‘tezsiz yüksek lisans veren üniversiteler 2013’

Galatasaray üniversitesi yüksek lisans programları 2013

Galatasaray üniversitesi yüksek lisans için her sene mayıs ayının son haftası itibariyle başvuru almaya başlıyor. Sosyal bilimler enstitüsü Tezsiz yüksek lisanslar için 27 ile 31 mayıs tarihleri arasında, tezli yüksek lisans ve doktora için ise 10 ile 14 haziran 2013 tarihleri arasında başvurular gerçekleşecek. Geçtiğimiz sene (sanırım bu tarihlerde yeterli sayıda başvuru almadığından) başvuru tarihlerinin de uzatıldığını hatırlatalım. Geçtiğimiz sene ales sonuçları yetişmişti muhtemelen bu senede 12 mayıs 2013’de gerçekleşecek ales sonuçları yetişir.

Mülakat veya bilim sınavları için ise 10 ile 12 haziran arasında tezsiz yüksek lisans için, 24 ile 26 Haziran 2013 tarihlerinde ise tezli yüksek lisans ve doktora programları içi tarihler belirlenmiş. Tezlilerde genelde bilim sınavı artı mülakat olurken tezsizlerde ise genel itibariyle sadece mülakat yapılmaktadır. Ales zorunluluğu da tezsizler için kaldırıldığından muhtemelen tüm ağırlık mülakata verilecektir.

Ücretler 2013-2014 için henüz yayınlanmamış ancak çok büyük fiyat farklılığı olacağını sanmıyorum. Geçtiğimiz seneki ilana bakabilirsiniz. Ücretlere %10 gibi bir zam yapılmış 15 bin liradan 16.500 gibi bir rakama ulaşmış.

Tezsiz yüksek lisans veren üniversiteler 2012

Tezsiz yüksek lisans için 15 eylül itibariyle ales puan şartı araması da kalktı. Çoğu üniversitede alesten 55 puan olarak belirlenmesine rağmen alımlarda % olarak epeycene etkiliydi. Peki hangi üniversitelerde tezsiz yüksek lisans eğitimi var? Aslında hemen hemen tüm üniversitelerde (genellikle işletme alanında) tezsiz yüksek lisans veriliyor. Yapmak istediğiniz alana göre arama yaparsanız daha sağlıklı olur.

Ancak tezsiz yüksek lisansların diğerlerinden farklarından birisi de ücreti olduğunu hatırlatmalı. 5-6 bin civarlarında başlayıp 30 bin civarına kadar yüksekliyor. Mesela geçtiğimiz sene galatasaray ekonomi hukuku 15 bin liraydı.

Uzaktan eğitim yüksek lisans programlarıyla karıştırmamak gerekir. Genel itibariyle de derslerin akşam saatlerinde olduğunu da hatırlatalım.

Tezsiz yüksek lisanslara gene akademik kariyer açısından bir faydası olmadığı düşüncesiyle pek burs veren kurum da yok. Genel itibariyle özel sektörlerde çalışan, bankacı, avukat gibi bireylerin yaptığını da belirtmeliyiz.