‘yandex ne demek’

Rus arama motoru: Yandeks

Yandex türkiye‘de yayına başladıktan sonra çeşitli hizmetler sunmaya devam ediyor. Bu tarz hareketler her ne kadar internet sitesine hareket getiriyor olup Türkiye’yi fazlasıyla önemsediklerini gösterse de çok başarılı olamayabilir. Zira girmek istedikleri sektör aslında bilindik değil.

Geçtiğimiz hafta müzik servisini açan yandeks’e çok fazla tebrik yağıyor olsa da işin aslında bu işi yapan tonlarca site olduğunu da hatırlatmakta da yarar var. En basitinden Turkcell’e pazarlanan Robert(!) Yarış’ın kurduğu türk işi fizy. Aslında yandeks bir nevi arama işinden ziyaretçi çekemeceğini anlayıp diğer sektörlere yönelmiş de olabilir ancak televizyon reklamlarını kestiklerinden kısa bir süre sonra ne yazık ki unutulacaklardır. (more…)

Yandex nedir?

Yandex son günlerde televizyonda çok sık görülmesiyle şu sıralar yoğun aratılan birşey. Yandex kendisini yeni arama motoru olarak tanımlıyor. Kısaca www.yandex.com.tr üzerinden ulaşabileceğiniz bir internet sitesi, arama yapacağınız birşey varsa yandex üzerinden arama yapabilirsiniz. Tabii google‘da bulamayacağınız birşey varsa!

Rus menşeli bir arama motoru olan yandex hakkında internette yok Rusyaya bilgi toplamak için gelmiş diyenlere de itibar etmeyiniz! Her ne kadar sevemesek de kullandırmasak da böyle bir akıl yürütme çok saçma. Facebook gibi yerlerde kendilerini halka arz edenler neden bu kadar korkuyorlar ki? Paylaşacakları başka şey mi kaldı sanki?

Yandeks televizyon reklamında rakiplerine ince göndermelerde bulunurken kendisini çok iyiymiş gibi lanse ediyor. Lakin binde birlik bir dilim bile yer edinmesi çok zor. Google’n 404 sayfasında yer alan robotun devrilmesi, eşek hoşaftan ne anlar derken arka planda windows’un yeşil çimleri 🙂

Yantex kullanılacak bir ürün gibi durmuyorsa da denenebilir, lakin zaten hali hazırda google gibi bir internet varken gereksiz gibi geliyor. Zaman içerisinde yandex türkiye ofisini kapatacağını düşünüyorum, bu yüzden Google’dan vazgeçmemek en iyisi. Bu arada yandex arama motorudur, yandeks araba motoru değildir 🙂 Motor kelimesi de pek olmamış gibi.