‘cumhurbaşkanını kim seçer ne kadar görev süresi vardır’

Cumhurbaşkanını kim seçer 2014

Cumhurbaşkanı eski düzenlemelere göre 7 yıl koltukta oturuyor ve türkiye büyük meclisi tarafından seçiliyordu. Ancak yakın zamanda tartışılan bir konu da cumhurbaşkanının referandumla halk tarafından seçilmesiydi. Henüz düzenleme uygulamaya girmediğinden ötürü hali hazırdaki cumhurbaşkanının görev süresini bile bilen kimse yok. 15 haziran 2012 tarihi itibariyle Gül’ün cumhurbaşkanlığı süresi 7 yıl olarak belirlendi. 2014 yılında yeni cumhurbaşkanı seçilecek.

29 Nisan 2012 tarihinde yapılan ÖMSS‘de soruldu, geçen sene 2011 kpss’de sorulmuştu. ÖSYM sanırım hazırlayacak soru olmadığından her sene aynı soruyu soruyor.

Yeni sistemde cumhurbaşkanı halk tarafından referandum oylaması ile belirlenecek, 5 yıl görev süresi olacak, en fazla iki defa seçilebilecek (eski uygulamaya göre cumhurbaşkanı olan kimse tekrar aday olamıyordu.) Böylece Abdullah Gül tekrardan aday olabiliyor.

Kpss sınavında böyle bir soru çıkarsa cevabı 5 yıldır! Anayasa değişikliği gerçekleştiğinden ötürü. Ve kim seçer diye sorulursa cevap halk!