‘12 ay askerlik kimlere vuracak’

Tek tip askerlik 2010

Tek tip askerlik yazımızda belirttiğimiz tarih olan 1 ekime yaklaşırken tek tip askerlik tartışmaları da gündemimizde yerini almış bulunuyor. Önümüzdeki günlerde tasarı aşamasına gelmesi beklenen tek tip askerlik mecliste tartışılmadan önce halkın gözünden olaya iyi bakmak lazım. Malasef her konuda olduğu gibi tek tip askerlik konusunda da herkes kendi tarafından olaya bakıyor, kimse empati kurmuyor. Üniversite mezunları ve diğerleri diye ayrılmış olan 2 grupta da tek tip askerlike karşı farklı bakış açısı mevcut. Üniversite okumuş olanlar neden fazladan askerlik yapacakmışım diyor. Lise mezunu veyahut okumamış olanlar ise üniversite okuyanlar kendi hayrına okumuşlar bana mı okudular diyor. Açıkçası herkes kendisine göre haklı olmasına rağmen olayın temeline kimse bakmıyor.

(more…)

Tek tip askerlikte son durum 2010

Yeni Genelkurmay başkanını Işık Koşaner’in göreve gelmesiyle birlikte, tek tip ve bedelli askerlik gündem oluşturmuştu. Ancak daha sonra hükümet tarafından yapılan açıklamalardan da anlayacağımız üzere uzun bir müddet daha bedelli askerlik gelmeyecek gözüküyor. Peki tek tip askerlik ne zaman yürürlüğe girecek, gelecek mi?

Milli Savunma bakanımız Vecdi Gönül’ün yapmış olduğu açıklamaya göre, henüz bakanlar kurulunda tartışılacak kıvama gelmediğini eğer tasarı aşamasına gelirse kurulda görüşülmeye başlanacakmış, şu an için tartışmaya açık olmayan bir konu olduğu için üstünde pek durmadı. Önümüzdeki günlerde 1 Ekim’de yeni yıla başlayacak olan mecliste muhtemelen ilk görüşmelerde bu konuda değerlendirelecektir. Ancak şu an için 9 ay veya 12 ay tek tip askerlik yapılacak, şu tarihten itibaren geçerli olacaktır demek yanlış olacaktır.