, , , , , , , , , , , ,

Anestezi bölümüne düz liseler girebilir mi?

Anestezi bölümü sağlık alanının en revaç bölümlerinden bir tanesi, sebebi ise hem maaşının fena olmaması hem de iş istihdamının baya olmasından kaynaklı. Bu sebeple yeni tercih yapacak arkadaşlardan birçok soru geliyor, örneğin; anestezi bölümüne düz liseler girebilir mi? Hem evet hem hayır. Evet kısmı sağlık meslek liselerinin doldurmadığı yerlere girebiliyorlar, kafkas üniversitesi gibi. 2012 anestezi taban puanları eklendi!

Hayır kısmına gelince, anestezi bölümünde öncelik sml diye bahsedilen sağlık meslek liseleri mezunları önceliklidir. Yani sml mezunları sınavsız geçiş haklarını kullanarak okul puanlarıyla tercihte bulunurlar daha sonrasında ise eğer yer kalırsa (nitekim birçok okulda yer kalmıyor) lise farketmeksizin başvuran arkadaşlar sıralamaya konuluyor.

Peki bu durum özel üniversiteler içinde geçerli mi? Tabii ki özellikle de vakıf üniversitelerinin tam/yarı burslu gibi ücretsiz okunabilen kontenjanları sml mezunlarını ile dolmaktadır.

YGS 2 ile öğrenci alan anestezi bölümüne başvururken yanındaki özel durumlara da dikkat etmek lazım. Başvuru klavuzunda görebileceğiniz, yerleştirme öncelikleri var. Örneğin ufuk üniversitesi anestezi bölümü (Tam Burslu) YGS-2 3 kişi 185.215 puan 11,2,D,93. Buradaki 11, 2011 mezunu, 2 sağlık meslek lisesini, d il dışı meslek liseleri de olabilir, 93 de 1993 doğumlu demek. d yerine i yazarsa bu da il içi demek, yani öncelik üniversitenin bulunduğu yerdeki sml mezunları alınacak.

Anestezi bölümü okumak istiyorsanız aşağıdaki tüm yazıları mutlaka okuyun, yazılar trakya üniversitesi mezunu ve anestezi teknikeri tarafından yazılmıştır. Daha sonra sorunuz olursa çekinmeden danışın!

Anestezi bölümü nedir? Anestezi bölümü hakkında bilgi

Anestezi maaşları Ailesinden ayrı okuyacaklar şimdiden www.ozelyurt.com ziyaret etsinler, güzel yurtlarda yer kalmayabilir.

 1. okan says:

  slm ben düz lise mezunuyum ygs 2 puanım 300 civarlarında geliyor.vakıf üniversitelerin birinde anestezi okumak istiyorum girme şansım nasıl yardımcı olursanız sevirim şimdiden teşekkürler.

  • admin says:

   Geçen sene başkent üniversitesi % 25 burslu 301.907 ile kapatmış belki buraları gidip direkt de konuşabilirsiniz. Ücretli okumayı mı düşünüyorsunuz?

   • oğuzhan says:

    ben 94 doğumlu düz lise öğrencisiyim ygs 2 puanım 213 okul puanıyla birlikte 255 diyelim anestezi bölümüne vakıf üniversitelerinden dahi giremiyor muyum?

    • admin says:

     maalesef gelmez, en azından 290 civarında puan almanız lazımdı.

    • hakan says:

     merhaba İyi Günler benim sorum anestezi bölümünün gerektirdiği şartlar mesela arkadaşlar 94 doğumlu falna diyor ? anlamadım pek birşey yardımcı olursanız sevinirim

     • admin says:

      sml mezunu ve 94 doğumlu olmak gerekiyor, eğer sml mezunu değilsen kaç yaşında olduğun önemli değil ama çok fazla yere de yerleşemiyorsunuz kafkas, fırat üniversitesi gibi yerler olabiliyor. ygs 2’den en azından 380 civarında almak gerekiyor.

 2. serhat says:

  selam merhaba: ben sözel çıkışlı öğrenciyim ama isteğim anestezi bölümünü tercih etmek ama sorunum sözel olmam… ygs 2 puanım 240 civarında filan çıkıyor ama bazı üniversiteler kocaelide erzurumda kayseride ve buna benzer vs üniversiteler puanları 150 170 220 arasında ben bu tür okulları tercih etsem gitme şansım ne kadardır veya buralara gitme şansım varmıdır bilgilerinizi bekliyorum teşekkürlerr??

  • admin says:

   sanırım siz düz lise sözel mezunusunuz, bu yüzden bahsettiğiniz üniversiteleri kazanma şansınız sıfır. Sadece kafkas üniversitesi falan olabilir o da ygs 2 den 380 puan civarında istiyor.

 3. derya says:

  merhaba ben meslek lisesi yiyecek içecek mezunuyum 2010da mezun oldum bu sene sınava giricem acıbadem üniversitesinde anestezi bölümünü düşünüyorum fakat sayısal bilgim zayıf ygsde sözelden yapıcam . sınavda sayısal yapmadan özellikle acıbadem üniversitesi olmak üzere veya başka özel üniversiteye yerleşmem mümkün müdür ?

  • admin says:

   anestezi gibi bazı bölümlerde o sene mezun olma önceliği de var, ancak acıbadem gibi özel üniversitelerde paralı okuyacaksanız 300 puan yapmanız lazım. Sözelden ne kadar yaptığınızı bilmediğimden yeter yada eksik kalır diyemem ama gene de bildiğiniz kadarıyla sayısal yapın. Bilmiyorsanız ve güvenmiyorsanız sakın cevapları sıkmayın!

   • eda cevirci says:

    meraba ben endüstri meslek lisesi eletrik bölümü öğrencisiyim. bu sene sınava girecem sayısalcı olmama rağmen sayısalla pek alakam yok.anestezi okumak istiyorum kaç puan almam lazım öğrenebilirmiyim acaba o puanı aldıktan sonra istediğim özel üniversteye gidebilirmiyim? cewabınızı heyecanla bekliyorum şimdiden teşekkürler.

    • admin says:

     barajı geçince özel üniversitede okuyabiliyorsunuz gibi bir algı var ancak bu doğru değil, bu yüzden anestezi taban puanları yazısından 2 yıllık bu bölümü tek tek incelemenizi tavsiye ederiz, ygs 2’den takriben ne kadar puan alabilirsiniz?

 4. serhat says:

  slm ben sayısalcıyım ve düz lise mezunuyum ygs 2 puanım 370 anesteziye gitme ihtimalim var mı

  • admin says:

   en son kafkas kapattıydı ancak bu sene çok rağbet olabilir eğer puanınız o kadarsa başka tercihlerde yapmanız da fayda var.

 5. serhat says:

  evt o kadar başka hangi iki yıllık bölümler gelir yardımcı olursanız sevinirim

  • admin says:

   illa sağlık sektöründe mi okumak istiyorsunuz? bazı bölümlerden mesela mühendisliğe falan dgs ile geçiş yapılabiliyor eğer çok çalışırım derseniz o tarz bölümlere de bakmanızda fayda var, henüz süreç yeni başladı çok detaylı araştırın veyahut özellikleri yazın biz yardımcı olalım.

 6. Zeynep says:

  Selam,ben meslek liseside okuyorum.Anestezi okumak istiyorum ygs 2 puanım 160. Girme ihtimalım var mı ? Zonguldak üni.de ygs2 158den almıs geçen sene.Girme ihtimalim var mı?

  • admin says:

   karaelmas üniversitesi geçen sene 153 ile kapattı muhtemelen gelir ama çok rağbet var onu belirteyim, anestezinin öncelikleri olan şartları sağlıyor musunuz? 94 doğumlu olmalsınız mesela.

 7. serhat says:

  tamam saolun tercih döneminde tekrar dönerim size tsk

 8. suat says:

  slm ben düz lise de okuyorum ygs puanım hesaplarıma göre 250 veya 260 puan gelir tm bölümü okuyorum anastezi gelir mi ?

 9. özge says:

  merhaba.ben düz lise mezunuyum ygs 2 puanım 340 ygs 3 358 sağlık iki yıllık iş imkanı olan hangi bölümler gelebilir acaba yardımcı olursanız sevinirim

  bir şey daha sormak istiyorum vakıf üniversitelerinde anestezi bölümüne tam burslu olarak girme şansım var mı düz lise mezunu olarak

  • admin says:

   ilk sorunuza detaylı cevap vereceğim, ikinci sorunuza gelince genellikle şansınız yok gibi öncelik sml oralarda da böyle olunca sağlık meslek mezunları direkt dolduruyor kontenjanları.

 10. cenk says:

  mrb bana ortalama okul puanı ile birlikte 340-350 gibi bi puan gelecek bana gelir mi anestezi snadolu lisesi mezunuyum şimdiden teşekkürler
  bu arada ben sayısal mezunuyum buda ygs 2 puanı

  • admin says:

   muhtemelen gelmez zaten geçen sene 380 civarında kapattı devlet üniversiteleri, tabii özelleri düşünüyorsanız gelir, paralı okuma gibi niyetiniz var mı?

 11. nihat says:

  mrb. ben düz lise tm bölümündeyim. ygs-2 den 380 filan alıcam. okulun verdıgı puanla bırlıkte 420 flan yapıcak. kars kafkas unıversıtesı fılan alıyor galıba en cok yanı başka hangı unıversıtelerde boş kontenjan kalır bu turkıye genelınde cok azmı. birde vakıf unıversıtesıne gıtsem %50 fılan kaç para verıcem. bıraz karışık sorular sordum ama şimdiden tşk.ederim

  • admin says:

   aslında yukarıda yanıtladım bir kısmını ama kafkastan hariç alabilecek üniversiteleri yazıcam en kısa zamanda, ücret olarak da üniversiteye göre değişiyor bazı üniversitelerin yukarıda tam ücretlerini görebilirsiniz.

 12. dilan says:

  ben meslek lisesi mezunuyum 93 doğumluyum anestezi bölümünü çok istiyorum kontejanlarda az puanları da düşük sağlıkçılar yerleşirler tabiki öncelik onların ama sonçta katsayıkalktı nasıl bir sayısalcı hukuk seçebiliyıorsa bizim hakkımızı yiyabiliyorsa neden biz sağlık seçemiyoruz türkiyedeki eğitim sistemi berbat….bn eşit ağırlıkçıyım ygs 2 düşük geliyor fizik yapmadığım için özel ünv anesteziyi okursam ne kadar ücret alırlar..???

  • admin says:

   üniversitesine göre değişiyor ama senelik 10 bin lira civarında, ancak sınavsız geçişin kaldırılması düşüncenize pek katılmıyorum, neticede liseyi seçerken siz de sağlık mesleği seçebilirdiniz değil mi?

 13. ilknur says:

  Merhaba;
  Ben sağlık meslek lisesi tıbbi sekreterlik bölümünde okuyorum. ygs2 puanım 195 anestezi bölümüne gitme şansım nedir?
  (marmara üniversitesi:180, mersin üni.:120, acıbadem üniversitesi t.b: 108 ve istanbul bilim üni. t.b.:178 puanları ) veya bunlardan hariç gitme şansım varsa sizin bana önericeginiz üniversiteler neresi olabilir.
  Şimdiden cevap için teşekkür ederim.

  • admin says:

   Kusura bakmayın bir arkadaş daha sordu sml mezunuyum ancak farklı bölümde anesteziye gidebilir miyim, diye bu konuyla detaylı bir araştırma yaptıktan sonra bilgi vermek istiyorduk, o yüzden bekledi bu tarz sorular.

   Eğer alıyorsa tüm üniversitelere neredeyse girebilme şansınız var, tabii puanlar aşırı yükselmezse. Ancak sağlık meslek lisesinde de anestezi okuma şartı var gibi onu araştırıp buraya ekleyeceğiz.

 14. lab.. says:

  slm laboratuvar mezunuyum anestezıye geciş hakkım varmı? yok ıse bu bolume( ygs 2 puanım 185 ) girme ihtimalim %? sorumu neden cevaplamıyorsunuz bilgi eksikliğimi var sitenızın

  • admin says:

   sml’lerin anestezi bölümleri önceliği var yani sizin sınavsız geçiş hakkınız bulunmamakta, hal böyle olucna ygs 2 den en azından 300 civarında almak gerekiyordu o da ücretli üniversiteler için taban puandır.

 15. ece says:

  slm ben düz lise mezunuyum ygs 2 puanım okul puanı ile birlikte 330lu bişeyler gelicek özel ünvrstde aneztesi okumak istyrum %25 burs flan gelebilir mi acaba??

  • admin says:

   başkent üniversitesi gelebilir, diğerlerinin genelde yüzde 50 veya tam burslu seçenekleri var onlar da yüksek.

 16. esra says:

  merhaba. ben anadolu meslek lisesinde okuyorum bölümüm bilgisayar ama ben anestezi bölümü istiyorum okuduğum birçok sitede bizim gibilerin devlet üniversitelerine girmesi çok zormuş(imkansız)mış hatta sizce bilgisayarı sevmediğim halde bilgisayarmı okusam yoksa anestezinin gelmeyecegini bile bile anesteziyemi yönelsem şimdiden tşkürler:(

  • admin says:

   gelmeyeceğini bile bile yönelmenin size ne faydası olur ki? bence sevmiyorsanız paralı okuma imkanınız varsa öyle yapın yoksa gelecek sene sınava tekrardan hazırlanın.

 17. belinay says:

  mrb. ben meslek mezunuyum sayısal çıkışlıyım ama sml değilim. ygs2 : 330 gelecek büyük ihtimalle 2011 mezunuyum. anestezi bölümüne yerleşme ihtimalim ne? katsayı kalkması önceliği kaldırmıyor muydu ve de ayrıca. yani şu durumda puanı yüksek olan tercih yapacak anlamına gelmiyor mu?. sml mezunları hemşirelik ebelik gibi 4 yıllıkları dolduruyorlar. onlar bile dolmuyorken nasıl oluyor da anesteziyi %100 doldururlar diyebiliyorsunuz. şu durumda nasıl oluyorda anesteziye olmaz diyebilirsiniz ki. burada bilgi veriyorsunuz ne güzel fakat yanlış bir şey söylerseniz o kişinin vebalini yüklenmekte var sonunda. bilgileriniz ne kadar sağlam önemli olan da bu benim için en başta. ben bu sene ilk tercihlere yapacağim bu bölümü inşallah olur. bildiklerinizi paylaşacağinız için şimdiden tşkler. ii günler.

  • admin says:

   Dilerseniz marmara üniversitesi anestezi bölümüne bizzat giderek öğrenebilirsiniz kimleri aldığına dair, öncelik sağlık meslek liselerine aittir, eğer onlar haricinde yer kalırsa kontenjanlarda sizin gibi dışardan başvuranlar oluyor onlar arasından en iyi puana sahip olanlar yerleşiyor.

 18. aynur says:

  mrb.düz lise sayısal mezunuyum.ygs2 puanım 300 civarı gelicek.anestezi bölümü tercih edebilirmiyim.bu sene düz liselerin tercih yapabileceklerini düşünecek olursak.

  • admin says:

   devlet üniversiteleri olması çok düşük bir ihtimal, ama özellerde ücretli okumayı düşünür müsünüz?

 19. seda says:

  mrb.ben düz lise tm çıkışlılıyım.ygs2 ekli 250 civarı geliyor.özel üniversitede anastezi okuyablrmiyim burssuzda olabilir?

 20. seda says:

  mrb. ben düz lise tm çıkışlıyım. ygs2 puanım 250 civarı özel üniversite olurmu? bursszda olablr.teşkrler

 21. yahya says:

  slm ben düz lise sayısal bölümüyüm 280 civarında ygs 2 puanıyla anestezi özel ünüversitelere gidebilirmiyim yıllık ne kadar ücret ödemeyim ve hangi ünüverstelerde var şimdiden tşklr…!

  • admin says:

   gidemezsiniz, 100 bin lira verseniz de sıra size gelmeyecektir! Arkadaşlar sorunuzu sorarken daha evvel sorulmuş sorulara bakınız. hem düz lise mezunu iseniz hem de 300 puan altındaysanız boş yere heveslenmeyin başka bölümlere yönelin.

 22. damla says:

  merabalar ben düzlise sayısal öğrencisiyim ygs 2 puanım okul puanıyla birlikte 340 civarında gelicek.bu puanla adü anestezi ya da başkent tam burslu olur mu? eğer başkent olursa tam burslu oldğu için herhangi bir ücret ödememe gerek yok değl mi?

  • admin says:

   340 puan düz liseliler için anesteziye düşük bunu belirteyim, adü gibi batıda bulunan üniversite için hele ki aydın gibi bir yerde bulunuyorsa tahmini 430 civarı kapatabilir hatta sırf sml mezunu da alabilir. Başkent tam burslu olayını kazanırsanız tabii ki herhangi bir para ödemiyorsunuz ama işiniz çok ama çok zor.

 23. ebru says:

  ben düz lise mezunuyum.. ygs2 puanım188 sağlık bölümlerinden hangileri gelebilir..bide burslu falan yazılı ben onu anlamıyorum biz mi para vericez yoksa onlar mı ..tam burslu falan onları açıklarsanız sevinirim..

  • admin says:

   düz lise bölümü mezunuysanız ygs 2 puanınız 188 geldi peki okulla ne kadar? hiçbir yer gelmeyebilir. Tam burslunun olayı eğitim hayatı boyunca hiçbir ücret ödemiyorsunuz.

 24. schatz says:

  selamlar ben makina bölümü mezunuyum ama bölümümü sevmiyourm :d ben 2 yıllık bir okula gitsem bölgem adana dger illerde olabilir saglık sektöründe gidebilrmyiim itfayeci yada ambulans söförü olmak istemişimdir acaba olabilrmyiim okulları varmı varsa beni alırlarmı 2yılla gennellikle saglık sektöründe girmek isityorum yardımcı olan arkadaşllara simdiden tşkler ALLAH RAZI OLSN

  • admin says:

   bahsettiğiniz meslekler att olarak da geçebiliyor eğer sağlık sektöründe çalışmak ve düz lise mezunuysanız çok zor. Ancak parayla okumak isterseniz başkent üniversitesi gibi özel yerlerde okuyabilirsiniz.

   • schatz says:

    sen benm soruma cvp vermedinki kardeş ben meslek lisesi mezunuyum makina bölümünden mezunum endüstriyel kalıp ben att de okumak istiyorum ambulans söförü olmak istiyorum 2 yıllık sınavsz geçiş hakkımız var bu bölümleri secsem olmazmı onu demek istiyorum att secebilme gibi imkanım varmı ?
    varsa hangi att ler bana bi yardımcı olun size zahmet

   • mehmet tiryaki says:

    slm ben düz lise mezunuyum kıbrısta anestezi okumak istiyorum gelme imkanı ne kadar ve kaç puanla alıyor puanları göstermiyor bide rağbet varmı kıbrısa çünkü türkiyede baya vakıf üniversteleri var gelme imkanı varmı?

    • admin says:

     anestezi puanlarından tüm bölümleri detaylıca inceleyebilirsiniz, 233 ile kapatmış. Gelecek sene biraz daha kontenjan açılacağı düşünüyoruz bu yüzden bu puanlarda sapmalar hariç tutulursa düşecek. Rağbet var ancak ek kontenjan aşırı boş yer kaldı, çünkü halkımız o üniversitenin kıbrısta ve paralı olduğunu bilmiyordu. Vakıf üniversiteleri de maalesef epeycene yüksek kapatıyor. Belli yaştan sonra sizi bu alanda okumaya iten sebep nedir?

 25. akasya says:

  slm ben say. öğrencisiyim 94 doğumluyum ygs2 ham puanım 182 okul puanıyla240 civarı gelicek anestezi bölümlerine yerleşebilir miyim ?teşekkür edrim

  • admin says:

   sayısal derken düz lise mi? sanırım sağlık meslekte okumadın bu yüzden gelme ihtimali yok derecede az.

 26. evla says:

  selam ben düz lise mezunuyum.. ygs2 puanım okulla beraber 256, anestezi yazmak istiyorum.. acaba gelme durumu var mı.. simdiden teşekkürler..

 27. esra says:

  mrb ben düz lise mezunuyum ygs ikiden 177 puan aldım anestezinin özel okulunu okumam için yeterlimi lütfen yardımcı olun ücreti hiç önemli değil. yada başka iki yıllık sağlık bölümleri için yeterlimi yardımcı olun bana

  • admin says:

   okul puanıyla eğer 300ü bulmuyorsa yerleşmeniz çok zor, herkes sizin gibi düşündüğünden artık oralarda paralı olmasına rağmen çok yüksek kapatıyor. Ancak başka bölümlere bakabiliriz illa sağlık mı olacak?

 28. özge says:

  slm bn düzlise eşit ağırlık öğrencisiym anestezi okumak istiyorum ancak ygs 2 puanım 150 cvarında ama barajı geçtm sözel ve eşitağırlıkta okuldan puanın flnda gelicek acaba gitme şansım varmı trakya üniveristesi geçen yıl 170 ile almış gitme şansım varmı..şimdiden teşekkürler

  • admin says:

   170 gibi rakamların özel durumları var onlar okul puanıyla yerleşen sağlık meslek mezunları maalesef sizin gibi böyle bir hakkınız olmadığından yerleşmeniz mümkün değil.

 29. ümran says:

  slm bn ticaret meslek lisesinden bu yıl mezun olacağım.okul birinciliğim var.ygs 2 puanım okul puanıyla 292 geliyor.anestezi bölümünde okumak istiyorum.sizce gidebilme ihtimalim nedir?şimdiden tşkkürler.

 30. evrem says:

  slm bn meslek lisesinden mezun olacağım.ygs 2 puanım 263 geliyor.anestezi okumak istiyorum.acaba gidebilme ihtimalim nedir.şimdiden tşk..

  • admin says:

   sağlık meslek mezunu değilseniz gelme ihtimali imkansıza yakın başka bölümlere yönelmenizde yada yeniden hazırlanmanızda fayda var.

 31. Recep Espar says:

  slm ben düz lise çıkışlıyım bu sene 366 puan aldım ygs den 58 bn sıralamam ygs2 den anestezi istiyorum okul ile birlikte 416 gibi bişi gelir ama benm alandışı olduğu için bi 10 puan kırılır 406 gibi bişi kalcak elimde yani bu puanla türkiyedeki hangi üniversitede ücretsiz okuyabilirim devlet olur vakıf olursa tam burslu hangi üniversiteler gelme ihtimali var ona göre tercih yapmayı düşünüyorum şimdiden çok teşekkür ederm sayın adminim.

  • admin says:

   devlet olarak kafkas üniversitesi olabilir, vakıf üniversitelerinin tam bursluluları çok zor genellikle sml mezunları dolduruyor.

 32. hazal says:

  Arkadaslarn sordgu sorulari tekrar sormk istemyrm.. bnde duz lise ea cikislym 500.000deym okul puanimla brlkte 240 ygs2de ozellerin gelmeme ihtimalini anlamadm zten mslek cikislilar devlete gecis yapmiyor mu direk ?

  • admin says:

   özellerde sizin gibi düşünen arkadaşlar yerleşiyor tabii ki onların da belli kontenjanları olduğu için herkes giremiyor, puanına göre sıralama yapıyorlar. En azından 300 civarında puan alabilesiniz ki paralı okumaya hak kazanasınız. Bizim milletimizde yanlış bir kanı var, barajı aş parayı yatır özelde okursun maalesef işler böyle yürümüyor.

 33. şerife says:

  merhaba ben sözel öğrencisiym ygs 2 puanım okulla beraber 240 anestezi bölümüne yerleşebilirmiyim yada sağlık alanında iki yıllık hangi okıla girebilirm teşekürler

  • admin says:

   anesteziye yerleşemezsiniz başka bölümlere yönelsiniz iyi olur, att gibi sağlık sektörlerinin tamamına yakını sml mezunları dolduruyor.

 34. Özge says:

  ben ticaret meslek lisesi bilgisayar bölümüyüm yani sayısal ygs1 puanım 303 okul puanıyla ygs2 ham 225 okul puanım 70 ama alan dısı oldugu için sanırım yarı yarıya kırılıcak 250 240 civarında bişey olucak ygs 2 puanım ben saglık bölümünü çok istiyorum özel üniversitelere gidicem burslu zaten gelmiyorda diğer türlü hiç sansım yokmua acaba mesela ufuk üniversitesi tibbi görüntüleme teknilerliği ygs1 den 264 puanmıs anestezi olmayadabilir yani 2yıllık saglık bölümlerinden herhangi biride olur sizce hangi üniversitelerde sansım var ?? simdiden tesekkürler

  • admin says:

   dediğiniz gibi ufuk üniversitesi tıbbi görüntüleme teknikeri ygs 1 puan türünden 264 ile kapatmış eğer geçiyorsa gelir de paralı okuyacaksanız bu bölümü gerçekten istiyor musunuz? acıbadem de 269 ile kapatmış eğer puanınız tam 303 ise bunlar gelir de o kadar paraya değeceğini düşünüyor musunuz?

   • Özge says:

    evet çok istiyorum ama okul puanım 70 civarı bişey meslek lisesiyim ya bilgisayar bölümünü secersem tam 70 vericekler sanırım diger türlü 40 falan gelir diyolar ozaman 275 puan oluyo acıbadem istiyorum herhangi bi saglık bölümü farketmez ama anestezi öncelikli tabi onun dısında radyoloji tıbbi görüntüleme falanda olur tercihimde hangilerini yazayım basarı sıralamam ygs2 315.796 çok teşekkür ederim lütfen yardımcı olunda tercihlerimi sizin söylediğiniz doğrultuda yapayım

    • admin says:

     275 falan gelirse anesteziyi acıbadem gelmeyebilir, bu meslekler biraz insan gücü ister umarım bunun farkındasınızdır özellikle anestezide nöbetler falan boğmasın sizi? çoğu insan tıp fakültesini rüyalarında görür doktor olunca bu nasıl bir meslek diye kendilerini sorgularlar böyle yanlış tercih yapmayın. diğer bölümler tıbbi görüntüleme falan sanırım rahatlıkla gelir.

     • Özge says:

      teşşekür ederim gerçekten dediğinizi düşünücem hemen karar vermiyorum sadece bi fikrim olması açısından aslında çok haklısınız ama ben hep sevmişimdir istemişimdir sağlık bölümünü hemşire olmayı falan isterdim çocukluktan beri hakkımızda ne hayırlıysa o olur inşallah tercihlerde yazıcam bakalım inşallah hayırlısı olur allah razı olsun sizdende çok sağolun..:)

     • admin says:

      Umarım gönlünüze göre tercih yapar ileride pişmanlık duymadan sevdiğiniz bir mesleği yaparsınız, sorunuz olursa çekinmeden danışabilirsiniz.

     • Özge says:

      sizide çok rahatsız ettim ama son bi soru haliç üniversitesi hemşirelik 239la kapatmış ygs2den ve 80 kişilik kontenjanı var benim buna girmem için lysye girmeme gerek varmı eger yoksa bu bölüme girebilirm demi

     • admin says:

      dört yıllıklar için ygs şart ama hemşireliğe bakıp size söyleyim bazı bölümler hem lys hem de ygs ile alabiliyor.

 35. GAMZE says:

  MERABA BEN MESLEK LİSESİ COCUK GELISIMINDEN BU YIL MEZUN OLCAM YGS 2 250 BU BOLUMU YAZARSM BU PUANA GELIRMI_?MKÜ İSTYRM 161 PUANLA ALIO COK DUSUK BEN ORAYI TERCIH ETSM GELME IHTİMALİ NEDR*

  • admin says:

   gelme ihtimali yok. oranın önceliği sağlık meslek mezunu olduğundan sadece oradan mezunları alıyorlar.

 36. tülay says:

  ben düz lise mezunuyum ygs2 puanım 240 anestezi bölümünü okumak istiyorum tercih yapsam % de kac sansım var yerleşmek için yada özel üniversite tercih etsem gelebilir mi (sayısalcıyım) şimdiden teşekkür ederim.

 37. aslı says:

  ben düz lise ea bölümü mezunuyum ygs 1 ve ygs 2 den okul puanıyla beraber ortalama 250 260 puan oluyor ben sağlık bölümlernden anestezi radyoloji att fizyoterapi gibi bölümlerden herhangi bitanesi özel ve burssuz olarak herhangi bir üniversitenin gelme ihtimali nedir yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • admin says:

   ygs 2 puanınız çok düşük bu puanla pek sağlık bölümü geleceğini zannetmiyorum maalesef, paralı okumak isterseniz dahi en azından 300 civarında puanınız olmalı.

 38. abuzer says:

  sağlık astsubay okulu mezunuyum, ankara civarında anestezi okumak istiyorum. ygs’den okul puanı dahil 275 aldım, sonuçta bizm okulda sml, devlette okuyabilirmiyim????

 39. didem says:

  slm ben düz lise mezunuyum ygs 2 puanım 410 anestezi bölümü gelir mi

 40. harun says:

  mrb ben düz lisesi öğrencisiyim ygs 2 puanım 158 ama özel unide okumak istıyorummm aneztesi bölümü girebılırmıyım tam burslu
  girebıirsem de nereler var ve ucretını ogrenebılırmıyım???

 41. Vedat says:

  slm ben düz lise mezunuyum..vakıf üniversitelerinde ücretli anestezi okumam için ygs 2 den kaç puan almam lazım.?

 42. Burak says:

  Selam ben elektrik meslek mezunuyum ygs 2 230 puan gelme ihtimali varmı ?
  ayrıca bana okuldan puan gelirmi bu bölüm için

  • admin says:

   maalesef yok, anesteziye girebilmek için sml mezunu olmak öncelik getiriyor. elektirik mezunu olmanız anestezi için herhangi bir katkısı yok.

 43. ece says:

  mrba benim ygs 2 puanım ekli olarak 315 gelicek özelde paralı okuyabilrmym ?bide başkent üniverstesinn adanada da smyo var dye bakmştm doğru mu ?

  • admin says:

   evet başkentin adanada kampüsü var, hatta paralı olarak 315 ile okuma ihtimaliniz var. geçen sen yüzde 25 burlu kısmı 301 puanla kapatmış.

 44. merve says:

  mrb ben düz lise sözel bölümü mezunuyum, vakıf üniversitesinde sağlık bölümü okumak istiyorum, mümkün mü acaba?

  • admin says:

   tabii ki anestezi için mesela eğer ygs 2 bölümden yeterli puanı aldıysanız paralı olarak okuyabilirsiniz.

   • merve says:

    teşekkür ederim fizyoterapi ya da diyaliz okumak istiyorum..

    • admin says:

     fizyoterapi için gazikent gibi özel üniversiteleri tercih edebilirsiniz, aklınızda üniversite için şehir var mı?

     • merve says:

      daha araştırmadım ama başkent üniversitesini düşünüyorum..

     • admin says:

      başkent de olabilir ama hocaları araştırmanız daha iyi olur. bu arada gazikentte olmayabilir araştırıp tekrardan döneyim.

     • merve says:

      aslına bakarsanız hayırlısı ama hocasını düşünecek durumda değilim zaten ben devlete yatay geçiş yapmak için vakıfta okumak istiyorum, bu arada yatay geçişte 2. yarıyıl geçiş yapabilir miyim herhangi bi devlet üniversitesine, bi bilginiz var mı

     • admin says:

      herkes devlete geçiş yapmak için ilk sene özellere para verdiğini zannediyor bu yüzden yanlız değilsiniz ama bu çok hayalperestlik oluyor aklınızda olsun. tabii ki yatay geçişler hakkında bilgimiz var önlisans programı dediğimiz iki yıllıklarda yani anestezide dahil bir dönem okuduktan sonra başvurabilirsiniz. ama ortalamanız yüksek olmalı ve çok kontenjan açılmıyor.

     • merve says:

      çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için ama son bi soru daha, sizce fizyoterapiye mi gitmeliyim yoksa diyalize mi hangisini önerir siniz? anestezi de olabilir, hangisi sizce….

     • admin says:

      sizi tanımadan birşey söylemem ne kadar doğru olur sizce? sonuçta tercih sizin önceliklerinizin neler olduğunu baz alarak yapılır. mesela sağlık sektöründe çalışmak mı, yoksa ticaret yapmak mı sizi memnun eder?

 45. nur says:

  Merhaba ben akşam lisesine gidiyorum,seneye gireceğim ygsye ve acil tıp teknisyeni yani acil ilk yardım okumak istiyorum,2 yıllık.
  Öncelik sınavsız geçiş hakkıyla sağlık mesleklerin biliyorum ama çok istiyorum,acaba kaç puan yapmam gerekiyor? 9 eylül üni. istiyorum.
  Teşekkürler

  • admin says:

   geçen sene ilk ve acil yardım 319.107 ile kapatmış ama öncelik sml mezunlarının belki de sadece onlar da kontejanı doldurmuş olabilir.

 46. berat says:

  slm ben düz lise ögrencisiyim ygs 2 puanım 200 dogum tarihim 1994 bi yere yerlesebilişrmiyim 150 ye olan yerlere mesala okul puanıyla birlikte mi bu ünüversiteler

 47. resul says:

  slm ben meslek lisesindeyim barajı geçemedim anesteziye nasıl giderim . erzurum a.ünvr 149 la alıyor .

 48. Yasemin says:

  Mrh bir şey soracağım,bazı üniversitelerde taban puanlar düşük. Ygs 2 puanım taban puanı düşük olan yerlerden yüksek bu o üniversiteye girebilme olasılığını göstermez mi ?

  • admin says:

   orada bir yanlış anlaşılam var o çok düşük olan puanlar sml mezunlarının sınavsız geçiş haklarında kullanabileceği puanlar.

 49. osman talha says:

  slm ben anestezi bölümü okumak istiyorum 1991’liyim ygs puanım 135 ama paralı okumak istiyorum yardımcı olabilirmisiniz imam hatip mezunuyum

 50. nizamettin üvak says:

  Mrb Ben MesLek Lisesi Ögrencisiyim Eşit AgırLık SözeL Puanlarım Yüksek Ama Ygs 2 Puanımm 140 .s ÖzeL ÜniLerin GeLme Şansı Var mı?

 51. Büşra says:

  merhaba ben düz lise öğrencisiym okulla birlikte ygs 2 puanım 270 civarı geliyor özelde paralı okuma şansım nedir? teşekkür ederim

  • admin says:

   286 ile kapatmış en son kapatanlar ve muhtemelen çok rağbet olacağından puanlar artabilir başka bölüm düşünmez misiniz?

 52. sevgi says:

  slm bn de anestezi bölümünü okumayı çok isterim amaa ygs 2 puanım çook çook düşüük öğrenmek istediğim şu: sadece ygs 2 den mi alınıoo 2. sınava da hazırlanıcam TM den ya da sayısal bölümden yazılmıoo mu ?? puanımı yükseltmem için 2. sınavla 2. bi şans verilmioo mu ??

  • admin says:

   lys’den herhangi bir puan almanız anestezi bölümü gibi 2 yıllıklar için hiçbir işe yaramayacaktır.

 53. ercan says:

  ben bu sene ygs 2 den 254 puan aldım ve başkent üniversitesi ve yeni yüzyıl 286 ile kapatmış benim ise okul puanıyla birlikte 296 oluorr..bunlardan birine gitme şansım nee olabilirr??
  bu arada ben düz lise mezunuyum

 54. ercan says:

  paralı olduğundan haberim var cok teşekür ederim birazda olsa rahatladımm:-))

  çok teşekür ederim ben zaten başkenti düşünüyorumm inş oda gelirr:-)

  • admin says:

   unutmadan bazılarında burs seçeneği mevcut mesela başkent üniversitesinin yüzde 25 lik bölümü 286 ile kapatırken ufuk üniversitesi ise tam para istiyor bilginize 🙂

 55. ercan says:

  peki başka hangi üniversiteler gelebilir?*

 56. dlbrn says:

  Selam,

  Ben sayısalcıyım ve ham ygs-2 puanım 386. Ekli halde ise 434 civarı geliyor.Anesteziyi çok istiyorum.Gelme ihtimali ne kadar ?

