‘ales sözel mantık soruları nasıl çözülür’

Ales için en iyi kaynak 2012

Yeni yapılacak sınava sayılı günler kala ales’e nasıl çalışılması konusunda destek isteyip soru soran arkadaşlar var, özellikle yüksek puan hedefleyen ve sağdan soldan iyi puan alanları duydukça bu puanlar nasıl alınıyor diye merak ediyorlar. Eğer altyapınız iyiyse ve iyi puan almak istiyorsanız tavsiye edeceğimiz kaynakları çözmeniz yeterli. Ales’i malum ÖSYM yapıyor. Sınav 200 sorudan oluşmakta olup, sadece türkçe ve matematik testi bulunuyor.

Bu kadar veriyi değerlendirdiğimizde bize düşen ise ÖSYM tarafından son 5 yılda yapılan türkçe matematik ile alakalı çıkmış soruları çözmek olacak. Çünkü soru stilleri hemen hemen aynı oluyor. Peki kaç tane böyle sınav var? Epeycene sınav var zaten onları çözünce baya hızlanmış olacaksınız. ÖSYM sınav arşivinden tüm sınavları indirebilirsiniz.

İlgilenmeniz gereken, ÖSYS, DGS, KPSS Genel yetenek ve Sayıştay Denetçiliği Genel Yetenek gibi sınavlar olacak. İlla hazırlık kitabı alacaksanız da zaten çözümlü alıp çalışmayın, onun yerine YGS denemeleri alıp türkçe-matematik kısımlarını çözün.

Okumanızı tavsiye ettiğimiz diğer yazılar, ales mantık soruları nasıl çözülür? Ales nasıl bir sınav? Alesten nasıl yüksek alınır?

Sözel mantık soruları nasıl çözülür

Ales’te en fazla kafa yoracağımız soruların başında sanırım sözel mantık soruları geliyor. Sorular aslında oldukça basit! Sadece hız ve hemen düşünmek gerekiyor. Genelde 8 tane çıkan sözel mantık soruları kafa yorucu olduklarından dolayı sonlara doğru bırakılmamasını tavsiye ederim. Mental yorgunluktan dolayı kafayı toparlayamayıp yanlış düşünmeniz çok büyük bir ihtimal.

Sözel mantık sorularında izleyeceğiniz en mantıklı yöntem hemen bir tablo oluşturma ve verilenleri hızlı bir şekilde doldurma. Daha sonrasında sorular genellikle ihtimal üzerine kurulu olup hangisinin olup olmayacağını sorar. Bu yüzden kesin değerleri yazın ihtimalleri tabloya yazmayın, yazarsanız da kenara yazın. Eğer kafanız karışmayacaksa 2 tablo oluşturun derim bunlardan bir tanesine kesin doğruları diğerine de olamayacakları yazarsanız; aşağıdakilerden hangisi kesinlikle yanlıştır/doğrudur dediğinde tereddüt etmeden işaretlemenizi sağlar. Aşağıdaki örnekle daha iyi anlayabilirsiniz. (more…)