,

Elektriksiz telefonsuz televizyonsuz ve gazetesiz bir yaşam nasıl olurdu

Eski zamanlarda elektrik olmadığından ötürü insanlar erken yatıp sabahın ilk ışıklarıyla birlikte kalkarmış. Elektrik olmasaydı sadece ışık değil, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi, internet, televizyon ve aklınıza gelebilecek herhangi bir teknolojik alet çalışmıyor olacaktı. İnsanlar elde çamaşır yıkamaya, internette araştırmak yapmak yerine ansiklopedi karıştıracaktı. Düşünün bu ödevi kitaplarda aramaya kalktığınızı?

Telefon olmasaydı eğer haberleşme çok düşük olacaktı, bayramdan bayrama büyüklerle görüşebilecektik, mektup yazma kültürümüz devam edecekti. Biriyle buluşmak için belki haftalarca görüşmeye çalışacaktık, acil bir durum olduğunda hızlı bir şekilde kimseye haber veremeyecektik.

Televizyon olmasaydı haliyle akşamları yapacak birşeyler bulmamız gerekecekti, mesela çocuklarla kitap okunabilir veyahut erken yatmaya başlanırdı. Gündemi bu kadar hızlı takip edemeyecektik, kim kiminle ne yapmış onu öğrenemeyecektik!

Gazete diye bir kültür olmasaydı spor haberlerinden tutun da siyasi haberlere kadar gündelik yaşamda ve dünyada neler olup bittiğinden ancak başka iletişim kanallarıyla haberdar olmaya çalışacaktık ancak bunların hiçbirinin olmadığını varsaydığımızda ise iletişimin sıfıra yaklaşırdı.

Diğer ödevlerden biri : Köy okulunda yakacak bitince ne yapılırdı? (Arama yaparak da aradığınız ödeve ulaşabilirsiniz!)

 1. meryem ebrar ünlü says:

  yazısı çok ama

 2. osman says:

  neden bukadar uzun yazıyorsunuz bence biraz kısalta bilirdiniz.Ben bunu deftere yazacağım ama elim çok ağrıyacağını biliyorum.Birs kısa yapsanız iyi olur.:)

 3. ilknur says:

  bende osmana katılıyorum bencede çok yazı var o yüzden çok yazamadım… 🙂
  ama ben hepsini yazdım nihayet darısı başınıza bu arada ben 3/C ye gidiorum siz kaca gidiyorsunuz? ben bitirdim diye yerimden ucucam ama daha matematik ödevim var :’( umarım hemen biter :/

 4. emir says:

  bende İLKNURA katılıyorum çünkü çok uzun ama yinede olsun sayfanın hepsini doldurdum ama öğretmenin gözüne giriyorum nasıl olsa ben hep giriyorum ben hep giriyorumda yinede neyse.

 5. asena yıldırım says:

  bence yazıyı biraz daha uzatın çünkü yazı yazmak çok güzel ve yeni bilgiler öğrenmek

 6. buse says:

  ben hiçbirine katılmıyorum gayet güzel. çoooooooooookkk güzel bulduğunuzla kanaat etmesini bilin hahaha.

 7. arda says:

  abi çok uzun ben bunu nasıl yazıcam

 8. Mia says:

  bence güzel ama çok uzun :*

Sorunu Sormak ister misin?