, , , , , , , , , , , , , , ,

Hemşire olmak için hangi okulları okumak gerekir

Hemşire olabilmek için hangi lisede okuduğunuzun pek bir önemi yok, herhangi bir lisede okuyup ygs veya lys sınavlarında başarılı olursanız eğer üniversitede 4 yıllık hemşirelik okumanız gerekiyor. YGS 2’den kazansanız dahi 2 yıllık değil 4 yıllık okuyacaksınız. Uzman hemşire olmak isterseniz eğer 4 yıllık fakülteden sonra üstüne bir de alese girip yüksek lisans eğitimi almanız gerekiyor (hangi alanda uzman olmak isterseniz)

Hemşire olmak için gereken puan 2013 kaç diyorsanız hemşirelik taban puanları 2013 istanbul yazısına göz atmanızda fayda var.

Hemşire olabilmek için gereken kişisel özellikler ise, soğukkanlı, sabırlı ve hoşgörülü olmak. Soğukkanlı olmalı çünkü gerektiğinde kan alıyor damardan ve yanlış almaması için elinin titrememesi gerekir, gelen hastalarla iletişim kurabilmek için hoşgörülü olmalı ki o hastaya verilen ilaçtan daha fazla etki yapacaktır bir güleryüz.

Ayrıca İstanbul mezunu hemşirelik yapan bir arkadaşımızla yaptığımız hemşirelikle alakalı detaylı röportajı okuyabilirsiniz.

 1. KÜBRa says:

  ben meslek lisesi mevzunuyum ama hemşire olmak istiyorum 4 yıllık acıktan okusam olabilir miyim birde lgs lys ye grmedim

 2. deniz says:

  ben düz lise de okuyorum ve hemşire olmak için ygs den sonra lys ye girmem gerekiyormu? eğer ygs den kazanırsam başka bir sınava girecekmiyim?

  • admin says:

   ygs’den sonra lys gireceksin orada da puan alıp tercih yapacaksın. bir de atanmak için üniversite mezunu olunca kpss’ye girecen.

   • elifnur says:

    sağlık meslek 3.sınıf hemşirelik öğrencisiyim yüksek hemşirelik istiyorum. ygs ile sadece yüksekokula gidebiliyorum fakülte için lys ye de mi girmem gerekiyor ? yüksek okuldan mezun olup alanımda yükselebilirmiyim

    • admin says:

     Fakülte için lys’ye girip mf 3 puan türünden tercihte bulunman gerekecek, ancak fakülte ile yüksek okul arasında gözle görülür cinsten bir fark yok.

 3. şeyda says:

  tmm iyi güzelde hangi liseye gitmemiz gerekiyo hangi üniversiteye gitmemiz gerekiyo?

  • admin says:

   dilersen sağlık meslek lisesine gidip hemşirelik bölümü okuyup üniversiteye hiç gitmeden önlisans/lise kpss ile devlete atanırsın, istersende hangi lisede okuduğun hiç önemi yok üniversitede hemşirelik bölümü kazanmalısın mesela şifa üniversitesi gibi.

 4. Zehra says:

  meraba ben liseye gidiyorum lisem düz lise fakat ben hemşire olmak istiyorum. Lisede dersleri sıkı tutup üniversitede sınavlarda başarılı olursam hemşire olma gibi bi şansım var mı şimdiden teşekkürlerr 🙂

 5. burak says:

  kardesım bn duz lıse ogrencısıyım sadece ygs den hemşire olunmuyor mu bnm bazı arkadaslarım dıyor ygs den dırek gıdılıyor fln dıye doğrumu acaba onlarda düz lise

  • admin says:

   hemşirelik hem ygs 2 hem de mf 3 ile öğrenci alıyor dilerseniz sadece ygs’ye girerek de hemşirelik yüksekokulunu kazanabilirsiniz.

 6. Nazan says:

  Merhaba ben ktü de tarih okuyorum ama bölümünden hiç memnun değilim sağlıkla ilgili bir bölüm okumak istiyorum fakat sayısalım çok kötü hemşirelik okuyabilmem için ne kadar matematik gerekiyor yada sınavda matematik bölümünü değilde sözel bölümü yapsam yinede hemşireliği tercih edebiliyor muyum ?