  • admin says:

   merhaba, öncelikle sakin olun herkesin sorusuna tek tek cevap verebiliyoruz lakin her dakika internet başında olmadığımızdan anlık olamayabiliyor siz sayfayı takip edin yeter. sorunuza gelince, muhtemelen devlet üniversitelerinde de gelecek yerler olacaktır lakin bu 434 puan kırılmış haliyle birlikte mi?

 57. yusuf özdede says:

  slm ben düz lise mezuniyim matematik bölümü ikinci sınıfi bitirdim ayrıca tm çıkışliyim ygs 2 puanım okulla birlikte 250-260 civarı gelecek ben paralı anastezi okumak istiyorum acaba türkiyede özel ünv. lerde herhangi bir yer gelebirmi..şimdiden tşkler

  • admin says:

   nerede matematik okuyorsunuz da beğenmediniz? 260 gelecekse muhtemelen hiçbir özel üniversite gelmez geçen sene 286 civarındaydı bu sene çok rağbet olduğundan artabilir.

 58. sait says:

  merhabalar. ben bilişim meslek lisesindeyim bu sene ygs 2 den okulun vereceği puanla ortalama 276 filan olacak puanım bu puanla yerleşebilirmiyim. şimdiden teşekkürler..

 59. recep K says:

  slm ben düz lise çıkışlıyım adminim bu sene sınavdan 366 puan aldım geçen yıl okul bana 50 puan veriyordu 416 puan eder alan dışı yanılmıyorsam 10 puan kırılıyordu 406 puan bu puan anestezi hangi üniversiteler gelir bi de bir sorum daha olcak bu puanla siz olsanız hemşirelik mi okursunuz ege üni versitesi gibi bir yerde yoksa anestezi mi şimdiden teşekkür ederim.

  • admin says:

   daha evvel sorunuza yanıtladım ama sanırım yeterli olmadı, bu arada siz ikinci kere hazırlanıyorsunuz anlaşılan peki geçen sene tercih yaptınız mı? ege üniversitesinde hemşirelik mi anestezi mi diye bana sorarsan ben ikisini de okumak istemezdim bu tamamen kişisel tercihdir. ama hemşireliğin hep bayan mesleği olarak görüldüğünden ötürü orada okuyan bir erkekten çalışma şartlarını öğrenmek gerekir, neticede çok da zor olabilir.

 60. gökhan says:

  slm ben düz lise mmezunuyum puanım ygs2 230 paralı okumak istiyorum gelirmi biryerler

 61. eda taş says:

  düzliseden mezun oldum ve okul puanı ygs 2 den 330 aldım radyoloji gelir mi
  bilgiverirmisiniz…

  • admin says:

   özeller gelebilir bir de kafkas üniversitesi, seçuk üniversitesi ikinci öğretim gelebilir, ancak bu sene okul puanı değişecek o yüzden sapmalar olabilir.

 62. selçuk says:

  ya onlar sml için geçerliyse biz düz liselilerin işi ne ya onlar bizim bölümden tercih ediyorlarda biz edemiyecek miyiz… benim puanım 200.. ygs 2 den.. bu sene de puanları baya düşürürler diye tahmin ediyorum.. anestezide yer kalırsa ünv. lerde o zaman bize 2.tercihlerde yüksek puan mı belirliyorlar ne yani …
  vakıf ünv.lerine tercihler pek yapılmıyor diye biliyorum.. onlara da düz lise çıkışlılar yerleşiyor..

  • admin says:

   siz düz lise mezunları sağlık bölümleri haricinde başka bölümler neden tercih etmeyi düşünmezsiniz? normal şartlarda onlar sınavsız geçiş yaptıkları için çok rahat yerleşiyor tabii siz de ygs 2 den 300 civarında puan alın parasını verip özel üniversitelerde okuyabilirsiniz.

 63. sultan says:

  ben düz lise mezunuyum ygs 2 puanım 280 okul puanıyla 330 oluyor devlet üniversitelerinden birine gidebilir miym acaba

 64. kerim says:

  ben düz lise fen bölümü okuyorum ygs 2 294 puan ilk 135 bindeym anestezi bölümnü yazmayı düşnüyorum bu sene 2012 ygs sinde puanlar düştü bölmlerde taban puanlarını aşağı çekicek bn bu puanla anestezi bölümüne gideblr mym ?

 65. MusTaFa says:

  selam adminim ben düz lise çıkışlıyım okul puanıyla birlikte puanım 406 ediyor anesteziyi tercih etmek istiyorum ama bu kırılmamış puan halim kaç puan kırıldığını bilmiyorum puan kırıldıktan sonra herhangi bir devlet üniversitesinde anestezi kazanabilir miyim hangi üniversite gelme ihitmali yüksek şimdiden teşşekkür ederim…

  • admin says:

   Recep, kaçıncı kez aynı sorunuzu siz sorup biz cevaplayacağız bilemedim ama puanının kırılığ kırılmadığını biz buradan nasıl bilebiliriz sence? gelirse devlet üniversitelerinden kafkas üniversitesi falan gelebilir.

 66. bahar says:

  ygs 2 den 270 civarında puanım var düz lise mezunuyum aneztezi ya da radyoloji bölümünü devlet üniversitelerinde okuma şansım var mı yani tercih yapılabilir mi?**

 67. oğuzhan says:

  ben mesleki ve teknik eğitim mezunuyum ygs 2 puanım 230 bn özel anestezi bölümüne gtmek isityorum geçen sene bölüm dışına 60 puan vermişti gidebilirmyim sizce özel üniversiteye

 68. ebru says:

  mrba daha önce çok soruldu ama ben yine ögrenmek istedim.. düz lise mezunuyum sayısal bölümüm ygs 2 puanım 225 anestezi 2 yıllık okumak istiyorum ama devlet olmuyor özelde okuma şansımızz hiçç yok muu…. tşkkler

 69. ibrahım says:

  slm ben tm ciyım düz lise mezunuyum ygs iki puanım 150 .özel anestezi bölünü okuma şansım var mı?şimdiden tşk.

 70. çağrı says:

  mrb benim ygs 2 okul puanıyla birlikte 420 oluyor ama sıkıntı düz lise mezunuyum şansım var mı acaba…

 71. cansu says:

  iyi günler . bn imamhatip lisesinde okuyorum ama sağlık alanında istiyorum. anestezi istiyorum ama 4 yıllık yok galiba tam olarakta bilmiyorum hiç mi gitma şansım yok ..

  • admin says:

   4 yıllık anestezi yok, ygs 2 den 390 civarında alırsanız kafkas üniversitesi falan olabilir ama marmara falan hep sml mezunu alıyor.

 72. aslı says:

  mrb ben anadolu lisesinde okuyorum ygs2 puanım okul puanıyla birlikte 340 350 arasında gelecek 94 dogumluym anesteziyi cok istiyorum benim yerlesme şansım ne kadar acaba?

  • admin says:

   öncelik bildiğiniz üzere sağlık meslek mezunları o yüzden devlet üniversiteleri sizin için çok zor gözüküyor, ama özelde yüzde 25 burslu veya paralı okuyabilirsiniz. başka bölüm düşünmez misiniz?

 73. hasan says:

  düz lise say. çıkışlıyım ham puanım ygs2 253 paralı anestezi gelme ihtimali nedir ?

  • admin says:

   yok gibi, 285 civarında kapanmıştı bu sene çok düşeceğini zannetmiyoruz.

   • hasan says:

    285 civarı diyosun iyi güzel bende diyorum ki ham puanım okul puanım eklenmeden 253 diyorum okul puanıyla birlikte 0.12 katsayıyı göz önüne alırsak 301 filan yapıyor beni aydınlatırsan sevinirim. Aobp:83 bu arada

 74. özgür says:

  slm ben düz lise sözel çıkışlym anestezi bölümünü paralı olarak kesin bir şekilde bi üniversiteye yerleşmek için ygs2 den kaç puan almalyım şimdidn tşk

 75. melek says:

  meraba bn düz lise mezunuyum. anestezi özel e gidersem sonra iş bulma imkanı nasıl olur? hemen çalışabilir miyim (diyarbakırda)

  bir de KPSS si sadece bildiğimiz genel yetenek- genel kültür testi mi? kaç puan almam gerekiyo? şimdiden teşekrler..

  • admin says:

   özelde veya devlet okumak farklı değil eğer kpss’den yeterli puanı alırsanız sıkıntı yok yada özelde de çalışabilirsiniz. Kpss b diye bir sınav var önlisans mezunlarının girdiği çok zor olmuyor, bismil dh 90 ergani 89, hani ise 86 civarında kapatmış. Çok iyi puan almanız lazım.

 76. okan says:

  mrb, özel anestezi okumak istiyorum ve sözel cıkıslıyım ygs 2 ham puanım ise 233, gecen yıl okuldan aldıgım aobp puanım ise 73 civarında idi. cevabınızı bekliyorum. tesekkurler

  • admin says:

   birkaç özel üniversite gelebilir hangi şehiri düşünüyorsunuz ona göre yanıtlayalım? bu arada toplam puanınız 293 mü yoksa 233 artı 73 mü?

 77. Alperen says:

  Merhaba YGS 2 puanı 230 civarında.Acıbadem üniversitesi tam burslu 108 puan yazıyor.Bir çok özel üniversitede de böyle yazıyor.Yazan arkadaşlarda 300 aldım diyor ama okullar 250 puan istiyor peki bu puanlarla nasıl giremiyor ben onu anlamıyorum .Teşekkürler.

  • admin says:

   o bahsettiğiniz düşük puanlar sağlık meslek mezunları için, klavuza bakarsanız eğer onların yanında öncelik olarak sml mezunları yazar.

 78. fulya says:

  Merhaba: Ben düz lisede okuyrm 94 doğumluyum sayısalcıyım ve marmara üniversitesinde anestezi blümünü okumak istyrm taban puan 180 40 kişi alıyormuş benim bu üniversiteye kabul edilme oranım nedr acaba ygs 2 puanım:240 ??

  • admin says:

   maalesef hiçbir anestezi bölümü olmaz, o puanlar sağlık meslek mezunları için. puanların yanında dikkat edin öncelik koşulu olarak birşey geçer.

 79. Serif says:

  Slm ben duz lise cikisliyim ygs 2 ve 1 puanım 315 dir benim anestezi yada radyoloji okuma şansım ne kadar var .. Radyoloji icindee paralı üniversiteler var Mi varsa ne kadar burslu gelir bana şimdiden tesekurler

  • admin says:

   radyoloji bölümü ad değiştirdi tıbbi görüntüleme teknikleri adı altında geçiyor, ygs 1 den alıyor. geçen sene 316 ile kapatmış kafkas üniversitesi. başkent üniversitesi (ankara) shmyo yüzde 25 bursu 265 ile kapatmış, öncelik de yok rahatlıkla gelir. ufuk burssuz da gelir. başka bölüm düşünmüyor musunuz? illa sağlık mı olacak. bir de sizin bu puan okul punaıyla birlikte mi?

   • Serif says:

    Evet diploma puanı ile o kadar peki Kafkas devlet universitesidir demi ..

    • admin says:

     kafkas devlet üniversitesi, patoloji ise bitlis eren var 320 puan, ondokuz mayıs ikinci öğretim 315. illa Patoloji Laboratuvar Teknikleri mi istiyorsunuz? yoksa Tıbbi Görüntüleme Teknikleri düşünmez misiniz?

 80. fulya says:

  benm baktğm sitelerde koşul falan yazmıyordu, tercihlerimde ilk yazsam bile mi olmaz ? kıbrısta sağlık meslek lisesi yok bu yüzden düz lisede okudum??
  marmarada mı yoksa hiçbir üniversitede mi anesteziyi okuyamam?ayrıca yüksek yapanlara başka bölüm öneryrsunuz düşük yapanlarada giremezsiniz diyrsunuz orasını anlamadm?

  • admin says:

   sizin baktığınız siteler dandik, saçma bilgi veren siteler en güvenilir bilgiyi ösym kılavuzları yayınlayınca göreceksiniz. ister ilke ister sonuncu sıraya yazın ygs2 240 puanı ile anestezi bölümü gelmez. kıbrısta sağlık meslek lisesi olmaması ÖSYM’yi çok ilgilendirmez sanırım, siz kıbrısta mı yaşıyorsunuz? Marmarada zaten düz liseler okuyamıyor belli başlı yerlerde okuyabiliyorlar ancak sizin puanla herhangi bir anestezi gelmez.
   hangi yüksek puanlara ne önermişim mesela? o kısmı pek anlayamadım.

 81. yasemin says:

  Ben anadolu lisesindeyim yabancı dil okuyorum ama sağlık alanında meslek ıstıorum anestezi , hemşirelik att falan .. ygs 2 den 3oo ‘ e yakın bir puan alırsam yada yeterli br puan alırsam hç şansım yok mu yani sağlık meslekler nasıl olsa çok onlardan hç mi yer kalmaz , birde anadolu lisesinden mezun olmam avantaj sağlar mı , şimdiden tşkler

  • admin says:

   şansınız var ama özellerde falan parayla okuyabilirsiniz yada doğu bölgesinde yer alan kafkas üniversitesi gibi üniversitelere başvurabilirsiniz, ne zaman sınava gireceksiniz? bir de neden yabancı dil bölümünden mütercim tercümanlık falan düşünmüyorsunuz da, sağlık sektöründe çalışmak istiyorsunuz?

 82. sedat says:

  Selam YGS 2 Puanım 160 Düz Lise mezunuyum Ozel universite gelir mi ?

 83. gamze says:

  93 lym 350 puan aldm dz cıkıslıym hiçmisan sm yok yardım edn ltfn hemşirelik içinde biligi verirmsnz ygs 2 dn

  • admin says:

   bu 350 puan okul puansız mı? eğer öyleyse ve anestezi düşünüyorsanız özellerde okuyabilirsiniz ancak, hemşirelik de erzurum, bozok, çankırı karatekin, karabük, kafkas gibi yerler gelebilir. Ancak okul puanlarında değişiklik yapıldığından bu sene epeycene sapma olabilir.

 84. nursel says:

  selam ben şuanda üniversite okuyorum fakat değiştirmek istıyorum. ama düz lise çıkışlıyım anestezi ve acil tıp teknisyenliği düşünüyorum rahat ygs 2 den puan yaparım ve zonguldak karaelmas üni istiyorum girmem olanaklı mı ? ben meslek lisesine gore düz lıselerının girme ımkanının daha çok oldugunu duymuştumm??

  • admin says:

   maalesef zonguldak olmaz, orası sırf sml mezunları doldurmuş, başka yer düşünmüyor musunuz?

   • nursel says:

    2013 yılında grıp tercih yapıcam puanım ne olursa olsun giremem mi sağlık konusunda yazabileceğim bölüm var mı?? ve hangi iller olur ??

    • admin says:

     kars’ta anestezi okumak ister misiniz? bazı sağlık bölümleri mesela ilk ve acil yardım (paramedik) artık düz lise mezunlarını almayacak. ama tıbbi görüntüleme teknikleri (radyoloji) var olur mu? sorunuz geniş o yüzden biraz seçeneklerinizi daraltmanız lazım. Bir de sağlığı sırf iş imkanlarından ötürü mü istiyorsunuz? Nerede ne okuyorsunuz da memnun değilsiniz? mesela radyoterapi bölümünü düşünür müsünüz? http://bu3.net/bilgi/radyoterapi-bolumu-taban-puanlari.html

 85. nilgün says:

  ben lise son öğrencisiyim anestezi bölümünü istiyorum maalesef düz lise çıkışlı olduğum için yorumlara bakarak vakıf üniversitelerini tercih edemiyeceğim herhalde benim size sorum şu olacak kıbrıs üniversitesinin de yeni anestezi bölümü açılmış oralarada mı gitmek için sağlık çıkışlı olmak gerekli

  • admin says:

   oralarda zaten hep özel var, ve burslu kısımlarını dediğiniz gibi sağlık meslek mezunları doldurur. paralı okuyacaksanız türkiye’de okumak daha mantıklı, git gel yol parası derken size daha masraflı olabilir. bu arada kıbrısta hangi üniversite açmış?

 86. nursel says:

  ewet radyoloji olur radyoterapı olur . ben 9 eylulde işletme okuyorum memnun değlm. evet iş imkanları için istiyorum brazda kars 2 yıllık için çok uzak

  • admin says:

   9 eylül işletme türkçe mi? eğer öyleyse bırakın da ingilizceyse bırakmayın derim. bence siz bir an önce çalışmalara başlayın iyi bir puan alıp yerleşebildiğinizi gördünüz, tabi anestezi için uzak dediniz, ilk ve acil yardım da düz lise mezunlarını almıyor ama diğerlerini yazabileceğinizi biliyorsunuz. ama sağlık sektörünün ne kadar ağır olduğunu da göz önünde bulundurun ona göre taban puanlarını değil de çalışma şartlarını araştırın.

 87. Emircan says:

  Slm.Ben 94 doğumlu ticaret meslek lisesi öğrencisiyim ygs 2 puanım 160 okul başarı puanı ile 230 240 oluyo Mersin Anestezi olabilir mi ? Tşk şimdiden .

 88. gürhan says:

  merhaba ben duz lıse mezunuyum ve ygs 2 puanım 210 okul puanıyla 250 gelıyor. Tıbbi Laboratuvar Teknikleri okumak ıstıyorum, mesela ıst. bılım unuv.nde 248 puan olarak gozukuyor. bu bolume ılk tercıhlerde gıtme ımkanım varmıdır. ve ozellerdede saglık mesleklerının oncelıgı varmı ?

  • admin says:

   sağlık mesleklerin önceliği yok, ama bu sene okul puanları hesabı değişecek, çok sapma olmazsa paralı olarak okuyabilirsiniz. illa Tıbbi Laboratuvar Teknikleri mi okumak istiyorsunuz?

 89. aycan says:

  tcret meslek lisesiyim 240 puanım ygs 2 mersin anestezi gelir mi ? tşk ederim şimdiden

 90. Aslı says:

  Klay gelsn. komıgımı gitti ya. herkes size gelıp soruyo vs . sizde az cok kafanıza göre girersın yada giremezsin. puanların nasıl olucagı yada hangı universiteyı kımler terch edıcek vs kımse bılemez. belkı o bölumde acık olucak ve duz lıse mezunu bile özel anestezı girebilicek puanı dusuk olsa bile. kı cevremde böyle giren bile var. ve bence kımse LYS YGS sonucları gelmeden ıyı araştırmadan yorum yapmamalı.

  • admin says:

   komik olan nedir pardon? senelerdir her gelen soruyu cevaplamaya çalışıyoruz, sizin gibi atmıyoruz kafadan. Kafamıza göre yazdığımızı kim söyledi acaba? Ayrıca bize bilgi verenler daha önceki yerleştirdiğimiz arkadaşlar onlar bizi yönlendiriyor. Her sene sizin gibi birkaç çok bilmiş çıkar sorar “ağa siz müneccim misiniz de nereden biliyorsun kimin ne yazacağını” diye. Dediğim gibi kaç senedir üzerinde çıkarılmış istatistikler var, mesela bu sene daha özellerin puanları ufak da olsa artacak ama okul puanı kalkacağı için net söyleyemeyiz. Kaldı ki o kadar bilgisizsiniz ki anestezi bölümünün hangi puan türüyle aldığını hangi sınava girilmesi gerektiğini dahi bilmeden yazıyorsunuz. LYS’ye girmeye gerek yok mesela 🙂 neyse sorunuz varsa yazarsınız yoksa sorusu olan arkadaşları bekletmemek ve çakma maillerle yazmamanız için sizi kenara alalım, sınavdan sonra puanlar belli olunca bekleriz gene.

 91. zafer says:

  ben düz lise mezunuyum ygs 2 260 falan gelıyor istanbulda özel anestezi okuma sansım nedır kac puanla alıyor sımdıden teşekkür ederim.

 92. baransel çetin says:

  ya ben anadolu lisesi mezunuyum, ygs punım okul puanmla beraber 340 -350 olur anestezi istiyorum ama paralı olarak değil. bilgilendirirmisiniz ?

  • admin says:

   devlet üniversitesi düşünüyorsanız maalesef en azından 380 civarında almalıydınız, pek gelecek gibi durmuyor. başka bölüm düşünmez misiniz?

 93. yasin says:

  slm ben düz lise mezunuyum ygs 2 160 aldım bazı üniversteler erzurum ünivertesi mersin ünivertesi çok düşük alıyo bide yaş sınırı var mı ben 1989 lıyum girme ihtmalim varmı

 94. yeşim says:

  ben erciyes üniversitesi 3. sınıf matematik okuyorum. bu sene tekrar ygs e girdim ygs 2 puanım 250 civarımda. düz lisesi çıkışlıyım. ve aneztezi bölümünü düşünüyorum. bu bölüme girme şansım var mı?

  • admin says:

   maalesef gelmez, neden bırakmayı düşünüyorsunuz ki matematiği?

   • yesim says:

    neden gelmesin ki.yada bunun olmayacağını nereden biliyorsunuz. Aneztezi bilinmeyen bir bölüm. Marmara olmazsa, erciyes olabilir:) bu arada kendi bölümüm de iş olanakları yok. Kpss de 95 yapıpta atanamayan insanlar var.

    • admin says:

     anestezi bilinmeyen bir bölüm mü? şaka yapıyor olmalısınız 🙂 yüzlerce insan var parayla okumayı düşünüp sizden daha yüksek puan alan. siz bilirsiniz yazarsınız erciyesi bi bakmışınız gelmemiş 🙂 siz öğretmenlik mi okuyorsunuz?

 95. yesim says:

  önemli olan ne kadar puan aldığınız değil, nasıl tercih yaptığınızdır

  • admin says:

   pardon ama puan almadan nasıl tercih yapacaksınız? dalga mı geçiyorsunuz anlamıyorum ama çok biliyorsanız tercih yapar açıkta kalırsanız. hani 500 puan alsanız nereleri yazacağınız konusunda kararsız kalsanız anlarım da alt tarafı 250 puanını burada lafını yaptınız ama, ayıp yani.

 96. meltem says:

  merhaba bn kız teknk ve mslk lisesi çocuk gel mezunuyum okulda 4.yüm ygs bir puanım 240 ygs iki puanım ise 237. muhtemelen okuldan 56 57 gibi bi puan gelicek daha lys ye girmedm hangi sağlık bölümleri bana gelebilir örn. ATT- röntgen teknikerliği- anestezi vs hangileri gelebilir .ya da lys de kaç yapmam gerekiyo bi bilgi verirmisiniz .teşekkürler şimdiden.
  son bişe daha sölediğim bölümlerin vakıf olmasını istemiyorum devlete gidemezmiyim?

  • admin says:

   neden çocuk gelişimi düşünmüyorsunuz? öncelikle bahsettiğiniz bölümler 2 yıllık o yüzden lys’ye girmenize gerek yok. ayrıca o bölümlere öncelik sağlık meslek mezunları girdiği için (garanti meslek sahibi yaptıklarını düşünüyorlar) düz, ticaret, anadolu lisesi mezunlarına pek yer kalmıyor. Kalıyorsa da özellerde kalıyor. ancak 380 civarında alsanız belki kafkas falan gelebilirdi.

   • meltem says:

    Neden çocuk gelişimi düşünmüyorum? Çünkü liseye baslarken çocuktum ve beni bu liseye yönlendirdiler ilk başta bölümümü seviyordum ama staj yapmaya basladığımda istemediğimi anladım ama çok geçti sağlık mesleğe gitmek istedim ama bulunduğumuz şehirde olmadığı için ailem göndermedi bn de ısrar etmedm .Aslında çocuk gelişimi için olan puanım ekli 390 gibi sözel puanımla da dört yıllık ilahiyat vs gelebilir ama istemediğim meslekleri sırf geldiği için tercih etmek istemiyorum şu an ne yapıcamı bilemiyorum.bu arada çok teşekkür ederm cvp verdiğiniz için :)bn sağlık bölümleri istiyorum 2 yıllık olsa da ama gelmesi neredeyse imkansız olan .Seneye mi hazırlanmalıyım sizce ne yapmalıyım ?

    • admin says:

     lisede yaptığınız hatayı burada yapmamaya çalışmanız gayet güzel, çoğu insan sırf taban puanı veya iş olanaklarından ötürü üniversite tercihinde bulunuyor. Ama sağlık sektörünün size uygun olduğundan emin misiniz? İlla sağlık sektöründe çalışacağım diyorsanız ve düz lise olmanızdan ötürü aslında pek alternatifiniz olmayacak. Gelecek sene bekleseniz de çok yüksek puan yapıp en iyi çukurova (i.ö), dicle, kafkas üniversitesi gibi yerlere gidebilirsiniz. Tabii burada bir sene kaybetmiş olacaksınız ve tekrar çalışacağınızdan epeycene yıpranacaksınız vs. Maddi durumunuzu bilmiyorum ama ben olsam, 1 sene kaybedeceğime gider özelde okurum şimdiki puanımla daha sonrasında çalışma hayatına da 1 sene evvel başlıcağımdan (mezun olunca garanti meslek gibi birşey anestezi bölümü) o parayı da amorti etmiş olurum 🙂 Eğer mevzuata uygunsa bir diğer yapılabilecek ise, çocuk gelişimi yazıp 1 dönem okuyup anesteziye yatay geçiş yapmak ancak böyle bir hak var mı çukurova gibi iki bölümü de bulunduran üniversitelere sormak lazım. Tercih sizin ama sağlık sektörünü çok iyi araştırın, aynı hatayı tekrarlamayın.

 97. USTAD says:

  öyle ama radyolojıyı düz lise mezunları da gidiyor kimi üniversiteler şart koşmuyor.
  YGS 1 303, YGS 2 302 ham puan sıralamam 124 bin radyoloji mi yazayım yoksa anestezi mi?

  • admin says:

   doğru adü, akdeniz üniversitesi, uludağ üniversitesi gibi yerler şart koşmamış sizin okuldan ne kadar gelir?

 98. seda says:

  ben düz lise mezunuyum ve özelde anestezi okumak istiyorum ygs2 puanım okul punıyla birlikte 284 ankara başkent üniversitesi yüzde 25 burslu olarak gecen sene 286 ile kaptmş bu sene puanların düşecegi söyleniyor acaba girebilme şansım nedir acil cvp verirseniz sevinirim şimdiden tesekkürler.

  • admin says:

   puanların düşeceğini kim söylüyor? okul puanından düşecekse bile sizinki de azalacak neticede. tercih etmekte fayda var ama kesin gözüyle bakmayın. Çok rağbet var puanlar uçabilir.

 99. seda says:

  bir sorum daha olacaktı kat sayılar kaldırıldığı için artık sağlık meslek lisesiyle düz liseliler eşit haklaramı sahipler

 100. Özge says:

  okul puanlarında bi degisiklik olucakmıs ben ticaret meslek lisesinde okuyorum alan dışı 40 falan gelicekti şimdi kaç gelicek ya ???

  • admin says:

   şu an için tam olarak o konu hakkında bilgi sahibi değiliz, puanların katsayıları değişecek ama kaç puanla çarpılacak bilemiyoruz.

 101. Talat says:

  Ben anadolu lisesi mezunuyum ve ygs 2 puanım 392. okul puanıyla birlikte yaklaşık 439 civarı geliyor. Bir sene ile diğer sene birbirine uymuyor puanlar uçabiliyor. Anestezi veya radyoloji düşünüyorum. 4 yıllık mühendislik falan tutuyor ama okumak istemiyorum. Acaba bütün tercihleri anestezi yapsam girebilirmiyim? Yoksa birden patlayıp bütün üniversitelerin sml’ lilerle dolma ihtimali varmıdır? Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • admin says:

   en mantıklı yorum sizden geldi, aslında o kadar sml mezunu var ki bi bakarsınız att gibi anesteziye de sadece onlar girip 500 puan alsa dahi düz lise mezunu giremeyebilir gayet mantıklı. Sorunuza gelince mühendislik neden istemiyorsun araştırdın mı iyice? hani sağlık istemenin mantıklı bir tarafını göremiyorum açıkçası, parası iyi değil, nöbet var, insanlarla yüz yüzesin her an arbede çıkabilir ayrıca makamında yok vs. (bunlar benim görüşüm) ama sağlık alanında buluş yapacam veyahut insanlara yardım edecem dua alıcam dersiniz o da ayrı saygı duyarım. Bütün hepsini anestezi yazmak riskli ama muhtemelen gelir. Ben olsam son birkaç tercihimi ölü olmamak kaydıyla okuyabileceğim bölümler yazardım. Zaten çok anestezi yazamayacaksınız (o puanla özelde parayla okumak istediğinizi düşünmüyorum) o yüzden başka bölümlerde yazmakta fayda var.

   • Talat says:

    Aslında bakarsanız beni bu bölüme iten sebeplerden birisi çok fazla mühendis tanıdığım olması. Abim makina müh. bitirdi ve iş bulmak gerçekten zor. Biraz araştırma yaptım hangi bölümlerde iş bulma sıkıntısı az diye ve karşıma anestezi bölümü çıktı. Üşenmedim ve gittim hastahanelere anestezicilerle konuştum ve hepsi bana tavsiye etti diyebilirim. Riskli olduğunu biliyorum aslında lys ye de çalışıyorum. Mühendislikleri de tercih edicem ama açıkçası pek istemiyorum. Okuması ve iş bulması çok zor. Beni bu bölüme sevkeden başka bir sebep de kpss mevzusu. Kpss de kendime güveniyorum (yanlış anlaşılmasın) sml bitirenlerin önüne geçebileceğimi düşünüyorum. Osmangazi matematik bölümünü 3. sınıfta bırakıp anesteziye giden tanıdığım var bir de. O kişi geçen sene 33 binle üniversitesine 2. olarak girmiş. Benim sıralamam 37bin. Gelmezse ek kontenjan beklemeyi düşünüyorum. Ek kontenjanla şansımın baya arttığını söylediler. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. 🙂

 102. eda says:

  mrb ben 2008 sml lisesi ebelik mezunuyum.sınavsız geçiş yapmak istiyorum patoloji bölümü.mezunyet yılı önemliymiş yerleşmede.sizce yerleşebilirmiyim ?

  • admin says:

   patolojiden kastınız Patoloji Laboratuvar Teknikleri dimi? eğer öyleyse onlar dediğiniz gibi şu an 2012 mezunlarını alıcaklar ve 94 doğumlular öncelikli olacak. ebelik falan neden düşünmüyorsunuz? ayrıca sizin sınavsız geçiş hakkınız var mı?

   • eda says:

    var tabi siz bilmiosunuz sanırım pardon.cvp için tşk ler

    • admin says:

     sınavsız geçiş hakkınızın her bölüme olduğundan emin misiniz? bazı bölümlere illa sağlık meslekte o bölümü okumuş olanlar geçiş yapabiliyor. bu arada neden ebelik değil?

 103. sibel says:

  merhaba ben düz lise mezunuyum ygs 2 puanım 160 anesteziye gidebilirmiyim hiç aklımda yoktu bi arkadaşım aklıma soktu bana yardımcı olabilrmisiniz ve eşit ağırlık öğrencisiyim okul puanı ygs 2 ye ekleniyor mu ?

  • admin says:

   okul puanın eklenecek ondan sonraki puanla başvuru yapabilirsiniz ancak ygs 2 den en azından 380 toplam puanınız olursa devlet üniversitesi olabilir, tercih yaparak hayal kırıklığına uğramayın.

 104. vedat says:

  ya admin kardes ben ygs 1 210 ve ygs 2 240 ben ilerde rahat edebilcegim maası dolgun bir saglık bölümü istiyorum özel bi ünivesitede nasıl olur sizce olurmu bu puanla tsk ederim:)

  • admin says:

   valla eğer bu puanlar okul puanı eklenmiş haliyse ygs 2 241 ile acıbadem Patoloji Laboratuvar Teknikleri kapatmış. ama okul puanı da ekleyeceksek daha iyi yerler bakalım? tabii her bölümde rahat edebilir misiniz onu da garantisini veremem 😀

 105. büşra says:

  merhaba ben 94 doğumluyum ygs 2 puanım 280 okuldanda 40-50 arasında bi puan bekliyorum yani ortalama 320 olur anestezi yada radyoloji istiyorum marmarada azda olsa ikinci öğretimde kontenjan olabileceğini duydm yerleşebilirmiyim aydınlatırsanızz sevinirim 🙂

  • admin says:

   marmara üniversitesi tıbbi görüntüleme (radyoloji) i.ö 344 ile anestezi i.ö ise 293 kapatmış. Anlayacağınız size gelmez, ayrıca nereden duyuyorsunuz marmarada kontenjan olabileceğini falan 🙂 marmara üniversitesine rağbet çok fazla oralarda imkanı yok yer kalmaz. bu arada düz lise mezunuysanız doğum tarihinin pek önemi yok.

 106. büşra says:

  eee 293 ile kapattıysa neden olmuyoor :))

 107. büşra says:

  pofff 🙁 peki son sorum burslu gidebilirmiyim istanbulda bilginiz varmıı ?

 108. erdem says:

  okul puani ile birlikte 350 puanim var ygs 1 ve ygs2de gelmesi muhtemel aneztezi att ve radyoloji nereler siralamam 116bin yardmci olurmusun düz lise mezunuyum ????

  • admin says:

   düz lise mezunlarına att gelmiyor artık, anestezide devlet üniversitesi çok zor ama özel üniversitelerde kısmi burslu okuyabilirsiniz tabii o kadar puana parayla okumak isterseniz. radyolojiden başka bölüm düşünmüyor musunuz?

 109. Gönül Demirci says:

  Merhaba ben kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum.Doğum tarihim 1993. Okul puanım çok yüksek yalnız sınavda hiç beklediğim puanı alamadım.YGS 1, 2 puanım 160 yalnız sağlık alanında 2 yıllıkta olsa bi bölüme yerleşmek istiyorum. Küçük de olsa bir ihtimalim var mı yoksa seneye mi hazırlanimmmm 🙁 Cevaplarınızı bekliyorum lütfennnn 🙂

 110. elif says:

  ben anadolu lisesi öğrencisiyim ygs puanım 290dan daha yüksek. lysyle 350 gelir anestezi yazmak istiyorum lys ile alan yerler var mı? girme şansım var mı? cevap verirseniz sevinirim

  • admin says:

   anestezi bölümü 2 yıllık bu yüzden lys’ye girmenize gerek yok girseniz dahi ygs 2 puanınıza bir etkisi yok bu yüzden 290 ile ancak özel üniversitelerde paralı okuyabilirsiniz, bugün sınava girmiş miydiniz?

 111. cansu says:

  mrb ben anadolu lisesi mezunuyum bölümüm eşit ağırlık ygs 2 puanım 232 okul puanıyla 290 yapıyor anestezi bölümünü yazmak istiyorum acaba gelir mi ? bu arada boş yer kalmıyor demişsiniz 2011 ek tercihlere baktığımda boş kalan yerlerin olduğunu görüuyorumm ? ayrıca sml de okuyan arkadaşlarıma danıştım kontenjan mesela 30 sa yarısının direk geçişle olduğunu yarısının ygs ile aldığını söyledi sizce girme ihtimali var mı ?

  • admin says:

   2011 tercihlerinde anestezi bölümünde nereler var mesela boş kalan yer? bir de sml de okuyan arkadaşlarınız hangi üniversiteyi söylüyor o şekilde örnek verebilir misiniz? mesela marmara üniversitesine ygs puanıyla giren varmıymış düz lise mezunu olan? 290 ile vakıf üniversitelerinde ancak paralı okuyabilirsiniz böyle bir düşünceniz var mı?

 112. şeyma says:

  mrb ben düz liseyim yaşlı bakımı seçmek istiyorum yazsam gelir mi ?

  • admin says:

   gelebilir onda sml mezunlarının önceliği bulunmamaktadır. geçen sene haliç üniversitesi paralı kısmını dolduramadı bile.

