, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Gastronomi bölümü olan üniversiteler

Gastronomi bölümü olan çok fazla üniversite yok ancak yeni açılan ve 2012 itibariyle öğrenci alacak üniversiteler de var. Şimdiye kadar alım yapan üniversitelere bakacak olursak, İstanbulda Yeditepe üniversitesi yetenek sınavı ile alım yapmakta olup Güzel sanatlar fakültesine bağlı 4 yıllık bir bölümdür. İstanbulda diğer bir üniversite Okan üniversitesi ise türkçe bölümüne öğrenci almamakla birlikte yüzde 30’u ingilizce olup ygs 4 ile öğrenci alımı yapmaktadır. Öğrenim süresi 1 yıl hazırlık artı 4 yıl olmakla beraber uygulamalı bilimler yüksek okulunda yer almaktadır.

Ankarada yer alan üniversite Gazi üniversitesi. Gazi üniversitesinde iki çeşit gastronomi bölümü bulunmakta olup normal olana TS 1 puanı ile alım yapmakta diğeri (M.T.O.K) ise YGS 4 ile alım yapmaktadır. Her ikisinin de ikinci öğretimi bulunmakla birlikte Turizm Fakültesine bağlıdır.

Gaziantep üniversitesi Güzel Sanatlar fakültesine bağlı bölüm TS 1 puan türüyle almaktadır. Nevşehir üniversitesinde ise Turizm fakültesine bağla 2 farklı çeşit bölüm bulunuyor. Normal gastronomi TS 1 ile alırken (M.T.O.K) olan ise YGS 4 ile alıyor. Çok az kişi aldıklarından puanları diğerlerine nazaran biraz daha yüksek.

Çanakkale 18 Mart‘da ise gökçeadada uygulamalı bilimlere ait bölümde YGS 4 ile öğrenci alıyor. Kıbrısta bulunan Lefke Avrupa üniversitesinde de Gastronomi bölümü var. YGS 4 ile öğrenci alıyor. İzmir ekonomi üniversitesinde gastronomi bölümü direkt olarak bulunmasa da mutfak sanatları ve yönetimi bölümü yer almakta.

Vakıf üniversiteleri olan Yeditepe, Okan, Lefke Avrupa üniversitelerinde burs olanağı tam ve yarı olmak üzere mevcuttur. Balıkesir üniversitesinde bölüm açıldı ancak henüz öğrenci almadı. Marmara, Adnan Menderes, Uludağ, İstanbul, Ankara, Akdeniz, Ege gibi büyük üniversitelerde gastronomi bölümü yoktur.

  1. rvyd says:

    balıkesir üniversitesinde öğrenci alımı nasıl olacak ts1 den mi yoksa ygs4 ten mi mtok olması önemli mi bu konuda bilgilendirilirsem sevinirim

  2. MUHAMMET DERE says:

    bu yıl gastronomi bölümü açılacak olan üniversite var mı? bilgilendirirseniz sevinirim

Sorunu Sormak ister misin?