüksek olursa alttan kalan ders makul görülebilir mi bu konularda da bir bilginiz varsa ve beni aydınlatırsanız çok sevinirim. .

    • admin says:

     sadece 2. dönem ortalaması baz alınması tabii ki mümkün değil her iki dönemin ortalaması baz alınacak, ortalamanız yüksek olsa bile alttan derse kesinlikle tolerans göstermiyorlar. Sizin için yatay geçiş oldukça uzak gözüküyor.

 259. Murat says:

  Makine müh. (i.ö)okuyorum.Ganom 3.20 istanbul’daki devlet üniversitelerine ya da uludağa, yatay geçiş için yeterli mi sizce?

  • admin says:

   ikinci öğretimler için iyi bir puan ancak sadece ortalama bakmayan üniversiteler de var o yüzden ösys yerleştirme puanında önemli, artı birinci öğretime başvurman için bölümünde %10’luk dilime girmelisin.

 260. mustafa says:

  ben kastamonu inşaat teknolojısı okuyordum ama ılk donem ek yerleştırmeyle gıttıgmden yer bulamadık ve gıtmedım devamsılkıtan kaldım sımdı ıkıncı doneme devam edıyorum not ortalama 2.00 ustunde olursa geçiş yapabilirmiyim.

  • admin says:

   ilk dönemin tüm dersleri kaldığı için bütün dersleri başarılı geçmiş olmayacağından maalesef yatay geçiş yapamazsın gibi duruyor.

 261. sinem says:

  ben uludağ üni hazırlık öğrencisiyim bölümüm veterinerlik gelecek yıl için ege üniye hemşireliğe veterinerliğe başlamadan geçiş yapabilirmiyim ?

  • admin says:

   öncelikle hazırlığı bitirdikten sonra birinci sınıf bitiminde en erken yatay geçiş başvurusunda bulunabiliyorsun, ayrıca kafana göre bölüm değiştiremeyip sadece %80 uyumlu bölümler arasında geçiş yapabilirsin artı üniversite değiştirirken henüz bölüm değiştirene de rastlamadık.

   • sinem says:

    Teşekkür ederim. Ama üstteki paylaştığınız yazıdan anladığım kadarıyla bölüm değişikliğide yapabilme şansımız var yada kendi üniversitemizde bölümler arası mı yapabiliyoruz ?

    • admin says:

     aynen o şekilde, her üniversiteninde kendi kurum içi yönetmeliği ayrı oluyor, mesela boğaziçi üniversitesinde moleküler biyoloji ve genetikten makine mühendisliğine geçiş yapılabilirken başka bir üniversitede yapılmıyor olabilir.

 262. mivess says:

  merhaba ben şuanda Kayseri de yeni bir üniversite Nuh Naci Yazgan üniversitesi iktisat 2. sınıf öğrencisiyim not ortalamam 3.00 kendi üniversitemde mühendisliğe geçiş yapabilir miyim yoksa geçiş yapmam için İİBF olması şart mı ?

 263. remzi says:

  merhaba ben kahramanmaraş sütçü imam da 2. sınıf ögrencisiyim gno 1.94 benim yatay geçiş yapma olanağım varmıdır.2 tane de alttan dersim var

 264. cihat says:

  bu yıl sınava girdim ve akdeniz üniv. okul öncesi yazmayı düşünüyorum. ama sonrasında kırklareli edirne istanbul ve tekirdağ illerinden birine gitmem gerekiyor. akdenizde 1 yıl okumam yeterli mi ve ders notlarımın nasıl olması gerekiyor? okulu değiştirirken aynı zamanda bölüm değişikliğide mümkün müdür?

  • admin says:

   ders notlarının baya baya iyi olması lazım hatta ne kadar yüksek o kadar iyi, belli barajı mevcut ancak nasıl ygs’de barajı geçen herkes üniversite kazanmıyorsa bunda da şartı sağlayan herkes geçiş yapmıyor. Üniversite değiştirirken bölüm değiştirene daha hiç rastlamadık.

 265. yeter says:

  3.20 ortalamayla Gazi Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliğine yatay geçiş sizce mümkün mü? Alttan dersim yok 🙂
  Ve Gazi yerleştirme puanıyla puanım arasında 7 puan fark var bunu söylemeyi unuttum.

  • admin says:

   Aradaki maksimum 5 puan farkı olması şartı sizin için sıkıntı oluşturacaktır, muhtemelen başvurunuz da reddedilecek.

 266. elif says:

  merhaba ben afyonkocatepe sosyoloji 1sınıf öğrencisiyim .Ikıncı sınıf ıçın bolu ya geçiş düşünüyorum .Birinci dönem not ortalamam 2,98 dı .İkinci dönemle birlikte 3,00 olur dıye düşünüyorum .Alttan dersim yok.Sİzce istedigim yere yatay geçiş yapmam mümkün mü?

  • admin says:

   Sosyoloji gibi açıköğretimde bulunan bölümlerde maalesef işiniz çok zor geçen sene geçen ilk arkadaşın ortalaması 3.82 imiş, zaten anadlu üniversitesi çıkmış sorulardan sınav yaptığından ve test olduğundan ortalamalar havada uçuşuyor. Ancak genede başvurunuz, zira bu tarz insanlar onlarca yere başvurduğundan yedek olsanız bile başka yere gitmeleri durumunda girme şansınız var.

 267. zühre hilal says:

  merhaba ben sakaraya üni. alman dili hazırlk bölümünde okuyorum. istanbul üni. geçiş ypmak istiyorum bunun için en az kaç dönem okumam gerekiyor. çünkü bazı kaynaklar 1 dönem okuyup başvurabilirsin diyor. tam bilgi verir misiniz. 1 sene mi yoksa 1 dönem mi okumam lazım.

  • admin says:

   Başvurular için lisanslar 1 sene okuduktan sonra, önlisanslar ise 1 dönem okumaları gerekiyor.

 268. Genelog says:

  Merhaba. Ben Moleküler Biyoloji ve Genetik okuyorum. Üniversitede bölüm bu yıl açıldı ve eksikleri çok,kadro eksik. Ben burada pek birşey öğrendiğimi düşünmüyorum, aynı bölümü başka ünilerde okuyan kişilerle aynı şeyleri yapmıyoruz bu nedenle daha iyi bir üniversiteye geçmek istiyorum. 1.dönem 1tane alttan dersim kaldı.Bu dönem kalacagını sanmıyorum. Okulu bırakıp tekrar sınava girmekte mantıklı gelmiyor çünkü oldum olası bu bölümü istedim yani sınava girsem yine MBG yazacağım. Yardımcı olun lütfen ne yapmalıyım sizce?

  • admin says:

   Alttan dersin olmasına rağmen eğer ösys puanın iyiyse ege üniversitesine bakabilirsin geçiş için, nerede okuyorsun? sınava tekrardan hazırlanıp girsen bile eğer aldığın dersler gittiğin yerde (uyumlu olması yüksek ihtimal) denkse saydırabilirsin yani en azından bir dönemini kurtarabilirsin.

 269. Genelog says:

  Ege’de bu bölüm yok. İzmir’de İYTE’de var fakat başarı sırası biraz uçuk. 100bindeydim iyi bir sıra da degil. Ne önerirsiniz? Bu yıl oturup tekrar mı hazırlanayım? Yoksa yine de bir deneyeyim mi yatay geçişi? Birde bir dönemi kurtarabilirsin dersler denkse demişsiniz. Sonuçta yine 1.sınıfı okumak zorunda kalmayacak mıyım? Sadece o derslerden muaf olacagım. Yoksa 2.sınıfa geçmiş olmayacagım öyle değil mi?

  • admin says:

   nerede okuduğunu neden yazmadın? tekrar hazırlanırken çok fazla ders geçebileceğini de sanmıyorum, bu tamamen senin tercihin olacak gemileri yakarsan arkana bir daha bakmaman lazım. Kurtarabilirsinden kastım mesela atıyorum türkçe dersi aldın, bu ders gideceğin yerde de varsa muaf sayılabilirsin böyle yapan birkaç tanıdığım arkadaş mevcut lakin her dersi saymadıkları için tekrardan almak durumunda kalabileceğin dersler de olacaktır. 1 dönem derken sadece 1. sınıfın 1. dönemi gibi düşün gene 1’den derslerin olacak.