 113. üşra says:

  ben fizyoterapist olmak istiyorum 2 yıllık akdeniz üniversitesi 245 puan gerekiyor benim okul puanıyla ygs 2 265 oluyor..sizce meslek liseleri doldururmu ben yerleşebilirmiyim bide başkent üniversitesi tam burslu 232 puan yazıyor oraya yerleşebilme sansım sizce nedir ? bu arada bn düz lise mezunuyum

  • admin says:

   maalesef orayı sağlık meslek liseliler dolduruyor, ancak fırat üniversitesi fizyoterapiye düz lise mezunları gidebilmiş onun puanı da 465.507. başkente de aynı şekilde yerleşemezsiniz.

 114. mustafa says:

  slm,düz lise sözelçıkışlıyım,ygs puanım 228.özel de okumak istiyorum,anastezi bölümünün gelme ihtimali varmı,üni hiç fark etmez.şimdiden çok saolun.

 115. deniz says:

  Niye bu kadar imkansız 1 kişi bile olsa yok mu düz liseden devlet ünvne yerleşen offff off

  • admin says:

   var, kim dedi imkansız diye? ama hangi üniversitelere var; kafkas üniversitesine mesela. ama marmara üniversitesine girmek isterseniz işte o imkansıza yakın 🙁

 116. USTAD says:

  arkadaslar kesın bılgı inönu unıversıtesı 30 ksılık ıdı 15 i okulu bıraktı sınıf 15 kısı ve duz lıse 4 kısı gecen senekı puanlar 332-354-365-356 arkadaslar olur ınan ben devlet memuruyum 2.unıversıte olarak ya bu bolum ya radyolojı ya anestezı yada fızyoterapı yazcam arkadalr ygs 2 124 bın 302 eklemelı 352 yaoıyor radyolojı banka gelır 353 de radyolojo ama ben fizyoterapı ıstıyım

 117. ümran says:

  mrb ben bu yıl ygs 2 den 138 yaptım acaba anestezı bolumune yerlesme sansım olrmu terch yapablrmıyım kız meslek mezunuyum özel unıverste okumak ıstıyorum bana acıl yaedımcı olrmusunuz lutfen

 118. ümran says:

  calısıyorum zaten ben sozlesmelı ogretmen olarak hazrlıksız grdım :(( ama acıbadem taban puan 131 dıyo bu nasıl oluyo en azndan barajı gecemedım terch yapılıyomu özellere sans ya olr belkı:D

  • admin says:

   o acıbademin 131 dediği taban puan sağlık meslek mezunları için geçerli sizin için değil, maalesef parayı veren düdüğü çalar olayı yok anestezi bölümü için hiçbir yere yerleşmeniz mümkün değil.

 119. canan says:

  slm şimdi anestezi okumak için 94lü olmak gerekio öncelikli olarak bu bnm kafama takıldı.bide özel bi üniversitede paralı okumak için en az 300 puan falan gbi bişe anladım dogrumu anladım bilmiorum ama puana bakmayan yerlernde oldugunu bilioyrdum yanılıyormuyum

  • admin says:

   birincisi 94 lü olup olmamak sağlık meslek lisesi mezunlarını alakadar eder eğer siz sml mezunu değilseniz sizinle ilgili değil o öncelik sağlayan birşey, ikincisi evet yanılıyorsunuz. Maalesef Türkiye’de özel üniversitelere karşı her barajı geçenin rahatlıkla parayla okuyabilecekmiş gibi bir algı mevcut ama doğru değil, eğer 300 civarında puan alamadıysanız milyoner olsanız bile kontenjan dolduysa yerleşemezsiniz.

 120. canan says:

  ben düz lise mezunuyum tm ögrencisiym ygs 2 puanım 158 cıvarı falan yanı bnm anestezi bölümüne gtmek için hiç bi şansım yok mu

 121. fatma says:

  slm ben kız meslek lisesi mezunuyum ygs 2 puanım 230 üniversitede anestezi bölümünü okumak istiyorum mersin üniversitesi en son 120 ile kapatmışş acaba bu sene benim gitme şansım var mııı ?

 122. Coşkun says:

  Meraba ben geçen sene sınava girip yerleştim şu anda lisans öğrencisiyim devam zorunlulugum yok ben ikinic bir üniversite olarak önlisans bölümlerinden geleceği olan bi bölüm okumak istiyorum. sağlık bölümlerini buldum puanları düşük görünce araştırdım meğersem sizin dediğiniz gibi sml ler öncelikliymiş. benim ygs2 puanım 220 civarında gelir ekli olarak. bu puanla bi ön lisans programına yerleşebilirmiyim. inşaat bölümü filan gelirmi anadoluda bi yerde ? Teşekkürler…

  • admin says:

   önlisans bölümü okuyabilme için lisans bölümünü bırakmanız gerektiğinin farkındasınız değil mi? ikinci üniversite olarak sadece açık öğretim okunabiliyor. lisansda ne okuyordunuz?

 123. muhammed says:

  slm düz lise sayısal çıksliyim ygs puanım 347 diploma puanı ile 392 oluyor anestezi bölümünü düşünüyorum yerleşme olasılığım var mi …öncelik meslek liseleri oldugü için tereddütteyim yerleşmem konusunda ..yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim..

  • admin says:

   392 ile bir aksilik çıkmazsa yerleşirsiniz ama yukarıdaki yorumlara bir göz atın nerelere yerleşip nerelere yerleşemeceğinizi yazmıştık.

 124. cemre says:

  atatrk üni.150 puanla kapatmış mesala.düz lise mezunuyum210 puanla yerleşemm mi?

 125. meltem says:

  tekrar merhaba 🙂 bn meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünden kpss ye başvurdum ama bazı arkadaşlarım kendi bölümlerinden değil de eşit ağırlık vs bölümlerden basvuru yapmışlar hangisi daha avantajlıdır ? bi de meslek lisesi olarak bnm ortaöğretim kpssden atanma şansımın diğerlerine göre biraz daha fazla olduğunu duymuştum bu ne kadar doğru. biraz bilgi verebilirmisiniz?teşekkür ederim şmdiden …

  • admin says:

   hoşgeldin 🙂 sen naptın lys’ye girmedin mi, önlisans kpss’si nereden çıktı? tercih yapacağınız alana göre atanma şansınız değilecek, mesela sen çocuk gelişimi bölümünü yazarsan diğerlerine göre daha şanslın.

 126. meltem says:

  🙂 🙂 basta sadece ygs den tercih yaparım diye düşünüp sadece ygs ye çalıştım lys ye girdim ama malum çalışmadım o yuzden lysden bişe beklemiyorum . bakalım klavuz açıklansın artk bakcaz bi çaresine de … şmdilik kpssye çalışıyorum nerden çıktı kpss bilmiyorum ama inş dediğiniz gibi kendi bölümümün avantajları olur .Bn biyerlere girene kadar sayfanızı bu gibi sorularla işgal edicem galiba k. bakmayın 🙂

 127. enes says:

  ben 11 sınıfım düz liseye gidiyorum anestezi bölümünü okumak istiyorum anestezi bölümünde sağlık liselerinden nasıl öncelik alabilirim puanım olabildiğince yükjsek olursa bir şansım olurmu cevaplarınızı bekliyorum

  • admin says:

   alamazsınız, böyle bir şansınız ancak sağlık meslek lisesine son sınıfta geçişle olur. puanınız olabildiğince yüksek olursa en azından doğuda bir devlet üniversitesini kazanabilirsiniz.

 128. esra says:

  meraba ben düz lise son sınıftayım anestezi bölümünü seçmek istiyorum puanları fazlasıyla düşük fakat sağlık meslek liselerinin bölümü doldurduğunu söylüyosunuz. benim şöyle bi sorum olucaktı kat sayı kalktığı için eşit olması gerekmez miydi yada sağlık meslek liselerindekilerden fazla puan yaparsak öncelik tanınır mı bize? bide devlet üniv yada özel üniv tam burslu okuyabilmek için okul puanıyla birlikte en az kaç puan yapılması gerekir yardımcı olursanız sevinirim teşekkrler 🙂

  • admin says:

   adı üstünde katsayı haksızlığı! kaldırıldı ancak sınavsız geçiş dediğim meslek liselerinden meslek yüksek okullarına geçiş kaldırılmadı. siz onlardan yüksek yapsanız bile onlar diploma puanıyla yerleşiyor. özel üniversitelerde tam burslu okuyan düz liseli şu ana kadar yok, olması da imkansız. ancak devlet üniversitesinde okumayı düşünürseniz ygs 2 den en azından 380 civarında okul puanıyla birlikte puan almanız lazım.

 129. funda says:

  ben meslek lise mezunuym.anestezi okumak istiyorm fakat size sorum şusiz diyorsunuz ki devlet ünivers okumak için 380 gerekiyor adnan menderes 249 kapatmış. ilk sml ler yerleşecek peki bizim girme ihtimalimiz yok mu yani

  • admin says:

   giremiyorsunuz ki adnan menderes üniversitesi o kadar düşükle kapatmış 🙂 normal şartlarda kafkas üniversitesinin puanından çok üzerinde olması lazım adü’nün ama değil işte. siz kaç aldınız? başka üniversite neden düşünmüyorsunuz?

 130. büşra says:

  mrb. yaşlı bakımında sınavsz geçiş hkkı yk demişssnz ama öyle değil. ösym de var grnyr

  • admin says:

   nerede var gösterir misiniz? kılavuzun yanında yerleştirme öncelikleri diye bir bölüm var orada ne şartı koymuş?

 131. büşraaa says:

  ben meslek liselern snvsz geçişle gireblckleri mesleklere baktım yaşlı bakımıda vardı içinde. inş yoktur . ben düz liseyim işime gelir. manisa 2.öğretim 224 . benim puanım 240 girebilirmym o zaman?

  • admin says:

   çok büyük puan değişikliği olmazsa girebilirsiniz tabii ki bu arada nereden baktınız bilmiyorum ama genel itibariyle internetteki bilgiler yalandır 🙂

 132. burcu says:

  mrb ya ben birşeyi öğrenmek istiyorum şimdi bazı bölümlüer 120 flan diyor benim ham ygs2 200 eğer oraya sağlık mesek lisesi yerleşse bile bnmki 120 nin bayağı biir üstünde neden giremiyorum? birde istediğim bölüm 120 ile alıyorsa ben ham 200 çekmişsem tercih yapsam hiç mi gelmez neden gelmez bu sistem nasıl işliyor aydınlatırsanız sevineceğim ..

 133. büşraaa says:

  peki teşekkür ederim:) bir şey dha soracağm. tıbbi sekreterlik ve dokümantasyon puanım 320 okul puanıyla. manisa 255 le almş ve burdr da baya düşük. bunlara grme şansm ne kdr

 134. büşraaa says:

  yaşlı bakımı kız meslekler için mi öncelikli

  • admin says:

   hayır, hayır, hayır, hayır, hayır, hayır, hayır, hayır nereden duyuyorsunuz bilmiyorum ama yaşlı bakımı için herhangi bir öncelik kılavuzlarda yer almıyor!

 135. sanem says:

  Anestezi bölümü için marmara ünisi bakımından alım için sağlık maslek liseli olmak zorunlu mu ?
  Birde ygs puanım okul puanı eklenmeden 330 anadolu lisesindeyim.

  • admin says:

   maalesef dediğiniz gibi, marmara üniversitesine yerleşebilmek için illa sml mezunu olmak lazım. neden sağlık bölümü istiyorsunuz ki?

 136. begüm says:

  merhaba bn düz lise mezunuyım bu yıl mezun oldum . sözel olduqum için ygs2 puanım 157 okul puanıyla beraber ancak 195 falan oluyo arkdsların dedqı qibi trakya,erzurum,znguldak,mersin,malatya gibi ünv. çok dusuk puanlrla alım yapıyor . ben çok ıstyorum sansım var mı ? sadece anestezıde değil diyalız odyometri att falnda yazıcam nolur sansın yok demeyın 🙂 cunku gercktn ıstyorum bunu ..
  pardon da 94 doqumla ne alaka onu anlymadım ?

  • admin says:

   arkadaşım el insaf o kadar düşük puanla tercih mi yapılır 🙁 anesteziye falan yerleşemezsiniz hemen bir alttaki yoruma bakın neden o puanların o kadar düşük aldığını anlarsınız, 94 puan sağlık meslek liseleriyle alakalı sizinle ilgisi yok 🙂

 137. ahmet says:

  acıbadem yada diğer özel üniversitelerin tam burslu puanları burssuzlardan daha düşük sizcede bi anormallik yok mu???
  bilgisi olanlar yardımcı olabilirlerse sevinirim..

 138. Güneş Güven says:

  Ben 2011 mezunuyum fakat bu sene tercih yapıcam. Düz lise sayısal çıkışlıyım ygs puanım 334 ve anestezi düşünüyorum. Ama acıbadem hakkında söyledikletriniz kafamı karıştırdı. Acaba kazanabilmem mümkün mü?

 139. Rüya says:

  1994 doğumlu düz lise mezunuyum ygs 2 puanım okul puanı ile birlikte 288 anestezi bölümüne girebilme ihtimalim nedir ?

 140. puceat says:

  merhaba ben düz lise tm çıkışlıyım. ygs 2 puanım 237 ve istanbulda özel bir üniversite de burs vs almadan anestezi okumak istiyorum. bu mümkün mü ?

 141. kübra says:

  anadolu imam hatip sayısal bölümü öğrencisiyim ygs 2 puanım 277 istanbulda bir anestezi bölümüne girebilirmiyim (özellerde ücret ödeyemem)

 142. alper says:

  merhaba ben ticaret meslek lisesi 2010 yılı mezunuyum ygs 2 puanım 247. aneztesi bölümü istiyorum acaba gelir mi bir üniversite

 143. Mert says:

  Mrb Hocam Ben 2011-2012 11. sınıfı düz lisede okuyorken 2012-2013 eğitim ve öğretim yılını yani 12.sınıfı Anadolu lisesinde okumuş olacam düzdü bu sene Anadolu oldu (BEN ŞİMDİ DÜZ MEZUNUMU OLACAM ANADOLUMU) bide hocam bölümüm SÖZEL hesaplamalarıma göre diploma puanımın 55 olacağını sanıyorum okul puan veriyomuş bu puanı neye göre veriyor söz edilen diploma puanımı oluyor bu okul puanı? Ayrıca Ben sağlık okumak istiyorum sağlık olsun hangi bölüm olursa olsun… devlet üniversitelerinden birinde okuyabilmem için ygs 2 den kaç puan almam gerekir ? yada sağlık okuyamassam siz bana hangi mesleği önerirsiniz hocam kalbim sağlık diyor lakin zihnim büyük bir karmaşa içerisinde görüş ve önerilerinizi en kısa sürede bekliyorum.

  • admin says:

   anadolu lisesi mezunu olacaksınızdır, lakin sağlık bölümü seçecekseniz bunun pek önemi yok. Bahsettiğin puan diploma puanı onunla birlikte sınavdan aldığın puan toplanır daha sonra yerleştirme sırasına girersiniz. En azından ilk 100 bin içerisinde olmak gerekiyor anestezi için mesela. Seni tanımadan bölüm önermek saçma olur, neden sağlık istiyorsun sırf iş imkanından dolayı mı? Ayrıca söylediğin laflar çok edepsizce takdir edersin herkesin sorusunu cevaplamaya çalışıyor sen gelecek seneden bahsediyorsun detaylı cevaplamak için es geçmiştim.

 144. kıvanç says:

  ygs 2 puanım 193 aneztesi istiyorum ama 87 dogumluyum bi sakıncası var mı azı ünv puanı cok dusuk neden acaba mesala marmara 180 mersin 120 erzurum 148 bunlar bana gelir mi

 145. Çağrı says:

  merhaba. 2011 düz lise mezunuyum. 2012 ygs2 puanım 225. Özel anestezi bölümüne gitmek istiyorum. Hangi üniversitelere gidebilirim ve ücretleri konusunda bi bilginiz var mı ?

 146. leyla says:

  merhaba ben anadolu lisesi mezunuyum 94 dogumluyum.ygs 2 puanım 294 puan ve anestezi bölümüne gitmek istiyorum,sansim nedir? sansımın oldugu,önerebileceginiz üniversiteler varsa bana bir kac tane yazabilir misiniz?

 147. tuba says:

  mrb ben düz lise mezunuyum önlisans tercih yapıcam ve ygs puanlarım 206 205 242 226 237 230 tercih olarak ilk sıraya tabu kadastro 2.anestezi 3.çocuk gelişimi 4.biyomedikal 5.inşaat tekn 6.gıda tekn. yzarak 30 tane puanıma yakın ünv yazdım sizce bana hangi bölüm gelebilir yardımcı olursanız çok mutlu olurum

  • admin says:

   sayısalcısınız peki bu bölümlerin hangisini gerçekten istiyorsunuz? bir defa tapu kadastro ve anestezi gibi kendi meslek liselerinin öğrencileri alan bölümler gelmez.

 148. selin says:

  meraba ben düz lise dilden mezunum ygs 2 puanım okul puanıyla birlikte 423 iki yıllık anestezi bölümüne yerleşme imkanım var mı sizce

 149. ayşenur says:

  ben anadolu lisesi mezunuyum ygs puanım 314 94 mezunuyum girebilme şansım nedir? ankaradan tercih yapıcam

  • admin says:

   devlet üniversiteleri gelmesi çok zor ama kısmi burslular gelebilir onlar da % 25 falan oluyor. ayrıca kaç doğumlu olduğunuz nereden tercih yapacağınız ancak sml mezunu olduğunda bir anlam ifade ediyor.

 150. tuanna says:

  admin mrb.ben sağlık meslek lisesi tıbbi sekreterlik mezunuyum.vakıf ünvlerinde anestezi bölümü sağlık cıkışlıların öncelikli hakkı var demissiniz fakat sağlık meslek lisesine bir sürü bölüm var.tıbbi sekretrlik,çevre sağlık teknisyeni vs olması farkedermi yda genel olark tüm sağlık cıkışlılar anestezi bölümünü öncelikli secme hakkına sahip mi?

  • admin says:

   sizin tıbbi dökümantasyon sekreterlik’e hakkınız var her bölümün kendi önlisans programına, anestezide normal mezun gibiymiş gibi hareket etmelisiniz.

 151. demir says:

  admin sen iyimisin herkesin kısmeti . eğer gerçekten olucaksa zaten olur.sen kalkmışsın burda herkese olmaz diyosun ve boşu boşuna insanı soğutuyosun.düz liseden geçen sene anesteziye giden arkadaşım çok oldu hem çok düşük puanlarla sen otur birz daha araştır istersen !

  • admin says:

   bana arkadaşınızın isim bilgilerini verebilir misiniz? boş boş, küstahça konuşmayın insanları umutlandırmayın. Yeter artık! bilir bilmez herkes bu ülkede konuşuyor. Anestezi bölümünde sağlık meslekler önceliklidir 380 civarında puan alan adam salak değil ya kafkas üniversitesine ancak gidebildi!

 152. sedats says:

  merhaba ben bu sene düz liseden mezun oldum acaba tıbbi dokümatasyon ve sekreterlik bölümüne gidenilirmiyim? ygs 4 puanım 246. kılavuza baktığımda aldığım puandan daha düşük yerler var sizce napabilirim bi yardımcı olursanız çok makbule geçicek

  • admin says:

   tıbbi dökümantasyon ygs 3 ile alıyor o puanınız kaç? bir de bu tarz sağlık meslek lisesi mezunları alındığı için gördüğünüz düşük puanlar o liselerin diploma puanları gibi, oralara girme şansınız çok düşük.

 153. yasemin says:

  ben ozel üniversitede anestezi bolumunu okumak ıstıyorum.ama ygs 2 puanım yok.ygs 3 le gırebılırmıyım.yardımcı olursanız sewınırım

 154. büşra says:

  merhaba admin ben atml bilişim 2011mezunuyum ama kendı dalımı ıstemıyorum ygs 2 puanım 239 2 yıllık özel üni düşünüyorum olur mu acaba bilgilendırırsenız sevınırım, ilk ve acıl yardım istiyorum

  • admin says:

   att teknikerliği bölümü artık düz lise mezunlarını almıyor, ama anestezi düşünürseniz paralı bir yer gelmesi muhtemel. neden başka bölüm düşünmüyorsunuz?

 155. önder yavuz says:

  merhaba ben endüstri meslek lisesi mezunuyum ygs 2 puanım 197 zonguldak geçen sene 153den kapatmış girme ihtimalim var mı

  • admin says:

   girme ihtimaliniz sıfır, oralara sadece sağlık meslek lisesi mezunları yerleşiyor. Ayrıca sitem etmenizde haklısınız çünkü biz bu işi sizden para alarak yapıyoruz ve tüm vaktimizi buna harcamak durumundayız, evet!

 156. buse says:

  hocam bir düz liseli olarak önlisans sağlık bölümlerini tercih etmek istiyorum ama neye göre tercih yapacığımı bilmiyorum.
  puanları göz ardı ederekmi yapmalıyım bana bir fikir verin ne olur 🙁

  • admin says:

   kaç puan aldınız, sıralamanız nedir? ygs 2 puan türüne göre yapacaksınız, nereleri istiyorsunuz özelde paralı okuma imkanınız var mı bunları da cevaplarsanız daha fazla yardımcı olalım.

 157. zehra says:

  mrb ben düz lise mezunuyum we ygs2 puanım 238 özel üniwersitelerin paralı bölümü gelir mi anestezi

  • admin says:

   yeni açılan üniversitelerden ötürü bu sene baya puan düşmesi bekleniyor geçen sene en son paralı bölümler 280 ile kapatmış muhtemelen size de gelebilir.

 158. özlem says:

  ben özel üniversitede anestezı ya da tıbbi laboratuvar teknıklerını okumak istiyorum ygs 2 puanım 211. ben bu puanla özel üniversitelerde okuyabılır mıyım? ben duz lıse mezunuyum.

 159. Şeyda says:

  ben düz lise tm mezunuyum.YGS VE LYS ye girdim.LYS de barajı geçemedim. YGS den tercih yapabilirmiyim acaba yapabilirsemde çıkma olasılığı var mı yoksa tercih yapmıcam bu sene.

 160. günay says:

  slm ben düz lise mezunuyum ygs barajı geçemedim okul puanıyla beraber barajı geçiorm ygs den herhangi 2 yıllık sağlık okulu okuyabilir miyim tercih yapabilir miyim ?

 161. salih says:

  slm ben düz lise öğrencisiyim ygs3 puanım 250 dir, acaba anesteziye gidebilirmiyim tm ciyim …….

  • admin says:

   ygs 2 puanıyla alım yapılıyor, o kaç? ygs 2 puanınızda 250 ise özellerde okuyabilme şansınız olabilir.

 162. gamze says:

  meraba benm ygs 2 puanm 217 anesteziyi çok istiyorum fakat olmaz gibi diğ mi.bir de bana önerebilceğinz geleceği parlak bölmler var mı.ygs 3 4 puanm 300 nerler olabilir.şimdiden teşekkrler.

  • admin says:

   özel üniversitede paralı düşünürseniz bence yeni açılan aydın üniversitesini düşünebilirsiniz belki gelebilir, ayrıca başarı sıralamanızı yazarsanız ve istediğiniz bölümü daha iyi yorum yapabilme şansına sahip oluruz.

 163. esin says:

  slm ben kız meslek lisesi mezunuyum şuan 2 yıllık bir bölümde okumaktayım ama ben anestezi okumak istiyorum bu yılki ygs 2 puanım 170’tir. Bu puanla nereler gelebilir ?

 164. murat says:

  slm benim ygs 2 puanım 355 uludağ anesteziye girebilirmiyim bilgi verirseniz sevinirim?
  birde radyolojide iş imkanı nedir ve uludağ radyolojiye gidebilirmiyim?

  • admin says:

   geçen sene puanı 327 gözüküyor siz de girebileceğinizi sanıyorsunuz ama öncelik sml mezunlarında, lakin oraya düz liseden hiç giren oldu mu bu bilgiye ulaşamadık isterseniz bir şansınızı deneyin.

 165. pınar says:

  s.a. ben okul puanıyla brlkte 344 aldm ygs 2den anestezi gelebilr mi sizce? geçn yıl 19 mayıs 344 uludağ 327 ile almş.. bu yıl dha da düşmesi grekmez mi çnkü dşük puanlar olsa da geçn yıla göre sıralamalar yüksek olyr da..?
  bide kılavuzdai i ve d harfleri ne oluyr anlayamadm..

 166. emre says:

  slm ben anadolu lisesi mezunuyum benim ygs 2 puanım okul puanıyla birlikte 334 devlet üniversitelerinde anestezi gelebilir mi ? ya da özellerde tam burslu gelebilir mi ?

  • admin says:

   özellerde tam bursluya sml mezunları yerleşiyor ancak tahminim belki kafkas üniversitesi ikinci öğretim gelebilir, çok istiyorsanız yazın.

 167. hacer says:

  mrb benim ygs 2 puanım 212 anaetezi bölümüne yerleşme olanağım nedir?

 168. başak says:

  iyi günler bn kız meslek lisesi mezunuyum ama anestezi, diyaliz gibi bi bölüm okumak istiyorum açık kontenjandan falan girebilirmiyim herhangibiryere

  • admin says:

   kaç puan aldınız? açık kontenjandan kastınız nedir? bu bölümlerde çok rekabet var ve hiç yer kalmıyor bilginize.

 169. mihriban says:

  mrba ygs 2 den 262 anestezi blümünü çok istiorum yerleşebilir miyim? devlet yad özel tam burslu

 170. buse says:

  mrb. bn düz liseye gdiyorm . seneye sınava giricem. sağlık meslek liselerinin geçiş hakkı dırek var. ama bizim hiç mi şansımz yok mesela puan 360 olsa giremezmıyım. ?
  ve 95 doğumluyum anestezi için yaş sınırım var ?

  • admin says:

   bu sene 360 ile kafkas ikinci öğretim tutar diye düşünüyorum, yaş sınırı düz liselerde yok. bu senekileri yerleştirelim seneye kontenjanlara göre tekrar konuşuruz (:

 171. havva says:

  benim ygs 2 puanım 206:(Düz lise çıkışlıyım. anestezi, patoloji, ağız ve diş sağlığı, odyemetri gibi bölümler yazdım. Gelmesi imkansız mı?Sadece devlet üniversitesine gidebilirim. Bunun yanında tm puanım da 235-239-245. Fakat tercih yapmadım.Sadece ygs ya da lys den mi tercih yapabiliyorum.Ben artık bu yıl iş bulabileceğim bir yere gitmek istiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim. Tm den de işletme, iktisad tutuyor fakat yazmadım.yazmalı mıyım sizce?

  • admin says:

   işletme iktisat nereler tutuyor? bilmediğiniz bölümleri yazmayın. o puanla bahsettiğiniz sağlık bölümleri gelmesi çok zor. tercihlerinizi tam olarak yazarsanız başarı sırasıyla daha fazla yardımcı olalım.

 172. Nur says:

  ben düz lise tm mezunuyum.YGS VE LYS ye girdim.LYS de barajı geçemedim. YGS den tercih yapabilirmiyim acaba herhangi bir bölüme yaparsamda çıkma olasılığı var mı yoksa tercih yapmıcam bu sene.ygs 179 , ygs2 180, ygs3 210, ygs4 209, ygs5 201, ygs6 192

  • admin says:

   bu puanlarla istemediğiniz bölüme gitmek durumunda kalırsınız, o yüzden benim şahsi fikrim kendinize güveniyorsanız bir sene daha hazırlanın.

 173. cemile says:

  ben düz lise mezunuyum ygs 1 ygs 2 250 ve ne olursa olsun sağlık bölümlerinden birini okumak istiyorum mesela odyometri perfüzyon teknikleri vb yerleşebilirniyim lütfen cevap yazın şimdiden teşkrler
  lütfen cevp yazın bekliyorum bıde geçen yıl en düşük nerler almış sağlık bölümlerinden kontenjan dolmayan yerler var mı

 174. ruken says:

  ben anadolu lisesi mezunuyum ygs iki puanım okul puanıyla birlikte 267 mersin üniversitesi anestezi bölümü gelebilir mi

 175. huseyin says:

  slm benim ygs 2 puanım 320 sıralama 165bin devlet üniv.anestezi veya radyoloji okuyabilirmiyim nolur yardımcı olun ona göre tercih yapcaam şimdiden teşekkürler.
  ayrıca andolu lisesi sayısal mezunuyum bi faydası olurmu?

  • admin says:

   anestezi yazın ama kafkas üniversitesi ikinci öğretim gelebilir belki, çok ümidiniz olmasın, radyolojiye de bakalım. anadolu lisesi mezunu olmanızın tam aksine zararı var, çünkü istediğiniz bölümlerde öncelik sağlık meslek liselerinde.

 176. KzbN says:

  Ben böyle sistemin içine ha.millet istediği tm bölümüne saldırsın ne de olsa katsayı kalktı.tm mezunları da kalsın öyle mal gibi.niye sml ye öncelik var.öyle iş mi olur ya.onlara da puan şartı koysunlar bizim bölümden tercih edeceklerse.lan ben neyse sakinim.

 177. halil Kartal says:

  mrb ben düz lise mezunuyum ygs2 puanım 270 anestezi bölümü gelirmi? şimdsiden teşşkrlerr bu arada özel veya devlet farketmez..

  • admin says:

   devlet üniversitesi gelmez ama özellerde yüzde 25 burslu gelme ihtimali var, hangi ili düşünüyorsunuz?

 178. mahsum says:

  mrb benim ygs2 puan 342 anestezi geliyormu bana

  • admin says:

   devlet üniversitelerinde kafkas ikinci öğretim gelebilir, veyahut özellerde parayla okursunuz ama puanınıza yazık. sıralamanız kaç?

   • aysenur says:

    merhaba anestezi bölünde hazırlık varmı ve ücrete tabimi yanı 3 yıl 10 mılyarmı ödememiz gerıkıyor tşkr edrm.

 179. clever says:

  benm ygs 2 puanm 204 herhangi bir sağlık bölümü gelir mi?

  • admin says:

   herhangi sağlık dediğiniz için diğerlerini araştırıyorum farkındaysanız sorunuz anestezi olsa direkt cevaplarım o da 204 ile hayır olur maalesef 🙁

 180. Ahmet says:

  Slm ben endüstri meslek lisesi mezunuyum ygs 2 puanım 265 tercih kılavuzuna baktığımızda çoğu devlet üniversitesi tutuyor acaba yanlış mi biliyorum bilgilendirebilirmisiniz

 181. DİLEK says:

  Merhaba ben kız meslek mezunuyum okul öncesi bölümü YGS 5 puanım ek puanla birlikte 323 hocalarım bana tutmaz dediler hiç bi şekilde tutma olasılıgı yokmu? başka bölümler önerdiler bana anestezi tıbbi sekreterlik tapu kadastro adalet falan bana anestezi ve tıbbi sekreterlik yakın geldi anesteziyi arastırdım YGS2 puanım228 tutma olasılıgı varmı bide araştırırken ESKİŞEHİR _ SOSYOLOJİ BÖLÜMÜ 15000 kişi alcakmış ve taban puanı yok bu bölümü tavsie edermisiniz bana iş imkanları falan nasıl? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM…

  • admin says:

   bahsettiğiniz bölümlerin hepsinin çalışma olanakları çok farklı, ne istediğinizi biliyor musunuz? ygs 2 puanınız çok düşük anestezi gelme olasılığı çok az.

 182. Fatih says:

  Merhabalar.Anestezi bölümü şu an 26 farklı yerde mevcut ve bu sende 6 yerde açılacak.Asıl sormak istediğim şu ki; bu 26 bölüm içinde 7 bölümde puanlar gereken puan türü için 195 altı puanla kapatmış.Sağlık meslek lisesi mezunları zaten sınavsız gidebiliyor galiba.Bu durumda düz lise mezunu bir öğrenci gereken puan türünde 195 altı bir puanla atanablir mi???

  • admin says:

   hocam o gördüğün düşük puanlar zaten sml mezunlarının diploma puanı yani türkiye derecesi yapsanız dahi giremiyorsunuz.

 183. şeyma says:

  ygs2:puan : 280 – sıralama : 265620
  mf3:puan 264 – sıralama :156597
  meslek lisesi mezunuyum.tercihlerimi sağlık bölümünden yana kullanmak istiyorum.sizce bu puanlarla anestezi bölümüne girebilir miyim? 2011 mezunuyum.devlet ve vakıf burslu olabilir. istanbul içi

  • admin says:

   devlet geçen sene 90 bin civarında kapandı, tam burslulara zaten sağlık meslekler yerleşiyor oraya girmeniz imkansız gibi. eğer paralı okumak isterseniz yada kısmi burslu ancak gelir.

 184. trkl says:

  merhaba ben meslek lisesi 2011 mezunuyum ygs2 puanım 220 anestezi bölümü yazsam gelir mi sizce herkez saglıkk yazmamı istıyor gelir dıyorlar ?

  • admin says:

   parayla okuyacaksanız gelir belki ama düşük ihtimal, neden herkesin istediğine göre hayatınızı şekillendiriyorsunuz?

 185. dilek says:

  ben kız meselk mezunuyum YGS2 PUANIM 228 BU PUANIM ANESTEZİ BÖLÜMÜNE YETER Mİ?

  • admin says:

   devlet üniversitelerine yetmez ancak özellerde parayla okuma şansınız olabilir ama bu da çok değil.

 186. müge says:

  mrb ben açıköğretim düz lise okuyorum seneye üniversite sınavına giricem, anestezi bölümünü çok istiyorum devlet üniversitelerine giremezmiyim hiç mi şansım yok, mesela 350 puan yapsam bile

  • admin says:

   350 yaparsanız muhtemelen kafkas üniversitesine yerleşebilirsiniz ancak karsta okumak ister misiniz? ayrıca seneye puanlar da değişir yeni de üniversite açılır merak etmeyin, takipte kalın (:

 187. Mesut B says:

  Üstad İnönü Üniversitesi Malatya Sağlık Hizmetleri Meslek Y.O. 158 puan diyor Erzurum Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Y.O. 148 puan diyor Benim puanım 216 düz lise mezunuyum gelmez mi anestezi teşekkürler .

  • admin says:

   yok gelmez ): çünkü o tarz düşük puanlara direkt sağlık meslek liseleri sınavsız geçişle giriyor.

 188. merve says:

  başkent üniversitesınde tam burslu anestezının puanı 221 iken %25 Burslusu 286 %25 Burslusunn puanı neden yuksek ?

  • admin says:

   burslu bölümlere genelde sml mezunları yerleştiğinden onlar da diploma notuyla yerleşiyorlar bu yüzden küçük puan oluşuyor, ancak kısmi burslulara düz liseliler gidebiliyor.

 189. songul doğan says:

  merhaba öncelikle kolay gelsin ben ticaret meslek lisesi mezunuyum daha önce önlisans bankacılık okudum şimdi tekrar ygs girdim ygs2 puanım 202 anestesi tıbbı laboratuar ilk yardım okumak istiyorum devlet üniversitelerinde okuma şansım nedir ve hangi üniversiteler gelebilir.özel üniversitelerde şansım nedir hangi üniversiteler gelebilir 1984 doğumluyum ilginize teşekkür ederim.

  • admin says:

   devlet üniversitelerinden hiçbiri gelmez anestezi ve ilk yardımda, özellerde de pek geleceğini sanmıyorum. bu bölümlerde öncelik sml mezunları o yüzden.

 190. eren says:

  meraba ben gecen sene duz lıse tm mezunuyum ygs2puanım 290 yenı acılan devlet unıversıtesıne gıdeblır mıyım

  • admin says:

   devlet üniversitelerinin taban puanının o kadar düşük açılacağını sanmıyoruz, hatta ikinci öğğretim kafkas bile zor gelir.

 191. niyazi kartal says:

  ben düz lise mezunuyum bu sene anestezi için yada tıbbi dökümasyon için başvursam gelme ihtimali ne? yada hangi üniversiteleri tercih vereyim gelebilir
  puanım ygs 2 196 ygs3 279

  • admin says:

   anestezi gelmez de, belki başkent tıbbi dökümantason sekreterlik %25 burslu gelebilir ama o da ufak ihtimal, illa devlet mi olacak?

