‘gelir uzman yardımcılığı nasıl olunur’

Gelir uzman yardımcılığı mülakat süreci

Kpss 49 puan türünden gerekli puanı alıp yazılı sınava girdikten sonra son aşama olarak mülakat kalıyor. 2010 yılında şahit olduğum gelir uzman yardımcılığı mülakat sürecini şöyle anlatayım, yazılı sınavı geçen 4000 kişiyi gruplar halinde toplam 10 gün civarında Ankaradaki gelir idaresi başkanlığı merkez binasına (OECD) çağırdılar. Mülakat sınavını yapan 4 adet komisyon vardı. Puan sırasına göre teker teker komisyon salonlarına alınarak öğrenim gördüğünüz bölüme dair yoğun olmak üzere (mesela ben maliye mezunuydum) genel içerikli sorular soruluyor. Soru sayısı kişinin heyecanına ve cevaplama yeteneğine göre değişiyor.

(more…)

Gelir uzmanı nasıl olunur

Üniversite mezunu iseniz gelir uzmanı olurken mülakat sürecinde yaşadıklarını anlatan arkadaşımızın deneyimine göz atabilirsiniz. http://bu3.net/?p=837

İktisadi ve idari bilimler fakültesinin iktisat, işletme, maliye, çalışma ekonomisi, kamu yönetimi, ekonometri bölümünden mezun olduktan sonra kpss‘ye girilir. Kpss p49 puan türünden en az 70 almak gerekir. (2010 alımlarına göre) 2010 yılında Maliye Bakanlığı gelir uzman yardımcılığı sınavına 10 bin kişiyi çağırdı. Alım yapacakları kişi sayısının iki katı kadar sözlü mülakata çağrıldı. Bu yüzden yazılı sınavda 10 bin kişinin büyük bir kısmı elenmiş oldu. 2010 yılında 6 bin kişi elenmiş olup 4 bin kişisi sözlü mülakata girmeye hak kazandı. Sözlü mülakatta da yazılı sınavı geçenlerin yarısı elenip 2 bin kişi gelir uzman yardımcısı olarak göreve başlamaya hak kazandı.

Vergi dairelerinde çalışacak olan gelir uzman yardımcıları giriş maaşı olarak 1750 lira net, 1950 lira tek mesai 6 ay, 2150 lira çift mesai 6 ay alacak şekilde çalışır.