 270. metin says:

  mrb.ben kbrıs yakındoğuda ecz. 1. sınıftayım,ilk dönem alttan bi dersim vardı, bu dönem inş. olmaz ümidindeyim,yıl sonu ortalamam da herhalde 2 gibi birşey olacak,acaba türkiyedeki özel üniversitelere geçiş yapabilir miyim

  • admin says:

   ilk dönemki dersi ikinci dönem alıp geçtiniz mi? 2 çok ama çok düşük bir ortalama hatta bazı üniversiteler 2.40 veya 2.50 istediklerinden sadece 2.0 ile başvurulabilen yerlere bakabilirsiniz. Ama şansınızın çok düşük olduğunu ve yurt dışı kontenjanlarınında çok az olduğunu söyleyebiliriz.

   • metin says:

    hayır ,o ders bir dönemlikti yani seneye kaldı,peki gelecek yıl ilk dönem geçiş yapmak istesem, sadece 2.yıl ilk dönem ortalamama mı baklacak yoksa birinci sınıfta dahil mi, bilgilendirdiğiniz için ayrıca teşekkürler

    • admin says:

     Eczacılık gibi lisans programlarında kurumlar arası geçiş için sene sonunu beklemeniz gerekiyor, ara dönem diye tabir ettiğimiz şubat ayında geçiş yok. Gelecek yıl bu aralar başvuracağınızı hesaplarsak toplam 4 dönemin ortalaması alınacak.

 271. Fatoş says:

  Merhaba ben Karadeniz Teknik Üniversitesininde maliye bölümünde birinci sınıfım Akdeniz Üniversitesine geçmek istiyorum. İlk dönem alttan dersim yoktu oralamam 2.65 ikinci dönem yüksek ihtimalle ingilizce dersim alttan kalıcak ortalamam yine ilk dönemki gibi olur en kötü ihtimalle.Derslerine baktım benim bu yıl gördüğüm iki dersi Akdeniz üniversitesi ikinci sınıfta görücek onlardan muaf olabilirim dimi Akdeniz Üniversitesinin bu yıl gördüğü iki derside ben almadım muhtemelen onları alttan alıcam.Geçebilme ihtimalim nedir?

  • admin says:

   ingilizce dersi alttan kalırsa maalesef yatay geçiş başvurusunda bulunsanız dahi red olur, alttan dersi kabul eden sadece şimdiye dek ege üniversitesini gördük onun içinde ortalamanız oldukça düşük. Bu şartlarda gelecek sene daha iyi bir ortalama ile şansınızı denemenizi tavsiye ederim.

 272. Ayşe says:

  merhabalar. ben bir vakıf üniversitesi’nde okul öncesi öğretmenliği 1. sınıfı bitirdim bu sene. 2011 girişliyim 1 sene hazırlık okudum ve girdiğim yıl giriş puanımla 2010’a göre tercih yaptım ve birçok yeri gelmez diye yazmadım . fakat şimdi puan listesine bakıyorum yazmadığım yerlerin puanı benim puanımın çok altında… şimdi bir liste yaptım ve puanımın yettiği yada altında olan 12 üniversite var … yatay geçiş yapabilirmiyim ÖSYS giriş puanımı kullanarak ? transkripim çok yüksek değil 3.00 civarında. bilgilendirirseniz çok sevirim . teşekkür ederim

  • admin says:

   Puanınız ne kadar peki paylaşmanızda mahsur var mı? Maalesef geçtiğimz yıl puanlarını her ne kadar baz almayın oldukça değişken desek de pek aldırış etmeyip tercih hatası yapan çok oluyor. Nereye geçmek istiyorsunuz bir de? Çoğu üniversite ortalamaya bakarak kabul alıyor bunun yanında ösys puanını da baz alan yerler var mesela; ege, marmara gibi.

 273. kürşat says:

  iyi günler ben kıbrısta vakıf üniversitesinde okul öncesi ikinci sınıf öğrencisiyim.Bu sene devlet üniversitelerine başvuru yapmayı düşünüyorum ortalamam 3.05 hangi üniversiteler bu ortalamayla kabul eder sizce? Bir başka sorum transkrip kapalı zarf 50 milyon açık 10 milyon diyor öğrenci işleri ben açık transkrip alsam gerekli belgeleri tamamlayıp elden başvuru yapsam kabul ederler mi yoksa kapalı zarfla mı elden kabul ediyorlar bilginiz var mı?posta ile kabul eden üniverstelerde var bazılarında kapalı zarf diyor bazılarında kapalı zarf diye birsey geçmiyor sizce kapalı mı olması lazım cevaplarsanız sevirinirm teşekkürler..

  admin mesajları niye siliyorsun anlamış degilim silme dursun bilmiyorsan bırak bilen biri varsa söylesin yaptığın ayıp…

  • admin says:

   ösys puanına bakmayan ve yurtdışı kontenjanları daha fazla olan üniversitelere bakmak lazım, temmuz ayında kontenjanlar belli olacağı için şimdiden şu üniversite için daha fazla şansın var demek doğru olmaz.

   transkript açık alsan da farketmez aslında kapalı daha resmiyet katıyor işin içine, artı üzerinde oynama ihtimalinin sıfır olduğunu belirtmek adına tercih sizin kaç yere başvurmayı planlıyorsunuz ki fiyat araştırması yapıyorsunuz?

   mesajları silmiyoruz sadece bekleme kutusuna geliyor yaklaşık 3000 soru var senin gibi takdir edersin ki burada bizden başka da yanıtlayan olmuyor, bir de şu hafta içerisinde inanılmaz derece başım ağrıdığı için kusura bakmayın uzun soruları yanıtlayamıyorum mazur görün sadece sitem edenlere yazıyorum veyahut birkaç kere yazmış olanlara.

 274. ramazan says:

  mer haba ben ağrı ibrahim çeçen üniverrsitesi pdr 1ci sınıf öğrencisiyim benim anum ortalama 280felan ama agnuyl biraz zor görünüyor peki ygs lys tekrarr girip aynı bölüü farklı bir üniversitede kazandığımızda ayatay geçiş gibi olurmu yani seneye gittiğimde 2denmi başlarım cevaplarsanız sevinirim

  • admin says:

   gideceğin yerin müfredatıyla senin aldığın derslerin içerikleri, kredileri tutarsa evet 2. sınıftan başlarsın yada tuttuğu kadar dersten muaf sayılır alamadıklarını alırsın, en fazla bir dönem kaybın olmuş olur. nereye geçiş yapmak istiyorsun?

 275. enes says:

  meraba.. ben bu sene geçtiğimiz sene bir üniversiteye yerleştim özel bir üniversite ve bursluyum üni den dolayı başka bir devlet veya özel üniversiteye geçmek istiyorum bu sene hazırlığı bitirdim ve 1. sınıfa başlıycam bahsettiğiniz 2 dönem hazırlıkda sayılıyormu ve geçmem için başka bir üniversiteyene ne gibi şartları sağlamam gerekio napmam gerekiyo cevaplarınız için çok teşekkürler şimdiden kolay gelsin..

  • admin says:

   hazırlık sayılmıyor, lisans okuyorsanız en azından 2 dönem daha okumanız gerekecek, nereden nereye geçiş yapacaksınız? http://www.yataygecis.org üzerinde her üniversitenin kendine göre şartı var dilerseniz tek tek kontrol edin.

 276. cansu says:

  merhaba
  yeni geçtiğimiz üniversitede d li olan derslerimiz ff li sayılıyor diye birşey duydum ,bu gerçek mi?

  • admin says:

   bazı üniversilter cc altı olan dersleri geçmiş olduğunuzu saymayarak yeniden almanızı talep edebiliyorlar, nereden nereye geçeceksiniz?

