, , , , , , , , , , ,

Doktor olmak için hangi liseye gidilir

Öncelikle tıp fakültesi hakkında bilgiyi okuyarak yazıya devam ediniz!
Günümüzün en popüler mesleklerinden biri olan doktorluk yapabilmek için hangi liseye gittiğiniz katiyen önemli değil! İster anadolu lisesi, ister fen lisesi, ister sağlık lisesinde (artık katsayıları da kaldıklarını göre rahatça meslek liselerinden tercih edecekler olacaktır) okuyun ancak üniversitede tıp fakültesini kazanıp bitirmek zorundasınız. Yani bazı bölümlerdeki gibi en basitinden acil tıp teknisyeni gibi sağlık meslek lisesinden mezun olayım puansız geçiş yapayım olayı tıp fakültesinde yok. Bu yüzden üniversiteye gelmeden önce nerelerde okuduğunuz hiç önemli değil. Ancak sınavda mf 3 puanınız yüksek olması gerekir. Tıp fakülteleri mf 3 puanından öğrenci alıyorlar.

Peki ben doktorluktan ziyade daha spesifik beyin cerrahı nasıl olurum diye soruyorsanız; bunun için 6 sene tıp fakültesini okuyup bitirmiş olmanız gerekir artı mezun olduktan sonra gireceğiniz tus adı verilen sınava göre bölüm tercihi yapacaksınız. Yani kardiyoloji, patoloji uzmanı gibi doktor olmak istiyorsanız öncelikle tıp fakültesini bitirmeniz gerekiyor. Bir başka uzmanlık olan anestezi uzmanı nasıl olunur yazısına da göz atabilirsiniz.

 1. lilya says:

  doktor olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekir
  ___________________________________________

  1-insanı kat tutmaması gerek
  2-sabırlı olmak gerek
  3-ezberleme ve hafızada tutma kabiliyetinin gelişmiş olması gerekir

  doktor olmak için hangi okulları okumak gerekir
  _____________________________________
  1-herhangi bir anadolu lisesi fen lisesi yada sağlık meslek lisesinden mezun olunur.
  2-mecbur olarak tıp fakültesine girilir ve 6 sene okunur.
  3-istediğin bir bölümü seçer ve tus sınavına girersin. eğer olmak istediğin bölüme puanın yetmezse sağlık ocaklarında tığ teknisyeni olarak çalışırsın.

 2. rana says:

  lisede staj görülüyor mu?

  • admin says:

   lisede doktorluk diye bir bölüm olmadığından dolayı hayır. ancak sağlık meslek lisesine giderseniz oradaki bazı bölümlerde vardır, ancak onlardan da direkt doktor olunmuyor çok yüksek puan almak gerekiyor.

 3. fatma says:

  sağlık meslek liselerinden çocuk doktoru olunur mu

  • admin says:

   çocuk doktoru olmak için tıp mezunu olmanız gerekir, sağlık lisesi mezunu olmanız herhangi bir engel yada katkısı olmayan bir durum. Üniversite giriş sınavında yeterli tıp fakültesi puanı alıp mezun olmanız yeterli.

 4. Ömer says:

  Ben meslek lisesi 3. sınıf öğrencisiyim.Göz Dokturu olmak için ne yapmam gerek?(Hangi sınavlara girmem)

 5. safiye says:

  ben sağlık meslek lisesinde okuyorum cerrah olmak istiyorum bunun için neler yapmam gerek?

  • admin says:

   cerrah olmak için evvela sml’den mezun olunca tıp fakültesini kazanmanız lazım, onun için ne kadar yüksek puan istediklerini anlatmaya gerek yok sanırım. Tıbbı bitirdikten sonra ise tus denilen sınavda asistanlık olarak artık hangi cerrahlığı istiyorsanız (kalp, beyin vs.) o bölümü yazıp 4 yılda orada uzmanlık için çalışıyorsunuz.

 6. buse says:

  merhaba ben buse yha ben sbsler acıklanınca tercih yapıcamda sağlık meslek yada anadolu ikisi arasında kaldım ben kalp ve damar cerrahisi olmak istiyorum bunun için hangi liseyi tercih etmeliyim ve hangi sınavlara girmeliyim bibrde örneğin bölümler varya acil tıp tekn. tıbbı sekreterlik mesela ben o bölümlerden birine gittim orada ilerde baska bir bölüme geçebilirmiyim

  • admin says:

   doktor olacaksan anadolu lisesine git, çünkü sml’lerde pek matematik yok sınavda tıbbı kazanamazsın bu sefer. yok doktor değilde anestezist falan olacaksan o zamanda sml’ye git lakin ileride üzerine okuyarak doktor olacağını sakın sanma sadece tekniker ünvanı ile çalışabilirsin. ama yatay geçiş ile başka bölümlere de (sağlık bölümleri arasında) geçiş yapabilirsin.

