‘anestezi teknisyeni maaşları’

Anestezi maaşları ne kadar?

Anestezi teknikerlerinin çalıştıkları hastanelerde tuttukları nöbet ve hastanenin içerisindeki döner sermayeye bağlı olarak maaşları değişmektedir. Özel hastanelerde çalışan yeni mezun arkadaşların 1100 – 1300 lira alıyorlar. Anestezi teknikeri olarak çalışanların dilerlerse daha fazla nöbet tutarak bu para miktarını artırabilirler.

Anestezi bölümü mezunu olan bir arkadaşımızın verdiği hi bir yerde bulamayacağınız anestezi bölümü nedir yazısını da ısrarla okumanızı tavsiye ederim. Anestezi programı hakkında bilgi, meslekte ilerleme gibi birçok konuya ışık tuttu.

Anestezi teknikeri olabilmek için sağlık lisesi mezunu olmanız gerekiyor, çünkü oralardan mezun olanların sınavsız geçiş hakları var. Ancak kontenjanda yer kalırsa düz lise mezunlarına veyahut da diğer lise mezunlarına hak tanınıyor. Anestezi bölümü ayrıca 2 yıllık önlisans bölümüdür. Unutmayın anestezi teknikerliği ile uzmanlığı arasında fark var!

Anestezi bölümü hakkında bilgi

Sağlık meslek lisesinden mezun olanların gitmek istedikleri anestezi bölümü teknikerliğidir, lütfen öncelik olarak tıp fakültesini bitirdikten sonra tus’u kazanıp tercih ettiğiniz uzmanlık alanlarından anestezi uzmanlığı değildir. Anestezi teknisyeni olmak için ygs 2 puanı veya sağlık meslek lisesi mezunu olmanız lazım. Bölüm 2 yıllıktır.

Ameliyathanelerde çalışan anestezi teknisyenleri, hastaların ameliyat öncesi uyutulmalarından tutun da boyuna, kilosuna bakarak dozların miktarını hesaplamasına (burada matematik lazım olabilir) daha sonrada ameliyattan çıktıktan sonraki süreçte müşahade altında tutulmalarına kadar sorumludurlar. (more…)