  • admin says:

   Maalesef sadece matematk değil aynı zamanda fen bilimleri de yapmanız gerekecek, zira sözelin etkisi ygs 2 ve mf 3 gibi hemşirelik alımı yapılan puanlarda oldukça az. Türkçe 20, Temel Matematik 30, Sosyal Bilimler 10, Fen bilimleri 40 şeklinde.

 7. safiye kalan says:

  ben yara bakım konusunda çalışıyorum ve günlerim hastanede geçiyor.Ancak işletme mezunuyum.hemşirelik veya sağlık alanında okul bitirmedim yara bakım konusunda sertifikalarım var.Okul değilde kurs tarzında yerler var mı hemşirelik eğitimi veya yardımcı hemşirelik için…
  Saygılarımla….

  • admin says:

   Anladığım kadarıyla medikal malzemesi satan bir yerde yara ürünleri pazarlamacısı olarak çalışıyorsunuz, doğru mu? Bahsettiğiniz şey hali hazırda şu an için mümkün değil, hemşire istihdamı zaten sağlık meslek liselerinden ve üniversitelerden sağlanabiliyor. Hemşirelik kursları mevcut lakin onlarda hemşire olanların daha çok uzmanlaşmaları için verilen kurslar, kemoterapi hemşireliği kursu gibi.

 8. sahra ülfet says:

  ben lise 2 ye gdiyorum düz lise öğrencisiyim tm okuyorum hemşire olmak istiyorum daha sonra yükselmek istiyorum beyin cerrahı asistanlığı gibi..ama mat. kötü şmideden çalışmazsam olmucak ? ne ypmm lazım kaç puan almm lazım 1. ve 2. sınavlarda ?

  • admin says:

   Beyin ve sinir cerrahisi bölümünde asistan olabilmeniz için tıp mezunu olmanız şart, hemşirelik okumanız oraya gitmeniz için işe yaramayacaktır. O yüzden öncelik olarak ne istediğinize karar verin. Tıp mı hemşirelik mi? Özellikle Mf3 alanında iyi derecede puan yapmanız gerekecek ve bu iki bölüm içinde ister istemez matematik, fen bilimleri iyi derecede net yapmanız lazım. Birinci sınavın puanı belli yere kadar etkiliyor, ancak esas olan ikinci sınav (lys).

 9. meryem durmuş says:

  merhaba ben ticaret lisesi mezunuyum 30 yaşındayım sağlık meslek yüksekokulu okusam hemşire olabilirmiyim 2 yılda

 10. Hatice says:

  Merhabalar ben önlisans bilgisar prog. mezunuyum kendi bölümümden iş imkanı bulamadım günümüzde sağlık okuyanların atanması ve iş imkanı daha kolay bende sağlık okumaya karar verdim ama sağlık ayrı bölümleri var sizce hangi bölümü okuyum ve hemşirelik okumak için kaç puan almam lazım şimdiden çok teşekkür ederim.

  • admin says:

   Bilgisayar programcılığı mezunusunuz ve iş bulamadınız öyle mi? Öncelikle ya kendinizi geliştirmemişinizdir ya da sevmediğiniz bir iş olarak konumlandırmışsınızdır. Yoksa piyasada bu kadar developer aranırken sizin iş bulamamanız doğrusu sıkıntıyı sizin tarafa yöneltir. Hangi dilleri biliyorsunuz? Sağlık sektörüne o kadar çok rağbet var ki son zamanlarda kpss atama puanları bile yükselmeye başladı. Ayrıca şimdilik sağlık ataması çok yapılıyor diye ileride bu kadar istihdamın olacağını düşünmek hayalperestlik olur. Eğer sırf iş imkanından dolayı sağlığı seçecekseniz bence bir kere daha düşünün çünkü okuduğunuz bölümde kendinizi geliştirebilirsiniz emin olun daha fazla iş seçeneği doğacaktır.

 11. nesrin says:

  ben ticaret lisesi mezunuyum muhasebe ve finansman okudum .. Şimdi ise öss girmek ve hemşire olmak Istiyorum. Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim ..

  • admin says:

   hemşire olabilmek için ya ygs 2 ya da mf 3 puan türünden iyi puan almanız gerekecek ancak daha yeni başlayacaksanız tavsiyem ygs’ye yönelmek olacak zira vakit oldukça dar.

