‘internette neler yapabiliriz’

İnternette ne yapılır?

İnternetten para kazanmayı düşünürseniz öncelikle sizi kullanılabilirlik testi yapan userspots.com‘un tester’i olmaya davet ediyorum! Detaylar için online anket doldurarak para kazanma sayfasından öğrenebilirsiniz.

Ülkemizde henüz çok gelişmemiş alanlardan biri olan internet, kullanıcı sayısı olarak iştah kabartan sektörlerden biri. İnternet olmayan ev neredeyse yok sanırım. Peki bu kadar insan evine internet bağlatmasına rağmen ne amaçla kullanıyor bu teknolojiyi?

Yurdum insanı henüz interneti keşfemediğini düşünüyorum. Çok sığ alanlarda internet kullanıyoruz. Yaptığımız belli başlı 3 5 şey var onlar hariç internet neredeyse kullanmıyoruz diyebilirim. Peki bu kadar insan neler yapıyor?

Öncelikli olarak web 2.0 ında gelmesiyle birlikte sosyal ortam dediğimiz facebook, twitter tarzı sitelerde fink atıyorlar. Sabahtan akşama kadar orada oturup yorum yapan mı, vidyo paylaşan mı ararsınız. Peki sadece bununla mı kalıyorlar? Aslında insanlar gün geçtikçe kendilerini yanlız hissettikleri için vakit geçirecek bişiler arıyor. Oturup internetten dizi veyahut film izleyen mi bulursunuz yada aralıksız oyun oynayan mı.

Amerika gibi internetin asıl olduğu yerlerde durum biraz daha farklıdır diye düşünüyorum. Araştırma yapılabilir ne bileyim dünyadan haber alma adına kullanılabilir vs.

Bizde ise sadece facebook ve msn gibi haberleşme ortamları kullanma, haber sitelerini okuyup orada birbirlerini sövüp sayma, oyun oynama, vidyo izleme olarak sıralayabilirim. Bilgi amaçlı araştırma yapan da yok denecek kadar az olduğunu düşünüyorum.

Peki siz internette neler yapıyorsunuz?