‘anestezi bölümü hangi üniversitelerde var’

Başkent üniversitesi anestezi bölümü

Ankara ve Adana‘da bulunan Başkent üniversitesi’nde her iki ilde de anestezi bölümü mevcuttur. Öğrencilerin merak ettiği en önemli konulardan birisi sadece barajı geçerek burada okuyabilir miyiz ve tam burslunun puanı (178) bu kadar düşük olduğuna göre rahatlıkla yerleşebilir miyiz?

Anestezi bölümü, iki yıllık sağlık bölümleri arasında en revaçta olan bölümlerin başında geliyor. Hal böyle olunca aslında puanların çok yüksek olması gerekiyor, lakin bu tarz mesleki bölümlerde sağlık meslek liseleri mezunları öncelikli olduğu için o öğrencilerde diploma puanlarıyla yerleşiyorlar.

Anestezi bölümü ders programına ulaşabilirsiniz, yıllık ücret 12 bin lira olup, %25 burs kazanırsanız eğer 9 bin lira ödersiniz, tam burslu kazanırsanız eğer eğitim ücreti ödemeyeceksiniz. Anestezi bölümü taban puanları yazısından detaylı olarak inceleme yapabilirsiniz. Ayrıca önlisans programı olup 2 yıllıktır ve YGS 2 puan türünden tercih yapılmaktadır.

Anestezi bölümü taban puanları 2012

Anestezi bölümü, üniversite tercihlerinde en rağbet edilen bölümlerden birisi oldu. 2012 yılı yerleştirme tercihlerinin açıklamasının ardından yayınlanan 2012 taban puanları aşağıda detaylı bir şekilde bulacaksınız. Özellikle gelecek sene tercih yapacak adaylar için bu detaylı yazı oldukça önem arz ediyor. Ek yerleştirmelerde anestezi bekleyenlere ise kötü haber hiçbir yerde şu anlık boş kontenjan kalmadı. Kıbrıstaki doğu akdeniz üniversitesinde belki kontenjan kalabilir beklentisi vardı lakin orası bile komple doldu. Belki kaydolmayanlar olabilir o yüzden gene de kayıt tarihlerinden sonra ek yerleştirmeleri takip etmekte fayda var.

Geçtiğimiz sene kafkas üniversitesi 380 ile kapatmışken bu sene aobp puanlarından kaynaklanan ve yeni açılan kontenjanlardan oluşan farktan ötürü 363 ile kapattığı dikkatlerden kaçmıyor. En düşük devlet üniversitesi de gene aynı üniversitesinin ikinci öğretimi (335 puan) oldu. Özellerde ise en düşük kapatan beklenildiği gibi kıbrısta bulunan doğu akdeniz olup 233 ile kapatmış oldu. Puanlara detaylı bakabilirsiniz; (more…)

Anestezi bölümü olan özel üniversiteler

Önceliğin sağlık meslek lisesi çıkışlarının olduğu meslek yüksek okullarından birisi de anestezi bölümü. Tercihler yapıldıktan sonra sınavsız geçişle önce sml mezunlarını alan anestezi bölümüne sonradan yer kalırsa düz lise mezunları da ygs 2 puanıyla başvurabilirler. Aşağıda sırasıyla anestezi bölümü olan özel üniversiteler, hangi meslek yüksek okulunda bulunduğu, burs durumu, kontejan sayısı ve taban puanı yer almaktadır.

Anestezi bölümünü paralı okumak isteyen arkadaşlar için anestezi bölümü özel üniversite fiyatları yazısında özellerin fiyatlarını yazdık.