 277. burcu says:

  merhaba,ben yüksek bir ortalamayla 3-4 ayrı üniversiteye yatay geçiş başvurusu yapmayı planlıyorum. sorum şu ki bu üniversitelerin biri sonuçları açıklamamışken diğerinin kayıt tarihi bitiyor. birine kaydolsam öbürüne de kabul edilirsem tekrar ordaki kaydı sildirip diğerine geçme şansım var mıdır? şimdiden çok teşekkürler

  • admin says:

   Geçen senelerde böyle oldu o yüzden ortalamanız çok yüksekse sadece en istediğiniz yerleri yazın ki başkaları da yatay geçiş yapabilsin yoksa sizin gibi 10 yere başvuran insanlar olunca 10 kişi alınacağına 1 kişi alınıyor maalesef.

 278. tuba says:

  mrb ben vanda cografya 1. öğretim okuyorum ancak batıda bi okulda 2. öğretime geçis yapmak istiyorum sizce 1. öğretimden 2. öğretime geçiş olur mu?

  • admin says:

   Ortalama ile alan yerlere başvurursanız ve ortalamanız da yüksekse neden olmasın, sanırım ösys’de düşük puan aldığınız diye oraya gitmiştiniz? 1. öğretimden 2. öğretime geçişlerde sıkıntı yok lakin harç parası ödemeniz gerektiğini hatırlatayım.

 279. Uğur says:

  Merhaba ben kıbrıs girne amerikan üniversitesinde hukuk 1.sınıfı bitirdim.Tek dersten bütünleme sınavına gireceğim böylelikle ortalamam 1.90-1.95 aralıgında olacak ve altan dersim yok.Bu şartlar altında Ankara da özel üniversitelere geçiş yapabilirmiyim

  • admin says:

   Özel üniversiteler dahil çoğu yer en azından ortalamanızın 2.0 ve üzeri olmasını bekliyor maalesef siz bu durumda başarısız statüsünde olacaksınız.

 280. cigdem says:

  Merhaba yatay geçişler posta yoluyla yapılıyor mu elden yapılması zorunlu mu ?

  • admin says:

   Üniversitesine göre değişiyor ama bazıları illa şahsen başvuru yapılmasını zorunlu koşuyor bilginiz olsun. Ayrıca post aile kabul edenler de gecikmelerde veya ulaşmaması durumunda mesuliyet kabul etmiyorlar.

   • cigdem says:

    Anladım teşekkürler
    19 mayıs üni için bi bilginiz var mı

    • admin says:

     Bahar yarıyılında yapılan geçişlerde posta yoluyla kabul etmişti, yolladıktan sonra teyit amaçlı yolladığınız fakültenin öğrenci işlerini aramakta yarar var.

 281. ufuk says:

  gazinin ösym puanından 5 puan düşük olduğunda almıyormuş doğrumu?.ayrıca ortalamam 3.32 matematik bölümündeyim istanbul,marmara,ankraya başvurmak istiyorum sizce kabul edilme olasılığım nedir.şimdiden teşekkürler

  • admin says:

   doğrudur, hatta uşak üniversitesi de almıyor. 3.32 ancak ösym puanınız nedir? istanbul, marmara gibi yerler de değişik bir değerlendirmeye sahip. ankara üniversitesi geçen sene minimum 3.5 ortalama istedi bu sene nolur bilinmez.

 282. ... says:

  Mrh.Gecis icin basvuracagim universiteye kendim gitmek zorundamiyim? Baska bi yolu yokmu

  • admin says:

   bazı üniversiteler posta ile de kabul ediyor, illa şahsen başvuru istiyorsa o şehirde varsa bir tanıdığınız noterden vekalet çıkartın adına o hallediversin.

 283. ******** says:

  Öncelikle verdiğiniz bu hizmet için cok tesekkur ederım.
  2012-2013 dicle makina müh. kayıtlıyım ancak 1. dönem ders kaydı üniversite kendisi yaptı ve ben okula gitmedim devamsızlıktan kaldım. 2. donem ders kaydıda yapmadım. 2013-2014 te ortalamamı yüksek tutmam durumunda geçiş hakkım var mı

  • admin says:

   Ortalamanızı yüksek tutsanız dahi siz önümüzdeki dönem 3. ve 4. dönemleri okuyor olacaksanız hal böyleyken yazın yapacağınız başvuru 5. döneme olacak ve hemen hemen her üniversite o 4 dönem okutulan derslerden başarılı olmanızı isteyecek var mı sizce böyle bir ihtimal?

 284. ... says:

  merhaba ben adıyaman tıp ögrencisiyim malatyada eğitim görüyorum.dönem 2ye gectim. 83 ortalamam var nerelere basvurmamı önerirsiniz bide yatay geciçte hangi ünivler elden basvuru bunun için bizzat kendim mi gitmeliyim yoksa bi tanıdık aracılığıyla belge teslim etsek de olur mu.

  • admin says:

   Nereye geçmek istiyorsunuz? bazı yerler ösys puanına da dikkate aldığı için sadece ortalama ile geçiş olmuyor, ayrıca intörn iken dershaneye falan gidecekseniz ona göre il seçmenizi tavsiye ederim, mesela adnan menderes tıp okuyan arkadaşlar o zamanlar sürekli izmire gidip gelmek durumunda kalıyordu.

   Sadece şahsen değil aynı zamanda posta ile başvuru alan yerler de var, kendiniz gidemeyecekseniz eğer gidebilecek kişi adına noterden vekalet çıkartmanız gerekiyor.

 285. zübeyde says:

  Merhaba ben marmara işletme ikinci öğretim öğrencisiyim.2. sınıfa geçtim.ortalamam 3,38 ilk %10 dayım.marmara sınıf öğretmenliğine yatay geçiş yapabilirmiyim?Teşekkür ederim.

  • admin says:

   marmaraya yerleşirkenki tm 2 puan türünüzü hatırlıyor musunuz? kurumiçinde minimum 2.75 ortalama isteniyor o şartı sağlıyorsunuz ama ösys puanınızda bu durumda önem arz ediyor.

 286. inci says:

  Merhaba sorumu ikinci kez soruyorum inşallah cevap verirsniz :\ ben çanakkale 18 mart üniversitesi ekonometri 2. sınıf öğrencisiyim 2.98 ortalamam var tek derdim alttan bir tane dersim var istanbul üniversitesine yatay geçiş yapabilir miyim ?

  • admin says:

   daha dün sordunuz bugün tekrar soruyorsunuz aylardır bekleyenler var burada biliyor muydunuz? henüz istanbul yatay geçiş şartlarını açıklamadı ancak daha önceki farabi röportajında bir arkadaş alttan dersi olduğundan istanbul’a geçiş yapamadığını söylemişti.

 287. EMİNE says:

  merhaba ben anadolu üniversitesinde matematik öğretmenliği okuyorum hacettepe ye yada gazi ye geçş yapmak istiyorum kredi uymazsa tekrar ders almam gerekiyomus bizim üniversitenin kredileri çok yüksek örneğin hacettepede genel matematiğin kredisi 5 bizde 11 benim için bir sorun olur mu birde kabul edildiğimizde gitmek zorunda oluyormuyuz?

  • admin says:

   Bahsettiğiniz krediler ects kredi sistemine göre olmasın? Kredi veya içerik uyuşmuyorsa dersler problem çıkıyor bilgin olsun, ikinci sorun ise zorunda değilsin zaten bu yüzden yedek adaylar da açıklanıyor ki asillerden gelmeyen olursa hak onlara geçsin diye.

 288. tuba says:

  İyi günler. Yatay geçiş başvurusu için bütün üniversiteler başvuru ücreti istiyor mu ve istenilen tutar her yerde aynı mı?

  • admin says:

   Hayır hepsi istemiyor sadece bir kısmı istiyor geçen sene fatih üniversitesi 50 tl istemişti mesela.

   • tuba says:

    Teşekkrler. Geçiş başvuru tarihleri, kontenjnlar ne zaman tam olarak açıklanacak acaba temmuzda açıklanacak diyorlardı temmuzn sonuna doğru mu açıklanır.

    • admin says:

     normal şartlarda açıklanması lazım ama toptan açıklanacağından mıdır bilinmez çok geç kaldı, ama bazı üniversiteler kendileri kontenjanları, şartları ve tarihleri yayınlamaya başladı, takip edin.

