‘anestezi maaşları’

Anestezi bölümü hakkında bilgi

Anestezi bölümüyle alakalı gelen birçok soruyu yanıtlamamaıza rağmen işin ehli tarafından bilgi aktarılması taraftarı olduğumuz için sorularınızı sizin için Anest.Ahmet Emre AZAKLI bey’e iletittik, sağolsun çok detaylı bir şekilde sorularınızı yanıtladı.

Anestezi teknikeri ne kadar maaş alır?
Devlet hastanelerinde döner sermaye katkısıyla 2.000 TL civarındadır. Döner sermayenin boyutuna bağlı olarak bu rakamın biraz altı ya da biraz üstü ücret alınması mümkün. Özel hastanelerde ise nöbet ve ek ödemeler hariç 1.200 TL ile 1.750 TL aralığında maaşlar değişmektedir.

Anestezi teknisyenliği ile teknikerliği aynı şey mi? biri lise bir önlisans mı?
Anestezi teknisyeni ve anestezi teknikeri aynı şey değildir. Anestezi teknisyenleri; sağlık meslek lisesi mezunudur. Anestezi teknikerleri ise üniversitelerin anestezi önlisans programlarından mezun sağlık personelleridir. Yapılan iş anlamında belirgin fark olmasa da, anestezi teknikerlerin aldığı ücretler daha yüksek düzeydedir. Teknisyenlere göre teknikerler 200-250 TL civarında fazladan gelir elde ederler. (more…)

Anestezi maaşları ne kadar?

Anestezi teknikerlerinin çalıştıkları hastanelerde tuttukları nöbet ve hastanenin içerisindeki döner sermayeye bağlı olarak maaşları değişmektedir. Özel hastanelerde çalışan yeni mezun arkadaşların 1100 – 1300 lira alıyorlar. Anestezi teknikeri olarak çalışanların dilerlerse daha fazla nöbet tutarak bu para miktarını artırabilirler.

Anestezi bölümü mezunu olan bir arkadaşımızın verdiği hi bir yerde bulamayacağınız anestezi bölümü nedir yazısını da ısrarla okumanızı tavsiye ederim. Anestezi programı hakkında bilgi, meslekte ilerleme gibi birçok konuya ışık tuttu.

Anestezi teknikeri olabilmek için sağlık lisesi mezunu olmanız gerekiyor, çünkü oralardan mezun olanların sınavsız geçiş hakları var. Ancak kontenjanda yer kalırsa düz lise mezunlarına veyahut da diğer lise mezunlarına hak tanınıyor. Anestezi bölümü ayrıca 2 yıllık önlisans bölümüdür. Unutmayın anestezi teknikerliği ile uzmanlığı arasında fark var!