 7. buse says:

  şimdi herkes sağlık mslekten daha kolay meslek sahibi olunduğunu doktor olunduğunu söylüyor tüm düz liseler anadolu oldu için anadolunun bir önemi kalmadı diorlar artık herkes sbs düşük olan bile anadolu gidiyo ben acıkcası sağlıktan cerrah asistanlığı olunuyomu onu merak ediorum birde kendi sbs ortalamamın tercih puanımın üstünde en az kaç puan olursa o liseyi tercih edebilirim yhani örn benim ortalamam 360 dielim 370lik bir liseyi tercih edersem gelirmi onuda sölerseniz çok yardımcı olmus olursunuz

  • admin says:

   sağlık meslekten asla ve asla çıkar çıkmaz doktor olunmaz tam aksine tekniker olunur, kim söylüyorsa cahilliğinden söylüyordur. 10 puan idealdir her sene ortalamalar değişir o yüzden maksimum 15 puana kadar yukarıları yazabilirsiniz.

 8. gülşah yapıcı says:

  bununla ilgili çok şey okudum ama cevabımı alamadım sağlık meslek lisesini bitirip doktor olabilirim ama matematik sml de fazla görülmüyormuş peki kazanan nasıl kazanıyor biz orta matematiğimizle nasıl doktorluğu kazana biliriz

  • admin says:

   tıp kazanabilmeniz için sınavda matematik ve özellikle ikinci bölüm matematiğini iyi yapmanız gerekiyor. sağlık meslek liseleri teknisyen yetiştirdiği için sizi amacınıza direkt götürmez ancak en azından hastane ortamanı staj yaparken göreceksiniz, eğer tıp kazanırsanız da uzmanlığınızı falan ona göre yazarsınız lakin orta okul bilgisiyle üniversite sınavı başarılmaz yani.

 9. gülşah yapıcı says:

  kısaca şöyle söyleyeyim sağlık meslek lisesini bitirip üniversite okuyup doktor olmak istiyorum matematiğim orta derece peki ne yapmalıyım aslında derslerim iyi sbs ortalamam 415 ama tıp okumak istediğim içi kısa zamanda o mesleği tanımak istiyorum sml nin bana katkısı ne olacak

  yani sağlık meslek lisesini okuyup orta matematiğimle doktor olmam zor mu peki ne yapmalıyım

  • admin says:

   sml’nin sana katkısı hastanelerde işleyişin ne kadar saçma olduğunu hayallerinde beklediğin tıbbın çok uzağında olduğunu görmeni sağlayacak, ayrıca ders açısından çok katkısı olmayacaktır. Gidebilirsen iyi bir anadolu veya fen lisesinde eğitim gör, tıp fakültesini tanımana gerek yok kısa sürede sende umduğun hayallerini süsleyen doktorluk mesleğinden soğuyacaksın 🙂 doktor bir ablanın röportajını okumanı tavsiye ederim, http://www.tercihdonemi.org/onceki-oturumlar.php?id=44 illa tıp yazacaksan öyle gel tekrar konuşalım yoksa sml yazıp da üniversite sınavını riske sokma.

 10. nur says:

  mrb ya bn üroloji asistan doktoru olmak istiyorum ve bunun için hngi liseye gitmm gerekiyo bna bunlarla ilgili bi şey dermsnz

  • admin says:

   lise çok önemli değil ancak üniversite sınavında tıp fakültesini kazanmalısınız, tabii sağlık meslek lisesi gibi değil de gidebiliyorsanız anadolu lisesine gidin.

 11. sefa says:

  merhaba ben sefa puanım anadolu öğretmen liselerine yatiyo ve ben kalp ve damar cerrahı olmak istiyorum anadolu lisesine mi gidiyim yoksa anadolu öğretmen lisesine mi ? lütfen cvp yazın tercihlerin başlamasına 3 gün kaldı ve yardımınıza ihtiyacım var 🙂

  • admin says:

   eskisi gibi anadolu liselerinin pek önemi kalmadı, tüm düz liseler anadolu oldu 🙂 ikisi arasında eğitim kalitesine bakın bir de mezunlarından hangisi daha fazla tıbba yollamış ona bakın.

