‘iki cami arasında aşk kitap özeti’

İki cami arasında aşk özeti

İki camiden kastedilen birisi Üsküdar diğeri Edirnekapıda bulunan Mihrimah sultan için Mimar Sinan tarafından yapılan cami ve külliyedir. Rivayet o dur ki Koca Sinan 50’sinde iken Padişah Kanuni’nin kızı olan Mihrimah sultana aşık olur ancak Hürrem Sultan’ın taht sevdasından ötürü bu evlilik gerçekleşmez.

Koca Sinan eşi öldükten sonra Mihri diye birisiyle evlenmiştir, ancak bu kadına aşık değildir. Lakin Koca Sinan, hem ellisine varmış hem de evli biridir bu yüzden padişah kızının verilemeyeceğini kendisi de bildiği için bu aşkı taşlara yazmak ister. Bunun üzerine yaptığı bu 2 cami arasında öyle bir sır saklar ki görenleri hayrete düşürür. Bu sır sadece Mihrimah Sultan’ın doğum günü olan günde ortaya çıkmaktadır.

Kitap tamamen bu hikayeyi anlatmaktadır. Lakin kitabı hem edebi hem de tarihi olarak çok yeterli olmadığını belirtmeliyim. İlber ortaylı‘ya göre bu aşk rivayetten öteye gitmez çünkü ortada hiçbir kanıt yok, eğer böyle bir aşk varsa o da bu kadar kuru kuruya anlatılmaz. En azından edebi olarak bu kitap Elif Şafak gibi birisinden çıksa çok daha hoş olurmuş. (more…)