 192. merve says:

  ben sağlık meslek lisesi laboratuvar teknisyenliği mezunuyum.. ygs puanm 220 okul puanyla 240 falan desek bunlardan birisinin gelme ihtimali var mıdr ? yani demek istediğim bu düşük puanlar sağlık mezunları için mi yoksa sağlık meslek lisesi anestezi mezunları için mi ?
  bu arada 92 doğumluyum.. 2010 mezunuyum..

  • admin says:

   düşük puanlar son dediğiniz gibi sml’lerin anestezi bölüm mezunları için, ama ilk ve acil yardım falan yazabiliyorsunuz düşünmez misiniz?

 193. esra says:

  ya mrb ben düz lise mezunuyum ygs1:202 ygs2:212 anestezi tibbi labaratuvar diyaliz odyometri ilk ve acil yardım bunlardan biri ankarada özel üni olmaz mı bütün hocalar olur dedi bide buraya sorym dedim şimdiden teşekkürler..

  • admin says:

   neden sağlık bölümü? ankarada olan başkent ve ufuk üniversitesi olabilir anestezi falan, sıralamanız kaç?

   • esra says:

    ya aslında kararsızım annem yakınımızda okusun istiyo bende öle istiyorum 700’lerde ygs de tmdede 350.00de karar veremiyorum bazıları sağlık iyi değil gecen gündüzün belli değil diyolar yani aydınlatırsanız çok mutlu olurum gerçekten

    • admin says:

     aynen o şekilde habire döner sermayen için nöbet tutacaksın, muhtemelen sağlıkçılardan başka arkadaşın olmayacak çünkü sen normal yaşamdan uzak yaşıcaksın ya uyuyor olacaksın ya da çalışıyor bu gibi şeyleri iyi bilmek gerekiyor, nereden esti sağlık, gerçekten istiyor musun?

     • esra says:

      gerçekten istiyomuyum bilmiyorum garanti bi meslek dedikleri için istiyorum yani sağlık mezunları işsiz kalmıyolar diyolar bide yaşadığım şehirde o yuzden yani çok istediğimden değil önerdiğiniz bi meslek war mı?

 194. selin says:

  ..mrb. ben 2011 sağlık meslek lisesi mezunuyum. alanım çevre sağlığı. ygs 2 puanım 224. bi de ek puanlı war o da 246. anestezi okumak istiyorum. hiç ümidim yok aslında. ama ben çok istiyorum. özelde değil dewlet üniwersitelerinde okumak istiyorum. olabilecek bi yer var mı ? çok araştırdım bazı ünilerin puanları çok düşük zonguldak 153 falan. bi de hepsi dışardan alıyo. 93 doğumluyum. çoğu şartlar uyuyor. sizce gidebilir miyim ??
  lütfen yardımcı olun.?

  • admin says:

   çok iyi araştıramamışınız, maalesef şartlarınız tutmuyor puanınız ancak özellerde paralı okumaya yeter o da bir ihtimal.

   • selin says:

    sağlık meslek lisesi çıkışlı olmam hiç bişey değiştirmez mi ? zonguldak malatya falan. ya da yeni açılan yerlerden hiç mi şansım yok.

    • admin says:

     sml mezunu olmak ancak o bölümün devamını okursanız bir anlam ifade ediyor yoksa siz de normal düz lise mezunu statüsündesiniz, yeni açılan yerlerin puanı baya yüksek olacak dediğim gibi paralı okuyabilirsiniz muhtemelen.

 195. duygu. says:

  merhaba düz lise mezunuyum özel üniversitelerden hemşirelik yada anestezi yazmayı düşünüyorum ygs 2 puanım 210 nereler olabilir?

  • admin says:

   anestezi ve hemşirelik çok zor ancak yeni açılan özel üniversiteleri deneyebilirsiniz, mesela acıbadem hemşirelik, fatih anestezi gibi. sıralamanız kaç?

 196. naz says:

  slm ben anadolu lise mezunuym. ygs1 308 ygs2 296 puan. sağlıkla ilgili bi bölüme gtmek istyrm. ama sağlık meslekler öncelikli. anesteziye gitme ihtimalim varmı vakıf yada devlette?

  • admin says:

   ygs 2 puanınız ancak özellerde kısmi burslu okumaya yeter, parayla okumayı planlıyor musunuz?

   • naz says:

    peki hangi üniversitelere gidebilirm kaç burslu gelir? kesin bu yıl gitmek istiyorum

    • admin says:

     istanbul medipol var, %50 burslu. istanbul aydın üniversitesi %25 burslu ve ikinci öğretim var. hepsini yazacaksan ona göre sıralama yapalım.

 197. şadiye says:

  yukarıdaki yaptıgınız yorumları ve cevapları okudum ben lise 4 e geçtim sayısal ögrencisiyim düz lise ama kesinlikle anestezi bölümünü istiyorum kendimede çok güveniyorum eger 420 gini bir puan alırsam üniverstelerden birine yerleşebilirmiyim seneye saglık meslek liseleri oldugu için korkuyorum ama o puanlada ösm açıkta bırakmaz diye düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim biran önce karar vermem gerkiyor

 198. ipek says:

  slm ben ticaret meslek lisesi bilgisayar bölümü meznuyum ygs 2 puanım 201 anestezi yada başka sağlık bölümü istyrum girme sansım ne ? takya ünideki bölüm puanı 173 . çanakkaleliyim sağlık ile ilgili yeni bölümler açlmıdı onlarta girme sansım varmıdır ? açılan bölümler elektronöfüzyoloji,perfüzyon teknisyenliği,tibbi görüntüleme teknikeliği (i.ö)
  bu arada 94 doğumluyum bu yıl mezun oldm 🙂

  • admin says:

   bu tarz bölümlere öncelik sağlık meslek liseleri girdiği için çanakkalede çok rağbet olduğundan o puanla maalesef sizin yerleşmeniz imkansıza yakın. yeni açılan bölümlerinde taban puanları baya yüksek olacaktır.

 199. veysi says:

  mrb ben düz lise mezunuyum ve geçen sene mezun oldum ygs 2 puanım 315 sizce devlet üniversiteleri gelmez mi acil.. ?

  • admin says:

   çok zor en son geçen sene 380 civarında aldı 65 puan kadar düşer mi bilemiyoruz ama sıralamanız da önemli ilk 100 binde misiniz?

 200. aakın says:

  hocam mrb ben sayisal cikisli anadolu lisesi mznum.93 dogumluyum ygs2 puanim400

  anestezi de devlet universteleri gelirmi.bide bir sorum daha olacak.2yil okuduktan sonra ne yapiliyor yani meslegemi basliyorum yoksa dahami okumak gerekiyor . maas olarakta bilgilendirirsen sevinirim tsk.

  • admin says:

   kaç doğumlu olduğunuz pek önemli değil ama sizin puana dicle veya fırat üniversitesi dahi gelebilir, kaçıncı oldunuz? 2 yıl bitti mi çalışma hayatına ya özelde başlarsınız yada kpss girer atanmaya bakarsınız ancak öyle üstüne devam edeyim de uzman olayım diye bir olayı yok.

 201. emir says:

  ygs 2 313 puan düz lise mezunuyum anestezi gelirmi admin hangi üniversiteyi yazim ..

  • admin says:

   puanınınız 295 mi 313 mü? iki yorum girmişiniz farklı isimlerle algılamakta güçlük çekiyoruz maalesef. özellerde kısmı burslu gelebilir ancak devlet üniversiteleri gelmez.

 202. aysenur says:

  merhaba bu yerleştirme önceliklerinde mesela yazıyo 11,2,İ,93 ne demek bu ya anlamıyorum veya 09,4,D,91 alım önceliği ne yani ben 92liyim almıyomu yanı beni yerleşemezmiyim lütfen cvp vern.

 203. müge duran says:

  düz lise mezunuyum. YGS-2 puanım 290 marmara anestezi istiyorum. girme olasılığım nedir tercih yapmalı mıyım?

 204. mustafa ünal says:

  merhaba ben meslek lisesi mezunuyum ama sağlık meslek değil.devlet üniversitelerinde ilk ve acil yardım için şansımız yok bunu biliyoruz.ancak istanbulda yaşıyorum istanbuldaki yeniyüzyıl, haliç , gelişim , nişantaşı ,bilim ve acıbadem üniversitelerinden birine yerleşmemiz mümkünmüdür birde sizin düşüncenizi almak istiyorum.tercih danışmanları kontenjanlar boş kalıyor sml mezunları tercih etse bile dolmaz diyorlar sizce ?
  ygs2 puanım 235

  • admin says:

   kim onlar? böyle cahilleri ifşa etmek lazım. puanınız fena değil size de özel bir yer gelecektir illa ki ama kontenjanlar dolacaktır, şurada ne kadar çok insan anestezi yazacak tahmin bile edemezsiniz. bu arada yeni yüzyıl bile att için öncelik koşuyor biliyorsunuz dimi?

   • mustafa ünal says:

    bu kadar anesteziye talep olmasının sebebi nedir dahamı rahat yerleşiyorlar yada koşul mu yok.

    • admin says:

     şu aralar çıkar çıkmaz iş bulabildikleri için, ama bundan 2 sene sonra muhtemelen öğretmenlik gibi yığılma olacak o zaman göreceğiz buradaki bu kadar insanı. neden yazdım istemiyordum falan diyecekler, o yüzden iyi araştırın nedir ne değildir çalışma şartları nelerdir toplamda kaç mezun verecek vs. Türkiye’nin bu kadar anestezi teknikerine ihtiyacı var mı gibi.

 205. merve says:

  merhaba ben düz lisede tmye gdiyorum. Ama Att okumak istiyorum.. Att bölümleri tm okuyanlada alıyolar mı ? yani mf mi olmak gerekiyor ?

 206. cem says:

  merhaba ben meslek lisesinden mezunum yqs2 puanım 160 anestezi bölümüne qidebilme ihtimalim nedir en düşün 120 puan var tercih etsem qelirmi ? yardımcı olursanz sevinirim Tşkklr…

 207. muzaffer says:

  mrb bn düz lise mezunuyum ygs2 puanım 250 anaztezi okumak istıyorum herhangi bi ünıversiteye girebilirmiyim, bide hangi üniversiteler daha çok normal lıseleri alıyor bi bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim…

  • admin says:

   belki özellerde parayla okuyabilirsiniz geçen sene 280 ile kapattı ancak bu sene epey düşer diye bekliyoruz, kıbrısta da açıldı bu bölüm okumayı düşünür müsünüz?

 208. tuba says:

  slm ben bu yıl kız meslek lisesi çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünden mezun oldum ygs2 puanım 237 ve anestezi bölümünü tercih etmek istiyorum gelir mi yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekürler…

 209. angel says:

  slm ben kolej mezunuyum yg2 puanım 220 özel üni.de anestezi okumak istiyorum. gelir mi? gelirse hangi üniler gelir? ist.dakilerin hepsini yazdım. .

 210. tolga3434 says:

  mrb.ben düz lise sayısal mezunuym bu sene sıralamam 94.000 ygs 2 için konusuyorum puanda 373 kusur bn hemşirelikleri hep yazdımda bu bölum de sağlık meslek lıselerının öncelıgı yok dımı yani ?

 211. mete says:

  hocam ben barajın altında kaldım özel unuwersıteye qtmek ıstıyorum 2 yıllık saglık bölumunu ısıtoyorum aılemle anlastık özele qnderıcekler ama benden ne kadar yıllık para qttıqını soruyorlar bende bılmıyorum özelı tercıh etsem qelırmı bıde yıllık ne kadar qider para ?

 212. sümeyye says:

  mrba hocm ben düz liseden bu yıl mezun oldum 94.lyüm att okumak istiyorum ygs-2 puanım 229.985 geçen yıl sivas ünv bu puanla kapatmış benm gitme olanagım varmı yok mu ne yapayım sizce ? şimdiden çok teşekkür ederim 🙂

 213. seda says:

  benim ygs 2 puanım 273 sıralamam 290.000 ve ben düz lise mezunuyum üniversielerde yeni açılan fizyoterapi perfüzyon ilk ve acil yardım tıbbi görüntüleme teknikleri gibi bölümler yazmayı düşünüyorum acaba devlette bu üni.leri yazmam boşa yapılmış birşeymi olur küçükte olsa bir ihtimal varmı bu konu hakkında kimse kesin bişey söylemiyo bilgilendirirseniz sevinirim bide özelde anestezi yazcam özelde okumaya değer anesteziden başka 2yıllık hangi sağlık bölümlerini önerirsiniz

  • admin says:

   devlet derken batıdaki üniversiteleri yazarsanız mesela çanakkaler perfüzyon gibi buralar baya yüksek kapatacaktır ve bu da boşa yapılmış tercih olur, açıkçası sizi tanımadan bölüm öneremiyoruz, 2 yıllık sağlık birçok bölüm var radyoterapi, diyaliz vb. hanginleri düşünürsünüz?

 214. tolga3434 says:

  kendimden biraz ust sıralarla basladım izmir dokuz eylul ege trakya felan sonra bursa kocaeli antalya vs vs dusurdum 143.000 e kadar yazdım işte

  • admin says:

   yeni açılan üniversitelerden ötürü 90 bin civarlarında olan yerler gelebilir. hepsini hemşirelik mi yazdın?

 215. ayşe says:

  merhabalar ygs 2 puanım 450 dicle üni düşünüyorum gelme ihtimali nedir acaba?tercih yazarken nelere dikkat etmeliyim?

  • admin says:

   illa dicleyi istiyorsanız ilk sıraya onu yazın daha sonra da yakın yer olarak fıratı falan yazabilirsiniz, olmadı diyelim başka nereleri yazacaksınız?

 216. uykusuzkurbaga says:

  Merhaba. Size ileteceğim sorum çok ilgili ve alakalı olmayabilir bu tercih sürecinde. Ancak ilgi gösterirseniz beni tebessüm ettirirsiniz. Şimdiden ilginiz ve alakanız için teşekkür ederim. 2002 yılı Sağlık Meslek Lisesi Tıbbi Sekreterlik, 2005 yılı SHMYO Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümleri mezunuyum. 1984 doğumluyum. Pek revaçta olan Anestezi bölümü okumak istiyorum. (malum kendi bölümümden atanamamam ve iş imkanlarının daha fazla olması sebebiyle) Ne yapmamı önerirsiniz ? Acaba çok mu geç kaldık ? 🙂

  • admin says:

   sınava girdiniz bu sene tercih mi yapacaksınız? yoksa gelecek sene mi bilgi istiyorsunuz? şöyle söyleyelim ygs 2 en azından devlet için 380, özelde paralı okumak için 290 gerekiyordu ama bu sene açılan kontenjanlardan ötürü puanlar fazlasıyla düşmesi bekleniyor. bu arada çok sayıda arkadaş tıbbi dokümantasyon sekreterlik de istiyor, gerçekten atanma durumu dediğiniz gibiyse arkadaşları yönlendirmeyelim?

   • uykusuzkurbaga says:

    Sayın Admin; sınava girmedim, bu sene itibariyle girmek niyetindeyim. Bilgi sahibi olmadığım için umarsızca her söylenene kulak açıyorum. Bu atanamama durumu hem atama puanının 85 ve üzeri olması hemde Lise alımları her zaman Önlisans alımlarından fazla olmuştur. Haziran ayında yapılan son alımda taban puan 74’e kadar inmişti. Küçük bir anı: Okul müdürümüz liseden mezun olacağımız zaman mutlaka Üniversite okuyun çünkü AB süreci nedeniyle Devlet artık lise mezunu almayacak, açıkta kalmayasınız diye bir ifadede bulunmuştu. Bilseydim, tahmin edebilseydim üniversiteden mezun olmadan kpss’ye girer atamadan sonra okurdum. Yıl 2012 hala böyle bir karar alınmış değil. (alınsın yada alınmasın kaygısında değilim) İfade etmek istediğim güven duygusu ve bir planlamaya sahip olamadığımız için zaman neyi getirecek insan tahmin edemiyor. Kimsenin bahtını kapatmak istemem. Bu bir vebaldir. Bu nedenle ”yönlendirin” yada ”yönlendirmeyin” gibi bir yaklaşım sergileyemem. Tabi insan eksikliği önce kendisinde aramalı. Lakin kendi başımdan geçenleri ifade ediyorum. 2009 yılı idi galiba. Lise mezunlarından 830 kişi, Önlisans mezunlarından 19 kişi alım yapılmıştı. Son 1 senedir alımlar fazlasıyla artmış durumda. Umarım hoşgörürsünüz. Galiba herşey nasip dairesinde cereyan ediyor.

    • admin says:

     öncelikle paylamış olduğunuz anektod için teşekkürler, herkes umarım okur. sizinde dediğiniz gibi bazı şeyler kısmetten öteye gitmiyor herkes elinden geldiğince yapmaya çalışmalı. burada kimseyi yönlendirmiyoruz sadece gitmek istiyorsa nasıl gidilir ne yapmak lazım bilgiler veriyoruz ama açık söyleyeyim Türkiye’nin şu an en büyük sıkıntısı var olan elindeki bu kadar genç nüfusu değerlendirememek, yeterince faydalanamamak. Bu kadar anestezi teknikerine ihtiyaç var mı? Çok değil, bundan birkaç sene evvel zibille eğitim fakülteleri adam dolduruldu, sonuç? şu an 300 bin öğretmen fazlalığı var. yazık değil mi bu kadar insana? iyice araştırdıysanız anestezi ne iş yapar, çalışma şartları neler gibi. bu mesleği severek yapacağınıza inanıyorsanız bizde elimizden geldiğince sizi bilgilendirmeye çalışacağız.

     • uykusuzkurbaga says:

      Bu zamana kadar giriş yapma imkanım olmadı. Hoşgörün. Rica ederim. Umarım belirleyici olmaz, farkındalık oluşturur. söylediğiniz her söze canı yürekten katılıyorum. Bu ülkenin gereken personel ihtiyacı beli, emekli olacak kişi sayısı belli. Lakin her ilde aynı bölümler açılıyor ve ihtiyacın kat be katı mezun sayısı yığılmalara sebebiyet vermekte. İhtiyacı kadar bölüm açıp nitelikli birer personel haline getirilse hem halkın hem devletin niceliği ve niteliği yükselecektir. Bizimkisi lakırdı sadece. Bu devran hep mi böyle sürecek bilmiyorum. Herkes kendince sebeplerle yaşam uğraşısında. Herkes haklı. Sağlık Bölümleri içerisinde yer aldığım için gerekli bilgiye sahibim. Amacım nitelikli hale gelebilmek. Bunu kendi bölümümde başarabileceğime inanmıyorum. Zaman ayırdığınız için minnettarım. Araya birşey sıkıştırabileceksem; SHMYO mezunu olarak Sınavsız geçiş yapabiliyor muyum ? Sınavsız Geçiş yapabileceğim bölümler hangileri acaba ? Kaldırılacak denildi ama bir bilgi sahibi değilim. Sağlıcakla kalın.

     • admin says:

      İnsalık halidir, cevap gelmeyince herhalde yanlış bir şey söyledik diye düşündüm. Sorunuza gelince siz zaten 2002’den sonra sınavsız geçiş hakkınızı kullandınız yanılıyor muyum? sağlık öncelikleri var ama orada bir de doğum tarihi ve mezuniyet yılı var sanırım siz sınavsız geçişi tekrar kullanamazsınız.

     • uykusuzkurbaga says:

      Estağfurullah hiç öyle bir şey düşünmedim. Sizde düşünmeyin. Dahası bunca iş içerisinde vaktinizi alıyorum, zaman ayırıyorsunuz. Hakınızı helal edin. Yanılmıyorsunuz. Evet kullandım. Tabi öncelik hakkı yeni mezun ve yaşı küçük olanlarda. Bunu biliyorum. Araştırdığımda bu konu ile alakalı bir engel bulunmuyor. Bana kalan artık sıkı bir çalışma ile gelecek seneki sınava hazırlanmak. Ömür vefa ederse alacağım puan yada sorularla sizi tekrar rahatsız ederim. Sağlıcakla kalın. İyi çalışmalar.

     • admin says:

      inşllah gönlünüze göre olur, sorularınızı her zaman bekleriz (:

 217. gül says:

  düz lise mezunuyum anestezi bölümüne yerleşebilmem için puanımın en az kaç olması gerekiyor?

  • admin says:

   geçtiğimiz sene devlet için 380, özellerde parayla okumak için 290 gerekiyordu ama bu sene yeni açılanlarla birlikte epey düşmesi bekleniyor.

 218. ayse says:

  ya admin yorumları okudum kimseye olmaz demişin bn düz lise mezunuyum ygs1 180 marmara anesteziyi 180 mersin 120 almış onlar nası oluyor düz liseler gidemiyormu madem öyle niye 120- 180 puanla aldı diyorlarda bizi heveslendiriyorlar şimdiden teşekkürler

 219. mustafa says:

  öncelikle merhaba. ben eskişehir anadolu üniversitesi dış ticaret bölümünü düşünüyorum fakat 11,3,D,93 önceligi varmış ben açık liseden bu sene mezun oldum 91 dogumluyum ygs 6 290 puanım war tercih yapsam eskişehirin gelme olasılıgı war mı warsa % kaçtır. Şimdiden teşekkür ederim

  • admin says:

   tamamını öncelikliler mi doldurmuş onu anlayamadım ama gaziantep ikinci öğretim 295 ile kapattıysa tamamını meslek liselileri doldurmuş gelmez maalesef.

   • mustafa says:

    yok abi ya eskişehir ygs 6 dan en son 166 ya kadar almış ben adanalıyım buradan uzaklaşmak istiyrum bura olmasa ble önerebilecegin yer war mı yada başka bölümler atamada sıkıntı çekmeyecegim

    • admin says:

     valla puanın çok düşük sıralamanda tahminen 1.4 milyon falandır? böyle bir sıralamayla iyi bir yer yazıp gelmesini beklemek açıkçası hayal olur. istemediğin bir yerde okumaktansa tekrardan hazırlanmayı neden düşünmüyorsun?

     • mustafa says:

      abi bak sen benii anlamıyosun galiba diyorum ki ygs 6 puanım 290 hem 2 yıllıkta sıralamayla alakalı bi durum yok +sıralamam 350 binlerde 1.4 ne alaka ben sana diyorumki eskişehir ygs 6 dan 166 ya kadar almış hiçbişe bilmiyosan saçmalayana kadar şu kardeşine yardımcı ol bibölüm tavsiye et ygs 3 312 ygs4 316 ygs 5 321

     • admin says:

      kafası kıt basan kardeşim benim birazcık da beni algılamaya çalışsan ne olur? diyorum antep ikinci öğretim bile 295 aldıysa senin dediğin eskişehire düz lise mezunları girememiştir, puanı düşük olan yerlere genelde meslek liseliler dolduruyor kapito? şimdi ne istiyorsun bana onu söyle, ama öncelikleri olmasın. öncelikleri varsa da az puanlara aldanma.

 220. cem says:

  iyi geceler herkese benim ygs 2 puanım okul puanı eklenmiş hali ile 321 acaba başkent üniv. tam burslu yerleşebilirmiyim ya da nerelere yerleşebilirim anestezi bölümüne

  • admin says:

   başkent tam burslu salt sml mezunları alıyor, orası olmaz. o puanla belki kafkas ikinci öğretim gelir o da çok puanları düşerse. ama genelde kısmı burslu olarak bazı özellerde gelir.

 221. ceren says:

  merhaba benim ygs puanım 309 sağlık bölümlerini yazmayı düşünüyorum ama yorumlarınıza bakılırsa gelme ihtimali yok gibi… klavuzda nereler boş kalmış nasıl anlıycaz yani nereleri sağlık meslekler doldurmuş bunu nerden anlayabiliriz?

  • admin says:

   onu kılavuzdan anlayamıyoruz maalesef, ösym sağolsun bir kılavuz yayınlıyor ne olduğu belli değil. açık açık yazsalar buraya düz liseler girer buraya giremez diye biz de daha rahat bilgiye kavuşacaz olmuyor ama. biz nereden biliyoruz peki? geçtiğimiz senelerde oraya yerleşen arkadaşlardan bilgi alıp size aktarıyoruz. ne bileyim 85 bininci arkadaş en son kafkas anesteziye yerleşmiş gibi.

 222. gizem says:

  slm ben bu yıl mezun oldum düz lse çıkışlı sözel öğrencisiyim ygs2puanım 237 vakıf üniversitelrinin sağlık bölümlerine giremezmiyim?puanım tutuyor sml burdada mı çok öncelikli hiç şansım yok mu?

  • admin says:

   puanın nereye tutuyor? puanınız çok düşük parayla özelde okumaya razıysan yeni açılanlar başta olmak üzere yaz istersen.

 223. perii says:

  Mrb ben düz lise sayısal mezunuyum. Ygs-2 puanım 252 anestezi olurmu? Bide anestezi gibi 2yıllık rövanşta olan başka hangi bölümleri önerirsiniz?

  • admin says:

   valla anestezi kadar poüler bölüm bilmiyorum ama sizin puanla en fazla paralı üniversiteler gelir okumayı düşünüyor musunuz?

 224. ayse says:

  admin sen bnim soruma cvp.vermemmişin ki bn diyorum ki : ösymnin klavuzunda mersin anestezi 120 puan diyor madem meslek liseleri direk geçiş hakkını kullanıyor doluyor bu puan ne ? lütfen net cvp bekliyorum

 225. sevda says:

  ben sml hemşirelik den bu sene mezun oldum ygs 2 puanım 260 okulla beraber 300 ek puanla 320 oluyor tercih werebilirmıyım anesteziyi gelirmi
  ya bide mersin 120 puan falan yazıo tercih kılavuzunda o puan sml lilere aitse hemşirelikte dahil mi değilse bizim için ne kadar puan istiyor üniversiteler bulamıyorumda

  • admin says:

   en fazla özellerde parayla yada kısmi burs denk gelebilir, mersin’in 120 olması sadece sml anestezi bölümü mezunlarının doldurması manasına gelir siz oraya giremiyorsunuz.

 226. ahsen d. says:

  merhaba ben ticaret meslek lısesı mezunum . ygs 2 puanım 255 ıstanbul ve ılk dısı 30 tane tercıhım de anestezi yazdım. 10 tane sı özel ve tam burslu. ıstanbul aydın unıverstesı gibi. sızce gırbılırmıyım ? yoksa baska bölümler mi yazmalıyım. kendı bolumun bılgısayar programcılığı.

  • admin says:

   özellerin tam burslusuna girme ihtimaliniz sıfıra yakın, geri kalan 20 tercihiniz nasıl? açıkta kalabilirsiniz.

 227. müziş says:

  mrb düz lise mezunuyum ygs 2 puanm 317 anestezi gelme olsalığı nedr.s

 228. muhamet says:

  merhaba. özel bi üniversitede anestezi okumak istiyorum.fakat tam burslu okumalıym çünkü yeteri kadar param yok.anadolu lisesi mezunuyum puanım 382. lütfen yardımcı olur musunuz..

  • admin says:

   dediğimiz gibi tam burslulara maalesef sml mezunları yerleşiyor, ancak devlet üniversitesi tercih edebilirsiniz, neden kafkası yazmayı planlamıyorsunuz?

 229. esra says:

  merhaba,, tüm soruları cevaplamanız çok güzel teşekkürler herkes adına. benim sorum aslında anesteziyle ilgili değil ama belki yardımcı olursunuz.ben imam hatip lisesi mezunuyum marmara üni. din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği 2.öğretim için başarı sırası 2 tane var klavuzda. biri meslek liseli giren en son öğrencinin başarı sırası 24.000 lerde diğeri ek puansız giren öğrenci yani meslek lisesi mezunu değil onun başarı sırası da 97.000 şimdi benim anlamadığım öncelik madem meslek lisesi mezunlarına diğer lise mezunları neye göre yerleşiyor. benim başarı sıram 64.000 şimdi ben burayı yazarsam benim girme ihtimalim mi yüksek yoksa 97.000 başarı sırasında olanların mı? karışık oldu sanki umarım anlatabildim derdimi 🙁

  • admin says:

   başarı sıranız gayet iyi 97.000’lik marmara gelecektir lakin marmara’nın ikinci öğretimini yazdığınızın farkındasınız değil mi? akşam olacak dersler vs. diğer durumda öncelik meslek liseleri olunca onlar diploma puanına giriyor daha sonra kalırsa yer ösys puanına göre dışardan alım yapılıyor.

 230. kadir says:

  ben anadolu lisesi çıkışlıyım ygs puanım toplamda 400-410 arası hangi anestezi gelir acil cep verirseniz sevinirim

 231. deniz says:

  benim de şöle bi sorum olcak okul puanından diploma notundan falan bahsediliyo ben 2005 düz lise sayısal mezunuyum ygs ye girdim okuldan yada diploma notundan puan gelicekmi şimdiden teşk.
  istanbul;bahçeşehir,beykent,doguş,gedik,aydın,bilim,gelişim,kavram,okan ve ankara gazi üniversteleri paralı mı? bide tercihlerde açıkögretim dahil karışık tercih yapılıo mu?acil cvp lütfen
  artı bazı bölümlerde ne puan var nede öncelik bunlarıda tercihlerimizde yazabilirmiyiz? neden cvp yazmıosunuz pek bilgim yok şimdiki sistemle alakalı mezun olalı 7 sene oldu tüm yorumları okudum birazda olsa bişeler ögrendim ama aklımda ki soru işaretlerine cvp alamadım malesf

  • admin says:

   tabii ki gelecek diploma notu her zaman vardır sınav sonuçlarında yerleştirme puanına bakarsanız anlayabilirsiniz, saydıklarının istanbuldakinlerin hepsi özel üniversite. gazi ise devlet üniversitesi. tercihlerde aöf’de yazabilirsin karışık.
   hangi bölümlerde öncelik ve puan yok? yeni açılmış olduğundan olabilir? bu arada merakımı bağışlayın 90’lı biri olarak nasıl 2005 mezunusunuz? 15 yaşında mı bitirdiniz liseyi?

 232. burcu says:

  merhaba ben düz lise tm çıkışlıyım ygs 2 puanım 254 anestezi bölümlerine yerleşme olanağım nedir? ailem çok ısrar ettiği için anestezi bölümleri terch sıralamama koymak istiyorum birde bu terchlerimi önleremi yazmalıyım yoksa gerileremi yazmalıyım çünkü tm sıralamalarımda önemsenimcek sıralamlar değil ama bi umut gene yazmk istiyorum cevap verirsenz bu dönemde bana çok yardımcı olrsunz şimdiden teşekkrler

  • admin says:

   neyi istiyorsan önce onu yaz, ama puanın çok düşük belki özellerde kısmi burslu gelebilir ama doğu akdeniz (kıbrıs) gelebilir, buraları istiyor musun? bir de anesteziyi neden istiyorsun, 2 sene pişman olmayacağına emin misin?

 233. muhamet says:

  bi de diyarbakırın puanı 440 ken mesela konyanın ki 240 bu nasıl oluyor
  yeni açılan üniversiteler ve kafkas gibi üniversiteleri düşünüyorum tabii ki
  gelir mi dersiniz

  • admin says:

   çünkü konyaya sadece sml mezunları girebiliyor bu da demek oluyor ki onların diploma puanı yani düz liseler giremiyor. kafkas üniversitesi gelebilir, belki fırat dahi gelebilir.

 234. deniz says:

  ilkokula 6 yaşında başladım kimlikte 1 yaş küçük yazılmışım bana gelen diploma notunu göremiom ygs sonuçlarım aynı bi degişiklik yok tam olarak anlamadım ben ya:((( bi sorum daha kusura bakmayın sizce gıda teknoloji böl.kimya teknoloji böl.biyo medikal cihaz tek. bilgisayar programcılıgı saglık kurumları işletmeciligi bunlardan hangilerinin iş olanagı daha yüksek artı açıkögretim olarak laborant ve veterinerlik okumak zormu çevremdekiler zor dio tercihlerimin arasında oda olcak ama tam emin deilim eşimde istemio bide bi bayan olarak zor olurmu bu meslekbilgileriniz için çok saolun

  bide o saydım bölümlerin en iiyisinden kötüsüne göre yazarsanız çok sevinicem hem okuma hemde okul sonrası iş bulma açısından ii kötü derken yanlış anlaşılmasın evli bi bayan oldum için okulla evi bi arada götürmek için

  • admin says:

   cevabın için teşekkürler, senin ösys puanın ile yerleştirme puanın arasında bir fark olmadığına emin misin sağlı sollu iki kolonda da aynı puanlar ile sıralama mı mevcut? bunların içerisinden sadece bilgisayar programcılığı hakkında bilgim var o da sizden geçmiş artık, diğer bölümler hakkında yorum yapamayız bir de süre çok az kaldı oralarda okuyan birini bulmak bizim için çok zor olur.

 235. seda says:

  merhaba ben sayısal öğrencisiyim anestezi yazmayı düşünüyorum ygs2 puanım 420 ilk sırada dicle üniversitesini 2 sırada başkent sonrada ufuk üniversitesini yazmayı düşünüyorum sizce gelir mi? bir de alan içi alan dışının ne anlama geldiğini anlamadım ygs ile yazanımı yoksa alan dışı mı alan içi mi hangisini tercih edebilirim?

  • admin says:

   başkent ile ufuk ne yazdınız tam burslu mu? öyleyse onlar ölü tercih olmuş çünkü oralara sadece sml mezunları girebiliyor. nerede yazıyor alan içi alan dışı? alan dışı kendi bölümleri haricinde diğer bölümlere başvurmak sizin yaptığınız gibi.

 236. deniz says:

  evet eminim bi fark yok ygs puanlarım 220_240 civarlarında hepsi, sonuçlar ilk acıklandındada aynı puanlardı şimdide aynı puanlr baktım siz söleyince, bilgisayar programcılık bizden gecti derken düz lise olmamdan dolayımı?ben ne yapıcam ya umudum sizdiniz gercekten bu yorumlarıda tesadüf gördüm banada yardımcı olursunuz sandım allahım bu benim kaderim mi?hersey için allah sizden razı olsun hakkınızı helal edin

  • admin says:

   bahsettiğiniz sonucun resmini print screen çekip bir yere yükler misiniz? ona göre yorum yapalım bilgisayar programcılığı hem bayana göre bir meslek değil hem de bu yaştan sonra oturup kod öğrenip yazacağınızı sanmıyorum açıkçası. liseden sonra üniversiteye hiç gitmemiş miydiniz bu arada?

 237. tunahan engin says:

  ben ygs 2 puanım 289 anestezi gelirmi

  • admin says:

   devlet üniversitesi çok zor ama özellerde kısmi burslu gelme ihtimali çok yüksek, paralı okumayı düşünür müsün?

 238. deniz says:

  sınava gircem sene çok ii hazırlanmıştm o sene abim kendini öldürünce yapamadım sonra bidahada hazırlanmadım abimin ölümünü üzerimden hemen atamadım,bu yılda eşim istedi çalışmadan öle bi şansımı denim dedim sonuç bu işte hep bi soruoz siz ne mezunusunuz? bu arada yanlış anlamyın da bayanmısınız?

  • admin says:

   başınız sağolsun, zor bir durum kaderden ötesi olmuyor bazen. iki tane bitirdim bende matematik, işletme. yok değilim, erkeğim. (:

 239. deniz says:

  allah razı olsun dogru insan kaderin önüne geçemio erkek oldunuzu bilmiodum keske basta sorsaydım size daha fazla soru sormam dogru deil ben bundan sonra kendim yapmaya calışcam tercihleri herşey için çok saolun

 240. adviye says:

  slm ben 2012düz lise mezunuyum ygs2 puanım 324 sıralamam 150000 anesteziye girebilirmiyim devlette nereler tutabilir
  tercihlerime uludağ ve kocaeli anastezi ve yolova att yazdım sizce tutarmı tercihler ne zaman açıklanır.
  TEŞEKKÜRLER ŞİMDİDEN

  • admin says:

   tutarsa kafkas üniversitesi ikinci öğretim tutabilir ama bahsettiğiniz 3 yerin tutma ihtimali yok, tercihler bayramdan evvel açıklanır diye bekliyoruz.