 12. melek says:

  merhaba ben melek ben ileride tıp okumak istiyorum sağlık meslek lisesinden mezun olupta ileride tıp okuyabilirmiyim.lütfen cevap yazın iki gün kaldı tercihlere. teşekkür ederim şimdiden

  • admin says:

   sml’den mezun olunca avantası sırf sağlık myo’da öncelik tanınıyor, ancak doktorluk için üniversite sınavı önemli bu yüzden de anadolu lisesi gibi matematikte falan iyi eğitim veren yerlere gidin. sağlıkta okudunuz diye tıp seçerken buyrun demeyecekler.

 13. melek says:

  merhaba ben melek bir sorum daha olacaktı sizce milli piyango lisesinden mi daha rahat tıp okunur yoksa sağlık meslek lisesinden mi lütfen cevap yazın 🙁

  • admin says:

   sağlıktan direkt geçiş olmadığı için anadolu lisesine gitmekte fayda var bu arada milli piyangoda anadolu lisesi.

 14. sevda says:

  ben sbsden 462 puan aldım ama henüz hangi mesleği seçeceğime karar vermediğim için hangi liseleri tercih edeceğimi bilmiyorum.aslında aöl lerine puanım tutuyo ama ya ilerde üniversite sınavını kazanamazsam diye korkuyorum bu yüzden sml lerinden birine gidip biran önce mesleğime başlasam mı diye de düşünüyorum sizce hangisi daha mantıklı?

  • admin says:

   sen sbs’den 462 aldıysan motivasyonu bozmazsan üniversite sınavını da tokatlarsın merak etme, 4 seneye kadar sml’ye güvenilmez açıkçası bakarsın yarın öbür gün sınavsız geçiş kalkarsa ortada kalırsınız bence puanınızı çarçur etmeyin ileride iyi bir üniversitede mühendislik okuyabilirsiniz, gönlünüzden geçen meslek nedir?

 15. eylül says:

  Merhaba ben göz doktoru olmak istiyorum, 7. sınıfı bitirdim şu anda fakat 6. ve 7. sınıflarda sınırdan takdir aldım yani 86,11 ve 85,98. Devamsızlığım vardı 6. sınıfta sağlıktan dolayı temeli alamadığım için hem 6yı etkiledi 7. sınıfı etkiledi. Ama tatilde çalıştım yani temeli alıyorum 8. sınıfta ve sbste iyi bir puan alacağıma inanıyorum. Sizce 6 ve 7. sınıf düşük olduğu halde anadoluya girebilir miyim? Anadoludan mezun olduktan sonra tıp fakültesine rahat girebilir miyim yoksa fen lisesinden mezun olanlara göre bir eksim falan olur mu? Çok teşekkürler 🙂

  • admin says:

   fen liseleri tabii daha avantajlı oluyor ama anadolu lisesinde de iyi bir çalışmayla ve son senelerde varsa imkanınız dershaneye giderek rahatlıkla kazanabilirsiniz bir tıp fakültesini ama mesele daha ondan sonra devam ediyor, tıp bitince gireceğin tus adlı sınavda göz’ün baya yüksek puanı ona göre çalış en azından önünde 10 sene hiç durmadan devam edeceksin. 🙂

 16. ? says:

  Ben öğretmen lisesine gidiyorum eczacı olabilir miyim?

  • admin says:

   tabiiki arkadaşım öğretmen lisesinin avantajı eskiden eğitim fakültelerini tercih ederken ek puan veriliyordu ama eczacılıkta herhangi bir sıkıntı yok, ancak mailin doğru yazarsan daha hızlı cevap yazabiliyoruz.

 17. Esra says:

  meraba ben kalp ve damar cerrahisi olmak istiyorum.Sbs ortalamam düşüktü ve bende özel liseye yazıldım peki özel liseden kalp cerrahı olabilir miyim?matematiğimde düsük lisede düzeltirsem iyi olma şansım varmı?

  • admin says:

   hangi liseden mezun olduğunuz pek de önemli değil sadece orada aldığınız eğitim iyi olması lazım. Yapmanız gereken üniversite yerleştirme sınavında iyi bir yer kazanmak istiyorsanız mf puan türünden ilk 4 bine girmeniz gerekiyor.

 18. ferdi güler says:

  ya doktor olmak icin sml denmi mezun olmak gerek yoksa anadolu lisesindemi cevabınzı bekliyorum

  • admin says:

   hayır, hangi liseden mezun olmanızın hiçbir önemi yok yeter ki ygs ve lys denilen sınavlarda tıp fakültesini kazanacak kadar puan alın.

 19. hakan says:

  Düz liseden mezun olupta tıp okuyan gördünüzmü ? Yani tıp okuyanlar % kaç oranla hangi liseden mezunlar benm gibi tıp okumak isteypte ümitsizliğe kapılanlar olmasın ?

