‘yandeks arama motoru’

Yandex iş ilanları Türkiye

Yeni reklamıyla adından söz ettirmeye devam eden yandex ile alakalı google üzerinde yapılan aramalardan biri de yandex iş ilanları. Eğer yandex türkiye‘de çalışmayı düşünüyorsanız aşağıda ilgili linkleri kısaca tanıtılmış halde bulabilirsiniz, yok yandex üzerinde iş ilanlarını aratıyorsanız buradan devam edin!

Dilbilimci; Rusça veya İngilizceden Türkçeye çeviri yapabiliyorsanız, türkçe yazılar üzerinde dil bilimi analizinden anlıyorsanız, kısacası çeviri bölümünde çalışmak istiyorsanız : linguist.

Resepsiyoner: Şirketin misafirlerini karşılamadan tutun da , toplantı odalarını ayarlamaya kadar yapılacak işler için, ingilizceyi akıcı dilde konuşmanız gerekiyor, rusçanız varsa o da bir artı: Reception administrator

Diğer ilanları da şirket sayfasından rahatlıkla ulaşabilirsiniz, bazı ilanlar için de gene aynı sayfanın sol alt menüsünü de takip edebilirsiniz.

Rus arama motoru: Yandeks

Yandex türkiye‘de yayına başladıktan sonra çeşitli hizmetler sunmaya devam ediyor. Bu tarz hareketler her ne kadar internet sitesine hareket getiriyor olup Türkiye’yi fazlasıyla önemsediklerini gösterse de çok başarılı olamayabilir. Zira girmek istedikleri sektör aslında bilindik değil.

Geçtiğimiz hafta müzik servisini açan yandeks’e çok fazla tebrik yağıyor olsa da işin aslında bu işi yapan tonlarca site olduğunu da hatırlatmakta da yarar var. En basitinden Turkcell’e pazarlanan Robert(!) Yarış’ın kurduğu türk işi fizy. Aslında yandeks bir nevi arama işinden ziyaretçi çekemeceğini anlayıp diğer sektörlere yönelmiş de olabilir ancak televizyon reklamlarını kestiklerinden kısa bir süre sonra ne yazık ki unutulacaklardır. (more…)

Yandeks Türkiye kapanıyor mu?

Yandex adlı rus arama motoru geçtiğimiz sene Türkiye pazarında yer alma amacıyla Türkiye’de ofis açmıştı. Yandex türkiye‘de tutar mı yazımızda çok fazla çabalamadan geri dönmenin daha mantıklı olacağını bahsetmiştik, ancak tam aksine Türkiye ofisinde yenilikler devam etti. Şimdilerde ise yandex televizyon reklamına başlamış. Geçtiğimiz günlerde ise Marmara üniversitesinde öğrencilerle buluşmuş. Bugün ise Yandex.Metrica adlı servisi yayına almışlar.

Televizyon reklamından önce yandeksin yaptığı önemli hatalardan bahsetmek gerekirse, aslında yapılacak tek doğru vardı o da Türkiye ofisini kapatmak geri yapılanların hepsi neredeyse yanlıştır. Yandex Türkiye’de rakip olarak gördüğü Google’ı halen arama motoru olduğunu zannediyor. Öncelik google eşittir internet olduğunu kabul etmek gerekecek. (more…)