‘puansız alan özel üniversiteler’

Özel üniversiteler puan istiyor mu

Türkiye’de yanlış oluşan algılardan bir taneside özel üniversiteye dileyen herkesin para verdikten sonra girebileceği anlayışı. Maalesef özel üniversitelerin de YÖK tarafından belirlenen belli başlı kontenjanları mevcut, kafasına göre üniversite sınavından sonra öğrenci alamıyor maalesef. Hal böyle olunca başvuran öğrencileri de belli bir puana göre sıralıyor. Böylelikle oraların da taban puanları oluşuyor.

Mesela anestezi bölümü ile alakalı gelen sorulardan bir tanesi de barajı geçsem özel üniversitede okuyabilir miyim? Maalesef hayır! Özel üniversitede okumak için dahi ygs 2 puan türünden 200’ün üzerinde puan almanız lazım. 2 yıllık bölüm 140 barajı geçmeniz yeterli olmayacaktır ne yazık ki. En düşük geçen sene kıbrıstaki üniversitelerimizden doğu akdeniz üniversitesi öğrenci aldı, 233 puan civarında.

Özel üniversitelerde ayrıca tam burslu, kısmi burslu ve burssuz olmak üzere birkaç çeşit eğitim ücreti indirimi mevcut. Tam burslular eğitim ücreti vermezken, %50 burslular bu ücretin yarısını veriyorlar. Burs programlarında özellikle yurt, yemek gibi ücretleri karşılayıp karşılamadıklarına da özellikle bakın.

Özel üniversitelere madem para vereceksiniz, seçim yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli hususlar hangi ilde olduğu, eğitim giderleri haricinde ne gibi giderleri olduğu. (yeme içme, barınma gibi) Özellikle büyük şehirlerde özel yurtlar epeycene pahalı olduğu için eğitim ücreti kadar ekstradan gider harcamanız da çıkabilir.