  • admin says:

   gördüm, ancak dershaneye gittiler gece gündüz ders çalışmak durumunda kaldılar. Özellikle son zamanlarda artan rağbetten ötürü çok fazla çalışmanız gerekir ama imkansız diye birşey yok haliyle. % oran olarak hesaplayamayız ama çok yüksek değil tabii. Ayrıca cevap almak isterseniz, email adresinizi bir dahaki sefere düzgün yazın.

 20. melis says:

  ben çocuk doktoru olmak istiyorum ben şimdi 8. sınıf öğrencisiyim sbs ye girecem anadolu lisesi ya da fen lisesini kazanmak istiyorum eğer ben lefkoşa yakın doğu üniversitye gitsem çocuk doktoru olurmuyum

  • admin says:

   oradaki tıbbı kazanırsınız daha sonra denkliği kabul ettirirsiniz tabii iş bununla bitmiyor bir de tus denilen sınava hazırlanacaksınız, o zaman tabii ki olursunuz.

 21. didem says:

  ben 7. sınıf öğrencisiyim ve hayalim doktor olmak matematiğimin çok kuvettli olduğu söylenemez annem evimizin yakınındaki sağlık meslek lisesine gitmemi istiyor ordan doktor olabilirmiyim çocuk doktoru olmak isdiyorum bunun için hangi aşamalardan geçmeliyim sizin öneriniz hangi lisede okumam bana yardımcı olabilirmisiniz çok kararsızım hedef ayarlamak isdiyorum

  • admin says:

   sağlık meslek yerine daha iyi bir lisede okumanız iyi olur artı dershanelerle de desteklemeniz gerekecek. Hangi lisede okuduğunuzun eğitim harici pek bir önemi yok. Üniversite sınavında tıp kazanmanız doktor olmanız gerekecek ama ardından da tus’u kazanmanız lazım en azından bir 10 seneyi gözünüzden çıkarın.

 22. çiğdem says:

  merhaba ben 8.sınıf öğrencisiyim cerrah olmak istiyorum puanlarım anadolu lisesine tutuyo matematiğimde iyi ama anadolu lisesinden cerrah olunabilirmi ve cerrah olmak için hangi liselere gidilmeli

  • admin says:

   anadolu lisesi, fen lisesi hiç farketmez yeter ki sen tıp fakültesini kazan sonra da mezun olmaya bak. Hangi lisede okuduğun önemli değil.

 23. emine says:

  ben sağlık mesleğe gidip de başarılı bir şekilde bitirdiğimde doktor olabilme ihtimalim var mıdır

  • admin says:

   hayır, sağlık meslek liseleri ara eleman yetiştirmek için kurulmuştur, hangi liseden mezun olduğunuzdan ziyade tıp fakültesini kazanıp başarıyla bitirmeniz gerekiyor.

 24. mizgin says:

  tıp fakültesini bitirdikten sonra meslegine baslayabilir misin illaki tus a girmek sart mi ayrıca tusa girip okumaya devam ettığin muddetçe aynı zamanda tıp mezunu olarak doktorluk yapabiliyor musun

  • admin says:

   tus a girmeyip pratisyen hekim olarak başlayıp ömür boyu o şekilde devam edebilirsiniz zaten önce mecburi hizmet olarak devlet sizi atayacaktır. tusa girip okumaya nasıl devam edeceksiniz? mezun olmadan tusa giremiyorsunuz.

 25. Esma says:

  Açık lise okuyarak doktor olunur mu??

 26. Zehra says:

  Peki tıbbı bitirdik diyelim fakat tus sınavını kazanamadık. Doktor olabilirmiyoz yinede…

 27. azad kara says:

  tus sınavına 1 kere girdim puanım yetmedi dielim!!! 2. bi hakkım dahaa olacakmı aciillll !!!!!

 28. sinem says:

  Doktor olmak için anadolu lisesi mi yoksa saglik lisesimi gerekiyor

 29. Yağmur says:

  Ben 6.sınıfa gidiyorum şimdiden hedefimi belirledim kardiyoloji olmak istiyorum hangi liseyi kazanmam lazım evet lise önemli değil ama su an önümde lise olduğu icin hangi liseye gitmeye karar vermem lazım sonrasında tıp fakültesi okuyucam tus sınavına giricem ve kardiyolog olucam yani kardiyolog olmam icin neler yapmam gerekir cevaplarsanız sevinirim 😊

  • admin says:

   Aslında siz kendiniz yol haritasını gayet güzel özetlemişsiniz 🙂 Önünüzde en az daha 2 sene var ancak iyi bir lise kazanabilirseniz işiniz daha iyi olabilir. Özellikle mezunlarının tıp fakültesi kazandırma oranına bakarak bu kararı verebilirsiniz.

Sorunu Sormak ister misin?