, , , , , ,

Anestezi uzmanı nasıl olunur?

Anestezi uzmanı ve anestezi teknikerliği lisede okuyan ve üniversite tercihinde bulunacakların sıklıkla karıştırdıkları ifadeler. Anestezi uzmanı olabilmek için öncelikle tıp fakültesi mezunu olmanız şarttır. Anestezi uzmanı olmak için kısaca beyin cerrahı nasıl olur yazısında bahsettiğim aşamalardan geçmeniz gerekir.

Tıp fakültesini bitirdikten sonra pratisyen doktor oluyorsunuz, devlet sizi doktor atamalarıyla mecburi hizmete gönderiyor. Eylül ve nisan ayında olmak üzere 2 defa tus (tıpta uzmanlık sınavı) yapılıyor, oradan da üniversite tercihi yapar gibi, anestezi uzmanlığı açan bir hastaneyi yazıyorsunuz. (bunları için de ayrı taban puanları yayınlanıyor) Orada asistan doktor olarak görev yapıyorsunuz ve uzmanlığınızı almanız gerekiyor.

Anestezi teknikeri olmak için ise 2 yıllık anestezi bölümü okumanız yeterli.

 1. Ecem says:

  Anestezi bölümüne meslek liseleri tercih yapabilir mi

 2. yunusemre says:

  Selam ben yunusemre eml mezunuyum ygs 2012de ygs2den 350 aldım anestezi uzmanı olmak isterdim yalnız tıp okuyamiyağim için tekniker olmak istiyorum 20 yere yazabiliyorum puanım yetiyor sizce gelirmi? çünkü öncelik sağlık mezunlarının =) teşekkürler

 3. elif says:

  selam
  anestezi teknikerliği okursak daha sonra uzman doktor olabilme ihtimalimiz var mı varsa nasıl ???

 4. Asena ATEŞ says:

  Ben anadolu lisesi 3. sınıf öğrencisiyim örnegin sml deki bi öğrenciden daha yüksek bir puan yaptım ve marmara anesteziyi tercih ettim . bu sefer öncelik bana geçer değil mi ? ve de istanbul sml deki öğrencilere öncelik tanınıyo diye okudum yani benim şansım azalıyomu bu durumda ?

  • admin says:

   ilk sorunda evet diploma puanı kimin yüksekse o olur, ikinci sorunda marmara üniversitesinde öncelik istanbuldaki sml’ler siz nerede okuyorsunuz? belki size yer kalmayabilir. bu arada anesteziden mezun olunca uzman değil, tekniker olacaksınız bilesiniz.

 5. Asena ATEŞ says:

  tekniker olacağımı biliyorum .ben sakarya da okuyorum ve marmara anestezi tavan taban puanlarını bulamıyorum bahsedermisiniz puanlarından örnegin bu sene kaçla kapattı ? kontejyanları kaçtı ? bu arada teşekkür ederim ilgilendiginiz için

  • admin says:

   marmara geçen sene 180 ile kapattı bu sene daha puanlar açıklanmadı, çünkü ek yerleştirmelerden önce ancak açıklanacaktır. 40 kişi aldı. illa marmara mı düşünüyorsunuz?

 6. Asena ATEŞ says:

  evet örneğin devlette çalışmak istemedim en azından özeldeki şansım daha da fazla artsın istiyorum adı var nede olsa .180 az değil mi ? hemşirelik 401le kapattı diye biliyorum

  • admin says:

   dediğim gibi marmara sadece sml mezunlarını aldığı için onlar da diploma puanıyla yerleşiyorlar yoksa hemşirelik gibi düz liseleri aldığını varsayarsak anesteziye zaten 370 civarında puan almak gerekecek.

 7. Elf says:

  Selam ben sağlık meslek hemşirelik bölümünde okuyorum anestezi uzmanı olmak istiyorum ama tıpa gitmem imkansız üniversitede anestezi bölümünü seçsem oradan uzmanlığa yükselebilir miyim ?

  • admin says:

   anestezi teknikerliğinden uzmanlığa yükseliş maalesef mümkün değil.

   • Nur says:

    Anestezi uzmanlığı hangi üniversitelerde ve taban puanları kaç?
    Ve anestezi bölümü gibi sml çıkışlı olmak gerekiyor mu?
    Özel koşulları ne?
    Hangi özel üniversitelerde var?

    Şimdiden teşekkür ederim..

    • admin says:

     Üniversite hastanelerinin birçoğunda anestezi uzmanlığı var, tekrar tekrar ediyorum anestezi uzmanlığı üniversiteyi bitirdikten sonra okunabilecek bir bölüm, üniversitede okunacak birşey değil.
     Anestezi uzmanlığı okuyabilmek için tıp fakültesini bitirmiş olmak gerekiyor. Hangi liseden mezun olduğunuzun hiçbir önemi yok.

