‘doktor olmak için hangi okulları okumak gerekir’

Nasıl doktor olunur

Doktor olmak için hangi okulları bitirmek gerekir diye daha öncesinde bahsetmiştik, lise hayatınızdan sonra 6 yıllık (hazırlık olduğunda 7 yıllık) tıp fakültesini bitirdiğiniz takdirde diplomanızı aldığınız an itibariyle doktor sayılıyorsunuz. Tabi uzman doktor olmak istiyorsanız  TUS sınavını kazanmanız gerekiyor. Tus sınavınıda kazandıktan sonra artık yavaş yavaş uzmanlaşmaya başlıyorsunuz seçtiğiniz bölümde önce asistan doktor olursunuz daha sonra da kıdemli asistan gibi yükselmeye devam edersiniz. Ayrıca tıp fakültesi hakkında bilgiyi okuyabilirsiniz.

Doktor olmak için hangi okulları bitirmek gerekir

Doktor olmak için tıp fakültesi mezunu olmanız şartı aranmaktadır. Hangi liseye gittiğiniz çok da önemli değildir aslında. Üniversiteye giriş sınavına girdikten sonra mf3 puanı ile tıp fakültelerinden birini tercih etmeniz gerekli. Tıp fakülteleri normal olarak 6 senedir, eğer hacettepe üniversitesi ingilizce tıp fakültesinde okuyorsanız eğer hazırlıkla birlikte 7 sene olur.

6 senelik tıp fakültesinden sonra ise TUS denilen bir sınava tabi oluyorsunuz. Eğer kazanamazsanız ki çoğunluk ilk senesinde yerleşemiyor, pratisyen hekim olarak göreve başlıyorsunuz. İstediğiniz yerleri tercih ediyorsunuz ve yapılan atamalarda görev yerinize tayin oluyorsunuz. Eğer TUS‘u kazanırsanız asistan doktor olarak göreve başlarsınız ve 4 yıl boyunca hastanelerde görev yaparsınız.

Ayrıca tıp fakültesi hakkında bilgiyi okuyabilirsiniz.