 289. mine says:

  Merhaba geçiş için gerekli belgeleri okulumun öğrenci işlerinden mi alacağım ya da internetten
  halledebilir miyim? Şimdiden teşekkürler…

  • admin says:

   kusura bakmayın yoğunluktan sorunuzu atlamışız, internetten hepsini halledemezsiniz mesela onaylı transkript mecbur okuldan alınacak.

 290. Sümyra says:

  meraba bende kafkas üniversitesinde okul öncesi okuyorum 2. sınıfa geçtim ilk dönem 3.10 ikinci dönem 2.97 gazi yada cumhuriyt üniversitelerine geçiş yapmak istiyorum ama mümkünmü bilmiyorum birde ösym çıktımızı onaylatmamz gerekıyormş sanırım kafkas onaylamadı itiraz etti napıcam şimdi :/

  • admin says:

   başvurduğun üniversitelerde onaylatabilirsiniz artık ösym sonuç çıktısının altında kontrol numarası var sıkıntı olmaz ama gazi olmaz gibi ösys puanına bakıyor onu hatırlıyor musunuz, sıralamanızı vs?

 291. zeynep says:

  marmara üniversitesinin sitesinde eczacılık fakültesinden tıpa geçiş yapam birinin oldug yazıyor bu nasıl oluyo acaba?ıstanbul unıversıtesınde de boyle bır olanak var mı?

 292. Su says:

  İstanbul aydın üniversitesinin muhendislik fakültesinde okuyorum bu yıl 3.sınıfı bitirdim kurum içinde başka bir mühendisliğin 1. veya 2.sınıfına basvurabılmem mümkün mu?

  • admin says:

   böyle bir soru ile de ilk defa karsilasiyoruz, maalesef hayir. sebebi özel değilse neden buna karar verdiniz acaba?

 293. bir says:

  Merhaba ben üniversiteye bu sene gideceğim.Tercihlerimi haftaya yapacağım. Bu sene maratona “ben savcı olacağım” diye başladım. Dönem ortası “o olmazsa psikoloji okurum.oraya da ilgim var” dedim. bu süreçte bana “30bine gir, psikoloji alırsın” dedi herkes. Ben de 34bininci oldum 🙂
  şimdi psikoloji mi pdr mi okuyayım diyorum. pdr’nin puanları bi tık daha düşük diye bildiğimden pdr seçip notları yüksek tutup psikolojiye geçiş yapmayı planlıyorum. mümkün müdür?
  ayrıca bilen kişi olarak 34binle nerelere girebileceğim hakkında bi fikriniz var mı? tm1 : 42828 tm2 : 38509 tm3 : 34782 ts1:34316 ts2: 29167
  bir de “çocuk gelişimden çocuk psikolojisine geçiş yapabilirsin” diye bir şey de duymuştum. böyle bir şey var mıdır?
  adaletten hukuğa geçiş yapmamı öneriyor musunuz? savcı olmak için ya ankara ya istanbul hukukta okumalısın diyorlar. adaletten geçiş yaparak çok olacak gibi gelmedi de bana
  son olarak da 😀
  1den fazla geçiş yapabiliyor muyuz? atıyorum 1.sene notları yüksek tuttum, geçtim başka üni.ye. sonra bi daha yüksek tuttum, geçtim başka bi üni.ye 😀 veya bi de arada bölüm değiştirmiş olayım.
  olabiliyor mu böyle her sene her sene? 😀

  • admin says:

   öncelikle yatay geçiş yapma hayaliyle tercih yapmamanı tavsiye ederim, sanki o bölümde okuyup mezun olacakmış gibi tercihlerini yap. Çocuk psikolojisi derken nereye geçmeyi kast ediyorsun?
   2. üniversite olarak 2 yıllık açıktan adalete yazıl, baktın diğerini beğenmezsen artık nereye gidersen dgs’ye hazırlanır kaliteli bir hukuk okursun.
   birden fazla geçiş yapanlar var ama bazı üniversiteler artık daha önce yatay geçiş yapmamış olma şartı koymaya başladılar mesela ege üniversitesi gibi.

 294. leyla says:

  lise mezunuyum.bu yıl mezun oldum 2 yıllık geçiş hakkımı açıköğretime yapma şansım varmı?

 295. efe says:

  bn ardahan üni. cevre mühendsliği okuyorum ve 2. sınıf bitti. bu yıl lys ye girdim ve diğer üniversitelerdeki çevre müh. 1. ğretim cok rahat geliyor. terchler baslayacak ama ben ne yapacagımı bilmiyorm. lys ile kazanıp gittiğimde 1.sınıftan mı baslarm yoksa 3.den alttan ders alark mı devam ederm.yardımcı olursanız cok sevinirim :(( bu knuhakkında kmse birsey bilmiyor ve trcih zamanına 2 gün kalı simdiden cok sagolun…

  • admin says:

   Aldığın dersleri (şartlı geçtiklerin ve kaldıkların hariç) gittiğin yerde eğer ki içerikleri ve kredileri uyuşuyorsa saydırabilirsin öteki türlü alttan dersin olduğundan çoğu yere kabul edilmeme riskin var. İlla değiştirecen anlaşılan üniversiteyi bence vakit kaybetme bir yandan yatay geçiş başvurularını takip et bir yandan da tercih yap. Ne kadar puan aldın sıralaman nasıl?

 296. Özlem says:

  Merhaba…
  Ben Celal Bayar Üniversitesi Türk Dili Ve Edebiyatı bölümü öğrencisiyim,yatay geçiş düşünüyorum ama bu konuda pek bir bilgim yok.Transkrip ve okulda herhangi bir ceza almadığımıza dair belge istiyorlarmış sanırım…bunun dışında asıl öğrenmek istediğim geçiş için önce dilekçe verilip kabul edildiğimiz takdirde mi bu belgeleri okula veriyoruz ?
  belki bunu daha öncede sormuşlardır ama o kadar çok soru vardı ki hepsini okuyamadım,şimdiden teşekkür ederim:)

  • admin says:

   Haha, tabii ya 800 sorunun arasından kim okuyacak dimi 🙂 Başvuru esnasında isteniyor belgeler maalesef, dilekçe ile birlikte yani.

 297. Ebru says:

  Öss puanım 380 , okul ortalamam 3.56 . Sizce Marmara üniversitesi zihin engelliler öğretmenliğine geçme şansım nedir ?

  Teşekkürler.

  • admin says:

   Birinci öğretim 441 ile kapatmış o yüzden biraz sıkıntı olsa da ortalamanız iyi, 100 üzerinden kaça tekabül ediyor?

 298. şeyma says:

  ben önlisans programı okuyorum 2.öğretimim yatay geçiş yapmak istediğim üniversitede benim bölümümün 2. öğretim programı yok geçiş yapabilirmiyim ortalamam 3.00 CEVP ALABİLİRMİYİM????

  • admin says:

   yüzlerce kez soruldu yüzlerce kez yanıtladık neden yorumları okuma zahmetine katlanmıyorsunuz da defaetle soru soruyorsunuz? eğer 1. öğretim varsa ve %10’luk bölüme girdiyseniz sıkıntı yok. Mesela sınıf 50 kişilik ilk 5 girdiyseniz tamamdır.

 299. şeyma says:

  çooooooooooooooookkkkk teşekkürederim sorulara baktım ama baya soru olunca gözden kaçırmışım kusurabamayın gerçeten güzel bi cevap aldım benim için , bişey daha sormak istiorum geçiş yapacagım üniversitede aldığım derslerin bazıları yok geçiş yapınca aldığım dersler boşa gider mi? 2 yıllık okuorum 4de tamamlamak istiorum geçiş yapmak istediğim bölümde bu dersler yani geçiş yapmadan önceki üniverstede aldığım dersler var bu üniversiteye geçtiğimde bundanda dgs ile geçiş yaptığımda geçtiğim bölümde geçerli olur mu ?

