‘anestezi bölümü maaşları’

Anestezi bölümüne düz liseler girebilir mi?

Anestezi bölümü sağlık alanının en revaç bölümlerinden bir tanesi, sebebi ise hem maaşının fena olmaması hem de iş istihdamının baya olmasından kaynaklı. Bu sebeple yeni tercih yapacak arkadaşlardan birçok soru geliyor, örneğin; anestezi bölümüne düz liseler girebilir mi? Hem evet hem hayır. Evet kısmı sağlık meslek liselerinin doldurmadığı yerlere girebiliyorlar, kafkas üniversitesi gibi. 2012 anestezi taban puanları eklendi!

Hayır kısmına gelince, anestezi bölümünde öncelik sml diye bahsedilen sağlık meslek liseleri mezunları önceliklidir. Yani sml mezunları sınavsız geçiş haklarını kullanarak okul puanlarıyla tercihte bulunurlar daha sonrasında ise eğer yer kalırsa (nitekim birçok okulda yer kalmıyor) lise farketmeksizin başvuran arkadaşlar sıralamaya konuluyor.

Peki bu durum özel üniversiteler içinde geçerli mi?  (more…)

Anestezi maaşları ne kadar?

Anestezi teknikerlerinin çalıştıkları hastanelerde tuttukları nöbet ve hastanenin içerisindeki döner sermayeye bağlı olarak maaşları değişmektedir. Özel hastanelerde çalışan yeni mezun arkadaşların 1100 – 1300 lira alıyorlar. Anestezi teknikeri olarak çalışanların dilerlerse daha fazla nöbet tutarak bu para miktarını artırabilirler.

Anestezi bölümü mezunu olan bir arkadaşımızın verdiği hi bir yerde bulamayacağınız anestezi bölümü nedir yazısını da ısrarla okumanızı tavsiye ederim. Anestezi programı hakkında bilgi, meslekte ilerleme gibi birçok konuya ışık tuttu.

Anestezi teknikeri olabilmek için sağlık lisesi mezunu olmanız gerekiyor, çünkü oralardan mezun olanların sınavsız geçiş hakları var. Ancak kontenjanda yer kalırsa düz lise mezunlarına veyahut da diğer lise mezunlarına hak tanınıyor. Anestezi bölümü ayrıca 2 yıllık önlisans bölümüdür. Unutmayın anestezi teknikerliği ile uzmanlığı arasında fark var!