 241. Lazgin says:

  Hocam benim ygs 6 puanım 180 Mersinde 2 yıllık anestezi var orayı seçersem gelebilme ihtimali var mı? Sözelciyim ve düz lise çıkışlıyım
  Ama ilk sıraya açık öğretim verdim. Değiştirip Mersin anestezi mi yapsam kararsız kaldım?
  Benim Ygs 2 Puanım 138 Mersin 2 yıllık Anestezi ise ygs2 120 Ve 93 Doğumluyum o da 93lü öncelik. Ne yapsam kararsız kaldım???

 242. Efe says:

  205850048 Anestezi (Tam Burslu) YGS-2 4 3, 227 185.215 11,2,D,93 ufuk ankara
  200650259 Anestezi (Tam Burslu) YGS-2 4 3, 20, 21 221.320 10,2,D,92 başkent
  bunlar iki özel ünv tam burslu 2011 puanları sizce benim yerleşmem ihtimali varmı ygs 2 240

 243. Efe says:

  ama hoca dikkatiniz çekeyim 4 er tane almış ve meteb dışı almış,,,bizde şansımızı deneyelim nede olsa tam burslu ,,,

  • admin says:

   meteb dışı değil o il dışı, arkadaşım bu saatten sonra yapacak birşey yok eğer oralar gelirse siteyi komple kapatalım oldu mu, bunu da yaz buraya. ölü tercih yapıyorsunuz açıkta kalacaksınız.

 244. ebru says:

  ii günler ben 93 doğumluyum TM okuyorum ygs2 puanım 193 tercihlerime marmara üniversitesi ve zonguldak karaelmas üni. yazdım 180 ve 153 puanla alıyor.sizce bu bölüme girme ihtimalim var mı?

 245. huseyinyilmaz says:

  merhaba ben meslek lisesi mezunuyum mezun olduktan sonra 1 yıl kadar dersaeye gıdıp hazırlandım ygs2 puanım 177 marmara unı. anestezi bolumunu ilk sıraya yazdım tercıhlerde gelme ihtimali var mı ?

 246. pir says:

  ustad benım sıralamam 12500 ygs 1 347 ygs 2 346 ne olur tıbbı goruntuleme teknıklerı veya hangı bolum gelır tum saglıkları yazdım

 247. Tansu says:

  Merhaba, eklenmiş ygs2 puanım 231 ve ben fatih üniversitesi anestezi yazdım. Paralı. gelme ihtimali düşük mü ?

 248. Nihat says:

  Merhabarlar. Ben ozel fen lisesi mezunuyum. 94 dogumluyum. Ygs2 puanim 297 siralamam 214000. Tercihlerim:

  1)Yeni yuzyil universitesi-Anestezi (%50 Burslu)
  2)Yeni yuzyil universitesi-Anestezi (Ucretli)
  3)Bilim universitesi-Anestezi (Ucretli)
  4)Bilim universitesi-Anestezi (IÖ) (Ucretli)
  5)Aydin universitesi-Anestezi (Ucretli)
  6)Aydin Universitesi-Anestezi (IÕ) (Ucretli)

  Sizce hangi tercihim gelir yardimci olursaniz sevinirim. Tesekkurler.

  • admin says:

   Sorunuz çok zor bir soru ama 2. tercihin gelme ihtimali oldukça yüksek, ama bir bile gelebilir. 3. kadar düşeceğini hiç sanmıyorum çünkü kafkas üniversitesi ikinci öğretim açılan birçok yer var. bu arada bütün tercihlerde istanbul yazdınız sanırım aileniz mi orada?

   • Nihat says:

    evet istanbulda yaşıyoruz. Yaptığım tercihlerin doğruluğu hakkında ne düşünüyorsunuz? bir de sizce en iyi anestezi programı eğitimi hangi vakıf üniversitesinde veriliyor acıbademden sonra

    • admin says:

     bilim üniversitesi iyidir florence nightingale diye hastaneleri var, zaten sağlık bölümlerinde hastane olanları acıbadem gibi kaliteli olduklarını varsayıyoruz. aydın üniversitesi gelme ihtimalini çok düşük görüyorum ama piyango gibi yüzlerce bölüm açtılar muhtemelen çoğu patlayabilir, o kadar kaliteli bir akademik kadrosu olduğunu da düşünmüyorum.

 249. ahmet says:

  bana da cevap verir msnz ?? ben düz lise mezunuyum. ygs2 sıralamam 346.000 aneztezi bölümünün özellerinin gelme şansı nedir ?
  1.terchm fatih ünv burssuz 2.terch aydın ünv 3.terch nişantaşı ünv. diye gidiyo.. mf3 sıralamamda 174.000 hemşirelik hasan kalyoncu gelme ihtimali nasıl yine paralı burssuz ? yardımcı olursanız çok sevinirim

  • admin says:

   fatih burssuz geleceğini pek sanmıyorum orayı hemen doldurabilirler ama aydın veya nişantaşında tercihiniz kalacaktır. fatihte gelebilir tabii kesin gelmez diye bir ihtimal yok. sıralamanız böyleyse hemşireliğe gelmez bile.

 250. ahmet says:

  ilk 10 terchim aneztezi.. 346 bindeyim ya aneztezi için fazla mı gerideyim ? yani gelmeme ihtimali nasıl ? bilim ünvsini yüzüncüyılı acıbademi falanda yazdım

  • admin says:

   sıralaman nasıl tam olarak? nişantaşı ve aydın üniversitesi ilk sıralarda mı yoksa önce acıbadem mi var? geçen sene 85 bin civarında devlet kapattı, özellerde neredeyse iki katına çıkıyor bu rakam ama net bir sonuç yok, bu sene açılan yeni üniversitelerle birlikte bu rakam gittikçe aşaüı gideceğini düşünüyoruz lakin nişantaşı veya aydın gelecektir diye düşünüyorum. bu arada kıbrısı yazdınız mı?

 251. çiğdem says:

  bn hemşirelik bölümü mezunuym puanm 325 konya selçuk anestezi gelir mi sizce?

 252. sefa says:

  sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümünden alınmıyomu anestezi sonuçta puanla giriliyo bu bölüme sadece anestezi mezunları alınsaydı sınavsız direk geçiş uygulanması gerekmezmiydi herkes tercihinde gösterebiliyo bu bölümü

  • admin says:

   anestezi bölümünden alınıyor, hemşirelikle anestezinin ne alakası var sorması ayıp? şurada gördüğün 570 yorumda sınavsız geçişle aldığını o gördüğünüz düşük puanların diploma puanı olduğunu velev ki yer kalırsa diğerlerini aldığını yazdık ama kimsenin salladığı yok.

 253. ahmet says:

  hayır kıbrısı yazmadım. ilk tercihim fatih ünv %25 burslu 2.tercihim fatih ünv burssuz 3.tercihim nişantaşı ünv 4.tercihim aydın ünv. 5.tercihim bilim ünv.si 6.tercihim yeniyüzyıl ünv. 7.tercihim acıbadem ünv. 8.tercihim aydın i.ö. 9.tercihim bilim i.ö. 10.tercihimde hasan kalyoncu ünv(hemşirelik) aneztezi için sıralamam 346 bin, hemşirelik içinde 174 bin …
  ikinci öğretimler için sıralama nasıl olur? bi düşünceniz var mı?

  • admin says:

   ikinci öğretimlerin bir kısmı yeni açıldı pek bilemeyiz ama o kadar çok kontenjan açılmasına rağmen bir o kadar da girmek isteyen var ve bu rakam her sene arttıkça artıyor. deiğim gibi aydın üniversitesi veya nişantaşı burssuz gelecektir kanatindeyim.

 254. nisanur says:

  mrb bn düz lise sayısal okudum ve anestezi bölümünü istiyorum ve konya yı ygs 2 puanım 342 ve konya anestezi 326 sizce girebilirmiyim bu bölüme

  • admin says:

   maalesef gelmez sizden önce soru soran 576 kişi aynı soruyu soruyor ama oralar sml anestezi mezunları dolduruyor.

 255. ahmet says:

  puan olarak 300 almak gerekiyo yazmışsınız ya bütün yorumlarınızı okudum. bnm ygs 2 puanım 260 ondan da sormuştum aneztezi gelir mi diye

  • admin says:

   o geçen senenin puanlarıydı ve henüz kılavuz yayınlanmamaıştı, kılavuzda tonla anestezi bölümünün açıldığını duyunca ve aobp puanından ötürü genel itibariyle herkeste 15 puan oynayınca haliyle puanlar epeycene düşeceğini düşünüyoruz. kaba bir hesap devlet üniversitesi en son 90 bin civarı aldı, özellerde iki katı alsa, bu sene de kontenjan neredeyse ikiye katlandı toplamda 4 katına çıkabilir, ama rekabet çok yoğun herkes garanti meslek diye istiyor.

 256. sefa says:

  slm ben meslek lisesi mezunuyum. sayısal2 puanım 234 falan laboratuar teknikerliğini istiyorum sizce gelme ihtimali nedir ve bu bölüm iş açısından sizce nasıl?

  • admin says:

   başlıktan anlaşılacağı üzere biz anestezi yazanlara daha rahat cevap verebiliyoruz zira diğer bölümler hakkında detaylı bilgi aktaran arkadaş bulamadık hal böyle olunca sizi de yanlış yönlendirmek istemediğimizden cevap veremiyoruz.

 257. süleyman says:

  ygs 2 sıralamam 283 bin. yeni yüzyıl, aydın, nişantaşı ücretli olanları yazdım. ilk tercihim yeni yüzyıl geçen sene 277binde kapatmış sizce yeni yüzyıl ve ya diğerleri gelir mi? cvp yazarsanız sevinirim.

  • admin says:

   yeni yüzyıl rahat gelir, çünkü açılan devlet üniversiteleri ve iyi özel üniversiteler var rahatlıkla sıralamada 6 bin oynar, bu arada bu 277 bin bilgisine nasıl ve nereden ulaştınız acaba?

 258. anestezi says:

  başkent üniv anestezi mezunu arkadaşım war sınıflarında ygs 2 250 puanla yerleşen düz lise mezunlarının olduğunu söylüyor admin sen ise aksi bi durumdan söz ediyosun bu konuya açıklık getirirseniz sevinirim tesekkürler

 259. onur says:

  BEn anadolu lisesi mezunuyum ygs2 320 puanla anestezi bölümüne geçebilirmiyim yaniii
  eşit-ağırlık bölümünden anesteziye giriliyormuu

  • admin says:

   katsayı uygulaması kaldırıldığı için yeterli puanı aldığınız takirde o bölümü tercih edebilirsiniz ancak puanınız devlet üniversiteleri için düşük, bu arada siz tercih yaptınız mı bu sene?

 260. nermin says:

  mrb ben düz lise mezunuym ygs 2 puanım 236 anestezi, fizyoterapi, tıbbi lab. teknikerliği bölümlerini yazdım. 30 tercihin hepsini doldurdm gelme ihtimali nedir ?

  • admin says:

   devlet üniversitelerini yazdıysanız anestezide gelmesi imkansız diğerlerinde neler yazdınız bilmeden yorum yapamayız maalesef.

 261. Serkan Arabacı says:

  Merhabalar ben düz lise mezunuyum sözelim. ygs 2 puanım okul puanıyla beraber 228. Anestezi bölümünü 3-4 üni de yazdım. tercihlerde de ilk 5 de azdığım anesteziler. Gelme ihtimali nedir? Ayrıca anestezi nin yanında odyometri çevre sağlığı ve acil ilk yardım da yazdım bunların gelme ihtimali nedir? bunlarda önlere yazdım. Hiç şansım yok mu?

  • admin says:

   öncelikle öne yazmanız arkaya yazmanız sizi alırken baktıkları bir kriter değil, ikinci olarak puanınız oldukça düşük sadece özellerde anestezi gelir ve nereyi yazdığınızı bilmediğimizden yorum yapamayız, üçüncüsü att dediğimiz ilk yardıma ise artık düz liseliler giremiyor.

 262. nehir says:

  Merhaba ben bu sene sınava giricem. Anadolu lisesine gidiyorum ve 400e yakın yapabileceğimi düşünüyorum. Uludağ anesteziye girme gibi bir ihtimalim olabilir mi?

 263. burcu says:

  slm ben düz lise 2005 mezunuyum bu yıl ygs2 den 193 puan aldım tıbbı labaratuvar bölümü istiyorum kocaeli ikinci öğretim gelme sansı nedir acaba

  • admin says:

   muhtemelen gelmez, o gördüğünüz çok düşük puanların yanında farkındaysanız sağlık liselerine öncelik hakkı var yazıyor.

 264. burcu says:

  fakat ben kocaeli üniversitesi aradım gelme ihtimali var dedi gecen yıl ek kontenjan açıldı o dahi kapatmadı bölümü dedi biliyorum sağlık meslek lisesi öncelikli fakan ikinci öğretimde şansımız yokmu

  • admin says:

   öyle dediyseler muhtemelen gelir, aslında anestezi harici bizim yorum yapmamız saçma çünkü sadece anestezi hakkında tüm üniversitelerden bilgi aldık 🙁

 265. burcu says:

  sizin tıbbı laboratuvar bölümüyle ilgili bilginiz varmı yokmu kafam karıştı
  açıkcası yarını beklemeden moralim bozuldu gelmez dediniz için

  • admin says:

   bizim de bilgimiz var tabii ama kocaeli konusunda net bilgimiz yok siz eğer arayıp sorduysanız sizinki daha doğrudur o yüzden sıkmayın canınızı, bu arada tercih sonuçlarının yarın açıklanacağını nereden duydunuz?

   • zeynep says:

    bnde meslek lisesi mezunuyum ygs 2 220 tıbbi labaratuvar istiyodum gelmedi üniversiteleri arayıpta gelme ihtimali olup olmadığı öğrenilebiliyor mu

    • admin says:

     kaç tane üniversiteyi arayabilirsiniz ki? özelleri mi yazdınız devlet mi yazdınız? 1 ay bekleseniz iyi olur zaten pek telefonda bilgi veremeyebilirler.

     • zeynep says:

      devlet yazmiştim şimdide ek yerleştirmeler kaldım peki bu ek yerleştirmedede mi girmek çok zor tıbbi laboratuvara mesela

     • admin says:

      tıbbi laboratuvarda yer kalmamış olma ihtimali çok yüksek, kalırsa bile özellerde paralı okuyabilirsiniz.

 266. defne says:

  slm düz lise son sınıf öğrencisiyim anestezi istiyorum bana düz liselerin anestezi için rahat yaza bilecekleri ünv. söyler çok memnun olurum çnk yorumlar kafamı çok karıştrdı şimdiden teşekkürler.

  • admin says:

   kafkas, fırat, dicle 400 üzerinde puan al ygs 2’den buraları yazarsın bunlar devlet üniversiteleri. özellerde ise dilediğini yazabilirsin paralı okumak kaydıyla.

 267. mehmet burak says:

  merhaba ben meslek lisesi mazunuyum. 94 doğumluyum bu sene yapamadım seneye anestezi için çalışıcam hatta çalışmaya başladım ygs2 puanım 300 olsa ege üni. izmire yerleşebilirmiyim. veya bu puanla alabilecek başka sağlık bölümleri tıbbi görüntülemeler gbi olabilir mi? şimdiden teşekkürler.

  • admin says:

   ege üniversitesine sadece sağlık meslek lisesi mezunları girebiliyor, onlardan yer kalırsa siz tercih ediyorsunuz ancak şimdiye kadar yerleşen olmadı maalesef. diğer sorunuzda egeyle mi alakalı yoksa genel olarak mı tıbbi görüntülemeyi soruyorsunuz?

 268. ahmet says:

  abi çok saol söylediklerin çıktı. fatih ünv. aneztezi geldi. 10 kişi alıyomuş onlardan biride ben oldum
  bide son olarak bişey sorucam fatih ünv aneztezi istanbulda mı yoksa ankarada mı dersleri

 269. smookyhaze says:

  Merhaba,

  Öncelikle yardıınız ve cevaplarınız için teşekkürler. Özgün bir site ve çok iyi yerlere gelmeyi hakediyor.

  Sorum şu:

  Açık lise mezunuyum ve gelecek yıl üniversite sinavina gireceğim. Sözel ağırlıklı olduğum için haliyle sözele abanacağım. Yanında sırf sağlık bölümleri için fizik soruları yapacağım..

  Acaba paramedik, anestezi veya tıbbi laboratuvar bölümleri için devlet veya özel üniversiteye girme şansım nedir? Yorumları okudum öncelik sml (sağlık meslek lisesi)’in diyorsunuz fakat ygs 2 230-240 geldiği takdirde okul puanıyla 290 civari bi puanla şansımız nedir?

  Araştırdığım kadarıyla sağlık meslek lise çıkışlılar genelde direk geçiş için devlet üniversitelerini tercih ediyorlarmış.
  Özel üniversiteler ücretli olduğu pek sml öğrencileri tercih etmiyorlarmış ve düz liselilerin özele girme şansı artıyormuş doğru mu? Mesela Acıbadem, Başkent ve İstanbul bilim üniversiteleri.

  Saygılarımla,
  İyi Çalışmalar.

  • admin says:

   Bahsettiğiniz puan kadar aldığınız takdirde en fazla özellerde parayla okuyabilirsiniz ama okursunuz, lakin devlet üniversitesi beklemek biraz daha hayal olur. şimdi şuna da bakmak lazım sağlık meslek liselerinden o sene ne kadar anestezi mezunu olacak da ona göre alım yapıldığından bakarsınız puanlar bir anda çok yükselir ama bu sene toplam 260 puanı alan bir arkadaş fatih üniversitesini kazandı. Tebrikleriniz için de ayrıca teşekkür ederiz.

 270. salih says:

  ben sğlık meslek hemşirelik mezunuyum aöf sosyoloji kazandm fakat sosyolojıyı btrrsem hemşirelik diplomamı öldürüyormu ? bu sene mezun oldum veya bunun sorunları olablirmi şimdiden teşekkürler bilgilerinize ihtiyacım var

  • admin says:

   hayır da siz düşük puan mı aldınız da hemşirelik tercih etmediniz? aöf ikinci üniversite olarak okursunuz eğer liseden sonra hemşireliğin çalışma imkanı varsa da rahatlıkla o hakkınızı kullanabilirsiniz.

 271. ahmet says:

  tekrar teşekkür ederim yardımlarınız için ..

 272. süleyman says:

  yeni yüzyıl anestezi rahat gelir demiştiniz geldi. teşekkür ederim..

 273. adviye says:

  merhaba bana2 . tercihler hakkında bilgi verirmisiniz ne zaman nasıl yapıluıcak puanımı sıralamamı yukarı yazmıştım hangi 2 yıllık sağlık bölümlerini (att anestezi ve ameliyathane hizmetleri) tavsiye edersiniz nerelerin tutma ihtimali var cevaplandırırsanız memnun olurum şimdiden teşekkürler

 274. Yunus says:

  Merhaba , Ben ygs den 2 senelik sağlık üni. lerine tercih yaptım fakat kazanamadım. Ama aklıma takılan bi yer var. Medipol üni. de Anestesi bölümünün paralı olan bi yeri var bu bölümün kodu klavuzda yok buraya nasıl başvurabilirim , gidip mi başvurmam gerekir. Ygs 2 puanın 280’dir.

  • admin says:

   medipolde tam burslu ve %50 burslu seçenekler var burssuz program olduğuna emin misiniz? http://medipol.edu.tr/Sayfa/636/Saglik-Hizmetleri-Meslek-Yuksekokulu/Anestezi-Teknikerligi-Programi.aspx kontenjan vermemişler haliyle program kodu da yok hep devlet mi yazdınız da nasıl açıkta kaldınız?

   • Yunus says:

    Hayır özellerin %50 liklerini yazdım ama giremedim.Verdiğinlinkte 10.000 Tl lik olana girebilme şansım nedir yada nasıl başvurabilirim?

    • admin says:

     10 bin liralıkın farkındaysanız kontenjanı mevcut değil sadece fiyatını yazmak için yazmışlar girebilme şansınız yok, başka bölüm denemeyi düşünüyor musunuz ek yerleştirmelerde?

     • Yunus says:

      Sağlık alanında ne önerirsiniz başka girebileceğim ?

     • admin says:

      eğer bu sene tercih yapacaksanız öncelikle bir kontenjanların nerelerde boş kaldığını öğrenip ona göre hareket etmeliyiz, şu an siz tercih edecek konumda değilsiniz maalesef, ne gelirse ona razı olacaksanız yada bir sene daha hazırlanacaksınız, ayrıca başka isimlerden yazmazsanız sevinirim zaten cevap vermeye çalışıyoruz hatlar karışmasın, size de hayırlı bayramlar. bu arada ygs 2 den 206 mı 280 mi puanınız var?

     • Yunus says:

      Benim puanım 280 o puan abimin onunda tercihleri bu şekildeydi de o yüzden ayrı yerden sorayım dedim rahatsızlık verdiysem kusura bakmayın.

     • admin says:

      gerçekten abiniz ise siz kusura bakmayın sistem aynı ip ise arka arkaya yazılan mesajlarda uyarıyor o yüzden öyle söyledim eğer sağlık istiyorsanız özellikle abinizin durumu da zor, ancak yer kaldıysa paralı bölümlerde okuyabilirsiniz, gelecek ay kontenjanlar açıklanmadan birşey söylememiz doğru olmaz. Şurası olur deriz bakarız kontenjan kalmaz, boş yere ümitlendirmeyelim.

 275. adviye says:

  bu puanla açıkta kalan tek sayısalcı benimdir herhalde bana önereceğiniz 2 yıllık sağlık bölümleri varmı nereleri yazmalıyım birde nerelerde boş kontenjan nerde var nasıl bilebilirim lütfen cevaplandırır mısınız teşekkürler
  özellerde kısmi burslu sağlık yazmalı mıyım bide hemşirelık ebelık tutarmı nerelerde
  her üniversiteye kapalı girilebilir mi

  • admin says:

   devlet üniversitelerini yazarsanız açıkta kalmanız gayet doğal, burada bas bas bağırarak yazdık devlet üniversitelerine sml mezunları girebiliyor diye, şöyle yapacağız 80 bin kişilik boş kontenjan var bir de kayıt yaptırmayanlar olacaktır, kılavuz 1 aya anca açıklanır. Nerede açık kaldığına göre o zaman konuşalım, muhtemelen kısmi burslularda falan yer kalmamıştır, sadece parayla okuyabileceğiniz sağlık bölümlerine şimdiden hazırlık yapın yada başka bölüm düşünedurun.
   üniversitelere başörtüsü serbest lakin halen bazı oldschool takılan fakültelerde hocaların bir kısmı almamazlık yapabiliyor, biraz da o insiyatife kaldığı için net birşey söylemeyeceğiz.

 276. pir says:

  sdü rötgen geldı 2,ögretım taban puan 312 benım 347

  • admin says:

   afyon falan demiştiniz hiç ıspartadan bahsetmediniz kaçıncı sıradaydı? üstünde ve altında nereler vardı acaba?

 277. KÜBRA says:

  öncelıkle bayramınız mübarek olsun.ygs2 236 mf3 248 2. tercıhlerıme hangı saglık bolümlerini yazmalıyım.(2 ve 4 yıllıklardan) ve hangı sehırler

  tsk.

  • admin says:

   sorunuz çok zor o yüzden cevaplayamıyoruz 🙁 ek yerleştirmelerde nereler kaldığını bilmeden şimdiden ahkam kesmek saçma olacak kusura bakmayın. 1 ay sonra tekrar görüşelim.

 278. Lshe says:

  merhaba ben 2012 çocuk gelişimi meslek lisesi mezunuyum.Okul puanım 91 ama çocuk gelişimine hiçbir yere yerleşemedim.ygs2-137 anestezi yazsam yerleşirmiyim_??? ve 2.ci tercihlerde çocuk gelişimi yazsam nereleri yazabilirim_?

 279. deniz says:

  mrb ben düz lise mezunuyum ygs 2 puanım 245 anestezi ve birkaç sağlık bölümü yazdım gelmedi ek yerleştirmelerdede yine bunları yazacam gelirmi devlet üniversitesi yazacağım bu puana tam burslu özel üniversite gelirmi

  • admin says:

   gelmesi imkansız. o puanla ancak özellerde parayla okuyabilirsiniz lakin oralarda da yer kaldığını sanmıyoruz.

 280. ben says:

  merhaba düz lise sözelciyim anestezi yada att istiyorum tabi öncelik sml’nin en az kaç puanla girebilme ihtimalim var okul puanı olmadan 350 ile ihtimal varmı

  • admin says:

   350 ile anesteziye girebilirsiniz bir de okul puanı eklenirse, fırat, dicle veya kafkas üniversitesi olabilir ancak att ile ilgili artık düz liselileri almayacaklar gibi bir durum var netleşince bilgi verelim size.

 281. ka 01 says:

  slm admın ,
  bn eml mzunuyum ygs 2 puanm 201 özel üniversitelerde att die tabır ettıgımz bölüme grebilir myim? lütfn ayrntılı bı cvp alablırsem sevınırm.smdıdn tsekkurlr…

 282. büşra says:

  ygs 2 puanum 179 sizce 2. yerleştrmlerde özel gelir mi bursuz olarak?

  • admin says:

   anestezide yer kalmış olabileceğini sanmıyoruz kaldıysa kıbrısta kalmıştır ancak orası da bu kadar düşmeyecektir muhtemelen.

 283. Mustafa says:

  Şanlıurfa Harran Üniversitesi Anestezi Bölümünde – – – – Puan we Sıralamada bu çıkıyor Yani Daha Dolmamış oluyor Demek Öyle Değl Mi ?

  • admin says:

   nereden bakıyorsunuz? orada yer kalması ancak mucize ile olur, geçen sene ilk defa açıldığı için taban puanı oluşmamıştı.

 284. serdar says:

  ben adana başkent üniversitesi %25 burluyu kazandm. yanlız orada okumak ıstemıyorum daha dogrusu para vermek ıstemıyorum ılk donemden sonra yatay gecısle devlete gecme olasılıgım nedır acaba bılgı verırsenız sevınırım bide okurken calısma ımkanı varmı ?

  • admin says:

   herkes sizin gibi düşündüğünüz için şansınız çok zor, topu topu açan üniversiteler 2şer kişilik kontenjan açıyor. Ama özelden devlete geçmenizde yönetmelik olarak herhangi bir sıkıntı yok. Okurken belki adanada normal iş bulabilirsiniz lakin bilgi yetersizliğinden ötürü sizi hastanelerde çalıştıracaklarını pek sanmıyorum.

 285. advıye says:

  slm admın özellerde bana tam burslu herhangi 2 yıllık sağlık tutarmı 2. tercıhlerde bırde ygsden ebelık dusunuyorum ,nerelerı yazıyım teşekkurler

  • admin says:

   dalga mı geçiyorsunuz yahu? tam burslulara sml mezunları gidiyor diyoruz halen niye soruyorsunuz? yapmayın inanın çok yoruluyoruz 🙁 ek yerleştirmede kontenjan belli olmadan birşey diyemeyiz muhtemelen ebelikte yer kalmamıştır.

 286. asel says:

  mehaba. ben anadolu öğretmen lisesi öğrencisiyim anestezi bölümü okumak istiyorum. sadece sml ve düz liselerinin mi sanşı yüksek bende girebilir miyim ki yüksek puan alsamda
  ygs 2 puanın dusuk olsa hemde anadolu öğretmen lisesi mezunu olsam hangi üniversitelere yerlesebilirim

  • admin says:

   yanlış anlamışınız, aslında sadece sml mezunlarının şansı fazla onlar yerleştikten sonra diğer tüm liselerin şansı eşit. buraya sadece düz liseliler yazıyor diye onların şansı var diye algılamışınız, değil. yeterli puan alırsanız siz de yerleşebilirsiniz.
   ygs 2 puan türünden sağlık alanı tercih edilebiliyor eğer puanınız düşükse o zaman özellerde parayla okuyabilirsiniz.

 287. asel says:

  ben 9 eylül eylül üniversitesinde anestezi bölümü okumak istiyorum ve bu bölümü bu üniversite okumak isteyen sml si öğrencileride olacaktır bu üniversiteye yerlesebimek icin en az kac puan almalıyım taban puanın gecmem yeterli olmaz sonuçta
  en fazla tercih edilen okullar hakkın bligi verebilir misiniz peki

 288. asel says:

  peki sizin öneriniz hangisi? sizce hangi okulu tercih etmeliyim? özel üniversite olmaz devlet okulu olmalı ve eğitimi iyi olmal ve de puanı cok yüksek olmamalı

  dediğiniz siteye baktım ve mersin hatay sivas van gibi yerlerde sansım var. istediğim okullarda 9 eylül ,ege, adnan menders, selçuk gibi üniversitelerde sansım yok.bulunduğum ile en yakın olan sml sine geciş yapsam mı diye düşündüm ama bence okulumdan vazgecmek yerine mersindeki yada hataydaki üniversiteyi düşünmek oldu. sizce hangisini yapayım? hengi üniversiteden mezun olursam olayım anestezi okumuş olacağım

  • admin says:

   siz hangi anadolu lisesinde okuyorsunuz? öyle ha deyince geçiş yapılıyor mu ki sml’lere? eğer öyleyse bence biraz daha mantıklı olabilir zira diğer türlü yazacağın yerler biraz uzak olacak, gerçi nerede oturduğunu da bilmiyoruz ki. ancak son senede oradan ayrılıp başka yerde yapamamakta var. gerçekten anesteziyi bu kadar çok istediğinize de emin misiniz?

 289. asel says:

  evet kararlıyım anestezi istiyorum.trakya üniversitesi edirneyi düsünüyorum. sadece ygs 2 puanı ile alıyorlardı demi.antalyada okuyorum bu arada ailem de doğu düsünmüyor edirne belkide erzurum olabilir.
  4 yııllık okumalıyım demi 2 yıllık da olur mu
  bakıyorum ama tam net bilgi bulamadım. trakya üniversitesi ve fırat üniversiteleri 4 yıllık mı

  • admin says:

   daha anesteziden mezun olunca ne yapacağınızı bilmeden neden bu kadar ısrarla anestezi istiyorsunuz? anestezi bölümü, önlisanstır yani hepsi 2 yıllıktır. 4 yıllık anestezi bölümü uzmanlıkta vardır o da sadece tıp fakültesi mezunları okuyabilir. 2 yıllık anestezi mezunu olunca tekniker olarak çalışırsınız. doktor olmayacaksınız! doğu düşünmüyorsanız, 442 puan almaya bakacaksınız.

 290. asel says:

  bilmiyor olabilirim ama istiyorum arastırıyorum. bilmediğim seyler var arastırdım ama siz yinede bana bilgi verebilir misiniz? kısa ve net bir acıklama yapabilir misiniz.

  ben zaten doktor olmak istemiyorum. anestezi teknisyeni olmak istiyorum. tıp fakültesi okumak istemiyorum o yuzden uzman olamam galiba doğru mu? yada uzman olmak için tıp fakültesi okumaktan başka seçeneğim var mı? bu arada çok soru sordum çok teşekkürler

  • admin says:

   bilgi vermek için buradayız ama körü körüne bilmeden tercih etmeniz doğru değil araştırmanız tabii ki güzel birşey ama illa anestezi istiyorum demek bence değil. doktor olmak neden istemiyorsunuz? dediğiniz gibi tıp okumazsanız uzman olmazsınız, uzman olmak için de başka bir seçeneğiniz şimdilik yok. sorun, biz size elimizden geldiğince yardımcı olalım.

 291. asel says:

  ilk olarak kan korkum var ve yeni yeni astım bunu.tıp okumakta istemiyorum. simdi ygs 2 puanım ile bir üniversiteye yerleşip 2 yıl okuyacağım ve anestezi teknisyeni olacağım tusa falan girmeyeceğim demi. hastahenelerde doğum evlerinde falan çalışabilir değil mi?

  • admin says:

   Allah size akıl fikir versin emi, kan korkun var bu yüzden tıp okumayacaksın ama anestezi yazabiliyorsun? 🙂 sen bence git devlet hastanelerinde anestezist ne iş yapar bi öğren, diğer sorularına gelince aynen öyle.

 292. ibrahim says:

  s.a öncelikle bilgi verdiginiz icin tşkler .. ben 86 dogumluyum … tm cıkışlıyım .. ben ygs -2 den kaç puan almam lazım özel okula gitmem icin … anladıgım ragbet cok .. özeller bile belli bir puan istiyor .. bide su konuyuda belirtiyim sölediginiz puan okul puanı ile birliktemi bide bunu belirtirseniz sevinirim .. simdiden teşkler …

  • admin says:

   parayla okuyacaksanız en azından 260 puan almanız gerekecek, tabii ki bu puan okul puanıyla birlikte. ama biraz daha fazla puan alırsanız %50 gibi kısmi bursla okuyabilirsiniz.

 293. ünzile says:

  merhabalar
  ben 2010 yılında ticaret lisesinden mezun oldum.anadolu ünv. 4 yıllık iktisat kazandım kaydımı dondurdum. sağlık bölümü okumak istiyorum (anestezi radyoloji att vs. ) benim bu bölümleri okuyabilmem için ne yapmam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim.
  teşekkürler…

  • admin says:

   ygs 2 puan türü dediğimiz puan türünden eğer devlet istiyorsanız 350 puan civarında alırsanız doğuda bir üniversite gelebiliyor, yok özelde parayla okurum diyorsanız 260 civarında yapmanız gerekiyor. Bunun için mart ayında yapılacak ygs sınavına girmeniz yeterli. Lys’ye ayrıca hazırlanmanıza gerek yok. Tabi bu dediklerimiz anestezi için geçerli olup att gibi bazı bölümlere sağlık meslek harici girilmiyor.

 294. ırina says:

  2012 Anestezi bölümü taban puanları listenize baktımda
  İnönü üniversitesi 137.956 ve Kırıkkale üniversitesi 139.262 taban puanları en düşük üniversiteler bunun nedeni nedir? bu okullarda anestezi bölümü yeni mi açıldı ondanmı böyle düşük? cevap için teşekkürler…

  • admin says:

   hayır, oraya sadece sml mezunları yerleşebiliyor o puanlarda onların diploma puanları yani düz liseler hiç yerleşememiş.

 295. ünzile says:

  cevapladığınız için çok tşk ederim. peki marttaki sınav kayıtları ne zaman başlıyo biliyor musunuz? bir de ben bursa edirne ısparta kırklareli ankara zonguldak ist yakın yerler olmasınız istiyorum ama buralara yerleşme şansım yok mu? devlet olursa en iyi olan hangisi özel olursa hangisi en iyi ünv. oluyo işi öğretmeleri acısından eğitimi iyi veren okullar hangileri çooooook tşk ederim allah sizden razı olsun anestezi olmasını çok istiyorum

  • admin says:

   ösym takviminden takip edebilirsiniz, aralık gibi falan oluyor mutlaka duyarsınız. Taban puanlarına bakıp üniversite tercihinde bulunabilirsiniz lakin özellerde ancak parayla okuyabilirsiniz. Hangisi iyi olduğunu orada okuyanlara sorup öğrenebiliriz lakin siz gerçekten istiyor musunuz anestezi teknikeri olmak?

 296. ünzile says:

  evet istiyorum. bir çok sitede bununla ilgili araştırma yaptım çok güzel bir meslek diyorlar hatta anestezi teknikeri olan arkadaşlar da yorum yazmışlar çok memnunlar. ama siz neden gerçekten istiyormusunuz diye sordunuz iyi bir meslek olmadığı için mi yoksa?

  • admin says:

   yoo genel itibariyle soruyoruz arkadaşlara gerçekten istiyor musunuz, yoksa körü körüne mi diye. Yanlış tercih yapmayın da sizin tercihiniz sonuçta bize ne sorulursa ona cevap veririz fazla yönlendirme yapmıyoruz. sorunuza olursa gene de danışabilirsiniz.