 8. önder says:

  eger sağlık meslek lisesinde anestezi teknisyenligi okuyup tıp fakültesini kazanırsam uzman olabiliyormuyum

  • admin says:

   tıp fakültesini kazanmak da yetmeyecek ardından tus denilen sınava gireceksin orada da anestezi uzmanlığını kazanacaksın 🙂

 9. SENA says:

  ben sml anestezi bölümü 1. sınıf öğrencisiyim ve anestezi uzmanı olmak istiyorum ancak bunu için tıp fakültesi sınavına girmem gerek. Falat biz 2.-3. ve 4 sınıfta kültür dersleri neredeyse hiç görmeyeceğiz bunu için ayrı bir sınav var mı? yada ben uzman olabilmek için hangi sınava girmeli ve enaz kaç puan almalıyım?

  • admin says:

   Ayrı sınavdan kastın nedir? mf 3 ile tıp fakültesini kazanman gerektiğinden ötürü ya dershaneye gidip eksiklerini kapatacaksın yada özel ders alacaksın. Ama şunu soruyorsan anestezi bölümüne sınavsız geçeyim 2 yıllık üniversitede okuyayaım oradan uzmanlığa nasıl geçerim? Öyle bir sınav ne yazık ki yok. İlla ki 6 senelik tıp okuyacaksın. Bunun için de çok iyi matematik ve fen bilimleri neti yapıyor olman gerekecek.

 10. Aybüke says:

  ben anestezi uzmanı olmak istiyorum bunun için hangi dersler güzel olmalı

  • admin says:

   anestezi uzmanlığı için tıp fakültesini kazanman gerekecek bunun için de mf 3 puanının iyi olması gerekiyor yani fen bilimleri ve matematik derslerin çok iyi olması lazım.

 11. merve says:

  slm bn ygs2 den 271 aldım 4 yıllık anestezi okumak istyrm glrmiki şimdiden teşkkkürlr

  • admin says:

   4 yıllık anestezi bölümü lisans programı olarak yok! Ancak o puanla 2 yıllık anesteziyi özellerde kısmi burslu okuyabilirsiniz.

 12. fatma says:

  ben anadolu lisesi mezunuyum. ygs 2 puanim 244sizce nerelere tutar pamukkale tutmaz mi? acil yanıtlar misiniz

  • admin says:

   maalesef tutmaz oralara sadece sağlık meslek mezunları yerleştiği için düşük puanlı gösteriyor, ama özel düşünüyorsanız gelecek yerler çıkacaktır.

 13. burcu says:

  mrb benm kardeşim şuan anadolu lisesinde 1.sınıf ta anestezi uzmanlıgı istiyor ve sağlık meslek lisesine geçiş yapmayı düşünüyor.benim düşüncem anadolu lisesinden daha rahat kazanabilir.Sizce farkedermi? hangisinde olursa tıp fakültesini daha rahat kazanır?

  • admin says:

   Sağlık meslek lisesinden anestezi teknikerliği daha rahat olduğundan ve muhtemelen kardeşiniz bunu duyduğu için böyle bir şeye niyetlenmiştir, ancak anladığım kadarıyla bu konularda ilgili olduğunuzdan teknikerle uzman arasında farkı kardeşinize rahatlıkla anlatabilirsiniz. O yüzden anadolu lisesinde daha iyi bir eğitim alacağını düşünüyorsanız orada kalması tabii ki en mantıklısı.

 14. gül says:

  Slm bu sorumu ne zaman görürsünuz bilmiyorum. Benim Ygs 2 Puanim 350 okul Puanimla 400 e yakın yapıyor sağlık meslek lisesi mezunu deilim marmara anestezi yazmak istiyorum gelir mi sizce ordan başka yer hayalim deil . Bir de orada okumak zor olur mu yurt yemek ulaşim filan . Benim ailem ıstanbul u yazmamı istemiyor ben gizlice yazcam ailemden çok maddi destek alamayabilirim lütfen bana geri ulaşin

  • admin says:

   öncelikle anestezi okursanız uzman değil teknisyen olduğunuzu hatırlatayım.

   marmaraya son 5 senedir (biz o zamandan beri takip ediyoruz) sağlık
   meslek harici kimse giremiyor.

   ailenizden hariç istanbulu yazmayın sakın zira 2 yıllıklar çok fazla
   burs bulamayabiliyor o yüzden başınıza çok fazla dert açabilirsiniz.

 15. İrem says:

  Ya şimdi benim anlamadığım olay 2 yıllık anestezi de var 4 yıllıkta.şimdi ben sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü öğrencisiyim ama anestezi uzmanı olmak istiyorum.düşüncem şifa üniversitesi 4 yıllık anestezi bölümüne gitmek ama oraya gittiğimde anestezi uzmanı değil teknikeri olarak mezun olmuş oluyorum öyle mi ? Biyerde okumuştum 4 yıllık anestezi okuyanlar tıp fakültesinde tez hazırlayıp sunumu geçerse uzman olabiliyolardı lütfen rica ediyorum beni birazdaha aydınlata bilir misiniz ?

  • admin says:

   Çok ufak bir hatanız var 4 yıllık anestezi bölümü herhangi bir üniversitede yok, sadece 2 yıllık anestezi bölümü mevcut. Şifa üniversitesi de önlisans bölümü 2 yıllıktır. Tıp fakültesini bitirdikten sonra bölüm seçerken; nöroloji, dahiliye gibi orada anesteziyi seçerseniz 4 yıllık okuyup üzerine uzmanlık yapabilirsiniz, umarım faydalı olmuştur.

Sorunu Sormak ister misin?