  • admin says:

   aldığın dersler boşa gitmez ancak eğer kredi ve içerik uyum sorunu varsa maalesef yeni dersleri almak durumunda kalabilirsiniz bu da dönem uzatmasına sebep olabilir, dgs ile gittiğin üniversitenin durumuna göre değişir çok fazla ders almış olacağın için belki orada intibak okumayabilirsin.

 300. Orhan says:

  Merhabalar Kolaylıklar dilerim.
  Ben Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü okuyorum . 2. sınıfa Gaziye geçmeyi düşünüyorum ösym puanımda bir sıkıntı yok 20 puan daha fazla, ortalamam 3.20 acaba kabul edilirmiyim başka üniversitelere de başvurmalımıyım ? Hizmet için teşekkürler , selam ederim

  • admin says:

   ösym puanınız gayet iyi buradan ekstrada puan alacaksınız ortalamanız da iyi bence başka yere başvurmaya gerek yok, nereden geçiş yapmaya çalışıyorsunuz?

   • Orhan says:

    Gaziye başvurum kabul edildi , her şey için teşekkür ederim 🙂

    • admin says:

     hayırlı olsun keşke birinci öğretimede başvursaydınız orası da geliyormuş dicektim ama %10’luk dilime girmediğiniz için sanırım düşünmediniz? karamanoğlu mehmet beyi sanırım beğenmediniz öyle mi 🙂

 301. azat says:

  merhaba hocam ben ege bilgisayar müh. geçmek istiyorum. şu an okuduğum kurumda geçme sınırı 70 ve ortalamam 3.00 egede sınır 60 internette dönüştürünce 3.38 gibi bi sonuç geldi ege hangisini dikkate alır ve geçme şansım nedir?

  • admin says:

   ege eğer 4 üzerinden istiyorsa tabii ki sizin 3.00 olan ortalamanızı dikkate alacak, ortalama değiştirmeleri sadece 4’lük veya 100’lük sistemler arasında oluyor.

 302. Ezgi says:

  Merhaba ben türk dili ve edebiyatı ikinci öğretim okumayı düşünüyorum. ilk yıl okuyup iknci yıl tekrar sınava girip aynı üniversitenin normal öğretimini tuttursam geçiş yapabilr miym kaldığım yerden ? Teşekkürler …

  • admin says:

   muhtemelen derslerin içerikleri ve kredileri tamamen aynı olacaktır bu yüzden sıkıntı olmaz ancak ikinci yıl tekrar girişinizde puanınız kırılacağını hatırlatır 1 sene daha beklemeniz gerekebilir.

 303. önemliii says:

  Ben Gazi üniversitesine geçiş yapmak istiyorum.. ankarada bi üniversiteye geçmem lazım fakat ankara üniversitesi hacettepe üniversitesi 3.50 ortalama istiyor bu nedenle gaziyi düşünüyorum fakat gazi üniversiteside girdiğimiz yılın ösym puanını istiyor bu şartmı? bunu sağlayamayanların hiç şansı yokmudur ?

 304. Yağmur says:

  Merhaba ben bu yıl üniversiteye yeni yerleşeceğim ve puanım hukuk fakültelerini tutmuyor.. Veee İktisadi ve idari bilimler fakültesinin herhangi bir bölümüne gidip daha sonra not ortalamam yüksek olsa kurum içi yatay geçiş ile hukuk fakültesine geçiş yapabilir miyim ?

  • admin says:

   hukuk, tıp gibi bölümlere dışardan şu ana kadar geçen görmedik sadece kurumlar arasında başka üniversitelerden gelenler mevcut, doğuda falan hukuk hiç tutmuyor mu?

 305. fatma says:

  merhaba ben özel bir üniversitede %25 burslu sınıf öğretmenliği okuyorum yani şuan hazırlık bitti bölüme geçtim kendi okulumdaki pdr ye geçebilir miyim? geçersem bursum yine %25 olarak devam mı eder?

  • admin says:

   önce bölümde de bir sene okumanız gerekiyor daha sonra eğer kurum içinde müsade ederlerse ki pek sanmıyorum geçebilirsiniz, bursunuz devam etmeyecektir.

 306. esra says:

  selam bn trakya üniverstsn geçiş istyrm ama deniliyorki ösys puanın trakyanınkinden yüksek yada eş değer olacak benimks düşük trakyanınkinden geçiş yapamzmym?

  • admin says:

   yapamazsınız, trakyanın şartları biraz ağır sadece ortalama ile geçiş yapılan yerlere bakınız, ortalamanız nasıl?

 307. Ayşe says:

  merhaba hocam ben bu yıl hazırlık okudum ve birinci sınıfıda burada okumak istiyorum seneyede eğer ortalamam tutarsa yatay geçiş yapmak istiyorum aynı anda hem yatay geçiş yapıp hemde çift anadala başvurabilir miyim ?

  • admin says:

   öncelikle sorunuz her üniversiteden üniversiteye göre değişir, en iyi ihtimal yatay geçiş yaparsınız ortalamanız da zaten hali hazırda iyi olur ve üniversitenizde bölümünüzle alakalı başka bölümlere çapa izin verir hiçbir sıkıntı doğmaz, kötü bir ihtimal gittiğiniz yerde çap yapabileceğiniz uygun bir bölüm olmayabilir artı gittiğiniz üniversite ortalamanızı sıfırlayıp ilk seneyi hiç baz almadan okuyacağınız son 3 seneyi değerlendirebilir bu durumda ortalamanız olmayacağından çap yapamazsınız.

   nereden nereye geçmeyi istiyorsunuz ne ile çap yapacaksınız?

   • Ayşe says:

    Ben kocaeli üniversitesinden erciyes üniversitesine geçiş yapmayı düşünüyorum burada siyaset bilimi ve kamu yönetimi okudum eğer ortalamam tutarsa hukuk üzerine çap yapmayı düşünüyorum yapabilir miyim

 308. birgül says:

  mrb. ben giresun ünv.tesi ebelik bölümünde okuyorum sivas a ünv.tesine geçiş yapmak istiyorum, alttan dersm yok ortalamam birikimli 2,99 sizce geçeblr mym ??

 309. dilara says:

  ben bu sene rize recep tayyıp erdogan üniversitesi ziraat fakültesini kazandım . Ama yasadıgım ile çok uzak olduğu için yatay geçişle başka üniversiteye geçmek istiyorum . Dıyelımki ortalamımı en yüksek sekılde tutup , geçmek için üniversitenin istediği not ortalamasından yüksek olduğu takdırde ders saatlerim ve dersler farklı ise geçiş yapabılıyormuyum ?

  • admin says:

   1 sene oku öncede ondan sonra tekrar konuşalım, nedir bu hemen geçiş yapma düşüncesi? Yatay geçiş yaparsanız bile derslerin içerikleri ve kredileri farklı ise tekrardan almak durumunda kalabilirsiniz. Bazı üniversitelerde sadece not ortalamasına bakmıyor, hatırlatalım.

 310. Emre Akkuş says:

  merhaba yurtdışında vilnius gedimino technical üniversity de okuyorum bu sene hazırlıgı bitirdim 1.sınıf makine mühendisliğine başlıyacagım okulum yök tarafından tanımlı bir okul ama paralı ösym tarafından yerleştrilen bir okul değil türkiyede özel olsun devlet olsun bi üniversiteye geçmek istiyorum bir bilgi verirseniz şimdiden teşekkürler..

  • admin says:

   bildiğim kadarıyla epeycene Türk öğrenci mevcut? zaten bazı üniversitelerden erasmusa gelende var. Yök tarafından da kabul edildiğine göre başvurmanızda fayda var ancak ösys puanını baz alan yerlere başvurmayın, ankara, dokuz eylül, marmara gibi. Başvurabiliyorsanız da gelecek sene en erken geçiş yapabileceğinizi hatırlatmış olalım, 1 sene okumanız gerekiyor.