 297. ünzile says:

  hımm vallahi çok tşk ederim yardımlarınız için ya kazanırsam size bir paket tatlı yollamak isterim:) iyiki varsınız insanları aydınlatıyorsunuz yardım ediyorsunuz. rabbimde size yardım etsin…
  peki ikinci tercihlerimize anesteziden sonra ebelik yazabilirmiyiz gelirmi araştırsığım kadarıyla puanları yüksek ve konteyjanları hemen doluyormuş bir ara hastanede kadın doğum servisinde çalıştımda çok güzel meslek oda.

  • admin says:

   siz istediğiniz yeri kazanın mutlu olsun o bize yeter:) ikinci tercihler derken ek yerleştirmeyi mi kastediyorsunuz? yer kalmamış olma ihtimali yüksek biraz da puanları daha fazla artı siz bu sene sınava girmiş miydiniz?

 298. rahel says:

  Mrb..ben dz lise mezunuyum .anestezi bölümü için tercih verdim ama yerleşemedim malesef.. ben mersin üni. anestezi bölümünü okumak istiyorum yerleşebilmem için kaç puan almam gerekiyor acaba yardımcı olsanız çok sevinirim 🙁

 299. ünzile says:

  ygs sınavına gireceğim inş siz söylamiştiniz martta olacak demiştiniz. bu sınavda sadece anestezi mi tercih yapabiliyoruz diğer branşlardan tercih yapamıyormuyuz( ebelik radyoloji vs)bir de ben istanbulda yaşıyorum aslen tokattayım ailem doğuda okumamı istemiyo tokatta da gazi osman paşa ünv var orada okumave tercih şansım varmı ?

  • admin says:

   o sınava girerseniz sadece 2 yıllık dediğimiz önlisans tercihinde bulunabilirsiniz lakin hemşirelik gibi 4 yıllık bölümlere gitmek isterseniz haziran ayında yapılacak sınava da girip puan almanız gerekecek. Gop’ta anestezi yok ne okumayı düşünüyorsunuz orada?

 300. rahel says:

  Bu sene çok kötü geçti hazırlanamamıştım ama en çok istedigim üni. ve bölüm bunlar sizce puanlar düşer mi :S ?

  • admin says:

   puanlar bu sene zaten epeycene yeni açılan kontenjanlardan ötürü düştü, gelecek senede o kadar kontenjan açılırsa ister istemez düşecek lakin bu kadar bol mezunun verdiği böyle bir bölümün geleceği ne olur bilinmez. siz neden anestezi istiyorsunuz?

 301. ünzile says:

  gopta hangi bölümler var araştırmadım anestezi için düşünmüştüm orayı ama neyse doğuda nereler olabilir peki batı taraflarında kazanma şansım yokmu ?

  • admin says:

   birkaç soru öncesinde size verdiğim taban puanlarından gözünüze kestirdiğinizi sorabilirsiniz. kazanmak sizin elinizde ancak mersin bile 420 ile kapattı hesabını siz yapın.

 302. rahel says:

  saglık bölümüne yerleşmek istiyorum ve bu bölüm olması beni daha mutu eder ayrıca mersinde okuma ayrı bi aşk diyelim 🙂 ben bu sene sayısaldan sıkı bi çalışma yapıp mersin anesteziye yerleşmek istiyorum dershanedeki rehber hocalarıyla konuştugumda bana mersin için 350 almamın yeterli olacgını söylüyolar siz ne diyorsunuz bu konuda ?.. bunun yanında çağ üni. anestezi var mı yada ftr bölümü varsa kaç puanla alıyor ? biraz sıkıyor gibiyim sizi özür dilerim ..:(

  • admin says:

   peki madem umarım bölüm gönlünüze göre olur 🙂 arada 70 puan var o kadar düşeceğini sanmıyorum açıkçası. çağ bu sene sağlık bölümüne öğrenci almadı ama gelecek sene bakarsınız myo açarlar onlarda belli olmaz. En azından onlarda açsınlar bu kadar furya varken onlar da nasiplensin bence. sıkıyor ne demek efendim burada sizlere faydalı olabiliyorsak ne mutlu 🙂

 303. rahel says:

  Tabiki çok faydanız var yani en azından bu kadr önemsedigim bi konuyu konuşmak bile rahatlatıyor beni 🙂 ama hala içimde karar vermemi engelleyen sorunlar var ben galiba biraz kararsız yapıya sahib bir insanım ama tek istedigim mersinde ya anestezi ya da ftr okumak .. sizinle irtibatı koparmak istemem ilgilendiginiz için çok tşk ler ….

  • admin says:

   sıkıntınız mersinle değil anladığım kadarıyla 🙂 burada defaetle söylüyoruz ama kimse sallamıyor tekrardan diyelim gidin bir hastaneye oradaki çalışanlarla konuşun yada onları gözlemleyin bu meslek size göre mi değil mi? eskiden zanaatkarlık vardı insan öğrendiği işten ekmek yiyordu şimdi ise aldığı eğitimle bu yüzden ince düşünüp iyi karar vermek gerekiyor. sorularınız olduğunda hiç çekinmeden danışın 🙂

 304. rahel says:

  Hayır mersini istedigim kadr anestezi bölümünüde istiyorum 🙂 ama yerleşememe korkusunda nefret ediyorum 🙂 beni ancak siz anlarsınız sanırım

 305. mehmet says:

  arkdaslar düz lise mezunuyum ygsden 137 puan aldım myo tercih yapabilirmiyim daha dogrusu tercih yapma hakkına sahipmiyim lütfen geniş kapsamlı bir bilgi istiyorum yardımcı olursanız sevinirim .

 306. esraa says:

  merhabaa.ben düz lise mezunuyum.ygs puanın 220 anesteziye girme ihtimalim varmı ek tercihtee

 307. ahmet says:

  233 puanla alan ünv. hangisi ?

 308. ahmet says:

  fatih burslu 6 puanla kaçmış. çok üzüldüm 🙁 fatih gelmeseymişte sizin dediğiniz gibi aydın yada bilim ünv.sinde tercihimin önü kapanıyomuş. gerçekten çok iyi biliyosunuz. emeğinize sağlık.

  • admin says:

   sağlık olsun artık 🙁 bakarsın ortalamayı yüksek tutun burs alabilirsiniz, çok fazla rağbet olduğundan düşük aralıklarda çok fazla insan yer alıyor.

 309. ahmet says:

  toplamda 40 kişi alıyoya burslularla burssuzları aynı sınıfta toplarlar değil mi? bide burs için ünv.ye göre mi ortalamamı yüksek tutmalıyım yoksa anestezicilere göre mi ?

  • admin says:

   tabi aynı sınıfta eğitim göreceksiniz ve kimin burslu kimin paralı okuduğunu da sormadan bilemezsiniz muhtemelen alnında yazmayacak, ortalamanızı 3 üzerinde tutarsanız mesela 250 lira gibi burs verdiklerini yazmışlar ama eğitimi bulamadık, bulunca yazarız.

 310. sümeyye says:

  mrb bn bişiyi merak ediyorum. bzm lise sağlık meslek lisesine döndü ama önceden düz liseydi diplomadada sağlık meslek yazıyo bn sağlık alanında tercih yaparsam öncelik bnde mi oluyo ?

  • admin says:

   iyi de siz o okulda ne okudunuz gözüküyor peki? sml mezunları öncelik diyoruz da sml’de anestezi bölümü okumuş olmak gerekiyor.

 311. ahmet says:

  abi kayıt yaptıranlardan biri ayrı olcaz falan dedi. kafamı karıştırdı. bilen birine sormak istedim. teşekkür ederm 🙂

 312. inci says:

  düz lise eşit ağırlık mezunuyum anesteziye girme şansım nedir ve kaç puan almam lazım ?

 313. merve says:

  mrb. ben meslek lisesi öğrencisiyim ama sınava sayısaldan gireceğim. fakat sınav sistemi çok karıştı. şimdi ben anestezi bölümü özel üniv. gitmek istiyorum lys girilecek mi?
  anestezi için sadece ygs 2 sınavına girmek yeterli mi? yoksa lys de mi giriyoruz?

 314. ünzile says:

  cumhuret ünv. sivas adnan menderes aydın bursa uludağ ünv.trakya ünv. edirne pamukkale ünv. denizli istanbul ve ankara daki ünv de olsun isterim ama oralar çok zor sanırım.doğuda erzurum veya malatya olabilir 🙂

 315. ahmet says:

  arkadaşım sivas 370 le mi ne almış bu yıl anesteziyi hesapla ona göre işte

 316. songül says:

  Merhaba, kızım adına size bu soruyu yöneltiyorum. bizde anestezi bölümünü istiyoruz fakat ilk yerleştirmede maalesef olmadı. bir sefer daha deneyeceğiz olmazsa istanbulda özel hangi okulu tavsiye edersiniz. fiyatlar hakkında bilginiz varmı bizimle paylaşırmısınız.

 317. leyla says:

  slm,
  bnde arkadaş gibi özel sağlık lisesi okuyorum ve att okuyorum üniversite zamanında bnmde düz lise okuyanlar kadar yüksek puan almam gerekecekmi saolunÇ:)

  • admin says:

   özel yada devlette okumanız farketmez sml mezunu olmanız öncelilikli lakin kendi bölümünde yani siz anestezi yazacak olursanız düz lise mezunuymuş gibi hareket etmeniz gerekecek. Ama att’ye sınavsız geçiş yapabilirsiniz.

 318. ferhat says:

  mrb. ben düz lise mezunuyum eşit ağrlık öğrencisiyim ygs-2 puanım okul puanıyla beraber 200 . özel üniversitede okuma şansım varmı hangi ünv olursa olsun fark etmez . teşekkürler .

 319. Tuğçe DEMİR says:

  ben bu yeni yıl için enestezı dusunuyorum marmara 9 eylul veya ankara kac puan almam lazım neler den kac net yapmam lazım gelmesı için sansım % kaç.

  içime bi ümitsizlık dustu.
  ve turkıyenın en ıyı anestezı unı sı hangısı ozellerın aradıgı mesela ?

  • admin says:

   hangi liseden mezun olacaksınız? eğer düz liseyseniz bahsettiğiniz üniversitelere girme şansınız %0. Oralara sadece sml mezunları girebiliyor. Özel hastaneler mi hangi anestezi mezunları alıyor diye sormak istediniz? Şu an genel açık olduğu için pek ayrım gözetmedikleri söylenebilir.

 320. Gözde says:

  Merhaba ben şuan ticaret meslek lisesinde okuyorum. Ama bir yıl ara verdiğim için 19 yaşında mezun olacağım. Anladığım kadarıyla anestezi teknisyenliği için 18 yaşında mezun olmak gerekiyor. Sorum şu yüksek puan tuttursamda alınamıyor muyum?

  • admin says:

   nerede yazıyor bu yaş kısıtlaması? önceliklerde yaş önemli ancak siz sağlık meslek lisesi çıkışlı olmadığınız için yaş hiç problem değil. Yüksek alırsanız tabii ki gelir.

 321. mehmet says:

  sözel bölümü imam hatipten anesteziye gidilirmi

  • admin says:

   eğer sağlık meslekte okumuyorsanız hangi lisede okuduğunuz pek önemli değil ygs 2’den yeterli puanı almanız takdirde yerleşebilirsiniz.

 322. şeyma nur says:

  ben sağlık meslek lisesini kazanamadım.o yüzden imamhatip okuyorum.ben anestezi bölümü okumak istiyorum.benim ygs 2den en az ne kadar puan yapmam gerekli ki tutturayım ve nereler çıkar lütfen acil cevap birde sınavlar kalkacak diyorlar.üniversite sınavları kalkar mı ben üniversiteye geçene kadar. çok teşekkür ederim.

  • admin says:

   üniversite sınavı kalkması çok zor çünkü birilerinin elenmesi gerekiyor bu da sınavla oluyor (merkezi yerleştirme kalkar okullar kendi alım sınavlarını yapar), en azından ygs 2’den 350 civarında puan alabilirsen devlet üniversitelerine yerleşebilirsin lakin daha önünde 4 yıl var hemen acele etme hayatta karşılacağın çok şey var muhtemelen kararını da değiştireceksin.

 323. emre says:

  ya ben şimdi 92 doğumluyum ve bu bölümü istiyorum şimdi selçuk üni işletme okuyorum fakat dondurup anestezi okumak istiyorum

  • admin says:

   hangi liseden mezunsunuz? sağlık meslek haricindeyseniz kaç doğumlu olduğunuzun hiçbir önemi yok, ancak neden anestezi okuyacaksınız? birçok sene kaybına neden olacak bu tercihiniz, umarım farkındasınzdır.

 324. bayT says:

  Ben 87 doğımlu Meslek lisesi Bilgisayar bitirdim.bu sene ygs den 387 tam puan çıkardım.Sizce Sağlık sektörü Dallarından biri gelme ihitmali nedir?
  2.sorum ise PAtoloji lab.tek. olmak çoçukluk hayalimdir( daha doğrusu İncelemeK ).Buna dayanarak sizce bu böüm üzerine tercih yapmak bana ne kazandırır.Şimdiden teşekkürLer.

  • admin says:

   siz normalde tercih yapmadınız mı? ek yerleştirmelerde kontenjanlar belli olsun ondan sonra şurası olabilir diye konuşalım. Size bir sorum hergün idrar falan incelemek hoşunuza gider mi?

 325. Mehmetkrkc says:

  Merhaba ben 87 doğumluyum düz lise sözel mezunuyum ve Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik okumak istiyorum. Ygs-3 den alıyor sanırım Tıbbi dökümantasyon ve benim y-ygs puanım 330 devlet üniversitesi gelme yada vakıf üniversitesi gelme şansı nedir acaba? Veya herhangi bir sağlık bölümü gelmesi olanağı var mıdır? Tekrar belirteyim vakıf üniversitesi de olabilir.

  • admin says:

   Ek yerleştirmelerde kontenjanlar açılmadan birşey söylemek mümkün değil, düşünün şurası gelir deriz ertesi gün bir bakarsınız orada kontenjan açılmamışız haliyle insanlarla dalga geçiyormuşuz gibi olur. Açıklandıktan sonra yorumunuzu değerlendirelim birlikte.

   • Mehmetkrkc says:

    Ek yerleştirmeleri değerlendirmeden 1. yerleştirmede gelebilir miydi peki öyle bir şansım var mıydı? Zaten ben seneye de hazırlanacağım öğrenmek istediğim bu puan ile vakıf yada devlet üniversitelerine girme şansım var mı düz lise sözel mezunu olarak. Şimdiden vermiş olduğunuz bilgilere ve ayırdığınız zamana çok teşekkür ederim…

    • admin says:

     üsküdar mesela özel üniversite ama tam burslusu 382 , kastamonu (araç myo) ise 361, kastamonu (taşköprü myo) ikinci öğretim 348 ile kapatmış biraz daha çalışmanız durumunda rahatlıkla yerleşebilirsiniz birkaç hafta içerisinde tüm puanları ayrıntılı yayınlayacağız orada da bakabilirsiniz ama sml mezunlarının öncelikli olduğu için puanlar yüksek.

     • Mehmetkrkc says:

      Ücretli yada % 50 burslu gelme ihtimali var mıdır peki hocam? Birde ben 87 doğumluyum bu tercihlerimde sorun çıkartır mı?

     • admin says:

      üsküdar %50 burslusu 294, acıbadem paralısı ise 281 ile kapatmış çok rahat gelirdi de siz bu bölümü iyice araştırdınız mı? para vererek okumaya değer mi sizce? kaç doğumlu olmanızın herhangi bir önemi yok.

     • Mehmetkrkc says:

      Sizce iyi bölüm değil mi? atanması kolay diye biliyorum ben bana söylenen bu şeklide. Siz biraz düşüncenizi paylaşır mısınız benimle? Sizce yazmam gereksiz mi kötü bir bölüm mü yada onun yerine yazmamı tavsiye edeceğiniz bir bölüm var mı? TEŞEKKÜRLER…

     • admin says:

      Kimsenin tercihini etkilemek gibi bir düşüncemiz olmadığından sadece bölümler hakkında bilgi veriyoruz, hani şu bölümü yazın kesinlikle demeyiz. Genel itibariyle de insanlar araştırmadan çat diye atlıyorlar sıkıntı çıkabiliyor o yüzden sordum araştırdınız mı iyice diye. Yoksa siz istedikten sonra kötü bölüm yoktur ama kıstasınız atanması kolay diyeyse ve bu meslekte daha ne iş yapıldığını bilmiyorsanız biraz daha düşünün, bölüm ve meslek size göre olmayabilir. Siz kendinizden biraz daha bahsederseniz, şunu severim şöyle yaparım vs. diye ona göre araştırmanız için birkaç bölüm yazabiliriz yoksa şunu yazın demiyoruz. Siz egede mi okuyordunuz?

     • Mehmetkrkc says:

      Evet Ege de okuyourum. Raporlama belgeleme ve kalem işlerini severim ben ve sağlık sektöründe çalışmayı istiyorum. Sizce ben sağlık sektöründen 2 yıllık hangi bölümleri seçebilirim ataması ve iş imkanları kolay olan bir bölüm? Bu arada tıbbı dökümantasyon atamaları ile ilgili bir bilginiz var mı acaba nekadar ve hangi puanla atanabiliyorlar yılda kaç alım yapılıyor?

     • admin says:

      biz sadece bölüm konusunda orada okuyanlardan bilgi aktarımında bulunuyorduk ama en kısa zamanda atamaların ne kadar olduğu konusunda da ve ihityacın ileride ne kadar olacağını da araştırmak lazım. Puanınız ölçüsünde att hariç yazabilirsiniz lakin sakın ola sakın sadece iş imkanı fazla diye bir bölümü tercih etmeyin, sevmediğiniz bir meslekte ne kadar dayanabilirsiniz? Egede ne okuyorsunuz da bırakıyorsunuz? Eğer masa kalem işlerini seviyorsanız burada tıbbi dökümantasyon okuyup kpss de abanıp iyi puanla atanmaya bakarsınız.

 326. TUĞÇE DEMİR says:

  evet duz lıse mezunuyum seneye gerecegım sınava peki nereler olabılır anestezıyı cok istıyorum ve kac puan almam lazım. veya baska onereceginız bolum var mı kolay yoldan ve saglık sektöründe.

  ”TEŞEKKÜRLER”

  • admin says:

   amacınız mezun olur olmaz iş bulmaksa tekrar ediyoruz bu kadar çok insan alınmaya başlandı 2 yıl sonra buralarda da yığılma olabilir öncelikle buna dikkat edin, ikincisi eğer devlet üniversiteleri düşünürseniz, kafkas, fırat gibi düşük puanla alan üniversiteler var. Anestezi bölümü taban puanlarına bakıp ne kadar alacağınızı aşağı yukarı kestirebilirsiniz ancak her sene puanlar değişmekte bunu da göz önünde bulundurun.

 327. halil çetin says:

  düz lisedeyim bu yıl ygs ye hazırlanıyorum ygs2 puanı 380 civarında alabilirsem 1.sorum kafkas veya fırat ünivrstlri mi her yıl düz liselerden alıyor veya hangi ünivrstlrde boşluk olduğunu tercih yapmadan önce nerden bilecez…

  • admin says:

   onlarda öncelik koşulu belirtilmiyor o yüzden sml mezunu olsanız da düz lise mezunu olsanız da farketmiyor tabii sadece oralar değil başka yerlerde düz liselileri alıyor. Onları yerleştirme önce yayınlanana kılavuzdan görebilirsiniz, anlayamadığınız yer olursa gelir buradan da tekrar danışabilirsiniz.

 328. halil çetin says:

  Daha önceki mesajlarınızda doğu istemiyorsan 440 puan almalısınız demişsiniz bir arkadaşımıza…sağlık meslek liseleri batıda olan ünileri doldurup doldurmamasıyla bağlantılı değilmi doğuda okumak veya okumamak bide %100 burslulktan sadece sml mi faydalanıyor …

  • admin says:

   tercih meselesi mesela sml anestezi mezunu olursunuz memleket de diyarbakır olur kalkıp batıya geleceğine dicleyi yazarsınız, böylece batıda boş yer kalmış olur. Anestezi taban puanlarından bakın yüksek puanlılar işte 400 civarındakilere düz liseler yerleşebiliyor gözüyle bakın. Tam burslulara genelde sml mezunları yerleşiyor, düz liseden yerleşene denk gelmedik sanırım.

 329. şeyma nur says:

  SLM ACABA AMELİYATTA ANESTEZİ UZMANI AMELİYATI YAKINDAN İZLEYEBİLİRMİ YOKSA MAKİNEYE BAKMAKTAN İZLEYEMEZ Mİ;?EĞER KAZANABİLİRSEM BEN AMELİYAT HEYECANINI TATMAK İSTİYORUM.YANİ BİRAZ ADRENALİN İSTİYORUM.AMA DUYDUĞUMA GÖRE ANESTEZİ UZMANI AMELİYAT OLAN HASTAYA PEK YAKIN OLAMIYORMUŞ.EĞER UZAKSA BU MESLEĞİ SEÇMEKTEN VAZGEÇEBİLİRİM .BİRAZ BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİZ ACABA?TEŞEKKÜR EDERİM

  • admin says:

   Öncelikle şu ayrıma dikkat edelim, anestezi bölümü önlisans programını okursanız anestezi teknikeri ünvanıyla mezun olursunuz yani uzman değil. Anestezi uzmanı olabilmek için tıp okumanız lazım, anestezi teknikeri hastayı ameliyata hazırlar yoksa başında durmaz. Çünkü doktor değildir. Sırf andrenalinden ötürü mü istiyorsunuz?

   • şeyma says:

    hayır.sırf adrenalin için deil.ben tıp bölümünü seviyorum.hatta çok istiyorum.ama ameliyatta benimde bir işim olsun istiyorum.yani ameliyatı yapan doktor kadar güzel hissetmek istiyorum.yani ameliyatta benim de bir parmağım olsun istiyorum.ama anestezi biraz ameliyata uzak kalıyor.doktor olmak ta zor.yani ne yapmalıyım sizce teşekkürler cevaplarınız için.

    • admin says:

     tekniker dediğim gibi ameliyata hazırlar doktorun istediklerini yapar daha yolun başındasın madem bu kadar isteklisin neden tıp gibi bir hedef koymuyorsun? Diğer sağlık bölümleri de zaten ameliyatla falan ilgisi yok, tıbbi dökümantasyon, att falan.

     • şeyma says:

      ama tıp fakültesi gerçekten yüksek puan istyor.ne yapalıyım bilmiyorum.bunu ancak ilerleyen zamanda görebiliriz sanırım.herşey için teşekkürler. 🙂

 330. Mehmetkrkc says:

  Y-YGS2 puanın 220 İstanbulda anestezi vakıf üniversitesi gelme ihtimali var mıdır? Ek yerleştirmeleri değerlendirmeden 1 yerleştirmede gelebilir miydi?

 331. halil çetin says:

  arkadaş aneztezi teknikeri olmak istiyorum onun için sadece ygs ye hazırlanıyorum lys yi es geçiyorum onlarda kesin bir puanla almıyor benim ygs2 puanım 380 olsa bile sml aneztezi bölümlerini doldurunca ben açıkta kalıyorum…gerçekten saçma yönetim biçimi…..

 332. Yağmur says:

  Slm ben duz lise mezunuym ygs 2 puanım 240 anestezi özel unv gidebilirmiym? Şimdiden teşekürler

  • admin says:

   bu sene anestezide yer kalmadı eğer ek yerleştirmeyi düşünüyorsanız yer açılması halinde birkaç üniversite gelme ihtimali var.

 333. okan cankaya says:

  Slm ben açık ögretimden eşit agırlık lise okuyorum mezun olduğumda anestezi teknikerliği okuyabilirmiyim tabi ygs 2 de başarı elde etmem gerekiyo ama böyle bi imkanım varmı ? + radyoloji teknikerliği ve att okumamı söylüyorlar eger açık liseden mezun olduğumda bunlardan birini okuma imkanım varsa hangisini önerirdiniz ?..

  • admin says:

   siz bu bölümlerin ne işe yaradığını biliyor musunuz? başkasının lafıyla iş yapmayın pişman olursunuz. Att hariç düz, açık lise farketmez nereden mezun olsan bile tercih yapabilirsiniz. Ancak ilk soruları kendine sor sonradan pişman olacak tercih yapma.

 334. musa says:

  slm ben duz lıse de okuyorum anestezi bolumu ile ilgili bilgi alabilir miyim? ben sayısalcıyım ne yapmalıyım, 340 puan alırsam hangi universıteye gidebilirim?

  • admin says:

   340 ile devlette sadece şu an kafkas üniversitesi ikinci öğretim gelir ancak özellerde parayla okumak isterseniz kısmi burslular dahil bütün üniversiteler gelir.

 335. Gazi says:

  Slm .. sağlık sektöründe aslında anestezi düşünüyorum .. ama meslek lisesi çıkışlı olacam .. şansım ne kadar var ? Meslek lisesi diye sorun çıkarmı bulundugum bölüm sayısalı içeriyor .. bilgi verirseniz detaylı bi şekilde sevinirim ..

  • admin says:

   Katsayılar kalktı o yüzden hangi bölüm olduğunuz pek önemli değil sadece ygs 2’den devlet üniversitesine yerleşmek istiyorsanız oku puanıyla 350 almanız gerekir. Neden bu kadar yüksek derseniz de sağlık meslek mezunları burada öncelikli, muhtemelen sizin de öncelikli bölümünüz var, lisede ne okudunuz?

   • Gazi says:

    olduğum bölümden başka bir yere geçeceğim için okul puan vermiyor diye biliyorum .. ewt yukarda okudum bazı şeyleri sml daha öncelikli .. ben hala lise okuyorum .. bilgisayar üzerine bişey istiyordum vazgeçtim şimdide araştırıyorum iyice bilgi almam lazım ona göre bişeyler yapacam çünkü

    • admin says:

     aynen o şekilde sadece okuduğun bölüme sende sınavsız geçişle başvurabilirsin anladığım kadarıyla o hakkından feragat edip başka şeyler okumak istiyorsun peki neden anestezi? dediğim gibi dilediğin yere artık girebilirsin yeter ki istenilen derecede puan al.

     • Gazi says:

      sınavsız geçişte deilde normal istiyorum 2 yıllık iyi olmuyomuş galiba .. sağlık sektörü istiyorum anestezi yapabilirim diye düşünüyorum .. okul puanını zaten eledim şıklardan .. 4 yıllık mı 2 yıllık mı tavsiye edersiniz ? bu arada şunu belirtmek isterim okudugum yere yanlıslıkla girdim düzeltme yapılamadı istediğim alan dolu oldugundan .. değiştirmek istemememin nedenlerinden biride bu..

     • admin says:

      desenize hayata çok yanlış gelmişiniz. siz önce ne istediğinizi hangi alanda çalışırsanız mutlu olacağınızı bilin sonrasında 2 veya 4 yıllık seçmek kolay olur. Aradığınız meslek 2 yıllıkta ise onu okur açıktan 4’e tamamlar askerlikten de 5 ay yaparsınız sıkıntı olmaz yani. Ama önemli olan madem istemediğiniz bölümleri elediniz, anesteziyi de muhtmelen görünce elersiniz, asıl istediğinizi bulmaya çalışın.

 336. Gazi says:

  sağlık sektörü bana güzel geliyodu hala geliyorda 🙂 .. anesteziyi gördm araştırdm.. istemediğim bölümler arasında sağlık sektöründen hherhangi bişey yoktu o yüzden bulduguma inanıyorum ..

  • admin says:

   peki madem, sizin bileceğiniz bir iş anesteziden başka sormak istediğiniz soru da olursa gene gelip danışabilirsiniz, yakın zamanda üyelik sistemi kurup sene içerisinde de yardımcı olmayaca çalışacağız 🙂

   • Gazi says:

    Cevaplar için teşekkürler 🙂 birşeyde takılırsam yine dönebilirim size 🙂 gerçi benm daha 2 yılım var neler değişir bilinmez ama ben şimdiden öğreniym geneli ona göre çalışırım 🙂 yalnız biyoloji dersini pek sevmem oda anestezide gerekli derslerden biriymiş .. şu an nettende araştırıyorum ..

    Teşekkürler tekrar 🙂

 337. sema güven says:

  ben bu sene 10. sınıfı okuyacagım ve benim hayalim hemşire olmak ama hemşirelik MF3ve YGS2 yani sayısal olanları alıyor bende eşit agırlık okuyorum.bu bölümü oludugum halde üniversite de yine hemşirelige veta anestezi bölümüne gitme ihtimali var mı helede hemşirelik bölümü lütfen bana yardımcı olurmusunuz bu sene kendime sıkı bir çalışma şekli hazırlamam gerek. ne kadr puan almam ve ne yapmam gerek bana anlatırmısınız lütfen çook rice ediyorum. bu benim için çook önemlii!!!

  • admin says:

   katsayı uygulaması kalktı artık dilediğiniz bölümden sınava girebiliyorsunuz, yapmanız gereken sadece yeterli puan alacaksınız. Önünüzde uzun süreç ygs 2’den 360 civarında alabilirseniz hemşirelik ve birkaç devlet üniversitesinde anestezi yazabilirsiniz ancak 3 seneye kadar puanlar çok da değişebilir. Fen bilgisine önem verin, matematiğiniz nasıl? Bu süreçte dershaneye gitmeyi düşünüyor musunuz? Hangi lisede okuyorsunuz, geçmişiniz parlak mı? Çalışabiliyor musunuz?

 338. serkan says:

  ben düz lise sayısal bölümünde okuyorum ankara üniversitesini kazansm gidebilme ihtimalim %’de kaçtır

 339. ecem says:

  ben düz lise mezunuyum 93 doğumluyum ve alttan kalan dersler yüzünden bir sene geç diplomamı aldım yani 2011 mezunu olmam gerekirken 2012 mezunu oldum…bu sene sınava girdim ve muhasebe vergi bölümünü kazandım ancak kayıt yaptırmadım çünkü sağlık bölümü istiyorum.düz liseden sayısal mezunuyum anestezi kazanma şansım var mı ? varsa en az kaç puan almam gerekiyor ? ve de hemşirelik istemememin nedeni meslekte yükselme olmaması mesela anestezide uzmanlığa kadar ilerlenebiliyor bu yüzden girmek istiyorum.bir de matematik ve fen ağırlıklı puanımın mı yüksek olması gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim…(şimdiden teşekkürler)

  • admin says:

   Sizin seneye puanınız kırılacak puanın farkındasınız değil mi? Zaten anesteziyi kazanmak zor siz işinizi tercih yapıp gitmeyerek daha da zorlaştırmışınız. Anestezide uzmanlığa kadar ilerlendiğini kim söyledi? Yalan. Uzmanlık için tıp fakültesi mezunu olmak zorunludur. YGS 2 puan türü içinde fen %40 önemli daha fazla çalışmanız gerekiyor.

   • ecem says:

    evet farkındayım puanım kırılacak fakat ben tercihlerimi yaparken muhasebe istemiyordum zaten ailem tarafından ısrar olduğu için yazdım keşke de yazmasaydım ama geçti artık…ben öyle duydum uzmanlığa kadar ilerleme olur diye ama şimdi doğrusunu öğrenmiş oldum…mesela bu sene malatya inönü üniversitesi 170 gibi bir taban puanla anestezi öğrencisi aldı benim girebilmem için en az kaç puan almam lazım

    • admin says:

     sizin oralara girmeniz imkansız, sadece sağlık meslek liseleri mezunları girebiliyor. Anestezi taban puanları sayfasından detaylı puanlara bakabilirsiniz ancak yüksek puanlılara girebilirsiniz sadece ayrıca puanınızın da kırılmış halinin o kadar olmasını unutmayınız.

 340. Sümeyye says:

  Mrb ben bilgsayar bölümü okuyorum bu sene sınava grcım yaklasık 350 puanında ygs 2 puanım olcagını düsünüyorum 95 dogumluyum anestezı ıstıyorum kazanma sansım ne sizce ? Simdiden tsk ederım

  • admin says:

   kafkas üniversitesi ikinci öğretim falan gelebilir, ancak batıdaki üniversitelerin pek gelebileceğini sanmıyoruz. Bir de bu sene yeni açılacak varsa kontenjanlara göre puanlar oldukça değişken ama girersiniz bir yere.

   • akın says:

    sayın admin benim puanim 410 bana pek biryer geleceğini sanmıyorsunuz da 350 ye geleceğini nereden biliyorsunuz

    • admin says:

     kusura bakmayın teknik bir hatadan dolayı yorumlarda farkındaysanız tarih yok, o yorumun yazıldığı tarihin üzerinden yaklaşık 1.5 sene geçmiş. Bu süre zarfı içerisinde hemşirelikler de anestezi bölümü kontenjanına sınavsız geçiş yapabilmeye başladılar. Nereden buldunuz bu yorumu?

 341. sümeyye says:

  istanbul üniverstesının puan larına baktım istanbulda yaşıyorum batı tarafında kazanma sansım hc yok mu pekı 🙁 istanbula yakın bi yerde hangi üniv. gtme sansım var peki
  kafkas üniversitesi haric grebilcegim başka üniversteler varmı peki ?

  • admin says:

   yok, şansın sıfır. Sadece sağlık meslek liseleri girebiliyor. Çok istiyorsanız edirnede trakya üniversitesi var ama bir 100 puan daha fazla almanız lazım. en azından 450 civarında yapın ki yerleşesiniz.

 342. Melih says:

  merhabalar ben liseye yeni başladım endüstri meslek lisesinde okuyorum daha doğrusu zorla okuyorum tercihte hata yapmam nedeniyle sağlık meslek lisesini kazanamadım sbs puanımın ortalaması 418 derslerimde başarılıyom bn tokatta yaşıyorum buranın üniversitesinde 83 kişilik kontenjan var hemşirelik bölümünde üniversite sınavında orayı kazanabilirmiyim acaba yardımcı olursanız sevnirim … şimdiden teşekkürler :))

  • admin says:

   bu sene 83 değil 93 kişi aldı, geçen sene gop hemşirelik 332.98 ile kapamış. Ygs 2’den bu kadar puan alırsanız neden olmasın 🙂 YGS 2’ye çalışmanız yeterli olacak, ancak bazı hemşirelikler mf 3 ile alıyor buna dikkat edin.

 343. merve says:

  ben sml hmşirelik mezunuyum.94 dogumluyum ve bu sene tercihlerimde anestezi yazdım. fakat olmadı bugn merak edip taban puanlara baktım ben 219 la tercih yaptım ama üniversitelerden 187 yle bile öğrenci alanlar var. peki bnmki niye olmadı ?
  ve 187 yle alan üniversteyide tercih etmiştm

  • admin says:

   keşke tercihlerinizden önce gelip burada danışsaydınız biz size olmayacağını söylerdik, yazdığınız bölüm muhtemelen sadece sml anestezi mezunlarını aldığı için o kadar düşükle kapatıyor. Dışardan başka kimse de giremiyor isterse 499 puan alsın. Bu arada yerleştiniz mi peki bir yere? Neden hemşirelik falan yazmadınız?

 344. adem says:

  özel üniversiteler e anesteziye puansız girebilecegimizi duydum sizce ne kadar doğru …

  • admin says:

   külliyen yalan bu kadar insan ygs 2’den puan alıp da girmeye çalışıyor en düşük kıbrıstaki üniversite 233 puan ile kapadı.

 345. adviye says:

  merhaba ek tercihlerde 2 yıllık sağlık kalmış mıdır bide hamşirelik ebelik falan bilgi verirseniz cok mutlu olurum

 346. doğan says:

  ya şimdi benim puanım 265 düz lise mezunuyum anesteziyi özel okuma şansım varmı

  • admin says:

   tabii ki hatta özellerin bazılarında kısmi burs bile kazanabilirsiniz,

   • ismail says:

    hocam ben endüstri meslek lisesinden mezunum ve bilgisayar böölümü ygs2 177 anestesi bölümüne gidebilirmiyim devlet ünüversitesi ya da özele gidebilirmiyim daha çok devlet ünüversitesini istiyorum gelirmi şimdiden teşekürler..