 12. Hatice says:

  Evet bir kaç dil gördük ama başlangıçtı tek başınada kendini geliştirmek bizim bölüm için zor olduğunu düşünüyorum 4 yıllığa tamamlamayı düşündüm ama 4 yıl okuyupta boşta kalan atama bekleyen o kadar çok kişi var ki bizim bölümde bu yüzden düşünmüyorum sağlık okuyupta açıkta kalana pek rastlamadığım için ve sevdiğim bir meslek olduğunu düşündüm için araştırma yapıyorum hemşirelik puanı ve ataması nasıl oluyor acaba ayrıca sağlıkta 2 yıllık okuma kalktı mı? Sizce napmalıyım?

  • admin says:

   4 yıllık hangi bölüme tamamlamayı planladınız? Açıktan işletme falan mı yoksa bilgisayar mühendisliği mi? Eğer bilgisayar mühendisliği ise ve bu alanda 4 yıl okuyup özel sektörde istihdam yerine neyin atamasını bekler ki? Sağlık şimdilik revaçta olan birşey nasıl ki bir zamanlar öğretmenlik de çok tercih edilen bir meslekti. Şimdi? Hiçbir zaman bugünkü şartlara göre hareket etmeyin, yarını ve daha sonrasını düşünerek tercihte bulununun. Sağlıkta 2 yıllık okuma var lakin hemşirelik lisans programı sadece 4 yıllık var. Neye yatkın olduğunu, ne yapmak istediğini sen daha iyi bilirsin biz ancak senin düşüncelerindeki artı eksileri gösterebiliriz.

 13. semra says:

  düz lise ea bölümndeym hemşirelik okumak istiyorm fakat sayısal dersler çok çok iyi değil sınawda sözele ağırlık werilirse olur mu

  • admin says:

   tabii ki hayır, fen bilimleri ve matematik ağırlığı olan ygs 2 ve mf 3 puan türlerinden hemşirelik tercih edilebiliyor, sözel bölümü tam yapmanız dahi size yetmeyecektir.

 14. özge says:

  ticaret meslek lisesi mezunuyum .hemşirelik için ygs ye girmek yeterlimi ?en az kaç puan almak gerekir ?

  • admin says:

   ygs 2 ile de alan yüksek okullar var ancak mf 3 ile alan fakültelerin olduğunu da belirtmeliyim, mesela ygs 2 ile alan ağrı ibrahim çeçen 319.77 ile kapattı.

 15. ceren says:

  ben düz lisedeyim ve hemşirelik istiyorum ama ygsden gitmek istiyorum. ygsden hemsırelık ıstedıgım ıcın ıkı yıllık mı okucam ? 4 yıllık hemsırelık ıcın ılle lys de mı gerekıyor, tesekkurler sımdıden

  • admin says:

   hayır ygs 2’den yüksek okula gireceksiniz ama 4 yıllık mf 3’den tercih yaparsanız fakülteye giriceksiniz o da 4 yıllık, 2 yıllık hemşirelik zaten yok.

 16. ceren says:

  peki ben 2 yıllık yuksek okulda okuyunca ne olcam

  • admin says:

   2 yıllık yok ki!, ister yüksek okulda oku istersen fakültede de ikisinde de 4 yıllık hemşirelik okuyacaksın bu arada 25o puanla ne yazık ki anestezi yok.

 17. emine says:

  ben orta okul mezunuyum açıktan hemşirelik bölümünü okumak istiyorum acaba diploma notu önemli mi? kaç olması gerekiyor?

  • admin says:

   sanırım açıktan hemşirelik okuma şu an mümkün değil, açıktan normal bir liseyi bitirip daha sonra üniversite sınavına girmeniz gerekiyor ki hemşirelik puanını da tutturabilirseniz hemşirelik bölümünü normalden okuyup bitirmeniz icap eder.