 311. akdeniz says:

  mkü seyahat işletmeciliği okuyorum ve akdeniz üniye yatay geçiş yapmak istiyorum. alltan 1 ders var. ortalama 2.80. akdenizin yönetmeliğinde tüm sınavları başarmış olmalı diye bi ibare var.sanırım bu alttan tek bi dersi bile kabul etmediklerini gösteriyo. ama yine de son olarak size danışmak istedim. hiç şansın yok diyosanız başvuru yapmıycam, az da olsa var derseniz yapıcam? bir de akdeniz postayla başvuru kabul ediyomu? tşk şimdiden..

  • admin says:

   egeye başvuracaktın noldu? gene soru sormaya gelmişin hiç boş bırakmıyorsun bizi, gaziantepte okuyordun vs. Akdenize geçişinde sıkıntılı diyorum başvurma istersen.

 312. duygu says:

  MERABALAR BEN 3. SINIF BEDEN EĞİTİMİNDE ÖĞRETMENLİK OKUYORUM 2,77 ORTALAMAM ALTTAN BİR DERSİM VAR AMA ŞÖYLE ALACAK OLDUĞUM BİR DERS BAŞARISIZ OLARAK Görünmüyo. bu durumda ne olur akdenız üniversitesine başvurmak istiyorum punıma ve 3. sınıfa geçeceğim için ufacık bı ıhtımalım varmı sızce başvurmalımıyım oraya adnan menderesde okuyorum dersler tamamen uyuyo birbirine ama alltan dersım sıkıntımı ve alacak olduğum ders alltan olrakmı sayılıyor ? şmdiden teşekkürler.

  • admin says:

   Şansını dene neticede birşey kaybetmezsin geçen sene de en son alınan kişinin ortalaması 2.88 imiş, bakarsın olur, bu arada yüzme mi basketbol mu branşınız?

 313. ayberk says:

  hatay da ingilizce öğretmenliği 1. sınıfı bitirdim ve dönem ortalamam 3.33 Öğretmen lisesi mezunuyum 400 puanla gittim tabi okul ekli. alttan her iki dönem de dersim yok.konya necmettin erbakan üniversitesine yatay geçiş yapmak istiyorum. Olma şansı var mi

  • admin says:

   nasıl soru sorulur yazısını okudunuz mu? önce okuyun ondan sonra soru sorun ki cevap verelim, isminiz yok ösys puanınız yok bizden cevap beklersiniz de daha çok beklersiniz sayın Oruç reis.

   sorunuzu burada düzenledim, 420 ile kapatmış geçen sene arada 20 puan fark var biraz bu durum kötü ama 3 kontenjan olması bir yandan iyi, bir de ikinci öğretim olmaması işinizi zorlaştıyor.

 314. asi says:

  ben bu sene karabük üni adalet iö yerleştim. fakat kocaeli istiyorum. ha bi sene de hazırlık zorunlu beni yatay geçiş konusunda bilgilendirir misin? bide karabük üni hakkında pek iyi şeyler okumadım sizce de öyle mi???

  • admin says:

   açıkçası adalet okumak için başka ile gidip okunur mu artı bir de zorunlu hazırlık derken 3 yıl eğitim alınır mı bilemedim, adaleti açıktan okuyup daha sonra kocaeli üniversitesine geçiş yapmayı neden düşünmedin? varsayalım karabüğe gittin hazırlık bittikten sonra 1 dönem daha okuyup ancak o zaman başvuru yapabilirsin.

 315. Esra says:

  Ben 2 senelik Sosyal Hizmetler Açık Öğretim Fakültesinden bu sene mezun oldum. Diploma notum 3.85 Bu durumda yatay geçiş sisteminden yararlanabiliniyo mu?Cevap alırsam çok sevinirim şimdiden tesekkürler..

  • admin says:

   Sanırım yapmak istediğiniz 2 yıllığı 4 yıllığa tamamlamak değil mi? Ona yatay geçiş değil dikey geçiş deniyor, bu sene onun sınava girmiş miydiniz?

 316. kursad says:

  iyi günler ben yozgat bozok üniversitesi iktisat 2.öğretimi kazandım fakat ilk sene erciyes üniversitesine geçmek istiyorum puanı kaçtır bide erciyeste hazırlık var 5 sene bozokta yok geçersem burda nasıl devam ederim kaçıncı sınıftan yani çok merak ettiğim ve hassas oldugum bir konudur teşekkür ederim

  • admin says:

   Öncelikle hayırlı olsun, birinci sınıfı bitirdikten sonra ancak geçiş yapma şansınız var, eğer birinci öğretime de geçme niyetiniz varsa o zamanda yıl sonunda yüzde onluk dilime girmeniz gerekiyor. Mesela sizin sınıf 82 kişi ya ilk 8’e girmen gerekiyor, tabii ikinci öğretime başvuracaksan buna gerek yok. 1. sınıf sonunda yaparsanız 2. den devam edersiniz uyumsuz ders varsa ekstradan onu almanız gerekebilir.

 317. Serenay says:

  muğla sıtkı koçman üniversitesinde okuyorum uludağ üniversitesi 3. iktisat bölümüne yatay geçiş basvurusu yaptım 2.yedeğim. yedeklerin alınma ihtimali olur mu ?

  • admin says:

   asillerde kayıtların gelmeme ihtimali oluyor mesela ayın 19’unda istanbul açıklanacak oraya başvurmuş ve kabul aldıysa muhtemel orayı tercih ediyor bu şekilde yedeklere kadar sıra geliyor ancak uludağ üniversitesi yatay geçiş sonuçlarının problemi olduğunu iddia eden öğrenci arkadaşlar var belki pazartesi sonuçları revize ederler.

 318. Enes Çandur says:

  admin merhaba ben fırat üniversitesinden inönü üniversitesine geçiş için başvurdum ve kayıt hakkı kazandım sorum şu: alttan alman gereken derslerde dönem uzaman durumu nasıl?

  • admin says:

   Sayılmayan dersler olacaktır bunları tekrar almak durumunda kalabilirsiniz ancak bazı dersler başka derslerin eğer önkoşulunu oluşturuyorsa çok fazla zorlanabilirsiniz.

 319. selda says:

  merhaba ben celal bayar üniv. büro yönetimi bölümünü kazandım fakat oraya gitme şansım çok düşük dokuz eylül üniv. yatay geçiş yapmak istiyorum fakat başvuru tarihi bitmiş sanırım. Okula görüşmeye gitsem 2. öğretim kontejanlarında boşluk varsa kabul edilebilir miyim?

  • admin says:

   yeni kazandınız değil mi bu sene? hem de daha hiç okumadan yatay geçiş yapacaksınız öyle mi? Maalesef hayır.

 320. şeyma says:

  ben ikinci öğretimden normal öğretime yatay geçiş için başvurdum kabul edildi kayıt için harç yatırmam gerekiormuş, ben ikinci öğretimde yüzde onluk dilime girmiştim ama normal ikinci öğretim parsı yatırmam söylendi %10 luk dilime girdiğim için normal öğretim parası yatırmam gerekmior mu?

  geçiş yaptığım ünide eski üni ile kredi uyuşmadığı için 5 tane dersi alttan alcam bu seneki yeni derslerle alttan aldığım derssler çakışması durumunda alttan aldığım derslerde devam zorunluluğu var mı ? çakıştığında dönem tekrarı olur mu devamsızlıktan dolayı ?

  • admin says:

   öncelikle yatay geçiş yaptığınız için tebrik ederiz, ancak siz daha yatay geçişe başvurmadan evvel bazı derslerin programda olmadığını belirtmiştiniz bu yüzden de 5 ders almanız gayet normal. Ancak derslerin çakışıp çakışmadığını çakırsa devamsızlık problemini bilmemiz için sizin hangi bölümde okuyor olduğunuzu bilmemiz gerekir ki bu soruyla birlikte sitemize 5. kez yazmanıza rağmen kendinize ait hiçbir bilgi vermemiştiniz 🙂 Takdir edersiniz ki biz de müneccim olamadığımızdan sorunuzu yanıtlayamacağız.

   İlk sorunuzda aynı şekilde net cevap veremeyeceğiz ancak şu konuda eminim ki bazı üniversitelerin şartlarında ikinci öğretimler birinci öğretime geçiş yapsalar dahi ikinci öğretim ödemek zorundadılar ibaresi yer alıyor, muhtemelen sizde bu tarz bir yere başvurdunuz.

