‘ales’e nasıl çalışılır’

Alesten nasıl yüksek puan alınır

Ales sadece türkçe matematik testi olduğu için çok rahat olmasa da birazcık çalışmayla epeycene yüksek puan alınabilir. Eğer ingilizce, müzik, beden eğitimi gibi ilerde matematiğin işe yaramayacağını düşündüyseniz konu anlatımlı kitap almanız gerekebilir. Rasyonel sayılar, problemler gibi soruların nasıl çözüldüğünü incelemeniz iyi olacaktır. Ayrıca henüz hangi alanda yüksek yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazı tam size göre!

Eğer türkçe matematik ile aranız eskiden iyiyse ve çok iyi puan almayı planlıyorsanız, öncelik herkesin tavsiye edebileceği gibi ales çıkmış soruları çözmek. Eğer bunlar yetmediyse kpss genel yetenek sorularını da çözün. eğer halen hızınızı alamadıysanız bir de lys türkçe matematik sorularını çözün ilk bölüm dediğimiz gene aynı tip sorular. Hızınızı iyi almaya bakın bu tip sınavlar tamamen hızla alakalı yoksa çözülmeyecek sorular değil, 3 saatiniz var toplamda 150 soru çözmeniz gerekiyor.

Sonuç itibariyle bunların hepsini ÖSYM kurumu hazırlıyor, bu yüzden aşağı yukarı soru tipleri benzerdir. Ancak bir de sözel mantık soruları var eğer bunlarda pratik yapmak istiyorsanız, ales mantık soruları nasıl çözülür yazısına göz atın. Eğer halen hızınızı alamadıysanız aşağıdaki yorumlarda takıldığınız yerleri sorabilirsiniz. Yüksek lisansı özel üniversitede düşünüyorsanız fiyatlara bakabilirsiniz.

Sözel mantık soruları nasıl çözülür

Ales’te en fazla kafa yoracağımız soruların başında sanırım sözel mantık soruları geliyor. Sorular aslında oldukça basit! Sadece hız ve hemen düşünmek gerekiyor. Genelde 8 tane çıkan sözel mantık soruları kafa yorucu olduklarından dolayı sonlara doğru bırakılmamasını tavsiye ederim. Mental yorgunluktan dolayı kafayı toparlayamayıp yanlış düşünmeniz çok büyük bir ihtimal.

Sözel mantık sorularında izleyeceğiniz en mantıklı yöntem hemen bir tablo oluşturma ve verilenleri hızlı bir şekilde doldurma. Daha sonrasında sorular genellikle ihtimal üzerine kurulu olup hangisinin olup olmayacağını sorar. Bu yüzden kesin değerleri yazın ihtimalleri tabloya yazmayın, yazarsanız da kenara yazın. Eğer kafanız karışmayacaksa 2 tablo oluşturun derim bunlardan bir tanesine kesin doğruları diğerine de olamayacakları yazarsanız; aşağıdakilerden hangisi kesinlikle yanlıştır/doğrudur dediğinde tereddüt etmeden işaretlemenizi sağlar. Aşağıdaki örnekle daha iyi anlayabilirsiniz. (more…)

Alese nasıl çalışmalıyım?

Yaklaşan sonbahar alesi öncesi nasıl çalışacağınızı bilmiyorsanız eğer bu saatten sonra en fazla pratik yapabilirsiniz. Ales Çıkmış soruları internetten bulabileceğiniz gibi bunları yayınlayıp detaylı çözümlü anlatan kitaplardan da faydalanabilirsiniz. Sınavın çok kolay olduğu söylenir ancak zaman kısıtlıdır erken davranmanız gerekebilir. Bunu da ancak çok fazla pratik yaparak sağlayabilirsiniz.

Eğer konu eksiğiniz olduğunu düşünüyorsanız çok fazla detaya girmeden üstün körü birkaç yer tekrar edin mesela dairenin yada karenin alanı nasıl hesaplanır falan. Paragraf soruları çok uzundur bunlar için en azından günlük köşe yazıları okumayı deneyin zira paragrafın sonuna gelene kadar çoktan dikkatiniz dağılmış olabilir.  (more…)