 18. nur says:

  bn şimdi liseye geçtim ama puanım 295 kötü lise geliyo ama bn hemşire olmak istiyorum olabilirmiyim matım we fenim kötü ama üniwersitede olurum dimi şimdiden çok çalışim dimi okadar çokk istiyomkii
  yardımcı ol lütfen bana ceyhan biliciler andolu otelcilik turizimcilik geldi orayı ailem istemiyor kız lisesi cocuk bölümü okusam hemşire olabilirmiyim yada ceyhanda olsam hemşire olabilirmiyim

  • admin says:

   kız lisesi çocuk bölümüne nasıl kayıt yaptırabileceksin? açıkçası eğitimleri nasıl bilmiyorum ama artık genelde iyi üniversiteler mf 3 ile hemşirelik bölümleri almaya başladı, o yüzden fen bilimleri ve matematiğinin baya iyi olması gerekiyor, okuldan gelecek puanında önemli tabii. Ama en kötü çokçuk gelişimi gibi kendi bölümüne sınavsız geçiş yaparsın.

 19. birgül says:

  ben sağlık meslek lisesi öğrencisiyim hemşirelik okuyorum ve bunu geliştirmek için üniversteyi okumak istiyrm ve biz lys konularını görmüyorz lisede hemşirelik için ygs tek girsem yeterli olurmu yani ygs sınavında aldığım puanla yerleşebilirmiyim?ve hemşireliği seçtiğim için ek puan verirlermi?????

  • admin says:

   Ek puanlı olarak anestezi bölümü gibi 2 yıllık bazı bölümlerde avantajınız var, oraları tercih ederseniz önceliklisiniz ancak hemşirelik için maalesef değil. Tabii lise mezunu hemşire olarak da çalışabilirsiniz neticede. YGS 2 ile alan üniversitelere girmeyi deneyebiliyirsiniz böylece LYS’de hiç girmemiş olursunuz.

 20. Mustafa ERCAN says:

  ben düz lise öğrencisiyim ygs ile tercih yaparak 4 yıllık hemşirelik istiyorum olabilirmiyim?hemşire olabilmem için lys zorunlu mu yani sadece ygs ile olabilirmiyim olamazmıyım?

  • admin says:

   sadece ygs 2 ile hemşirelik alan üniversitelerimizde mevcut. lys’ye girmenize gerek yok. ancak istediğiniz üniversite hangi puan türüyle aldığına emin olmanız gerekiyor. Artı evvelki sene akdeniz üniversitesi ygs 2 ile alırken bu sene mf 3 ile aldı. Kısacası alım şartları da değişebiliyor ne yazık ki.

 21. zeynep says:

  ben 10.sınıf öğrencisiyim ben aslında hukuk istiyorum ama çevremdekiler hiç tavsiye etmiyor ben sayısal öğrencisiyim sayısal da yapabiliyorum eşit ağırlığa gidip hemşire mi olsam yoksa sayısalda kalıp hemşire mi olsam yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler…

  • admin says:

   Hukuk okumanıza neden çevrenizdekiler olumsuz bakıyor? Ayrıca 2 yıllık açıköğretimden adalet okuyup 4 yıllık hukuka da tamamlayabilirsiniz. Hemşireliği neden düşünüyorsunuz? Malum mf 3 ve ygs 2 ile aldığından fen sorusu yapmanız gerekecek eşit ağırlıktan öğrenebileceğinize inanıyor musunuz?

 22. esma says:

  hemşirelikte yüksekokul yada fakültededen mezun olduktan sonra farkı oluyormu?

 23. Ayşegül says:

  düz lise mezunuyum hemşirelik,ebelik fln istiyorum ben olurda puanım yetti kazandım yerleştim derslerde zorluk çekermiyim?sağlık meslekler daha avantajlı olur ders konularında sanırım yada bi fark olmazmı?

  • admin says:

   Derslere hazırlandıktan sonra çok fazla fark olmayacak, hemşirelik tercih edenlerin çoğu sağlık meslek lisesi dışı mezunudur.

 24. hayalim hemşire says:

  arkadaşım ben lise olarak anadolu lisesini bitirip ygs ve lys den yüksek puan aldıktan sonra iyi bir üniversiteden hemşire olabilirmiyim

 25. Cihat says:

  Slm ben simdi anadolu lisesi oğrencisiyim ygs ile atansam olurmu bide ygs ile mf ile atanma arasında fark varmı

  • admin says:

   Atanmak değil de yerleşmek diyelim, hemşirelik bölümünde; ygs ile yüksekokuluna mf ile fakültesine yerleşebilirsiniz. Mezun olduğunuzda bi fark yok, ancak ilerleyen dönemlerde yatay geçiş yapmak isterseniz farktan dolayı problem yaşayabilirsiniz.

Sorunu Sormak ister misin?