, , , , , , , , , , , ,

Öğretmen olmak için ne yapmalıyız

Öğretmen olmak için eskisi gibi anadolu öğretmen liselerinde okumanıza gerek kalmadı. Eskiden yaklaşık 24 puan civarında ek puan vermesiyle birlikte çoğu kişinin normal liseden mezun olmasıyla birlikte ulaşamayacağı bir noktaya varan öğretmenlik için artık ek puan o kadar yüksek olmadığından hangi lisede okuduğunuz önemli değil. Üniversitede hangi branştan öğretmenlik yapmak istiyorsanız onun bölümünü kazanmanız gerekiyor. Eğitim fakültesi mezunu olmanız lazım. Tabi ki sadece eğitim fakülteliler de öğretmen olmuyorlar! Açıkta kalan birçok fen edebiyat fakültesi mezunu da hiçbir eğitim dersi almadan sadece 6 aylık formasyonla eğitim fakültelerinin önüne geçebiliyorlar!

 1. ZEYNEP says:

  İNGİLİZCE ÖGRETMENİ OLMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ
  İLLAKİ SÖYLEDİGİNİZ LİSELERE Mİ GİTMELİYİZ DAHA KISA YOLU YOKMU

  • admin says:

   dilediğin liseye gitmekte serbestsin yeter ki üniversite sınavında eğitim fakültesini kazanabilesin, şu liseye gideceksin diye herhangi birşey yok.

 2. eda says:

  ben yeni liseye başladım bölümüm ise giyim üretim teknolojisi ama ben türkçe öğretmeni olmak istiyorum sizce ben lise mi değiştireyim yoksa o okulu okuyup üniversitede mi öğretmenlik şansımı deneyeyim lütfen cevap yazın teşekkürler..

  • admin says:

   eğer yeterli eğitimi alamayacağınızı düşünüyorsanız başka liseye geçin ancak normal şartlarda lise artık tek başına yeterli olmuyor, takviyelerle eksiğinizi kapatmanız gerekiyor. Neden türkçe öğretmenliğini istiyorsunuz?

 3. eda says:

  küçüklükten beri hayalim türkçe öğretmeni olmak türkçemde çok iyi ve türkçe dersini çok seviyorum yazdığım şiir ve kompozisyonlarıda türkçe öğretmenim çok beğeniyor öğretmenim bana ya şair ya da öğretmen ol demişti işte bende bu hayalimi gerçekleştirmek istiyorum.

Sorunu Sormak ister misin?