 321. şeyma says:

  teşekkürederim , çok haklısınz kafam çok karışık tam olarak bilgi verememişim tosya meslek yüksek okulu evde hasta bakımı iikinci öğretim den inönü üniversitesi evde hasta bakımı normal öğretime geçiş yaptım aklım çok karıştı geçiş yaparsam dersler çakışır problem çıkarsa die =( çokk kararsızım lütfen yardımcı olur musunuz?

  • admin says:

   5 tane ders çok fazla ben olsam işimi riske etmem 1 sene için malatyalı mısınız, neden inönü? artı parada yatıracaksak hiçbir albenisi yok bir de tosya o kadar kötü değil en azından ben oradayken öyleydi. hiçbirşeyi yok ama olsun 🙂 daday’a falan at binmeye gidin 1 sene çok çabuk geçer. Hasta bakımından nereye geçeceksiniz, hemşirelik mi? Onda malatyayı yazarsınız olmazsa.

 322. Merve nazan says:

  merhaba benim bir sorum var ben şuan bulundugum üniversitede birinci sınıfı bitirdim ortalamam 3.58 bu sene yatay geciş basvurularını kacırdım fakat şimdiki okulumada istanbula alışamama okulumu ve sınıfımı sevmeme gbi sebeblerden gitmek istemiyorum fkat dedgm gibi basvuruları bu sene için kaçırdım bnm merak ettgm şimdi 2. sınıfa gecicem eger okulu bu sene dondurursam önümüzdeki yatay geciş zamanında birinci sınıfın not ortalaması kabul olur mu çnkü 2. sınıfı hiç okumamış olucam dondordugum için cok acil bir cevaba ihtyacım var

  • admin says:

   “Kayıt dondurmuş olmak, yatay geçiş hakkından yararlanmak için engel teşkil etmez.” diye çoğu üniversitede bir ibare mevcut nereye geçiş yapmak istiyorsunuz halen 9 eylül’e mi? eğer öyleyse en azından mühendislik fakültesinde bahsettiğim ibare yer alıyor.

 323. Emre says:

  Merhabalar.Ben bu yıl ygs2 ile alan bir vakıf üniversitesinde %50 burslu beslenme ve diyetetik kazandım.Seneye devlet üniversitesine geçmek istiyorum.Bazı üniversitelerde mf3 puan türü ile de alım yapılıyor.Sizce benim ygs2 ile kazanmama rağmen mf3 ile alan bir yere yatay geçişim mümkün müdür?

 324. sumeyye says:

  Bu sene dpü universiyesi Türk dili ve Edebiyatı Bölümü kazandim siralamam 37 bin fakat ben gazi universitesine gecis yapmak istiorum vr bunun birran evvel olmasini istiorum ne yapmam gerek 1. Senenin ilk yari doneminde gecis hakkim var mi lutfen yardimci olun.simdiden cok tesekkurler.

  • admin says:

   Maalesef en erken birinci sınıfın sonunda başvuru yapabilirsiniz, ancak taban puanınız bu aşamada oldukça önemli zira gazinin yatay geçiş şartlarında kendi taban puanından en fazla 5 puan düşük şartı aramakta, sizin puanınız kaçtı?

 325. Murat SARI says:

  Merhabalar ben düzce üniversitesindeyim. Sakarya yada kocaeline geçmek istiyorum sınavlar ne zaman yapılıyor 1.dönem sonu sınav var mı yoksa yıl sonunda mı yapılıyor sadece?

 326. sezer says:

  ben kocaeli üniversitesıne bu yıl basladım ıktısat ıkıncı ogretım okuyorum buranın hazırlık yılı war suanda hazırlık okuyorum fakat ben akdenız unıversıtesıne yatay gecıs yapmak ıstıyorum bunu nasıl yapabılırım… tesekkurler

  • admin says:

   öncelik hazırlığı bitireceksiniz daha sonra 1. sınıfı iyi bir ortalamayla bitirip o yaz yatay geçiş başvurusu yapabilirsiniz yani kısacası en erken 2015 temmuz ayını beklemeniz lazım.

 327. Grkm says:

  Merhaba ben kutahya dumlupınar unıv uluslararası tıcaret ve fınansman ogrencısıyım ama hazırlıkta yatay gecıs olmuyormus denızlı pau ye qecmek ıstıyorum 1. sınıfta ortalamam kac olursa yada kaca yakın olursa qecerım tercıhte yanlıslık yaptıgm ıcın kutahya qeldı yoksa pau de qelıordu yanı paunun taban puanından yuksek puanm yardımcı olursanız sevınırım

  • admin says:

   Yönetmelik değişti, en kısa zamanda yayınlanırsa sizi yakından ilgilendiriyor. 1 ay içerisinde kendi puanınız tuttuğu yere daha hiç okumadan geçiş yapabileceksiniz.

 328. ibrahim says:

  merhaba ben Erzurum Ataturk unı. ogrencısıyım bır sorum olacaktı dıyelım 1.sınıfta tekrar ettık tekrar 1.sınıfa basladıgımızda ortalamayı 3 un ustune cıkardık her ıkı donemde de. pekı gecıs yapmak ıstedıgımız de herhangı bır sıkıntı cıkar mı sınıf tekrarı yaptıgımız ıcın ? cevaplarsınız cok sevınırım tesekkurler.

 329. hakan acar says:

  ben mustafa kemal universitesinde 1.sınıfım bilgisayar muhendisliği okuyorum inönü üniversitesine gecmek ıstıyorum ne yapmayalım gecen yazdım cevap vermediniz dikate alırsdanız sevinirim

 330. murat says:

  merhaba ben bu yıl dgs ek kontenjanla bayburt üniversitesi makine mühendisligi bölümünü kazandım …bahar dönemi için yatay geçiş yapabiliriyim…yoksa bir sene burda okumak zorundamıyım..:?

  • admin says:

   bahar döneminde maalesef lisanslar için kontenjan açılmıyor, bir de nereye geçmeyi planlıyorsunuz? bazı üniversiteler dgs ile gelenleri de kabul etmiyor.

 331. adnan says:

  merhaba ben özel bir üniversitede anestezi okuyorum devlet üniversitesine yatay geçiş yapmak istiyorum ..henüz 1.sınıfın ..ne yapmam gerekiyor bilgi verebilir msnz??

  • admin says:

   ara dönemde başvuru yapabilirsiniz, ortalamanızı olabildiğince yüksek tutmanız gerekiyor. neden geçiş yapacaksınız beğenmediniz mi?

 332. sabriye says:

  mereba ben hakkari üniversitesi siyaset bilimi ve kamu yönetimi okuyorum bu sene kzandm fakat suan devam etmiyoru ikinci dönem devam edecem baska bir ile yatay geçiş yapmayı düsünüyoorm birinci dönem daha okumadığımda nasıl geçiş yapacam kabul ederlermi

  • admin says:

   bahar döneminde merkezi puanla yatay geçiş yapılacak ancak zaten puanınız başka yerlere tutuyor olsaydı hakkariyi yazıyor olmazdınız diye düşünüyorum, yanılıyor muyum? Açıkçası eğer dondurmadıysanız kaydı bu saatten sonra iş işten geçmiş olacak zira dönem kaybınız olduğundan dolayı alttan ders problemi ortaya çıkacak. Her ne kadar siz kalmadığınızı düşünüyor olsanız da kayıtlı olduğunuzdan sıkıntı olacak.

 333. sabriye says:

  hayır puan idare ederdi ben hakkari disina cikamazdim esim burda öğretmen bu arada nasıl kaydım silinebirmi şimdi birinci dönem devam etmediğim icin

  • admin says:

   puan idare eder derken şu an geçmek istediğiniz yerlere tutuyor muydu? kaydınız sizin isteğiniz dışında tabii ki silinmez ancak dersleri aldığınız gözükeceğinden onlardan kalmış olacaksınız anlatabildim mi?

