‘sağlık meslek lisesinden mezun olduktan sonra’

Sağlık meslek lisesinden doktor olunurmu

Sbs yerleştirmeleri yapılırken öğrencilerin en merak ettikleri konulardan birisi de sağlık meslek lisesinden psikolog veya doktor olunur mu? Sağlık meslek lisesi isminden ötürü sağlık alanında çalışacak birey yetiştirmeye çalışıyor, lakin meslek lisesi olmasında dolayı da ara elaman yetiştirmesi söz konusu. Yani sağlık meslek lisesinden mezun olanlar tekniker olabilme şansı yakalıyorlar. Doktorluk veya psikologluk gibi ihtisas (uzmanlık) istenilen alanlarda çalışabilmek için üniversitede o bölüme has eğitim almak gerekir, tıp okuma gibi.

Peki sağlık meslek lisesinden tıp kazanılır mı? Tıp kazanabilmek için ösys yerleştirme sınavında iyi puan almak gerekiyor, hastane stajı gibi mesleki beceriler veya yetkinlikler istenmemekte. Böyle olunca ister sağlık meslekte okuyun, ister herhangi bir lisede eşit haklara sahipsiniz.

Sağlık meslek okudunuz diye doktor olma konusunda herhangi bir avantaja sahip değilsiniz maalesef. Hatta alacağınız yetersiz eğitimden ötürü, matematik, biyoloji gibi bazı dersleri daha az göreceğinizden ötürü kazanma şansınız diğerlerine nazaran daha düşük, ancak dershaneyle veya bireysel çalışmayla da rahatlıkla kazanılabilinir, önünde hiçbir engel yok. Peki sağlık meslekten hangi meslekler olunur? (more…)