 347. ahmet says:

  ben endüstir meslek lisesi mezunum kimya bölümü okudum ygs 240 aldım simdi ben anestesi bölümü girmek iştiyorum 177 .183 vb. gibi puanlı ünivesteler var ben bu puanla anestesi bölümüne girme ihtimalim nasıl samsunda yaşıyorum simdi den tüşekkürler…

  • admin says:

   ygs’nin hangi puan türünden 1 mi 2 mi kaç? bir de bu ek yerleştirmeler için mi soruyorsunuz? o düşük puanlı gördüklerinize sadece sağlık meslek mezunları yerleşiyor bilginiz olsun.

 348. büşra says:

  puanım 177 tıbbi lab patoloji veya anestezi okumam mümknmü erzurumda amasyada flan ?

 349. büşra says:

  ben kıbrısa okumak istiyorum ygs 2 puanım barajı geçemedi ama sözel puanım geçti ygs 2 hemşirelik tercih etmek istiyorum girebilirmiyim

  • admin says:

   14 ağustostan beri soru soruyorsunuz ve aldığınız cevap sürekli aynı olacak, arkadaşım bizden tam olarak ne bekliyorsunuz? Puanınızı yükseltmemizi bekliyorsunuz bakın şunun şurasında bayram seyran derken martın sonu anında geliverir 1 buçuk aydır burada soru sormak yerine ders çalışsaydınız daha iyi olmaz mıydı sizce?

 350. tekn says:

  benm ygs 2 puanım 233 anadolu lisesi mezunym trakya üniv.de odyometri yazdm terchlerde yerleşme şansım var mı 153 le kapatmş.

 351. Nurgül says:

  Merhaba,
  öncelikle yaptığınız rehberlik yardımları için teşekkür ederim.
  Sınavım iyi geçmemişti, birinci yerleştirmede yerleşemedim, şansımı ikinci yerleştirmede denedim ama yine olmadı.Anlayamadığım kısım ve size sormak istediğimse =>düz lise ea mezunuyum, puanımın altındaki üniversite bölümlerini tercih etmeme rağmen yerleşememiş olmamı anlayamıyorum. Konya Selçuk Üniversitesi Anestezi bölümü ilk tercihimdi ve puanımın altında olduğu için ilk tercihim yaptım. Ama yerleşemedim. Rica etsem bu karmaşadan kurtulmam için yardımcı olurmusunuz?

  • admin says:

   Düşünceleriniz için teşekkür ederim, keşke yerleştirmelerden önce gelseydiniz. Bazen kırıcı oluyor yazdıklarımız ama gerçekten dışarıda çoğu kişi yanlış yönlendiriyor, aslında çoğu bunu bilmeyerek yapıyor o da ayrı. Sorunuza gelince, o bahsettiğiniz düşük puanlara sadece sağlık meslek mezunları girebiliyor siz isterseniz 400 puan alın yada daha üstü hiçbir zaman orayı kazanamazsınız maalesef. Ne kadar almıştınız? seneye tekrardan denemeyi planlıyor musunuz?

 352. Nurgül says:

  Böyle güzel bir site hazırladığınızdan malesef ikinci tercihlerimi ettikten sonra haberim oldu. Güya dışarıdan aldıkları için pek çok bölüme tercihlerimde yer verdim, ama görülüyor ki hata etmişim. Aldığım puanlar pek içaçıcı değil. Ygs 2 p=195, ygs 4 =269, tm3=256 🙁 Dersaneye gitmeye başladım bile. Ama gönül isterdiki bir an önce yerleşeyim, bir an önce hayatın bir ucundan başlayayım. Kısmet, ilginiz için ben teşekkür ediyorum,çalışmalarınızın devamını diliyorum, belkide bilgisizlikten belkide yanlış rehberlikten yerleşemedim 🙁 Keşke sitenizden daha öncelerde haberim olsaydı.

  • admin says:

   Ygs 2 puanınız baya düşükmüş şöyle söyleyim genelde düz lise mezunlarına devlet üniversitelerinden çok az tercih hakkı tanınmış oluyor, bunlardan bir kısmı kafkas, fırat, dicle gibi. Genelde özel üniversite yazmak durumunda kalıyor. Aslında hazır silbaştan başlamışken önce neden anestezi istiyorsunuz ona bakın? Bu mesleği gerçekten yapmaya sizi ne itiyor, sadece maaşı mı? Kendinize şunu da sorun, ne yaptığım zaman mutlu bir yaşam süreceğim.

 353. Nurgül says:

  Sağlık sektöründe bir meslek sahibi olmak istiyorum.Mutlaka anestezi değil, labaratuvar veya hemşire de olabilir. Maaşı hiç aklıma bile getirmedim desem yeridir. Çalışma imkan ve olanakları geniş, o yüzden tercih ediyorum. Biliyorsunuz sağlıkta personel sıkıntısı her zaman vardır. Okumak yetmiyor malesef, meslek sahibi olduktan sonra atanma problemi var, kpss gibi zor bir süreç var. Ama görüyorum ki sağlık personeli ister kamu isterse özel sektörde iş bulabilme imkanına, diğer bölüm mezunlarına göre daha avantajlı. Benim düşüncemde okul sonrası için hazırlık.

  • admin says:

   Neden sağlık sektörü, kasvetli yerlerde insanlara hizmet etmek bu kadar mı hoşunuza gidiyor? Çalışma imkanı falan aslında geniş değil sadece düz iş yapıyorsunuz, hasta gelsin onun işlemlerini yapın sonra gitsin tamamen monoton birşey. Sağlıkta yakın zamanda personel sıkıntısı kalmayacak hatta bir yerlere not edin, mantar gibi açılan üniversitelerden ötürü yakın zamanda bu ülkede doktor fazlası olacak, bunun sebebi de maksat rekabet artsın! Bugün deseniz ki öğretmenlik yazıcam sakın yazmayın deriz, ancak en azından mutlu olabileceğiniz bir mesleği icra etmeye bakın. Yoksa bir şekilde karın doyacak, ömrünüzü tüketeceksiniz. Yoksa tüm mesleklerin kendisine göre dezavantajı var, sanki diğer meslekler monoton değil mi diye soradabilirsiniz ancak maskat orada mutlu olmanız.

 354. Nurgül says:

  Haklısınız. Ama yukarıda belirttiğim gibi iş bulma süreci çok sıkıntılı. O yüzden sağlık diyorum, sizin önerileriniz varsa onlarıda bilmek isterim tabiiki. Bana uygun, ea puanıyla yerleşebileceğim, üniversite sonrası çok da sıkıntı çekmeden eğitimini aldığım mesleği icra edebileceğim bölümler nelerdir? (Yordum özür)

  • admin says:

   Buradaki kimseyi tanımadığız için bölüm öneremiyoruz, ancak istediğiniz bölümlerle alakalı bilgi ve o bölümlerin aslında ne iş yaptığıyla ilgili mezunlardan bilgi aktarıyoruz. Sakın ola sakın puanım şuna yetiyor o yüzden bunu tercih etmeliyim hatasına düşmeyin. Bir hedefiniz olsun ve gece/gündüz demeden çalışın. Hangi bölümde okumuş olsanız bile, mezun olduktan sonra iş bulma sıkıntısı olacak onunda biraz şans, kader ile alakası var. O yüzden meslekleri araştırırken maaş, çalışma koşulu değil de size uygunluğunu araştırın.

 355. yüksekova says:

  ya ben düz lise öğrencisiyim ygs 2 de 320 puan alırsan türkiyede hangi devlet üniversielerine yerlesebilirim ve azerbaycandaki üniversitelere girebiliyormuyum
  peki sağlık yönetimi nasıl bir bölüm ? sağlık hizmetlerinası bölüm?

  • admin says:

   maalesef en düşük kafkas ikinci öğretim kapattı o da 335 puanla, ancak gelecek sene bu bölümde kontenjan artışına gidilirse rahatlıkla düşecektir. Azerbaycanda bu bölümü görmedik.

 356. gamze says:

  mrb. ben saglık meslek att bölümü mezunuym. 2011de mezun oldum. anestezi istiyorum ama sanırım yeni mezunlarda öncelik oluyor. ygsden kac puan almam gerekir ? ve girme sansım var mı?

  • admin says:

   sml’lerin bir de anestezi bölümü mezunu olmanız lazım yani att bölümü mezunu olmanız ancak paramedikte işe yarayacaktı anestezide siz de düz lise mezunları statüsündesiniz. ek olarak dediğiniz gibi yeni mezunlar öncelik oluyor sizin okuma şansınız düz liseliler kadar.

 357. alexx says:

  mrb ben tm çıkışlıyım nişan taşı üniversitesi diyaliz teknikerliği bölümünü istiyorum 215 kapatmış bursuz(ücretli) 260 aldım buraya girme şansım nedir
  ek yerleştirme kontejanı baktım 9 kontejanı vardı tercih yapsam gelme şansı nedir … yardımcı olursanız çok sevinirim acilll cevaplarsanız sevirim şimdiden teşekkkürler

 358. incii says:

  merhaba ben sayısal son sınıf öğrencisiyim bu bölümü çok istiyorum. mesela ygs 2 puanım okul puanıyla birlikte 400 civarı gelse marmarada yada egede bir üniversiteye yerleşme ihtimalim nedir ?

  • admin says:

   ihtimal sıfır, oralara sadece sağlık meslek lisesi mezunları yerleşiyor ne yazık ki 🙁 ancak olabilecek devlet üniversiteleri de var. (kafkas, dicle)

 359. yasin says:

  Selamun aleykum ben düz lisede okuyorum, ama anestezi okumak istiyorum çıkardığım puanlar enaz 340 bu puanı göz önünde bulundurup
  bana uygun devlet üniversitesi söyleye bilirmisiniz ALLAH RAZI OLSUN HEPİNİZDEN lütfen cevapsız bırakmayın

 360. dilek says:

  slm ben meslek lısesı son sınıftaym bu sene sınava gırcem ve anestezi istiyorum bunun ıcn ygs kactan ve kac puan almam gerekıyor ve mormal devlet ünıversteleri meslek lisesnden almıyormu bunları cevaplarsanız cok sevinirm şimdiden tesekkur edermmm

  • admin says:

   ygs 2’den en azından 335 puan alırsanız bir devlet üniversitesine yerleşme ihtimaliniz var, normal devlet üniversiteleri marmara, ankara gibi sadece sağlık meslek mezunlarını alıyor.

 361. ünzile says:

  merhabalar …
  daha önce anestezi bölümü için konuşmuştuk ama birde hemşirelik için size sorum olacak ? 2010 ticaret meslek lisesi mezunuyum hemşirelik için kaç puan almam gerekir. birde ygs 2 ve 3 ten mi alınıyor ? çok tşk ederim kolay gelsin…

  • admin says:

   sizi hatırlıyorum, sanırım tercihleriniz olmadı 🙁 hemşirelik anesteziye göre kazanması nisbeten daha kolay bir bölüm en kısa zamanda taban puanlarını yayınlayalım ama kısaca ygs 2 ve mf 3 puan türünden kazanılıyor, farkı bir yüksekokul birisi de fakülte ancak ikisinden de mezun olunca hemşire ünvanı alarak mezun oluyorsunuz.

 362. Ali sen says:

  Ben and. lisesınde esıt agırlık bolumunden bu yıl mezun oldum. ygs 2 puanım 350-400 arası olucak. ege ün. dokuz eylül ün. yada pamukkale ünv. anestezi bolumu okuma ihtimalim var mı ? sımdıden tesekkur ederım iyi geceler…

  • admin says:

   oralarda okuma ihtimaliniz sıfıra çok yakın, çünkü sadece sml mezunları yerleşebiliyor. Düşünürseniz eğer o puanla gene birkaç devlet üniversitesi gelebilir.

 363. ünzile says:

  😀 yanlış hatırlıyorsunuz ben martta yeni ilk defa gireceğim sınava peki hemşirelik için lys girmekte gerekiyor mu ? desteğiniz için çok teşekkür ederim

  • admin says:

   2010 mezunu olmuşunuz halen sene kaybetmedim diyorsanız sizi öncelikle tebrik ederim 🙂 ağustostan beri sorularınıza cevap vermişiz açıkçası her soruya cevap vermeden daha önceki yazışmalara göz atıyoruz, eğer mf 3 alanından yani fakülteye girmek istiyorsanız evet lys’ye de girmeniz gerekecek. Yok ben ona çalışamam sadece ygs ile idare ederim diyorsanız ygs 2’den puan alıp yüksekokula yerleşirsiniz, başka sorunuz? 🙂

 364. ünzile says:

  😀 😀 sene kaybı var ama önemli olan istemektir. sene kaybımın olması da zamanında doğru yönlendirme yapılmadığı için. peki hemşirelik için ne kadar puan almam gerekir yine doğuda bi ünv. olmak zorunda mı ya bizim tokatta gop ünv. hemşirelik bölümü var oraya tercih yapabilir miyim? çok tşk ederim allah razı olsun sizlerden. Keşke lisede okurken de sizlerle tanışma fırsatım olsaydı belkide şimdi okul bitmişti 😀

  • admin says:

   o konuda haklısınız tabii ki, geç olsun güç olmasın. Hemşirelik yayınlanınca ben size mail vasıtasıyla ulaşsam nasıl olur? Doğuda bir üniversite olmak zorunda değil, çünkü sml mezunlarına öncelik yok. İyi dilekleriniz için teşekkürler rica etsem soru sorarken kendi konunuzda yanıtla diyebilir misiniz? Öteki türlü sorular iç içe giriyor kim olduğunuzu pek çıkaramıyoruz 🙁

   • ünzile says:

    peki 2 yıllık okursam hemşireliği ileriye dönük bi sıkıntı olur mu ? sizce 2 yıllık mı 4 yıllık mı? hangisini önere bilirsiniz?

    • admin says:

     2 yıllık hemşirelik yok ki nereden çıkardınız? Tekrardan söylüyorum yüksekokulda veya fakültede okusanız da 4 yıllık okuyacaksınız. Örneklemek gerekirse boğaziçi üniversitesi uygulamalı bilimler yüksekokulu uluslararası ticaret bölümü diye geçer, ama 4 yıllıktır.

     • ünzile says:

      çok pardon ya karıştırdım. peki ebelik bölümüne sml öncelik var mı yok mu ? ya kusura bakmayın kafanızı şişirdim …

     • admin says:

      sml önceliği onda da yok, o da hem ygs 2 hem mf 3 ile alım yaparken sadece 4 yıllık lisans programı mevcut.

 365. nesli says:

  yukarıyı biraz okudum ama çoook kafam karışık çok özür dileyerek şöyle başlamak istiyorum.ben 89 luyum ortadan sonra açık lise sosyalden mezun oldum.bazı sebeplerden devam edemedim şimdi okumak istiyorum ama nerden nasıl başlicam bilmiyorum.anestezi okumak istiyorum ama yukardan anladığım üzere hiiiiç şansım yok.zaten uzun zamandan beri ara verdiğim için bu puanlama sisteminden de anlamıyorum ağlamak üzereyim.uludağ üni. girmek istiyorum daha doğrusu ondan başka şansım yok.ben şimdi hem açıklise kem sosyal bölümü mezunu olarak en az kaç almalıyım ki uludağa girebileyim.şimdiden çoooook teşekkür ederim.

  • admin says:

   maalesef uludağ, marmara gibi üniversitelere sadece sml mezunları yerleşebiliyor. O yüzden sınavdan tam puan alsanız dahi oraya yerleşemezsiniz, başka yer neden düşünmüyorsunuz yada özelde okuma imkanınız hiç yok mu?

 366. nesli says:

  önce cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.ailemin dışarı göndermiceni bildiğim için öyle dedim.özel derken neyi kast ediyorsunuz bilmiyorum paralı mı yani???

  az önceki soruma cevap vermeden önce bişeyler daha danışmak istiyorum size. şu an sadece sizden alıcam cevapla ileriyi görmeye çalışıyorum. saçma sorular sorarsam ne olur kusuruma bakmayın bu tamamen cahilliğimden ötürü.yukarıyı okuyup bilgi edinmeye çalışıyorum herkese mutlu olacağı bi mesleği seçmesini tavsiye etmişsiniz. burdan yola çıkarak. asıl hayalim mimarlık ama puanı çok yüksek hadi onu geçelim gecemi gündüzüme katar çalışırım sınava ama kazanıp okuyup olsam bile bu mesleği icra etmem için elit tabaka etrafında olmam lazımmış ben orta halli bi ailenin kızıyım öyle dış ülkelere gitme mesleğimin uzmanlık eğitimlerini alma şansım yok.bu yüzden başka meslekler araştırıyorum kısmen ilgimi çeken puanını tutturabilcem en önemlisi okuduktan sonra hayatımı göz önüne alarak uygulayabilcem bişey olmalı. anladığım üzere anestezi de hayal oldu bana. şimdi ne yapmam lazım ne seçersem nasıl olur?? sizin de dediğiniz gibi önce bi hedefi olmalı insanın ben daha hedef kısmında takılıyorum. ne olur yardım edin vericeniz cevaplar karşısında yeni sorularım olur şimdiden yorduğum için özür dilerim…
  ya ben okudukça içim kararıyor tekrar tekrar yazıyorum ama ne olur kusura bakmayın bu çocuklar bu kadar okuyup giremiyorlar benim hiç şansım yok o zaman bu alt yapı zayıflığıyla galiba. ne yapayım ben şimdi hiç okumaya kalkışmayayım mı tekrar hayatımı karartmak istemiyorum ama içimden bi ses sana oralarda yer yok diyor.

  kusura bakmayın tekrar ben.! ya cevaplamaya layık sorular soramadım yada daha vaktiniz olmadı ama ben yinede sormak istiyorum.cevap versenizde vermesenizde şimdiden allah razı olsun.eğer ben bu durumumla istediğim bana uygun bişey okuyamazsam (başörtüyle) tekrar normal lise okuma şansım var mı acaba(imamhatip hariç)

  • admin says:

   Özel derken dediğiniz gibi paralı yani vakıf üniversiteleri kastettim, gelelim diğer sorularına eğer mimarlıkta mutlu olacağını düşünüyorsan tereddüt etme onun için çalış lakin bundan ne kadar eminsin? Hiç yüksek mimar birisiyle görüştün mü, çalışma şartları nelerdir biliyor musun? Bu tarz soruları kendine sor ve kararından eminsen bir dakika boş durma, ders çalış. Elit tabakadan olmak lazımmış gibi söylevleri de geç, kısmetinde oradan ekmek yemen gerekiyorsa, olursun yoksa ne kadar çalışsan da zaten nafile.

   Çalışma durumun nasıl, tekrardan öğrenci gibi oturup ders çalışabilecek misin bilemiyorum, ancak hayallerinin peşinden koşmak güzeldir. Bu bağlamda yapıp yapamayacağına sen karar vereceksin, ancak tembel bir milletiz, çok şey isteriz az şey yaparız bu kafadan da kurtulman gerekecek. Kararlarını verirken de büyüklerinle istişaresini de yap tabii. Tekrardan lise okuyamıyorsunuz bildiğim kadarıyla ancak bunu net olarak araştırın.

   Serzenişini kısmen haklı bulmakla birlikte 7/24 ne yazık ki burada cevap verme gibi bir durumumuz söz konusu değil, ancak soruların hemen hemen hepsi geç de olsa cevaplanıp yayınlanıyor, silinmiyor sadece bekletiliyor, bir dahaki sorunuzda daha anlayışlı olmanızı bekliyoruz.

 367. turgay says:

  Hocam ben ticaret meslek lisesi mezunuyum.YGS 1 Puanım okul puanıyla 285 özel veya devlet üniversitelerinin ANESTEZİ veya RADYOLOJİ bölmüne girebilir miyim?

  • admin says:

   sağlık bölümlerine girebilmek için ygs 2 puanınız olması gerekiyor. Ancak bahsettiğiniz puanı oradan alsanız dahi sadece özellerde parayla okumaya yetecektir.

 368. beyza says:

  s.a. ben şu an imam hatipde okuyorum ygs puanım şu an ki denemelere göre 430 ve okuldan gelicek diploma puanımla 460 olabiliyor. Ben anestezi bölümünü çok istiyorum gerçek sınava kadar puanımı 500 e kadar bile çıkarmış olsam özel üniversiteler tam burslu olarak beni mi yoksa sml ni mi tercih ederler.. Ayrıca burslu olarak kazandım diyelim başörtüsü nedeniyle bursumu yakabilirler mi . Sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim. İyi akşamlar 🙂

  • admin says:

   birinci sorun maalesef özel üniversitelere şimdiye kadar tam burslu olarak sadece sml mezunları girebiliyor, öncelik onların olduğundan ve kontenjan çok az olduğundan şimdiye denk dışardan giren olmadı ancak puanınızla sml harici öğrenci alımı yapan birçok devlet üniversitesi gelebilecektir.

   oldu da başka yeri burslu kazandınız, sırf o yüzden bursunuzu yakmazlar merak etmeyin.

 369. beyza says:

  peki çok teşekkür ederim bişey daha sormak istiyorum bu puanla 2 yıllık sağlık sektöründe girebiliceğim bölümleri bana önere bilir misiniz

  • admin says:

   ygs 2’den şu aralar en fazla anestezi, hemşirelik (4 yıllık) ve radyoloji rağbet olduğunu biliyoruz ancak milletin sizin istemeniz manasına gelmeyeceğinden ötürü, siz neler yapabileceğinize karar vermelisiniz. Neden sağlık alanında çalışmak istiyorsun, başörtüsüyle pekala başka yerlerde de görev alabilirsin, bunu pek dert etmemelisin.

 370. beyza says:

  bu yaşıma kadar çok hastalıkla boğuştum ama yine de gülmeyi başarabiliyorum. Bunu diğer insanlara da göstermek istiyorum ve onların da umutlanmasını sağlamak istiyorum. Doktor olmayı çok isterdim ama bazı şartlar malesef buna izin vermiyor.Yine de sağlık alanında çalışıp bu isteğimi gerçekleştirmek istiyorum.

  • admin says:

   Ancak anestezi teknikerliği, sizin yapmak istediklerinize tam olarak imkan vermeyebilir. Bu yüzden biraz araştırmanızı tavsiye ederim eğer imkanınız varsa hemşirelik sizin için daha iyi olabilir kanaatindeyim. Ygs 2 puan türüyle alan hemşirelik 4 yıllıklar mevcut.

 371. nesli says:

  sorularıma cevap verdiğiniz için çook teşekkür ederim kesinlikle serzenişte bulunmak istememiştim böyle anlaşıldıysa çok çok özür dilerim zaten burda karşılıksız sorularımıza cevap veriyorsunuz.dediğiniz gibi çok araştırcam.bide şunu sorabilir miyim mimarlık için düz lisem bi sorun olur mu?

  • admin says:

   hayır, sadece mesleki gruplarda özellikle sağlık alanında diğer liselerin biraz daha önemi oluyor hemşirelik, mimarlık gibi alanlarda düz lise mezunu olmak herhangi bir sıkıntı değil.

 372. turgay says:

  hocam ticaret meslek mezunuyum ygs 1 puanım okul puanıyla 278 herhangi bir özel üniversitede anestezi veya tıbbı görüntüleme teknikerliği bölümüne yerleşebilir miyim

 373. melisa er says:

  ben anadolu sağlık meslekte att bolumunde okuyorumuıversıtede aneztezı okumak ıstyrum ana ılk once aneztezı çıkışları oncelıklı ya kontenjanlar doluyomuş bız gıremıyoruz mu ?

 374. fatma says:

  Merhaba ben 89 doğumlu Eşit Ağırlık çıkışlıyım işletma bölümü 4 sınıf öğrencisiyim ygs ye girmek istiyorum anestezi, acil tıp teknisyeni, radyoloji,laborant gibi 2 yıllık bölümler okumak istiyorum sizce girebilirmiyim lys mi ygs ye hangisine girmem gerekiyor ve kaç puan almam gerekir?

  • admin says:

   bahsettiğiniz iki yıllık sağlık bölümleri için sadece ygs adı verilen 24 mart 2013’deki sınava girmeniz yeterli olacak. YGS 2 puan türü sizin için önem arzediyor. Puanlar için alttaki yorumdaki ilgili linkten bakabilirsiniz, neden sağlık alanında iş bulmayı planlıyorsunuz? Sizde bu alanın bakir olduğunu mu düşünenlerdensiniz?

 375. büşra says:

  ben düz lisede okuyorum anestezi okuyabilirmiyim?

  • admin says:

   Ygs 2’den yeterli puanı aldığınız takdirde devlet üniversitelerin bir kısmında veya özellerde kısmi burslu da olmak üzere okuyabilirsiniz.

 376. mustafa says:

  ygs 2 den yeterli dedğnz puan kaç + özel okullar burssuz puana bakıyormu

  • admin says:

   ygs 2’den devlet üniversiteleri için geçen sene en az alan 335 ile kapattı hesabı siz yapın o da karstaki kafkas üniversitesi. Özel okullardaki yanlış algılardan biri de parayı verince giriliyor ne yazık ki öyle birşey mümkün değil, en azından oralar için de 260 civarında almanız gerekiyor tabii bir de ücret ödeyeceksiniz. Bu arada burası saçma bir site sizin de dediğiniz gibi bütün sayfaları okumak yerine herkes soru soruyo değil mi?

 377. gamze says:

  merhaba ben açıköğretim 11. sınıftayım. sayısal dersler de görüyorum. 2. dönem dersaneye başlayacağım ancak sözelden. Ygs 2 den yeterli puanı alsam acaba anestezi bölümünü okuyabiir miyim ?
  Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  • admin says:

   Ygs 2 puan türünden yeterli puan alabilmeniz için sözelden ziyade fen bilimleri ve matematik çok daha önemli, bu yüzden bence onlara ağırlık verseniz daha mantıklı olur, ancak önünüzde daha zaman var halledebileceğinizi düşünüyorum peki neden anesteziyi yazmayı planlıyorsunuz?

   • gamze says:

    Çünkü o bölümü okumak istiyorum.

    • admin says:

     herkes okumak istediği için yazar da neden okumak istiyorsunuz? Yani buradaki amaç sağlık sektöründe çalışmak mı yoksa iş istihdamından mı faydalanmak? Daha önünde iki seneye yakın bir zaman dilimi var ve kararın daha çok değişecektir bu yüzden neye dayanarak hareket ettiğin geleceğin için önem arz ediyor.

 378. ömer says:

  Merhaba admin.
  -Ben Anatolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi 4.Sınıf öğrencisiyim.Dersane denemelerinin sonuçlarına baktığımda yaklasık olarak 290p civarında alıyorum.Geçen sene ki Süleyman Demirel Univ. Taban puan (180p üstü) ve Sıralama (16000 ve altı) ile alma şartlarına baktığımda benim gitme şansımın olduğunu düşünüyorum. Birde sizin görüşünüzü ve olma imkanının olup olmadığını Öğrenmek İstiyorum. Şimdiden Teşekkür ederim.

  • admin says:

   Sıralamaya nereden ulaştınız acaba? Süleyman demirel gibi birçok üniversiteye sağlık meslek liseleri sınavsız geçiş yaptıkları için o puanlar o kadar düşük. Sizin gitme ihtimaliniz ne yazık ki yok.

 379. mazlum says:

  duz lise okuyorum anestezi özel için kaç puan gerekli en az

  • admin says:

   Kıbrısta okumak için en azından 235 civarında Türkiye’de okumak istiyorsanız eğer 260 civarında puan alarak paralı okuyabilirsiniz.

 380. mehmet says:

  anestezi okumak için ygs6 ve ygs2 den kaç puan almam lazım…özel ve devlet puanıyla …

 381. sarı says:

  mrb. ben düz lise son sınıf öğrencisiyim anestezi bölmünü istiyrm ygs 2 puanım 370 okulla birlkte 400 falan olur sizce tam burslu yani üniversiteye para vermeden girebilr mym? özel okusam yıllık ne kadar vermem gerekior lütfen cvp bekliorM?

  • admin says:

   kusura bakmayın bazen aynı tip sorular atlayabiliyoruz, tam burslu hiçbir üniversiteye şimdiye dek düz lise mezunu girmemiş gözüküyor öncelik sml olduğu için ve kontenjanları da çok düşük olduğundan ihtimal sıfıra çok yaklaşıyor. Ama 400 puanla devlet üniversitelerinin bir kısmına girebilirsiniz tabii. anestezi bölümü özel üniversiteler fiyatları sayfamızdan detaylı olarak ücretlere bakabilirsiniz, fiyatlar yıllık olup mezun olana kadar ki süre olan 2 sene ile çarpamanız gerekecek.

 382. Yekta Doğan says:

  merhaba ben düz lise mezunuyum sayısal öğrencısıyım ygs 2 den okul puanı ile birlikte 400 420 civarı puan cıkartabılırım ,bu puanımla marmara üniversitesi veyahut acıbadem üniversitesi tam burslu olarak girebilirmiyim… TEŞEKKÜRLER.

  • admin says:

   maalesef hayır, bahsettiğiniz iki yere sadece sml mezunları girebiliyor, sizin girebileceğiniz devlet üniversiteleri (kafkas, fırat gibi) de mevcut tabii.

 383. anıl says:

  merhaba ben düz lise sayısal öğrencisiyim şu anda ygs 2 puanım 280 civarında anestezi bölümünü tercih etsem belki gelme ihtimali olabilirmi ?

  • admin says:

   özel üniversitede kısmi burslu düşünüyorsanız gelme ihtimali var ancak devlet şu an için çok zor bir ihtimal.

 384. ahmet says:

  merhaba ben vakıf ünv.de anestezi okuyorum. ortalamam 2.65 sizce yatay geçiş yapabilir miyim devlet ünv.e ? yada geçiş yapabilmem için ortalamamın kaç olması gerekir?

  • admin says:

   ahmet kardeşim hoşgeldin sefalar getirdin, senin durumun tam buradaki arkadaşlara anlatılacak cinsten, tanımayanlar için kısaca tanıtayım 346 bin sıralamayla fatih %25 kazandı şimdi de yatay geçiş düşünen bir arkadaşımız, maalesef bahar dönemi için çoğu üniversite başvuruları bitirdi, keşke geçen ay geleydin. Biraz ortalamanı yükselt sene sonunda tekrar görüşelim ama bu ortalamayla işin çok zor.

 385. merve says:

  ben düz lisede okuyorum smllerinde okuyn öğrenciler bizden daha aavantjlı dediiniz anestezide pki bizim yerleşmemiz kaç ihtimalde 300 ve 350 rasında alsak

  • admin says:

   Geçen sene zaten 335 ile sadece devlet üniversitesi olarak kafkas üniversitesi ikinci öğretim öğrenci aldı, maalesef diğer devlet üniversiteleri ya çok yüksek puanı ya da sadece sml mezunları yerleşiyor. Ancak özelde parayla okumak isterseniz kısmi burslu dediğimiz yarı burslu gibi seçeneklerden birine mutlaka yerleşirsiniz.

 386. ahmet says:

  saol abi :)) düz lise çıkışlı olduğum için bayağı zorlandım. ondan ortalamam bu kadar düşük geldi. aslına bakarsan en düşük notum da cc. cc’nin karşılığı 70-74 arası. anca bu kadar çıkarabildim :)) inş 3’e çıkarabilirsem geçiş hakkı tanıyacaklarını duydum. siz bilgilisiniz diye direk size yazdım. abi ben bu okuldan mezun olmadan kurtuluşun yok :)) saygılar :)))

  • admin says:

   Sağlık dersleri olduğu için peki sml mezunları daha mı avantajlı sence, sınıfın durumu nasıl? geçiş hakkın şimdide var çoğu üniversite minumum 2.40 istiyor ama çok başvuran olacaktır diye tahmin ediyorum, çoğu zamanda zaten epey yüksek ortalamalarla kapatıyorlar. Sorun oldukça sormaya devam et, elimizden geldiğince cevaplarız, ayrıca daha bu işin yüksek lisansı var iş bulması var, daha çok beraber oluruz 🙂 Soruları kendi cevabının altına yazarsan daha bütünleşik gözüküyor aklında olsun.

 387. ahmet says:

  abi sağlık çıkışlı sadece 3 kişi var. daha vardı da kpssden atanan gitti. ilk dönem çok zor gelmişti. sonuçta sağlık çıkışlılar herşeyi biliyolardı. ama şimdi şöyle söyleyim sınıfın 1. si düz lise çıkışlı 🙂 herşey kişide bitiyo. ben cumhuriyet ünv.sine geçiş yapmak istiyorum yada Tokat’a. 2. yıla diye düşünüyorum. ama ailem ordaki hocaların seni tanıyo dğer ünv.lere geçersen zorlanırsın diyorlar. ondan ne yapıcağımı bilemedim ve hocalar zorlar mı onuda bilmiyorum ondan ikilemde kaldım. sizin düşünceniz ne geçmem yönünde mi kalmam yönünde mi? ücret bakımından sorun yok yani geçmek istememdeki amaç maddiyat değil.

  • admin says:

   Sml mezunu olup da paralı okuyan var mıydı, yoksa hepsi burslu muydu? Şu an sınıf mevcudunuz oldukça düştü anlaşılan, peki yatay geçiş yaparsan ailenin yanında okumak sana ne getirisi olacak? ankara ile sivas çok da uzak memleketler değil neticede para da sorun değilse orada kalıp bitirmek daha mantıklı, tekrardan ders saydırma işlemleriyle uğraşmak falan sıkabilir. Mezun olduktan sonra eğer devlette çalışmayı düşünüyorsan zaten kpss ile atanacağından ötürü nerede okuduğunun pek de önemi olmayacak.

 388. ahmet says:

  sml mezunlarının hepsi tam burslu yerleşmiş. bide eğer cumhuriyette okursam devlet ünv.tesi sonuçta aşağı yukarı hepsi meslek lisesi çıkışlı olucak o da korkutuyo bırakırlarsa bide .. ondan kalmak daha mantıklı görünüyo bu durumda. bide eğer kpssden iyi bi puan alamazsam fatih hastanesi bırakmaz diye düşünüyorum. hayırlısı artık..

  • admin says:

   kasıtlı bırakmazlar ama dediğin gibi zorlanabilirsin de, özel üniversite mezunu olsan bile netice itibariyle oralarda edindiğin çevre sayesinde özel üniversite hastanelerinde de çalışabilirsin, tamamen tercih sana kalıyor, zaten şu an başvurmadığından ötürü zaten temmuz ayına kadar düşünme süren olacak o zaman tekrar değerlendiririz olmazsa, bir de yatay geçişte farklı derslerden ötürü dönemde uzayabiliyor bunu da dikkat etmek lazım.

 389. Mehmet says:

  S.a bn bu sene Düzliseden mezun olucam ve 24 martta ygs sınavına giricem şuan için YGS 2 puanım 350 360 arası geliyor bnm marmara üniversitesi 2.öğretime gitme şansım varmı acaba ?

  • admin says:

   maalesef oralara sadece sml mezunları yerleşebiliyor ancak kafkas üniversitesi gibi birkaç devlet üniversitesi olabilir.

 390. selin says:

  merhaba ben düz lise meznuyum ygs2 puanım 250 falan okul hariç ama ben nişantaşı üni. görüştüm alırız dedı aneztezi bölümü için ama girme şansım yok mu burssuz tabı kı ama fiyat önemli degil eger girebilirsem başka hangi üni olabilir.lütfen yanıtlayın ona göre hedef belirlemem lazım..

 391. deryaa says:

  merhaba. ben düz lisede okuyorum ve bu yıl anestezi bölümünü okumak istiyorum. devlet ünilerinde sağlik mesleklerden bize sıra gelmez evet, ama özel ünilerde de sağlikçılar doldurmaz heralde, burssuz okuyabilir miyim? bi arkadasım 190 ile girebilirsin demıstı, olabilir mi?

  • admin says:

   Geçtiğimiz sene en düşük 233 ile kapattı, maalesef bu arkadaşlar çok insanın canını yakıyor. Ancak bu sene açılacak kontenjanlara göre puanlar da düşebilir o yüzden temkinli davranmak gerekebiliyor.