 334. Hasan says:

  Merhabalar.Ben Atatürk üniversitesi Açıköğretim Fak. Sosyal Hizmet Lisans 2. Sınıf öğrencisiyim dönem sonunda örgüne yatay geçiş yapmak istiyorum ama bir sıkıntı var ben 1. Dönem bir dersten kaldım bu yüzden 3. Dönemde o dersi zorunlu aldım yanlız kredim yetmedi 3. Dönemin bir dersini 5. Döneme atmak zorunda kaldım şimdi sene sonunda alttan dersi geçersem ve derslerden kalmayarak yılı tamamlarsan ort. %80 ve üzeri şartı sağlarsam yatay geçiş yapabilir miyim o 5. Döneme bıraktığım ders sıkıntı çıkarır mı kalmış mı sayılırım yoksa gittiğim ünide o dersi alırmıyım belki müfredatlarında yoktur varsa da orda alabilir miyim?

  • admin says:

   tüm dersleri başarıyla tamamalamış şartı arayan bir üniversite ne yazık ki kabul etmeyecektir, daha öncesinde de bu tarz sorunlar ile karşılaşan arkadaşlar oldu. Zaten bunu kontrol etme adına üniversiteler sizden hem aldığınız dersleri hem de müfredatı istiyor.

 335. HAKAN says:

  ben ısparta sdü mimarlık bölümü 1.sınıf öğrencisiyim. bu senenin 2.döneminde gaziantep üni.’ne yatay geçiş yapmak istiyorum 2.döneme yatay geçiş varmı ? bi de sdü türkçe, gaziantep ingilizce eğitim veriyo. o nasıl olacak ? yardım ederseniz sevinirim

  • admin says:

   yerleştirme puanınız eğer gaziantepten yüksekse (orayı tercih etmiş olsaydınız kazanıyor olmanız gerekiyor) geçiş yapabileceksiniz, hazırlık atlama sınavı olur geçemezseniz hazırlık okursunuz.

   • HAKAN says:

    bide bu senenin 2.döneminde bu senenin başındaki gibi sadece ösys puanıyla yatay geçiş oluyo diye bizim öğrenci işlerinden bilgi aldım. bu konu hakkında bilginiz varmı?

 336. çimen says:

  ben manisa demirci celal bayar üniversitesinde sosyal bilgiler öğrt. okuyorum ve balıkesir necatibeye geçiş yapmak istiyorum ortalamm 3.40 civarı balıkesire geçiş yapabilir miyim birde ara dönem yatay geçiş var mı acaba onu merak ediyordum yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  • admin says:

   ara dönemde merkezi puanla yatay geçiş var, yerleştiğiniz yıl puanınız necatibey eğitim fakültesine yetiyor muydu? Yetmiyorsa eğer sene sonunda ortalamayı da hesaba katarak yapılan başvurularda şansınızı deneyebilirsiniz.

 337. nehir says:

  yatay geçiş yapılırken başvurular internetten mi yoksa gitmek istediğin okula bizzat gidip mi başvuruluyor..

  • admin says:

   Her üniversitenin başvuru şekli ayrı oluyor, kimisi posta ile kabul ederken kimisi şahsen başvuru yapılmasını istiyor.

 338. Hüseyin keske says:

  merhaba bi sorum olacaktı 18 mart üniversitesinde 1. öğretim matematik okuyan arkadaşım var ilk yerleştirmede ösys puanı ile yerleşti ama kendisi edirne oturduğu için edirneye yatay geçiş yapmak istiyor şuan hala okuyo 2.sınıfta trakya üniversitesine geçmek istiyo fakat 18 martın puanı trakyaya göre daha yüksek ortalaması henüz belli değil 1. sınıfta notlar tam belli değil geçebilme şansı var mı ortalamanın ne kadar olması gerekiyo bilgi verirmisiniz

  • admin says:

   yerleştirme puanı o zaman trakya üniversitesine rahatlıkla yetiyor, bu şubat ayında yatay geçiş başvurusu yapabilir ortalama ile değil merkezi puan ile.

 339. Hüseyin Keske says:

  Bu dediğim arkadaş 4 yıllık matematik okuyo şubatta başvuru oluyo mu her yerde eylül ekim diye okudum da eğer oluyosa başvuruyu nerden yapabiliriz nasıl yapabiliriz

 340. selma öztürk says:

  Merhabalar . ben dumlupınar üniversitesinde ingiliz dili ve edebiyat bölümü okuyorum . 1. sınıf öğrencisiyim . 1. dönem ortalamam 2,11 bu dönem daha yükselticem . acaba istanbul üniversitesine geçiş yapabilirmiyim . tam olarak başvuru tarihi nedir?

  • admin says:

   temmuz ayından sonra başvuruda bulunabilirsiniz ancak ortalamanız oldukça düşük geçen sene 3.69 ile kapattı ayrıca ösys puanınızda önem arz ediyor.

 341. selma öztürk says:

  390 ösym puanım! ayrıca geçen sene geçiş yapan bir öğrenci 2,09 ortalamayla istanbul üniversitesine geçiş yapmış .ösym puanı da 350 lerdeydi. ve bizim alanda ortalama yapmak gerçekten de zor . bu da göz önünde tutuluyordur diye düşünüyorum.

  • admin says:

   kim o arkadaşınız öğrenebilir miyim acaba? bizim listede olmaması oldukça garip, ayrıca maalesef listeye baktığımızda ilk sıraları vakıf üniversiteleri doldurmuş bulunmakta ayrıca sizin üniversiteden bir adayın daha başvurması sizi zor durumda bırakabilir, maalesef istanbulun yatay geçiş şartları diğerlerinden oldukça farklı.

 342. yasemin says:

  merhaba ben bu sene amasya üniversitesi ilk öğretim matematik öğretmenliğine basliycam son tercihlerimdi ve hic beklemediğim bi yer geldi biz konyada yasiyoruz..acaba geçis yapmayi düşünsem neler yapmam gerekir beni çok zorlarmi

  • admin says:

   konyadaki hangi üniversiteyi düşünüyorsunuz? ilk senenin sonunda eğer ortalamanız yüksek olursa yatay geçiş sizin için çok zor olmayacaktır.

 343. Fırat says:

  Iyi gunler. Ben manisa salihlide 2yillik ozel guvnlik ve koruma okuyorum ve bursaya yatay gecis ypmk istyorum suan 1.sinifm gecis ara donemdemi oluyor yoksa 1sene okumak zorundamiyim?? Myo yatay gecisler hakknda biraz daha fazla bilgi verirsen sevinirim. Teşekkürler

 344. ayse says:

  tercihler yeni aciklandi.ilkogretim matematik ogretmenlugi tercih ettim tutar gözuyle bakiyordu herkez puanlarr yukseldi ve tutnadi altta kalan ygs htemsireligi geldi.yatay gecis yapmak istiyorum gazi matemtige nasil yapabilirim.tutuyor osym puanin ama ookul puanimida yuksek tutmak zorundamiyim

  • admin says:

   Gazi matematik bölümü normalde tercihlerinizde vardı da puanınız mı yetmedi? yoksa tercih mi yapmadınız? eğer tercih yapmadıysanız merkezi yatay geçiş ile ekim ayında olacak başvurularda geçiş yapabilirsiniz, ortalamaya gerek yok. Ancak puanınız yetmiyorsa maalesef böyle bir şansınız olmayacak.

 345. alperen says:

  kolay gelsin makedonyada mimarlık okuyacağım 1.sene bitiminde Trabzon Avrasya üniversitesine geçmek istiyorum ama ÖSYM ile yerleşmedim okul tanınıyor denklik var sadece not ortalaması ile geçiş yapabilirmiyim 2.sorum alttan dersim kalsa geçiş olurmu özel üniversiteler için soruyorum

  • admin says:

   Eğer Avrasya üniversitesi de gideceğiniz okulu tanıyorsa herhangi bir sıkıntı çıkmayacaktır, ortalamanız 100 üzerinden en az 60 olmasına dikkat edin, ayrıntılar için geçen seneki yatay geçiş başvuru şartlarına bakmanızı tavsiye ederiz. Alttan ders için herhangi bir koşul belirtmemiş ama dikkat etmekte fayda var.

Sorunu Sormak ister misin?