, , , , , , , , , , , , ,

Sözel mantık soruları nasıl çözülür

Ales’te en fazla kafa yoracağımız soruların başında sanırım sözel mantık soruları geliyor. Sorular aslında oldukça basit! Sadece hız ve hemen düşünmek gerekiyor. Genelde 8 tane çıkan sözel mantık soruları kafa yorucu olduklarından dolayı sonlara doğru bırakılmamasını tavsiye ederim. Mental yorgunluktan dolayı kafayı toparlayamayıp yanlış düşünmeniz çok büyük bir ihtimal.

Sözel mantık sorularında izleyeceğiniz en mantıklı yöntem hemen bir tablo oluşturma ve verilenleri hızlı bir şekilde doldurma. Daha sonrasında sorular genellikle ihtimal üzerine kurulu olup hangisinin olup olmayacağını sorar. Bu yüzden kesin değerleri yazın ihtimalleri tabloya yazmayın, yazarsanız da kenara yazın. Eğer kafanız karışmayacaksa 2 tablo oluşturun derim bunlardan bir tanesine kesin doğruları diğerine de olamayacakları yazarsanız; aşağıdakilerden hangisi kesinlikle yanlıştır/doğrudur dediğinde tereddüt etmeden işaretlemenizi sağlar. Aşağıdaki örnekle daha iyi anlayabilirsiniz.

Sözel mantık sorularında kesin olanları yerleştirdikten sonra epeycene boşluk kalır bu gözünüzü korkutmasın elinizdekiler bir işe yaramayacakmış gibi. Tam aksine zaten ihtimalleri soracağından pek fazla da sonuç çıkmayacaktır. Mesela kırmızı eteği perşembe giymiş ancak kesin pazartesi giymemiş, ayrıca etek giydiği günde mavi bluzunu giymemiştir; o zaman mavi bluzu pazartesi giymiş olabilir ancak perşembe kesinlikle giymemiştir deriz. Olamayacakları da bir yere not ederseniz çok zaman kaybetmeden soruyu halledersiniz. Çözemediğiniz soru olursa yorumlardan ulaşabilirsiniz!

  1. ali says:

    Öyle güzel açıkladın ki kesin %100 alıcam sağ ol.

Sorunu Sormak ister misin?