 392. özlem says:

  meraba ben düz lise mezunuyum özel üniversitede burssuz 2yıllık anestezi bölümü okumak istiyoruum ygs 2 puanım okul puanıyla birlikte 255 oluyo girebilme şansım var mı ?

  • admin says:

   muhtemelen istanbuldaki özel üniversitelerden birisi gelecektir, aklınızda özellikle istediğiniz bir yer var mı?

 393. muhittin says:

  benim ygs puanım 380sayısal düz lise öğrencisiyim anestezi bölümüne girebilirmiyim girebilirsem hangi üniversiteler

  • admin says:

   devlet üniversitelerinden kafkas üniversitesine yerleşebilirsin belki açılacak kontenjanlar nedeniyle fırat ve dicle gibi üniversiteler de gelebilir. ne zaman aldınız bu puanı?

 394. ahmet says:

  Mrb..
  Anadolu meslek lisesinde okuyorum ygs 2 puanım 230 civarında geliyor okul puanıyla 260 265 oluyor ist içi herhangi özel üniversite paralı okuyabilirmiyim? şimdiden teşekkürler.

  • admin says:

   geçen sene bilim, aydın ve gelişim gibi birkaç üniversiteye yerleşildi bu sene de yerleşilir muhtemelen. Tercih konusunda herhangi bir kriteriniz olmayacak mı?

 395. arda says:

  merhaba ben duz lise 10. sınıf ogrencısyım anestezi bölümünü istıorum ygs 2 puanım 400 lerde gelırse hangı unıversıtelere gıdebılırm kafkas unıv ikinci öğretım yazmıssınız sanırım buna gırebılırm bu puanla fakat iş bulma kısmında sml mezunlarına dahamı cok tercıh edılır bu unıversıteye nazaran ?

  yani kafkas fırat dıcle bu üç unıversıteden kazanma sansım ne olur ?

  • admin says:

   çok fazla soru geldiği için hangi soruyu cevaplayamadığımız bazen karışıyor kusura bakmayın gecikmeler için, evet bahsettiğiniz 3 üniversiteye de şu an itibariyle girebilirsiniz ancak bundan 2 sene sonra ne olur, daha başka kontenjanlar açılır mı bilemiyoruz. Sml mezunları zaten liseden sonra dilerse önlisans okumadan çalışabiliyorlar hatta duyumlarımıza göre 2 yıllığa başlayıp daha sonra (lise mezunu statüsünde) devlet kadrosuna geçen bir kısım sml öğrencisinin okulu bıraktığı yönünde. Tercih meselesinde hiçbir sıkıntı olacağını sanmıyorum hele ki devlette çalışacaksanız nereden mezun olduğunuzun hiçbir önemi yok yeter ki puanı alın.
   Neden anestezi istiyorsunuz? Daha önünüzde uzun bir süreç var bu kararınızda emin misiniz?

 396. SEVDA says:

  ben düz liseden yeni mezun oldum ve sınava girdim anestezi bölümü okumak istıorum ama nasıl olacak denemelerden aldıgım puanlarım 280 falan geliyor hangi özel üniversitelerinde okuyabilirim ve yıllık ücretleri nasıl??? yardımcı olursanız sevinirimmmm

 397. irem says:

  merhaba ben 2006 düz lise tm mezunuyum anestezi okumak istiyorum özel üniversitelerde tabiii ygs 2 puanım hesapladığım kadarıyla 270 okul puanı hariç yerleşmede bi problem yaşarmıyım hangi üniversiteleri tavsiye edersiniz????

  • admin says:

   daha önce tercih yaptım demiştiniz ne zaman yaptınız? geçen sene yapmamışsınızdır umarım yoksa okuldan gelecek puanınız kırılıp da gelecek ne yazık ki. ne okuyordunuz da bıraktınız? parayla okuyacağınızdan ötürü hemen hemen ankara ve istanbuldaki tüm özel üniversiteler gelecektir, nerede yaşamayı düşünüyorsunuz?

   • irem says:

    yoo geçen sene bi yere yerleşmedim kendimi denemek amaçlı girmiştim yerleştirilemeyince bildiğim kadarıyla puan kırılmıyor:( 2006 senesinde maliye kazandım ama hiç ısınamadığım için bıraktım:(( istanbul tercihim acaba neresi olur veya tavsiye edebileceğiniz okul varmı?

    • admin says:

     yok kırılmıyor sorun değil, ne kadar okunuz da maliyeyi bıraktınız daha iyi değil miydi? etik olmadığını düşündüğümüz için şu okula gidin diyemiyoruz maalesef, neticede hepsi hemen hemen aynı puan ve fiyata sahip. Ancak kısmi burs falan kazanabilirsiniz bence puanınız netleşince ona göre tercih yapın bir de kampüsü olan bir üniversitede okuma fırsatınız olursa en azından sosyal çevrenize de katkısı olur. Bu arada lys girmeyecek misiniz?

 398. irem says:

  yoo lys ye girmeyi düşünmeyorum asıl hedefim ygs 2 den beslenme ve diyetetik ti ama bu puanla ne yazıkki olmazzz zaten ikinci düşüncemde anestezi idi hayırlısı olur umarım … maliye benim tercihim değilde aile baskısı diyelim ters tepti olmadı okuduğum halde 2. sene bıraktım hiç sevemedim benim tercihim hep sağlıktan yana oldu umarım herşey bu sefer istediğim gibi olur.. cevabınız için çok teşekkürler:))

 399. arda says:

  ben saglık dusunuorum 4 yıllık saglık puanları cok yuksek oldugu ıcın 2 yıllıklara yoneldım bu yuzden anestezı tercıh etmek ıstedım sizce kotumu yaptım saglık bolumlerının cogu ıyı bolumler cunku
  ben eger gırersem anestezıye bolumune atanmaya calısıcam eger atanamasamda özel hastenelere gırerken zorluk olurmu kafkas unıversıtesınden veya duz lıse mezunu olmam (kusra bakmayın onceden yazdıgınızı pek anlamadım ) şimdiden verecegınız cevap ıcın tesekkurler

  • admin says:

   öününde daha 2 yıl varken nasıl hemen havlu atarsın? azmedersen bence 4 yıllıklar için başarabilirsin, sağlık bölümleri neden iyi? hemen atandıkları için falan mı. Tekrar diyorum sen 2 sene sonra mezun olacan kazanacaksın, okuyacan oradan mezun olacan vs. minimum işe başlaman için 5 yıl var. 5 yıla sence o kadrolar dolmayacak mıdır? Özel hastanelerde aynı şekilde hakeza. Daha önceki mesajda yazdığımız gibi nereden mezun olduğunuzun pek önemi yok şu ana kadar düz lise mezunu olupta yapamıyorum diyen duymadık henüz. Mesajı yanıtla seçeneğiyle cevaplarsanız konuyu daha rahat takip ederiz.

 400. mustafa says:

  slm ben meslek çıkışlıyım anestezi istiyorum ygs2 puanım hemen hemen 290 civarında anesteziye gidebilirmiyim bide okul puan veriyormu. Teşekkür ederim..

  • admin says:

   yerleştirme puanı dediğimiz puana 290+okul puanı şeklinde düşünün, devlet gelmesi için en azından bir 40 puan gelmesi lazım gelir mi okuldan o kadar?

 401. ayşe says:

  mehaba düz lise mezunu 94 doğumluym ygs 2 puanm 320 civarı gelecek ankara devlet üni yerleşme durumum nedir? istanbul medipol üni. başkent üni. ufuk üni. bunlar tam burslu gelir mi? şimdiden teşekkürler..

  • admin says:

   maalesef özellerin tam burslularına ve çoğu devlet üniversitesine sadece sml mezunları yerleşebiliyor, o yüzden şansınız yok diyebiliriz 🙁 ama puanınız iyi illa anestezi istiyorsanız kafkas üniversitesini yazarsanız gelmesi muhtemel.

 402. melis says:

  anestezi teknisyeni için hangi bölüm olman gerek sayısal mı ?

  • admin says:

   katsayı eşitsizliği kaldırıldığı için hangi bölüm mezunu olduğun önemli değil lakin ygs 2 puan türünden öğrenci alımı olduğundan (fen ve matematik ağırlıklı) sayısal okumak tabii ki daha avantajlı olacak.

 403. irem says:

  Öyle doğru sölüyorsunuz ancak ben lys ye hiç hazırlanamadım ve aklımda hep anestezi bölümü vardı ailemin yaşadığımız yerde sağlık lisesi olmaması sebebi ile yollamamasından ötürü… şimdi ygs sonucumu aldım 253+33,5 okul puanı ee bunca yıl sonra 2-3 ay hazırlanma ile bu kadar oldu şimdi size tekrar danışayım bu puanla özel üniversitelere girebilir ve kısmi burs alabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim çünkü hiç bi şekilde yeni sistemde ve nasıl bi tercih şekli yapabileceğimden haberim yok….

  • admin says:

   %25 burslu yerler gelmesi muhtemel, ancak %50 bursu kontenjan oldukça sınırlı olduğundan gelmesi çok ama çok düşük bir ihtimal, düşündüğünüz bir yer var mı?

 404. rabia says:

  ben meslek lisesi öğrencisym ygs2 2 den 160 aldım açık kontefan olursa anesteziye gidebilirmiyim

  • admin says:

   maalesef çok rağbet gören bir bölüm boş kontenjan hiç kalmıyor, seneye hazırlanmayı düşünüyor musunuz?

 405. mustafa says:

  ygs 2 puanim 155 anestezi gelirmi bide lys den anestezi ye girilebiliyormu yardimci olursaniz sevinrim

  • admin says:

   anestezi bölümüne yerleşmek için lys’ye girmeye gerekte yoktur, aynı zamanda lysden anestezi tercihi de yapamazsınız. maalesef puanınız çok ama çok düşük gelmeyecektir.

 406. Mesut says:

  Selam admin ben düz lise de okudum geçen sene bitirdim bu sene ygs-2 puanım 370 anestezi okumak istiyorum acaba güzel bir üniversitede okuyabilir miyim (İzmir İstanbul Ankara vs. gibi) ayrıca iş olanakları var mı ve maaşı ne kadar??Bilgi verirseniz sevinirim…Şimdiden teşekkürler…

  • admin says:

   devlet üniversitesini kast ediyorsanız maalesef ancak doğudaki ve bazı batıdaki üniversiteler gelebilir lakin bahsettiğiniz (ankara, marmara, ege) gibi büyük üniversiteler sadece sağlık meslek mezunlarını alıyor. Okuldan gelecek puanı eklediniz mi? anestezi maaşları yazısında detaylı olarak iş imkanlarını bulabilirsiniz.

 407. kenan says:

  kıbrısta özelden anestezi okumanın faydası ve zararı nelerdir bunu bilmek istiyorum ayrıca ordan mezun olduktan sonra türkiyede o diplome geçerlimi ve türkiyede iş bulma imkanı nedir

  • admin says:

   Aileden uzak, git gel yol parası, yatay geçiş yapmak istediğinde yurtdışı olarak geçiyor vs. hayatta biraz pahalı olduğunu belirtmeliyim. Ösys tercihleriyle gidiyorsunuz yani diploma burada geçerli. İş bulma imkanın diğer anestezi bölümü mezunlarıyla aynı, hiçbir fark yok.

 408. barış says:

  ygs 2 puanım 290 özel veya devlet üniversitesi gelebilirmi

  • admin says:

   özellere girebilirsiniz hatta kısmi burs dahi kazanabilirsiniz, ancak devlet olması çok zor. bu puan ham mı yoksa okulla eklenmiş puan mı?

   • mehmet says:

    ben anadolu lisesi okuyorum yani normal lise özel üniversitelerde sağlıkla la ilgili bölümleri tecih edebilirmiyim ede bilirsem yerleşme şansım nedir LÜTFEN …..

    • admin says:

     Düz liseler kadar şansın var, eğer sağlık meslek mezunu değilseniz hangi liseden mezun olduğunuzun hiçbir önemi yok tercih edersiniz ancak bazı bölümlerde bahsettiğim gibi öncelik sıralaması mevcut onlar yerleştikten sonra sıra size geliyor.

 409. bayram says:

  slm ben düz lıse mezunuyum ygs 2 157 puan ıkı yıllık anestezi paralı okuyabılırmıym

 410. berrin says:

  merhaba ben liseyi 2002 de bitirdim. düz lise mezunuyum. bu yıl sınava girdim ve ygsden ham 203 puan aldım. özellerde anestezi bölümü gelme şansı hiç yok mu sizce?

  • admin says:

   okuldan ne kadar geleceği hakkında bir fikriniz yoktur muhtemelen, bunu mezun olduğunuz okula gdip sorsanız iyi olur yada yerleştirmelerde ancak öğrenebilirsiniz, bu arada ygs 2’den aldığınız değil mi o puanı? 50 civarında bir puan gelecekse okuldan tabii ki gelme şansı var.

 411. ali says:

  slm ygs 2 puanım okul puanı ile birlikte 253 oluyor. gecen seneki taban puanlara göre özel anestezi geliyor.tabi eğer taban puanları yükselmezse. bana hazırlığı zorunlu olmayan bir yer gelir mi? bide taban puanları bu sene yükselme ihtimali var mı.bir diğer sorum ise boy kilo cok onemlı mı?

  • admin says:

   Taban puanları biraz daha düşme ihtimali bile var, zira birkaç yerde daha anestezi kontenjanı açılacak. Çoğu yerin hazırlığı zorunlu değil zaten, istanbuldakinleri yazabilirsin. Boy ve kilo şartına daha hiç rastlamadık.

 412. uğur says:

  sa ben ticaret meslek lisesi 2010 mezunuyum özel üni anastezi okumayı planlıyorum kaç puan almam gerekli istanbulda herhangi bir üniversite farketmez yada önerebileceğiniz bir sağlık bölümü varmı

 413. uğur says:

  ya tamam puan istiyoda mesala 280 300 arası yapsam ygs2 den bi anestezi okuyamazmıyım

  • admin says:

   o kadar yapsan okursun tabii ki, hiç puan deyince aklımıza direkt baraj puanı olan 140 civarı puandan bahsediyorsunuz sanıyoruz.

 414. ali says:

  pekii fatih,aydın ,gelisim,bilim ve en önemlisi fatih! tahminen hangisi gelir ve tabi yine hazırlık olmayanlardan

  • admin says:

   tahminim aydın veya bilim, gelişim geçen sene ek kontenjanlarda aldığından puanı biraz düşük kaldı bu sene reklam yaparlarsa eğer daha fazla tercih edileceğini düşünüyorum. Fatih üniversitesi geçen senelerde ankaradayken şimdi istanbula geleceğinden ötürü daha fazla rağbet artacağını ve biraz daha düşük ihtimal olduğunu düşünüyorum.

 415. uğur says:

  anladım teşekkür ederim peki önerebileceğiniz üni varmı mesala bi acıbadem yüksek puanmı ister

  • admin says:

   acıbadem eskilerden olduğundan ilk başta tercih edilenlerden biri oluyor (çoğu anestezi bölümü yakın zamanda açıldığından pek piyasada mezunu da yok) o yüzden diğerlerine nazaran daha fazla puan isteyecektir. Okula gidip gezmenizi tavsiye ederim, artı istanbul’un neresinde eğitim alacağınızı da mutlaka görün, ona göre kalacak yer ayarlacaksınız vs.

 416. uğur says:

  ya sizede çok oldum ama bir sorum daha olcaktı ben 26 yaşında filan anasteziden mezun olsam iş bulma imkanım kısıtlımı olur belli bir yaş sınırı var mı? verdiğiniz bilgiler için de çok teşekkür ederim

  • admin says:

   biz sizin sorularınızı cevaplamak için buradayız, o yüzden sorunuz oldukça çekinmeden danışın, sorunuza gelince; kamuda çalışma şartı var ancak tabii ki 26 yaş bunun için oldukça erken herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Şu sıralar bile 85’li arkadaşlar atanmaya çalışırken sıkıntı çıkmıyorsa o zamanda olacağını sanmıyorum, bu arada sizi tekrar hatırlama adına bizim yazdığımız gibi cevabı yanıtlarsanız daha rahat cevap verebiliriz.

 417. piran says:

  admin çok kral bi adamsın okuyorumda herkese cevap vermişsin helal olsun ….bende düz lise mezunuyum ve ygs2 den 225 aldım okul puanımda 55 civarı gelecek… özel ünv. anestezi, att veya radyoloji gelirmi birde bu üçünden hangisinin iş alanı daha geniş özel sektörde tabii… şimdiden teşekkürler…

  • admin says:

   hangisinin iş imkanının çok olduğunu bugüne göre yorumlamak yanlış olacaktır, ancak ileride tüm sektörlerde yığınla insan olacağını varsayarsak her zaman dediğimiz gibi zevk aldığınız bir işte çalışmayı şimdiden tercih etmek en mantıklısı olacaktır. Anestezinin rahatlıkla geleceğini düşünüyorum, özel olarak düşündüğün bir yer var mı?

   • piran says:

    bilim üniversitesini dişünüyorum anestezii için ..ama radyolojii daha bii çekici geliyo hem okuma açısından daha kolaymışş hemde 2. sınıftayken çalışabilme imkanı warmış galiba..

 418. ekin says:

  merhaba ygs-2 puanım 290 okul puanım ile 310 falan olur . düz lise öğrencisiyim paralıda olsa acıbadem de paralı okuma şansım nedir lütfen acil cevap teşekkürler. diğer üni olur mu ?

  • admin says:

   acıbadem üniversitesinin geleceğini düşünüyorum, diğer üniversitelerden de gelecekler mutlaka olacaktır, bu aşamada siz hem üniversite kalitesi hem de eğitim harici harcamalarınızı göz önünde bulundurarak tercih yapın.

 419. Nurullah says:

  Selam ygs 2 puanım 138 diğerleri 280 üstü eşit ağırlıkçıyım ama anestezi okumak istiyorum okul puanım da eklense 172 oluyor özel üniversite okuyabilir miyim ?

 420. saçma. says:

  neden insanları yanıltıyorsunuz anlamış değilim bir çok özel üniversitede düz lise çıkışlı okuyan arkadaşlarım var kesinlikle gelmez derken neye güvenip söylüyorsunuz insanların moralini bozuyorsunuz..

  • admin says:

   Bak sen şu çok bilmişe, defaetle yazıyoruz halen anlamsız şekilde çıkışmalarınıza cevap vererek burada bekleyen soruların önüne geçiyorsunuz ya bravo! kim bu arkadaşlar? gösterin 200 puanla yerleşmiş arkadaş 4 yıldır yaptığımız tercih işine son verelim yahu!

 421. arjin says:

  mrb ben düz lise mezunuyum ygs2 puanım 370 okuldanda 42 puan geliyor anestezi yada att gelme şansı nedir?

  • admin says:

   Kafkas, dicle, fırat üniversitelerini tercih et ama sıralamayı kendine yakın olan yerden yaz ki alışamazsan pişmanlık duyup yatay geçiş yapmayla uğraşma.

 422. saçma. says:

  birçok kişiyi gösterebilirim nısantası ve yenü yüzyıl üniversitesinden sadece bunu sormak için görüştüğüm kişiler oldu sınıfımızda sadece 2 yada 3 tane sağlık meslek lisesi var diyorlar onlar böyle derken siz nasıl diyebiliyosun hayır diye.. ayrıca yukarda sağlık bölümüne sadece ygs2 den girersiniz demişiniz bi arkadaşımıza ygs3 den labrt. bölümüne girebilir.Biraz daha dikkat edin lütfen bilgilendirme yaparken yazık günah insanların umudunu kırmayın gelecekleri için uğraşıyorlar sonuçta.. Yada dediğiniz gibi siz bu terch işine son verin en iyisi !

  • admin says:

   Eğer bir kere daha yazarsanız rahatsız ediyorsunuz diye ip bilginiz savcılığa verilecektir.

   Hiç düz lise almıyorlar diye nerede yazmışız, hemen kıvırmaya başladınız? Göster 200 puanla girmiş birisini hem biz bu işi kapatalım hem de sitenin girişine not yazalım biz aptalız diye eğer gösteremezsen en aşağılık, şerefsiz insansınız. Bu arada binlerce insan sorusuna yanıt beklerken ne diye sizinle uğraşıyoruz yahu? Yazdıklarımızı okusanıza? Bu yazı anestezi ile alakalı ve çoğu sağlık bölümü ygs 2 ile alıyor, biz bilmiyor muyuz hemşireliğin aynı zamanda mf3 ile aldığını?

   Kimsin yahu açık açık kimlik, adres bilgisini yaz bir ziyaret edelim. Yeter be!

 423. sml says:

  Ben sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü öğrencisiyim bu sene mezun oldum anesteziye geçiş hakkım var mı? varsada hemşirelikten önce anestezi mezunlarına mı öncelik tanıyorlar ya da diploma notu yüksek olana mı öncelik var?

  • admin says:

   Hemşirelikten mezun olmanızın anestezi bölümü için hiçbir faydası yok sıradan düz lise mezunuymuş gibi anesteziye başvurabilirsiniz. Ayrıca işimize gelen sorulara değil, vaktimiz ölçüsünde yanıtlıyoruz!

 424. sml says:

  Vaktiniz ölçüsünde olsa bizden sonraki sorulara cevap vermezdiniz lütfen biraz araştırıpta cevap yazın buralara kafanıza göre cevap yazmayın.

  • admin says:

   Siz ikiniz bence bakırköy veya erenköy ruh ve sinir hastalıklarına uğrayın, sakın bir daha buraya yazmayın, sizin olayınızı ancak onlar anlar 🙂

 425. türkiye says:

  düz liseliler 2 yıllık bölüm okumak için lys sınavından 140 puan almak zorundamı lys ye girmek zorundamı alamazsa okuyamazmı 2 yıllık

  • admin says:

   ygs puanıyla zaten 2 yıllıklara genelde başvuru yapılabiliyor eğer 4 yıllık okumayı planlıyorsanız lys’ye girmeniz gerekecekti, nereyi istiyorsunuz da lys’den barajı geçemediniz?

 426. seray says:

  ben bu sene anadolu teknik elektrik elektronikten mezun oldum.2 yıllık Anestezi bölümünü tercih etmek istiyorum edebilir miyim ve ygs 2 den 270 aldım. ege bu sene 262 , 9 eylül 215 ile alıyor girme ihtimalim var mı acaba ?cevabınızı bekliyorum lütfen..

 427. can says:

  öncelikle şimdiden teşekkürler ben ygs 6 dan 231puan aldım okul puanıyla beraber benim sorum bu puanla özel ünüverstenin 2 yıllık bölüme gireblirmiyim dış ticaret

  • admin says:

   neden özel üniversite düşünüyorsun ki? artvin çoruh falan 203 puanla kapatmış? sıralamanız nasıl.

 428. BARIŞ says:

  Meraba yıllardır cevap alamadığım şu soruları sormak istiyorum ben anadolu lisesi öğrencisiyim bu sene lise 4 e geçiyorum yani seneye ygs’ye girecem gelnelde denemelerim 320-350 arası değişiyor okul puanınıda eklersek 380lere cıkar şimdi ben sağlık meslek lisesini kazanamaım ama her zaman ATT olmak istiyordum anesteside farketmez yeterki sağlık meslek olsaydı neyse şimdi benim üniversitede şansım var mı? yani 380 puanla bende sağlık meslekçiler gibi üniversitemi bitirdikten sonra aynı onların yaptıgı işi yapabilecek miyim ? birde özel üniversitelerin ücret veya puan tablosu varsa buraya koyarsanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ediyorum lütfen cevaplayın.

  Bir sorum daha var Şimdi diyelim 320 puanım ve Doğu akdeniz üniversitesi anestezi veya Att TERCİH verdim oranında puanı 280 civarında ve bu galiba tam burslu puanlı hali ben paralı okuycam diyelim 320 aldım tercih verdim işte bu adımdan sonrasını merak ediyorum tercih verdikten sonra direk parayı ödeyip başlıcakmıyım? ayrıca bir senelik ücretini ve kontenjanınnıda yazarsanız sevinirim lütfen bunlar bana çok lazım.

  Çok soru sormuş olacam ama ben baktım bu Doğu akdeniz üniversitesi meslek yüksekokulu olarak geçiyor yani 2 senelik eğitim veriyor yani 2 sene okuduktan sonra normal sağlık meslekçiler gibi mesleğemi başlanıyor ?

  • admin says:

   Tabii ki herhangi bir yer sağlık myo’nu kazanıp bitirdikten sonra sizde onlar gibi önlisans mezunu olarak istihdam edileceksiniz onların artısı hem lise mezunu olarak da çalışabiliyorlar hem de girişte sizden öncelikli olarak alınıyorlar. Anestezi özel üniversite sayfasından fiyatlara bakabilirsiniz.

   Sizin tam olarak y-ygs 2 puanınız nedir? Okuldan almış olduğunuz puan ile birlikte y-ygs 2 belli oldu dün. Eğer 380 civarındaysa kıbrısa kadar gitmenize bile gerek yok.

 429. dilara says:

  meraba ben anadolu lisesi mezunuyum ygs 2 puanım 380 anestezi bölümünü tercih etmek istiyorum.yukarıdaki yorumlardan anladığım kadarıyla devlette bir şansım yok ama özel üniverisitelerde tam burslu şansım var gibi gözüküyor çünkü tercih kılavuzuna baktığımda bazı özel üniversitelerin anestezi tam burslu bölümünde yerleştirme önceliklerinde sadece çizgi var o belirtilen öncelikler yok bu ne demek oluyor anladığım doğru mu ? yani oraya girme şansım var mı ? ve orasını meslek liseli bi öğrenci kapatmamış mı oluyor ? beni aydınlatırsanız çok sevinirim uzun süredir bu soruların cevabını arıyorum tercih yapma vaktime az kaldı çünkü.şimdiden teşekkür ederim ..

  • admin says:

   öncelikle yorumlardan yanlış anlamışınız sizin o puana gelecek doğuda birkaç devlet üniversitesi var, bitlis eren, kafkas, fırat gibi. tam burslularda ise bu sene sml mezunlarının ne kadar olacağını bilemediğimiz için net birşey söyleyemiyoruz ama şansınızı yeni açılan birçok özel üniversitede denemenizi tavsiye ederim. Bu kadar yüksek puan almışken umarım para vermeden tercih yaparsınız.
   O çizgi puan kısmında mı? Eğer puan kısmındaysa henüz hiç öğrenci almadığından ötürü puanı yok demek ama bu her barajı geçenin gireceği manasına gelmemeli. yeni açılan anestezi bölümlerine mutlaka bakın.

 430. dilek says:

  Mrb iyi gnler admin.ben ygs-2den 306 puan aldim.okulla birlikte 350 oluyo.devlette okuma sansim yok sanirim.ozel tercih etmeyi dusunuyorm.arastirmalarima gore % 75 burslu zor olmayabilir.z sizce % 50 burslu okuyabilirmiyim?
  2. Olarakta mesela bi ozel bir universiteyi ilk olarak % 50 burslu yazdm snra bi kac tercih daha doldurduktn snra tekrar ayni universiteyi % 25 burslu yazsam % 50 bursluya puanim tutuyoken bu universite benm % 25 burslu yazdigimida gorup benim ilk tercihimi kabul etmeme gibi bi olasiliklari olabilirmi ? Bu arada ben duz lise mezunuyum..

  • admin says:

   Doğudaki birkaç devlet üniversitesi gelebilir sıralamanız nasıl? %50 şansınız var aslında hemde fazlasıyla bazı üniversiteler yeni kontejan açtı mutlaka onlara göz atın. (yeni açılan anestezi bölümleri) 2. sorunuz tabii ki hayır üniversite kabul etmiyor sizi ösym yerleştiriyor. Öyle bir saçmalık olamaz.

 431. ahmet says:

  bana neden cevap vermiyosunuz???

  • admin says:

   bahsettiğin soru bu mu? “abi tıp ve dişçilik hakkında da bilgin var mı 461 puan alan biri bu yılın sorularına göre ilk kaç bindedir?” sonuçlar açıklandı bunu öğrenmişinizdir diye düşünmüştüm. :/ Artı ahmetcim senin hangi soruna cevap vermedik? Sende mi yani, insaf! Ayrıca bu mail adresinden sana kaç kere ulaşmaya çalıştıysak da sen hiçbirine yanıt vermedin ki?
   Neyse bekleyen 3 bin küsür soru var milletten küfür yemeden yanıtlamaya devam edelim! sorun olursa daha açık sor bu sene çok kontenjan açıldı bazı bölümlerde tercih için ne puan ne sıralama işe yaramayabiliyor.

 432. muhammet says:

  soru 1:SML anestezi bölümünden mezun olanlar sadece tekniker mi oluyor soru 2:SML anestezi den mezun bir öğrencinin anestezi uzmanlığı tercihinde önceliği var mıdır ve ya nasıl bir avantajı vardır.

  • admin says:

   Evet sadece tekniker olur, uzman olamazsınız. Uzmanlık çok farklı bir durum onun için anestezi uzmanı yazısına bakın tıp fakültesi okumanız gerekiyor. Teknikerlerde ise sorduğunuz gibi bir öncelik vardır, devlet üniversitelerin çoğunda önce sml anestezi mezunları diploma puanlarıyla yerleşir eğer kontenjan kalırsa diğer lise mezunları y-ygs 2 puanı ile yerleşir.

 433. tuğçe says:

  ygs 2 puanım 316 sıralamam 173 bin ebelik gelir mi?

 434. zehra says:

  İyi günler ben düz lise çıkışlıyım ygs 2 puanım 320 anestezi bölümü gelme ihtimali var mı?
  Bir de Başka iki yıllık sağlık alanında bir bölüme girebilirmiyim? cevaplarsanız Teşekkürler 🙂

  • admin says:

   Eğer iyi tercih yaparsanız mutlaka gelecek anestezi bölümü olan üniversite mevcuttur. Ygs 3 ile de alan yer var, puanınız nedir? Hatta en önemlisi puan türlerinde başarı sıralamanız nedir?

 435. eray says:

  dostum YGS-2 262,88272 sıralama 193898 okul puanıyla Y-YGS-2 306,47272 sıralama 193891 çok programlı lıseden düz bölümünden mezunum saglık alanında devlet unıverstesınde bıyer ıstıyorum anestezi, ilk ve acil yardım, hemşirrelik , biyomedikal gibi bölümlere gitme olasılıgım kac acıl yardım istiyorum sureklı telefon gelıyo anestezi yaz dıye kafayı yıyecem olmıyacagını bılebıle yazıyım mı sansımı denemek ıcın yenı acılan yerlerde olabılme ihtimalı var mı ?

  • admin says:

   Yorumlari okusaniz aslinda sormaniza ihtiyaç yok, gelirse kafkas ikinci ogretim gelir gelmezse hiçbir devler üniversitesi gelmez, anestezi için konuşuyorum.

 436. fatih-fatih says:

  ben düz lise cıkışlıyım ygs 2 den 202 puan aldım ookul puanıyla bırlıkte 238 oluyor herhangi bir özel üniversite ücretli anestezi bölümüne girebilirmiyim doguakdeniz filan da olabilir

  • admin says:

   y-ygs 2 sıralaman nedir? önceliğin istanbulda açılan özel üniversiteler olsun sona doğru doğu akdeniz ve yakın doğu yani kıbrıstaki üniversiteler yazın onların rahatlıkla gelebileceğini düşünüyorum.

 437. gizem says:

  merhaba ben özel üniversitelerde anestezi okumak istiyorum yerleştirme puanım 273 girme şansım nedir. yardımcı olursanız sevinirim

  • admin says:

   ücreti mukabilinde okuyacaksanız rahatlıkla gelir hatta %25 burs dahi kazanabilirsiniz, nereleri düşünüyorsunuz?

 438. dilek says:

  Siralamam 118 bin. Okuldn gelen puanla 351. Bi kac universteyi aradm % 50 garanti dedi.. ben yni acilan univrsiteleride tkip ediyorm.en bsa doguda duz lise alan universiteleri dha snra % 50 burslu yazicam ama isimi sansa birakmamak icin 30.tercihe acibadem tam ucrtli yazmayi dusunyorm. Bna cvp yazarmisnz yarn terchleri wericm

  • admin says:

   O puana tam ücretli geleceğini pek sanmıyorum dediğim gibi ilk 5 tercihte zaten yerleşirsiniz, medipol %50 rahat gelecektir. İstanbul aydın üniversitesi %75 yazmayı düşünüyor musunuz? Bir ihtimal o da gelecek gibi duruyor, bu arada bu üniversitelerin muhit olarak nerede olduğunu iyi araştırın, itin öldüğü yerde olanları mevcut!

 439. eray says:

  cevap versene oglum kufur mu etcez ılla

  • admin says:

   yayınlamadığımız ancak ettiğiniz küfürlerden dolayı hakkınızda pazartesi günü savcılığa suç duyurusunda bulunacaktır, saygılarımla.

 440. fatih-fatih says:

  hocamm sıralamam 477000 bu yeni acılann özel üniversteler hangilerii bana yardımcıı olabılırmısınız bide doguakdeniz üniverstelerin ücreti 5000 lira civarında gördüm dogrumu
  bide hocam radyoloji bölümü gelmez mi yine özelden ve bu radyolojinin iş imkanı anestezi gibi yaygın degilmidirr tekrardan tesekkur ederimm

  • admin says:

   anestezi kontenjanları 2013 sayfasından bakabilirsiniz yeni açılanlara, 5 bin lira sanırım yanlış hatırlamıyorsam, ancak orasının kıbrıs olduğunu kalmanın yemenin içmenin biraz farklı olacağını gel gitlerin uçakla olacağını hatırlatmak isterim. ygs 1 puanınız nedir? tıbbi görüntüleme teknikleri o puanla alıyor. İş imkanlarına göre tercih yapmayın diye yüzlerce kez yazdık bir kere daha yazayım bakın 2 sene sonra ne olacağı belli olmaz ataması azalabilir, yığınla öğrenci alıyorlar bir yerde patlamıcak mı zannediyorsunuz?

 441. eda says:

  ticaret lisesi mezunuyup anestezi bölümüne girme imkanım varmı ygs2 puanım 190 maalesef özellerde okuyabiliyomuyum

  • admin says:

   okul puanı dahil mi? yani y-ygs 2 puanınız mı, 190’a kadar geleceğini sanmıyorum sıralamanız nedir tam olarak?

   • eda says:

    okul puanı dahil ygs2 190
    190 a kadar geleceğini sanmıyorum derken anlayamadım ne demek istediğinizi özel üniversitelere girme imkanım yokmu

    • admin says:

     geçen sene en düşük 233 ile kıbrıs kapattı keşke daha önceki soruları okusanız da tekrar tekrar sormasanız. Sizce gelme ihtimali var mı?

     • eda says:

      teşkkürler soru cevapların bi kısmına baktım ama göremedim sanırım.. internetten baktığımda özel üniv. anestezi bölümünün 173 e kadar düşük olduğunu gördüm puanının yanlışmıdır bilemiyorum
      emin olmak için size sormak istedim.
      şuan sadece anestezi bölümü hakkındamı bilgi veriyosunuz bilmiyorum ama 2 yıllık geçiş olarak dış dicarette düşünüyorum 320 obp puanım İstanbul devlet tutarmı

     • admin says:

      bahsettiğiniz 320 altı devlet üniversitleri ve düşük tam burslu özel üniversitelere siz nasıl dış ticarete giderken farklı puan kullanıyorsanız aynı şey sağlık meslekler için gerçli olup onlar haricinde kimse giremiyor o üniversitelere. Geçişlerde puan nasıl hesaplanıyor tam bilmiyorum ama tekirdağ namık kemal üniversitesi y-ygs 6 puan türü ve önceliği mevcut, sizin burada puanınız tam olarak nedir?

      Eğer 320 ile direkt geçiş yapabiliyorsanız, marmara ve istanbul birinci öğretimleri yazın muhtemelen marmara gelecek iş garanti